Fosti jucatori si antrenori

Legende ale fotbalului timisorean
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Fosti jucatori si antrenori

Post by LILIaKu- »

belu, ilie si popovici ar fi aur :((
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Fosti jucatori si antrenori

Post by englezul »

Putin can-can...

Probleme grave pentru Paul Codrea! Fosta iubita sarboaica l-a dat in judecata! Si fiscul italian il cauta, pentru niste datorii!

http://www.cancan.ro/actualitate/proble ... talia.html
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Fosti jucatori si antrenori

Post by DP 2-6 »


Fostul jucator al lui Poli, Alex Popovici tine pumnii pentru trupa lui Velcea: Timisoara merita sa se bucure iar de fotbal adevarat


Popovici a promovat, in vara, alaturi de fosta echipa a lui Iancu in prima liga, dar dupa ce clubul s-a destramat a fost imprumutat la Concordia Chiarjna, alaturi de mai multi colegi de la Timisoara. ”La inceput a fost greu, desi ii cunosteam deja pe colegi cu care am jucat si la Timisoara, pentru ca din vechea echipa a Concordiei mai erau foarte putini jucatori. Insa, a fost destul de greu si pentru mine si pentru fosti colegi inceputul de sezon, ne-am adaptat mai greu. Dar apoi totul a fost bine si rezultatele si jocul nostru a multumit in mare parte”, a povestit Alex.
Mijlocasul urmareste ce se intampla in przent la noua echipa timisoreana, ACS Poli si le tine pumnii lui Velcea si compania:”Sunt bucuros pentru ceea ce se intampla la Timisoara, nu stiu cata lume se astepta la inceput sa fie pe primul loc , sa nu piarda nici un meci, dar pentru mine nu e o foarte mare surpriza, staff-ul de anul trecut are experienta promovarii si asta s-a vazut in acest sezon. Au mai ramas si cativa jucatori de anul trecut, intre care si Poparadu, care are si el experienta… cu el vorbesc tot timpul la telefon si stiu tot ce se intampla la Poli. Ii felicit dupa meciuri, urmaresc meciurile lor nu am cum sa nu fiu alaturi de ei. Astept la anul sa ma invite si pe mine la petrecerea de promovare, timisorenii merita sa se bucure iar de fotbal adevarat”, a mai spus Alex Popovici, care nu vede insa deocamdata posibila o revenire a sa la Timisoara: ”Nu a luat nimeni legatura cu mine,doar privesc de afara. Eu am pana in vara contract de imprumut la Chiajna si apoi mai au optiune pentru inca doi ani. Deci oricum, in foarte mare parte nu ar depide de mine. Am semnat niste acte si nu cred ca cei de la Concordia mi-ar da drumul asa, ”du-te la Timisoara”… Dorinta mea o stie toata lumea, dar in cea mai mare parte, nu depinde de mine sa ma intorc la Timisoara”.

Pe de alta parte, in ciuda dorintei sale de a fi jucat cu Poli in prima liga, Popovici marturiseste ca este multumit la Concordia Chiajna, nu numai din punct de vedere al evolutiei, ci si financiar. ”La Concordia nu sunt probleme financiare, nu sunt intarzieri, totul este la zi, este foarte bine. Am avut experienta de la Timisoara atatia ani si pot sa spun ca acum sunt bucuros si linistit in privinta asta si eu si familia mea. Cu siguranta exista un regret ca nu voi avea bucuria de a putea promova cu Poli, dar nu este un regret foarte mare, pentru ca eu imi doresc de atatia ani sa joc in Liga I, iar Concordia mi-a oferit sansa. Am avut experienta de anul trecut cu fosta ehipa, cand ne-am bucurat la fiecare meci castigat , ne-am bucurat pentru promovare chiar si cand stiam ca de fapt nu vor juca in prima liga… A fost un grup extraordinar, nu stiu daca se va mai putea crea un asemnea grup la o echipa de fotbal, am avut sase-sapte ani impreuna si s-a vazut si in rezultate si pe teren. Am jucat si fara bani si fara nimic, am luptat pentru acei suporteri minunati care ne-au incurajat meci de meci si au fost alaturi de noi. Nu uit meciul cu UTA, cand am pierdut acasa, 0-1 si la final, ei erau in picioare, ne aplaudau si cantam cu ei, chiar au fost momente frumoase. Acum, am cateva luni de cand joc in Liga I, am inceput sa joc tot mai bine, de la meci la meci, am crescut tot mai mult si as vrea sa mai joc un an, jumatate de an aici si apoi daca confirm sa fac pasul la o echipa mai mare”, a spus Popovici.
”Va fi foarte ciudat sa joc contra lui Poli, dar asta e viata de fotbalist si imi doresc pentru ei, ca la anul, sa promoveze si sa nu aiba probleme. Sunt la 6 puncte de locul trei si ar fi pacat. Cred ca cu doua-trei transferuri, am vazut ca s-a vorbit de Codrea , Manosur, Gorobsov sau Ovidiu Petre, cred ca nu vor avea nici o problema in a promova. Va fi greu sa se mai formeze o echipa cum a fost cea din ultimii ani, dar cu munca si cu seriozitate se poate, nu se rezuma totul numai la bani”, a adaugat Popovici.
Fostul jucator al lui Poli considera ca un mare minus pentru actuala echipa este lipsa suporterilor:” Imi pare rau ca suporterii acum nu mai sunt alaturi de echipa , chiar este un mare minus pentru echipa, dar asta e decizia lor, se pare ca se simt bine acolo unde sunt si bravo lor, pentru ce fac acolo. Eu nu cred ca vor da inapoi, stiu ca orgoliosi, au avut si experienta de acum zece ani cu Bragadiru si nu cred ca vor mai reveni”, a mai spus Alex.
Popovici este decis ca de sarbatori sa stea cat mai mult, acasa, la Timisoara: ”Vreau sa stau cat mai mult cu familia, pentru ca am fost mult timp plecat, poate o sa merg cateva zile la munte si in rest, o sa fiu acasa”.
http://www.opiniatimisoarei.ro/fortavio ... 19/12/2012
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Fosti jucatori si antrenori

Post by englezul »

FA Cup, turul 3! Pantilimon a fost titular în Manchester City - Watford 3-0!
http://www.prosport.ro/fotbal-extern/ca ... r-10430620
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: Fosti jucatori si antrenori

Post by Deyan »

Pantilimon, dat exemplu pozitiv de englezi
Image
Goalkeeperul echipei Manchester City este protagonistul unui articol in Manchester Evening News, care il considera pe jucatorul roman modelul perfect de analizat in cazul rezervelor ce au putine ocazii pentru a-si arata valoarea.

Intr-un articol intitulat "Rezerva de portar a lui Manchester City este tot timpul pregatita", publicatia citata considera ca Pantilimon are calitatile necesare pentru a juca titular la orice alta echipa din Premier League, insa el are puterea de a ramane in continuare la gruparea antrenata de italianul Roberto Mancini, care a decis sa-l transfere in urma "dublei" din play-off-ul Ligii Europa din sezonul 2010/2011 dintre englezi si Politehnica Timisoara.

Precum dublurile actorilor din teatru, portarii de rezerva traiesc o viata ciudata si schizofrenica, noteaza Manchester Evening. "Ei stiu ca singura lor sansa de a ajunge la stele este doar atunci cand ceva teribil li se intampla titularilor, o accidentare urata, o boala fizica sau un conflict cu autoritatile.

Dar asa cum nu este bine pentru dublurile actorilor sa spere ca vedetele sa cada pe scena si sa-si rupa piciorul, doar fotbalistii de prost gust isi doresc ca o astfel de nenorocire sa se abata asupra coechipierilor. Ai nevoie de un anumit tip de antrenament in fiecare zi, cinci zile pe saptamana, ca sa te pregatesti in fiecare zi ca pentru un meci de fotbal, sa treci prin aceeasi rutina si sa urmaresti timp de 90 de minute meciul de pe banca de rezerve.

A doua alegere pentru postul de titular al campioanei Manchester City, romanul de 2,03 metri, Costel Pantilimon, este modelul perfect de studiat in acest caz.

El este la Manchester City de aproape 18 luni si inca nu a apucat sa-si faca debutul intr-un meci din Premier League, in ciuda faptului ca internationalul roman este foarte apreciat. Fara indoiala, el ar putea pleca de la Manchester City si sa joace titular in fiecare saptamana la orice alta echipa din Premier League. Si totusi nu o face. El munceste mult si se multumeste cu firimituri, precum aparitia in victoria din turul trei al Cupei Angliei, contra celor de la Watford, scor 3-0.

Putini dintre fanii lui City s-au incruntat atunci cand a fost anuntata echipa titularilor contra divizionarei secunde, deoarece antrenorul Roberto Mancini a ales cea mai buna echipa pe care o avea la dispozitie, insa a preferat sa inceapa intre buturi cu portarul de rezerva. La fel s-a intamplat si in sezonul trecut, Pantilimon luandu-i locul lui Hart in Cupa Angliei, chiar daca in turul trei adversara a fost rivala de la United.

Pantilimon (25 de ani) a pierdut multe acceptand rolul de rezerva a lui Hart, printre care si locul in lotul echipei nationale a Romaniei. El este cel mai bun portar roman, dar nu a mai fost titular din iunie 2011, iar la ultima actiune a echipei nationale nu a mai fost convocat, antrenorul Victor Piturca spunandu-i ca are nevoie sa joace constant pentru a fi luat in considerare.

Platt a precizat ca Manchester City apreciaza sacrificiul lui Pantilimon, adaugand: "Tot timpul este dificil, Costel a acceptat asta cand a venit. Problema portarilor de rezerva este aceea ca nu primesc prea multe sanse, dar dezavantajul portarilor este acela ca atunci cand se accidenteaza, ei o fac pentru o perioada lunga de timp si atunci au ocazia sa isi arate valoarea."

City este norocoasa ca are un portar de calitate, care accepta sa fie "a doua vioara". Portarul irlandez Shay Given, care era obisnuit sa fie numarul unu, a cerut in vara lui 2011 sa fie lasat sa plece la Aston Villa, dupa ce a devenit clar ca Joe Hart urma sa fie titularul.

Costel Pantilimon s-a nascut la 1 februarie 1987 si a jucat in cariera la Aerostar Bacau (2003-2005), Poli Timisoara II (2005-2006), Poli Timisoara (2006-2011), iar din 2011 se afla in lotul actualei campioane a Angliei. La echipa nationala, Pantilimon are 14 prezente.
ziare.com
Ce-l mai modest jucator de fotbal pe care am avut ocazia sa-l cunosc.
sper ca intr-o buna zi se va intoarce in fotbalul timisoarean,nu neaparat ca jucator.
este un foarte bun exemplu pentru tinerii jucatori din ziua de azi.
"Tara mea-i Banatul meu!"
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Fosti jucatori si antrenori

Post by DP 2-6 »

A plecat din Liga I, dar este plin de regrete! Dan Alexa regretă dispariţiile din fotbalul românesc: "Sandu nu l-a terminat doar pe Iancu, ci o stare de spirit la Timişoara!"

Alexa a ajuns la 33 de ani, a rămas acelaşi jucător dur şi în Cipru şi mărturiseşte amuzat: „Dacă nu m-am schimbat până acum, n-o mai fac vreodată”

Fostul rapidist speră că George Copos va face tot posibilul să scape echipa de la faliment

Dan, a trecut mai bine de jumătate de an de când eşti în Cipru. Ai reuşit să te acomodezi pe deplin la Anorthosis?
Mă simt foarte bine aici, acomodarea a fost destul de uşoară, dovadă că mi-am mai prelungit contractul cu încă un an. Avem şanse mari să luăm titlul, suntem pe primul loc, la şase puncte distanţă de APOEL. Şi, un lucru la fel de important, aici sunt respectat...
În momentul în care ai primit această ofertă ai avut vreun moment de ezitare?
M-am bucurat că mă dorea Roni Levi, dar lăsam în urmă mulţi prieteni la Rapid. Pentru că acolo m-am simţit foarte bine, aveam un grup unit. Dar veneam după un sezon în care am pierdut finala Cupei, a patra ratată de mine, şi voiam să schimb ceva.
Te-ai gândit şi că, odată cu transferul în Cipru, vei avea şanse infime să mai ajungi la naţională?
Nuuuuu! Domnul Piţurcă nu m-a chemat niciodată, nici măcar la amicale, şi era clar că nu sunt un jucător pe gustul său. Dar nu înseamnă că nu îl apreciez pe Victor Piţurcă. Mi se pare un antrenor realist care, de cele mai multe ori, a fost inspirat în privinţa convocărilor.

„Fiecare echipă de aici are opt străini”

Ce aşteptări aveai de la campionatul cipriot şi în ce măsură s-au confirmat ele?
Aici sunt patru echipe foarte bune, cu jucători străini, de echipe naţionale. Oameni cu o anumită cotă şi deloc bătrâni. Nivelul e destul de ridicat. Imaginează-ţi că fiecare echipă din Cipru are în componenţă 7-8 străini. Indiferent că vorbim de ultima clasată sau de echipa de pe primul loc. Nivelul fotbalistic e peste aşteptările mele, trebuie să recunosc. Iar suporterii sunt fanatici, atmosfera e incredibilă la meciuri.
Tu ai nimerit de-a lungul carierei numai echipe de genul acesta. Poli Timişoara, Rapid...
(întrerupe reporterul) Craiova! Am avut şansa să joc la echipele cu cei mai frumoşi suporteri şi am avut parte de momente fantastice. Una e să stai toată viaţa în mediocritate şi alta e să te baţi mereu pentru trofee. Iar acum, la Anorthosis, am din nou şansa să mă bat la titlu. Şi mai e un alt aspect care mă face fericit: mereu, pe oriunde am fost, galeria m-a acceptat rapid. Am dat totul pentru suporteri.
Şase galbene şi două etape de suspendare!
Stilul tău de joc s-a schimbat vreun pic de când eşti în Cipru?
(râde cu poftă) Daaaa! Am şase cartonaşe galbene, două etape de suspendare luate în urma incidentelor de la derby-ul cu Omonia… Dacă nu m-am schimbat până acum, e greu să o fac la 33 de ani.
Dacă ai face o comparaţie cu ceea ce se întâmplă în România, cum este climatul fotbalului din Cipru?
Hai să-ţi spun: diferenţa cea mai mare, din punctul meu de vedere, e că aici nu sunt scandaluri atât de multe. Sau, dacă sunt, eu nu le înţeleg. În România se pune o presiune foarte mare. Presiune pe jucători, pe arbitri... Acasă vedeam toate scandalurile şi, automat, se punea această presiune. Iar pe tine, ca fotbalist, te afectează lucrurile astea.
Patronii de cluburi sunt la fel de vizibili, aşa cum se întâmplă la noi?
Uite, patronul nostru e foarte apropiat de echipă. Vine mereu la antrenamente, ne încurajează, îi place să stea lângă noi. Dar nu l-am văzut niciodată nervos sau supărat. Nici nu ar avea de ce, având în vedere că avem 14 victorii din 16 meciuri (râde).
Ultimele echipe la care ai jucat au traversat perioade dificile, ultima dintre ele fiind Rapid...
Sper să îşi rezolve problemele cât mai repede! Nu vreau ca Rapid să aibă soarta Universităţii Craiova sau a lui Poli. Fotbalul ar fi mai sărac şi toată lumea ar avea de pierdut. Iar dacă mă întrebi pe mine, se puteau găsi alte soluţii în cazul Craiovei şi în cazul lui Poli. Au fost nişte decizii prea dure, iar timpul a demonstrat ceea ce simţeam noi atunci, ca jucători ai lui Poli, atunci când jucam cu Steaua, Dinamo...
Te-ar surprinde ca peste ceva timp să se demonstreze că s-a comis o eroare în cazul celor două echipe sau o astfel de decizie ar fi în concordanţă cu ceea ce simţi acum?
Eu sunt convins că Marian Iancu şi Adrian Mititelu au făcut greşeli, cu siguranţă au făcut erori de management. Dar cred că şi din partea lui Mircea Sandu a fost vorba de rea-voinţă. A şi recunoscut asta, dacă nu greşesc, într-o şedinţă la Federaţie, când a spus: «L-am făcut eu pe Marian Iancu». Dar Mircea Sandu nu «l-a făcut» pe Marian Iancu, ci «a făcut» un oraş întreg şi o stare de spirit. Eu cred – poate greşesc, dar asta e părerea mea – că, dacă Mircea Sandu ar fi vrut ca aceste două echipe să nu dispară, Poli Timişoara şi Craiova nu ar fi fost şi acum în viaţă!
Întorcându-ne la Rapid, ai simţit vreun moment că urmează dezastrul la acest club?
Nu, nu! Sub nicio formă! Am fost surprins că s-a ajuns aici. Dacă mă întrebi, eu spun şi acum că Rapid are unul dintre cele mai bune loturi din ţară. În perioada în care eram acolo se spunea că s-au cheltuit foarte mulţi bani pe aducerea jucătorilor, dar aş vrea să amintesc un lucru: noi ne-am calificat în grupele Europa League, am adus bani clubului, foarte mulţi jucători au venit liberi de contract... Nu ştiu când a fost pierderea mai mare, anul trecut sau anul acesta când au venit fotbalişti pe salarii mult mai mari? În plus, noi am jucat şi o finală de Cupă şi am pierdut un titlu în minutul 93, cu Târgu Mureş (1-1). Da, eu consider că acolo s-a pierdut tot! În acel meci şi în minutul 90, la Mediaş (2-2, după 2-0 avantaj Rapid). Patru puncte pierdute care ne-ar fi ajutat să luăm campionatul! Oricum, îmi doresc enorm ca domnul Copos să nu lase echipa să moară, ar fi prea de tot!
Mai am doi ani de contract şi, dacă totul va fi bine, aş mai juca. Eu mai pot! Nu-mi fac planuri, dar să ştii că mai pot
Dan Alexa, mijlocaş Anorthosis Famagusta
Pe Giuleşti e cea mai frumoasă atmosferă din România. La fel cum era şi la Timişoara, când echipa era în Liga I
Dan Alexa, mijlocaş Anorthosis Famagusta

8 echipe a schimbat Alexa în carieră până să ajungă la Anorthosis: UM Timişoara, Rocar, Poli Timişoara, U Craiova, Dinamo, Beijing Guan, Dinamo, Rapid

15 meciuri a jucat Dan Alexa în acest sezon pentru Anorthosis Famagusta, formaţie antrenată de ex-stelistul Roni Levi.
psp
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Fosti jucatori si antrenori

Post by AndreiVajnaII »

Ricketts a ajuns la o echipa mai slaba din Norvegia, Sandnes Ulf. Nu stiu care-i faza, cum de a plecat asa repede de la Valerenga.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Fosti jucatori si antrenori

Post by englezul »

AndreiVajnaII wrote:Ricketts a ajuns la o echipa mai slaba din Norvegia, Sandnes Ulf. Nu stiu care-i faza, cum de a plecat asa repede de la Valerenga.
Valoarea isi spune cuvantul :mrgreen: . Poate au norvegienii si sectie de atletism la respectivul club si cum singura lui calitate este ( inca ) viteza...
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Fosti jucatori si antrenori

Post by AndreiVajnaII »

Ghiciti pe cine am vazut jucand in meciul Togo - Coasta de Fildes. :)
User avatar
ultraviola
Posts: 1168
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:04 pm

Re: Fosti jucatori si antrenori

Post by ultraviola »

Osei???

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Cine a vazut Speranta, nu o mai uita. O cauta sub toate cerurile si printre toti oamenii. Si viseaza ca intr-o zi o va intalni din nou, nu stie unde, poate intre ai sai.

Octavio Paz
Post Reply