Discutii despre echipele de copii si juniori

Totul despre grupele de copii si juniori polisti
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Discutii despre echipele de copii si juniori

Post by LILIaKu- »

Andrei, sunt multe firme care practica clause de genu asta:
caz 1: te angajezi la o firma si nu stii nimic. Esti trimis la cursuri 6 luni. Semnezi clauza ca 3-5 ani nu pleci sau trebe sa platesti 5x cursurile.
Caz 2: firma x iti plateste bursa de studii la faculta si dupa aia esti obligat sa lucrezi la ei x ani sau trebuie sa platesti faculta si despagubiri.

Este ceva normal. Cum ar fi sa ma duc sa ma angajez undeva, sa cheltuie aia 1000 de euro sa ma faca Java Expert si MCSE si dupa ce termin cursurile dupa 6 luni eu sa le zic ca plec ca acum ca am certificari nustiucine ofera salar mai bun!? Asta au facut dragomir, daminuta etc. Si mi se pare aberant, scuze. Tinerii nostri primesc training 8 ani, de la 8 la 16. Au si talent nativ, dar fara club sa ii INVETE FOTBAL ar fi pictori oricum. Asa, dupa ce s-a investit in ei 8 ani, scoti la 3 generatii unu bun, si ala iti pleaca la arsenal ca acu ca stie fotbal, aia ii dau mai mult. Pft.
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Discutii despre echipele de copii si juniori

Post by AndreiVajnaII »

Eu chiar nu am spus altceva. Daca semnezi de bunavoie ca faci 6 luni cursuri la o firma si apoi daca ei sunt multumiti de tine trebuie sa mai stai 3 ani, foarte bine! Daca nu-mi convine imi caut alta firma unde sunt mai flexibili. Ideea e sa nu semnez ca fac 6 luni un curs si apoi sa vina firma sa-mi spuna "pai stii, am cheltuit 10 000 de euro pe tine, trebuie sa semnezi pe inca 3 ani" sau sa fie o lege la nivel national.

Poli poate foarte bine sa ofere contracte de genul de la 16 ani pentru toti jucatorii daca vrea, nu sa astepte pana la 19, bazandu-se pe o regula care poate fi atacata la TAS pentru ca e ilegala.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Discutii despre echipele de copii si juniori

Post by impossible »

Andrei, tocmai aici e problema. Nu poti sa semnezi (de bunavoie) un astfel de contract decat dupa varsta de 16 ani. De aceea, cred eu, o astfel de regula este necesara ... si anume ca sa protejeze, intr-un fel, clubul. Daca s-ar fi putut, le puteai spune (printr-un cotract), inca de la inceput, semnezi cu mine si dupa terminarea junioratului sau nu faci fotbal la mine. Era foarte simplu. In alta ordine de idei, asa cum am mai spus, in momentul venirii la club, ei stiau de aceasta regula si, chiar daca tacit, au acceptat-o. Ca doar n-au venit gandind ca, la implinirea varstei de 18 ani, oricum nu vor tine cont de ea, o vor contesta la TAS si vor castiga. Asa cum, de altfel, le promit tot felul de impresari sau avocati. Veniti la noi ca va scapam de aceasta "regula abuziva". Tind sa cred ca si articolul la care faceti referire a avut acelasi scop.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Discutii despre echipele de copii si juniori

Post by impossible »

PFA wrote:Asa cum am scris in articol, e o combinatie de factori - banii fiind doar unul dintre ei.

Clauza aia de 50.000 nu e o clauza, e o declaratie in presa. Si, ca sa fim realisti, nu prea mai exista piață pentru jucători de 50.000.
Sigur ca nu e clauza. N-am auzit pe nimeni spunand ca ar fi o clauza. Si, chiar daca e declaratie de presa, este destul de evident ca, in situatia de acum, Poli le-ar da drumul pentru 50 de mii. Dupa cate stiu eu situatia noastra e destul de complicata si 50 de mii ar fi ... de "aur". Nu stiu daca ai auzit cam la ce suma l-am ceda noi la "dusmani" pe atacantul de buzunar.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Discutii despre echipele de copii si juniori

Post by PFA »

Dacă ar fi să despicăm puțin firul - tu făceai paralela cu un curs de specializare.

De ce nu ai considera că juniorii fac pur și simplu un exercițiu din 'fișa de post'. Clubul oferă anumite condiții (materiale, know-how, orice), iar în schimb juniorii prestează în diverse competiții pentru club. Adică relația asta e deja reciprocă, tu nu crești un jucător 10 ani și consideri că acesta are o îndatorire față de tine doar începând cu vârsta de 16/19 ani. El își dedică deja mult timp din viață acestei cvasi-slujbe, ba chiar, ar spune unii, își sacrifică șansa de a obține o educație deplină.

Adică una e să trimiți pe cineva la o specializare, alta e ce dobândești din rutina postului. Logic, azi mă angajez mecanic pe undeva, chiar dacă sunt mecanic, o să dureze o vreme să învăț instalațiile, trebuind implicit să completez ceea ce știu cu competențe noi. Tinerii care sunt selectați au, teoretic, ceva talent - nu sunt luați aleator din populație. E în interesul meu să învăț, dar e mai ales în interesul firmei să mă susțină. Adică relația nu începe doar la seniorat, ea începe dinainte.

Și ăsta e cuvântul cheie: relație. Ce poți face contractual e una, cert rămâne că dacă un junior nu mai vrea să stea la tine de la 16/19 ani, nu câștigi nimic forțându-l. Ba chiar, în cel mai rău caz îl faci să se lase de fotbal.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Discutii despre echipele de copii si juniori

Post by AndreiVajnaII »

impossible wrote:Andrei, tocmai aici e problema. Nu poti sa semnezi (de bunavoie) un astfel de contract decat dupa varsta de 16 ani. De aceea, cred eu, o astfel de regula este necesara ... si anume ca sa protejeze, intr-un fel, clubul. Daca s-ar fi putut, le puteai spune (printr-un cotract), inca de la inceput, semnezi cu mine si dupa terminarea junioratului sau nu faci fotbal la mine. Era foarte simplu. In alta ordine de idei, asa cum am mai spus, in momentul venirii la club, ei stiau de aceasta regula si, chiar daca tacit, au acceptat-o. Ca doar n-au venit gandind ca, la implinirea varstei de 18 ani, oricum nu vor tine cont de ea, o vor contesta la TAS si vor castiga. Asa cum, de altfel, le promit tot felul de impresari sau avocati. Veniti la noi ca va scapam de aceasta "regula abuziva". Tind sa cred ca si articolul la care faceti referire a avut acelasi scop.
Ok. Sunt doua reguli, una la 19 si una la 16, deci problema se reduce la a-i convinge la varsta de 16 ani.

Dar cati juniori de 16 ani pierzi? Dragomir e o exceptie ce apare o data la cativa ani. Si vrei sa spui ca 100K nu acopera banii cheltuiti pe formarea lui? In rest, jucatorii isi arata valoarea pe la 17-18, chiar si mai mult (vezi Artean). Sunt destui dintre juniorii care au semnat anul trecut si cu care se discuta acum, care sunt la Poli dupa ce au implinit 16 ani.

Crede-ma ca majoritatea juniorilor si familiile lor habar n-au de regula. Pentru majoritatea nici nu se pune problema de contestat, ca nu e ca si cum vor ajunge la cine stie ce echipa. Pentru cei 8 e mai degraba vorba de a o freca pe la Poli II inca 3 ani, cand ar putea avea sansa sa-si gaseasca o echipa de L2 sau macar una de L3 care sa se si bata pentru promovare.

Eu nu inteleg cum puteti spune ca nu e o lege abuziva daca TAS-ul spune ca e. Adica oricine o contesta, va castiga, existand deja un precedent.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Discutii despre echipele de copii si juniori

Post by impossible »

AndreiVajnaII wrote:
impossible wrote:Andrei, tocmai aici e problema. Nu poti sa semnezi (de bunavoie) un astfel de contract decat dupa varsta de 16 ani. De aceea, cred eu, o astfel de regula este necesara ... si anume ca sa protejeze, intr-un fel, clubul. Daca s-ar fi putut, le puteai spune (printr-un cotract), inca de la inceput, semnezi cu mine si dupa terminarea junioratului sau nu faci fotbal la mine. Era foarte simplu. In alta ordine de idei, asa cum am mai spus, in momentul venirii la club, ei stiau de aceasta regula si, chiar daca tacit, au acceptat-o. Ca doar n-au venit gandind ca, la implinirea varstei de 18 ani, oricum nu vor tine cont de ea, o vor contesta la TAS si vor castiga. Asa cum, de altfel, le promit tot felul de impresari sau avocati. Veniti la noi ca va scapam de aceasta "regula abuziva". Tind sa cred ca si articolul la care faceti referire a avut acelasi scop.
Ok. Sunt doua reguli, una la 19 si una la 16, deci problema se reduce la a-i convinge la varsta de 16 ani.

Dar cati juniori de 16 ani pierzi? Dragomir e o exceptie ce apare o data la cativa ani. Si vrei sa spui ca 100K nu acopera banii cheltuiti pe formarea lui? In rest, jucatorii isi arata valoarea pe la 17-18, chiar si mai mult (vezi Artean). Sunt destui dintre juniorii care au semnat anul trecut si cu care se discuta acum, care sunt la Poli dupa ce au implinit 16 ani.
OK, atunci nu vad care este problema ca regula exista sau nu, ca e abuziva/ilegala sau nu.
AndreiVajnaII wrote:Pentru cei 8 e mai degraba vorba de a o freca pe la Poli II inca 3 ani, cand ar putea avea sansa sa-si gaseasca o echipa de L2 sau macar una de L3 care sa se si bata pentru promovare.
Pai atunci de ce nu sunt dispusi sa semneze?
AndreiVajnaII wrote:Eu nu inteleg cum puteti spune ca nu e o lege abuziva daca TAS-ul spune ca e. Adica oricine o contesta, va castiga, existand deja un precedent.
N-am citit despre cazul semnalat de voi si nici motivatia deciziei care sa ma lamureasca de pozitia TAS. Totusi, daca TAS-ul a hotarat ca regula e abuziva atunci de ce ea inca exista in documentele frf? Nu se spunea ca noi suntem obligati sa ne conformam deciziilor lor?
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Discutii despre echipele de copii si juniori

Post by impossible »

PFA wrote:Dacă ar fi să despicăm puțin firul - tu făceai paralela cu un curs de specializare.

De ce nu ai considera că juniorii fac pur și simplu un exercițiu din 'fișa de post'. Clubul oferă anumite condiții (materiale, know-how, orice), iar în schimb juniorii prestează în diverse competiții pentru club. Adică relația asta e deja reciprocă, tu nu crești un jucător 10 ani și consideri că acesta are o îndatorire față de tine doar începând cu vârsta de 16/19 ani. El își dedică deja mult timp din viață acestei cvasi-slujbe, ba chiar, ar spune unii, își sacrifică șansa de a obține o educație deplină.

Adică una e să trimiți pe cineva la o specializare, alta e ce dobândești din rutina postului. Logic, azi mă angajez mecanic pe undeva, chiar dacă sunt mecanic, o să dureze o vreme să învăț instalațiile, trebuind implicit să completez ceea ce știu cu competențe noi. Tinerii care sunt selectați au, teoretic, ceva talent - nu sunt luați aleator din populație. E în interesul meu să învăț, dar e mai ales în interesul firmei să mă susțină. Adică relația nu începe doar la seniorat, ea începe dinainte.

Și ăsta e cuvântul cheie: relație. Ce poți face contractual e una, cert rămâne că dacă un junior nu mai vrea să stea la tine de la 16/19 ani, nu câștigi nimic forțându-l. Ba chiar, în cel mai rău caz îl faci să se lase de fotbal.
Nu stiu sa fi spus de vreun curs de specializare. E adevarat ca nu mai sunt asa de tanar si memoria imi mai joaca feste. :D Evident ca problema se pune doar la juniorii de valoare. "Relatia" intre acestia si club exista atat timp cat juniorului nu i se flutura pe la nas un contract cu vreo echipa din bucuresti. Din acel moment el nu mai este interesat de niciun fel de negociere. Este si sfatuit, cu interes, de anumiti impresari. Oricum, asa cum am tot repetat, nu-l forteaza nimeni, cum spui. Sa dea 50K si poate pleca acum. Insa echipele care-l doresc nu sunt dispuse sa dea cei 50K, pentru ca nu vor sa riste.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Discutii despre echipele de copii si juniori

Post by LILIaKu- »

PFA wrote:Dacă ar fi să despicăm puțin firul - tu făceai paralela cu un curs de specializare.

De ce nu ai considera că juniorii fac pur și simplu un exercițiu din 'fișa de post'. Clubul oferă anumite condiții (materiale, know-how, orice), iar în schimb juniorii prestează în diverse competiții pentru club. Adică relația asta e deja reciprocă, tu nu crești un jucător 10 ani și consideri că acesta are o îndatorire față de tine doar începând cu vârsta de 16/19 ani. El își dedică deja mult timp din viață acestei cvasi-slujbe, ba chiar, ar spune unii, își sacrifică șansa de a obține o educație deplină.

Adică una e să trimiți pe cineva la o specializare, alta e ce dobândești din rutina postului. Logic, azi mă angajez mecanic pe undeva, chiar dacă sunt mecanic, o să dureze o vreme să învăț instalațiile, trebuind implicit să completez ceea ce știu cu competențe noi. Tinerii care sunt selectați au, teoretic, ceva talent - nu sunt luați aleator din populație. E în interesul meu să învăț, dar e mai ales în interesul firmei să mă susțină. Adică relația nu începe doar la seniorat, ea începe dinainte.

Și ăsta e cuvântul cheie: relație. Ce poți face contractual e una, cert rămâne că dacă un junior nu mai vrea să stea la tine de la 16/19 ani, nu câștigi nimic forțându-l. Ba chiar, în cel mai rău caz îl faci să se lase de fotbal.
Problema e ca E specializare. Adica domnul Dragomir se prezinta la Poli sa il INVETE antrenorii de juniori fotbal. El nu vine STIIND deja fotbal sa joace doar.

Si nici macar asta nu ar fi problema mare daca cluburile ar putea semna CONTRACTE cu ei, cu clauze si detoate INAINTE ca astia sa INVETE fotbal. Ca dupa ce i-am oferit noi terenuri si antrenori la un copil sa invete, la 16 ani il oa parintele de mana si il duce la Dinamo pentru ca Poli ofera 200 de euro pe luna si Dinamo ofera 210 euro pe luna. Si astfel, Dinamo nu mai trebuie sa formeze jucatorul 8 ano. Trebuie sa dea doar putina spaga la Oprea sau Rosenblum. A, si prima de formare e o gluma. Poti sa scori un messi si il pierzi pentru 50000 de euro pri a de formare. Asta da afacere!

Problema nu e ca nu se semneaza contracte de comun acord, cum e normal. Problema e ca NU AI VOIE sa semnezi cu ei pana la 16 ani, adica pana cand deja alte cluburi hiena VAD ca is buni si elimina riscul de a creste jucatori care nu confirma pentru cativa euro spaga la impresari.

Normal ca copilul de 8 ani nu poate semna, dar are parinti.
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Discutii despre echipele de copii si juniori

Post by LILIaKu- »

PFA wrote:Dacă ar fi să despicăm puțin firul - tu făceai paralela cu un curs de specializare.

De ce nu ai considera că juniorii fac pur și simplu un exercițiu din 'fișa de post'. Clubul oferă anumite condiții (materiale, know-how, orice), iar în schimb juniorii prestează în diverse competiții pentru club. Adică relația asta e deja reciprocă, tu nu crești un jucător 10 ani și consideri că acesta are o îndatorire față de tine doar începând cu vârsta de 16/19 ani. El își dedică deja mult timp din viață acestei cvasi-slujbe, ba chiar, ar spune unii, își sacrifică șansa de a obține o educație deplină.

Adică una e să trimiți pe cineva la o specializare, alta e ce dobândești din rutina postului. Logic, azi mă angajez mecanic pe undeva, chiar dacă sunt mecanic, o să dureze o vreme să învăț instalațiile, trebuind implicit să completez ceea ce știu cu competențe noi. Tinerii care sunt selectați au, teoretic, ceva talent - nu sunt luați aleator din populație. E în interesul meu să învăț, dar e mai ales în interesul firmei să mă susțină. Adică relația nu începe doar la seniorat, ea începe dinainte.

Și ăsta e cuvântul cheie: relație. Ce poți face contractual e una, cert rămâne că dacă un junior nu mai vrea să stea la tine de la 16/19 ani, nu câștigi nimic forțându-l. Ba chiar, în cel mai rău caz îl faci să se lase de fotbal.
Problema e ca E specializare. Adica domnul Dragomir se prezinta la Poli sa il INVETE antrenorii de juniori fotbal. El nu vine STIIND deja fotbal sa joace doar.

Si nici macar asta nu ar fi problema mare daca cluburile ar putea semna CONTRACTE cu ei, cu clauze si detoate INAINTE ca astia sa INVETE fotbal. Ca dupa ce i-am oferit noi terenuri si antrenori la un copil sa invete, la 16 ani il oa parintele de mana si il duce la Dinamo pentru ca Poli ofera 200 de euro pe luna si Dinamo ofera 210 euro pe luna. Si astfel, Dinamo nu mai trebuie sa formeze jucatorul 8 ano. Trebuie sa dea doar putina spaga la Oprea sau Rosenblum. A, si prima de formare e o gluma. Poti sa scori un messi si il pierzi pentru 50000 de euro pri a de formare. Asta da afacere!

Problema nu e ca nu se semneaza contracte de comun acord, cum e normal. Problema e ca NU AI VOIE sa semnezi cu ei pana la 16 ani, adica pana cand deja alte cluburi hiena VAD ca is buni si elimina riscul de a creste jucatori care nu confirma pentru cativa euro spaga la impresari.

Normal ca copilul de 8 ani nu poate semna, dar are parinti.
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
Post Reply