Mario Kirev

Legende ale fotbalului timisorean
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Mario Kirev

Post by Ivanhoe »

De cateva meciuri ai inchis poarta!
Felicitari!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Mario Kirev

Post by duranviola »

Pozdravlenia !!!! :ymapplause:
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
O.m,i'
Posts: 81
Joined: Sat Oct 06, 2012 11:52 pm

Re: Mario Kirev

Post by O.m,i' »

Ce zici Kireve cand mai aparam si noi? Nu se poate dom'le, ca si suporter sa tremur la fiecare balon care se indreapta catre poarta noastra. Mai lasa-l si pe Gherasim "umpic" sa vedem ce poate. Stiu ca un portar are nevoie de experienta dar intre timp noi incasam goluri.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Mario Kirev

Post by englezul »

Nu ar strica sa stea macar un meci pe banca, presupun ca avem si un portar de rezerva. Sau repetam aceeasi chestie pe care am facut-o in trecut Panti-Taborda?
Last edited by englezul on Sun Nov 04, 2012 1:02 pm, edited 1 time in total.
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Mario Kirev

Post by AndreiVajnaII »

Da, chiar ma gandeam ca ar fi cazu sa mai schimbam portarul. Macar asa, sa vedem ce-o fi. Numai sa nu ajungem ca ASU unde au rotit 4 portari si fiecare a gafat. :))
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Mario Kirev

Post by cristy2005ro »

am citit in presa ca Gherasim e o tanara speranta....poate il va folosi in amicalul de sambata
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Mario Kirev

Post by DP 2-6 »


ACS Poli, ajutata de sfaturile lui Buffon! Vezi care e legatura dintre renumitul portar italian si gruparea timisoreana!



Trupa lui Velcea poate profita de sfaturile venite din partea unui fost campion mondial. Gianluigi Buffon ar putea-o ajuta indirect pe ACS Poli, prin sfaturile pe care i le da portarului Mario Kirev.
Goalkeeperul lui Poli, Mario Kirev se afla inca sub contract cu Juventus Torino, echipa care l-a imprumutat pe bulgar la Timisoara si in sezonul trecut. Kirev a semnat cu Juventus in urma cu patru ani si pentru o perioada a avut ocazia sa se antreneze alaturi de renumitul Gianluigi Buffon.
Portarul, acum in varsta de 23 de ani a fost remarcat de un scouter al clubului italian la un turneul in Elvetia: ”Eu atunci incepusem sa in prima liga in Bulgaria, aveam 19 ani si am avut un turneu in Elvetia. Acolo era un scouter al lui Juventus care m-a vazut, initial i-a placut ca sunt inalt si am fizic bun si apoi m-a urmarit la joc si m-a luat in probe, la Juve. Era in 2008, in decembrie. Antrenorului din Italia i-a placut de mine si am ramas”, a povestit portarul lui ACS Poli. Mario Kirev a jucat in campionatul Primavera, insa antrenamentele le-a facut alaturi de echipa mare a lui Juve. ”In primele zile a fost foarte ciudat pentru mine. Sa ajung, de la tara de la mine, din Bulgaria, langa Luigi, campionul mondial… Dar apoi l-am cunoscut si acum pot sa spun ca suntem amici, ne auzim si acum pe telefon, chiar e un prieten bun. Si imi da sfaturi mereu. Ceea ce imi spune intodeauna e trebuie sa dau totul la fiecare antrenament, nu numai la meciuri, sa ma concentrez si sa am incredere in mine”, a marturisit Kirev. Bulgarul a jucat in campionatul echipelor de tineret din Italia doar patru meciuri, pentru ca apoi a avut ghinionul sa se accidenteze foarte grav: ”Am avut fractura de pomete si ceva la arcada. Jumatate de an, am stat pe margine, am avut o operatie foarte grea, mi-au pus si doua placute in arcada si in pomete. A fost o accidentare urata, dar a trecut. Apoi nu am mai avut probleme. Am mai luat intre timp si mingi in fata si nu s-a mai intamplat nimic”, a mai spus Kirev, care la revenirea dupa accidentare a fost imprumutat de Juventus mai intai la Grasshopper Zurich si apoi la FC Thun, echipa cu care a promovat in prima Liga.
A doua experienta la Timisoara
In septembrie, 2011, Kirev a venit prima oara in Romania, fiind imprumutat la echipa patronata de Marian Iancu. Portarul bulgar a parasit Timisoara dupa disparitia fostului club, dar a revenit pe Bega, o data cu aparitia lui ACS Poli. ”Nu m-am gandit ca o sa ma mai intorc. Atunci era greu si cu banii, situatia financiara de la club a fost grea, dar acum totul este bine si cred ca nu vom mai avea problemele astea in viitor. Si inainte a fost bine, pentru ca , in ciuda problemelor am promovat, dar nu s-a putut sa jucam in prima liga, am fost putin dezamagiti ca nu am avut licenta atunci, dar in Bulgaria, noi spunem ca, in fiecare rau, e un bine. Si uite ca asa a fost, acum o sa mai promovam o data si sa ajungem in Liga I”. Kirev cunoaste prima liga din Romania doar din ceea ce a vazut la televizor, dar spune ca este mult peste campionatul bulgar. ”Nohai mi-a zis ca in Liga I se joaca mai usor decat in Liga a II-a, dar mie nu mi se pare asa, cand ma uit la televizor. Am vazut multe meciuri din Liga I, dar ma uit mai mult la portari,la evolutiile lor si pot sa spun ca sunt portari buni in Romania”, a spus Kirev.
Singurul integralist din lotul lui Velcea
Mario Kirev s-a aratat foarte multumit de turul de campionat reusit de ACS Poli: ”A fost un tur foarte bun, e important e ca nu am pierdut nici un meci. E prima oara in viata mea cand se intampla ca un tur intreg de campionat sa nu pierd nici un meci si sunt foarte fericit”, a spus Kirev, care este singurul jucator din lotul lui Velcea ce a fost prezent pe teren in toate cele 12 partide disputate, bifand in total 1080 de minute.”La portar e specific sa joace mai multe minute, e un post pe care nu esti schimbat asa des. A fost bine ca nu am luat nici cartonas rosu, n-am avut nici cumul de galbene, sa pierd meciuri. Dar la ultimul joc din tur, am incasat un galben si acum, o sa pierd derby-ul din prima etapa din retur, cu UTA”, a spus Kirev. Goalkeeperul lui Poli nu s-a aratat insa, pe deplin multumit, de evolutia sa:” Am facut si niste greseli pe care nu trebuia sa le fac, insa cred ca fiecare greseala ma invata ceva si asa pot sa cresc ca portar si sa merg mai sus. Cred ca chiar si greselile pot sa ma ajute in evolutia mea din viitor.Sunt multmit ca am jucat, ca Vali mi-a dat incredere si vreau sa-i multumesc si lui si la toata echipa si cei de la club ca mi-au dat sansa sa fiu aici, sa fiu titular si sa joc. A fost o situatie grea, in vara, cand am venit, eram pesimist un pic, ma gandeam ca poate nu reusim sa promovam, dar acum sunt foarte surprins si bucuros ca am facut cel mai bun tur”, a mai spus Kirev.
A vazut spectacolul facut de suprterii timisoreni pe Internet
Kirev ar vrea ca ACS Poli sa aiba parte de mai multi suporteri la meciurile de acasa. ”Ii asteptam pe suporteri sa vina alaturi de noi, am inteles ca merg la Liga a V-a, am vazut pe internet ce spectacol au facut acolo. Dar eu sper ca, daca mergem la fel de bine si in retur, lumea o sa fie mai interesata si de noi”, a spus Kirev, care se simte foarte bine la Timisoara: ”Eu ma adaptez foarte repede, sunt obisnuit sa ma mut in fiecare an si m-am obisnuit sa ma adaptez oriunde. Am plecat de mic de acasa, de la 14 ani”, a marturisit portarul lui ACS Poli, care si-a pus deja dorintele pentru noul an: ”Doresc sa fiu sanatos, eu si familia mea. Fratele meu care e mai mare cu doi ani, are si el un copil, care s-a nascut acum o luna si vreau ca nepotelul meu sa fie si el bine, sanatos.Iar pe plan sportiv, pentru la anul vreau sa promovam, sa joc bine si eu si echipa si sa joc si eu in prima liga din Romania, asta e visul meu pentru la anul”.
http://www.opiniatimisoarei.ro/fortavio ... 05/01/2013
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Mario Kirev

Post by englezul »

Pai parca spunea cineva aici pe forum ca e jucatorul nostru definitiv si nu este imprumutat...
User avatar
PSC
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:40 pm
Location: Timișoara

Re: Mario Kirev

Post by PSC »

La opiniatimisoarei ajunge mai greu informația..
Image
Post Reply