Discutii despre echipele de copii si juniori

Totul despre grupele de copii si juniori polisti
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Discutii despre echipele de copii si juniori

Post by AndreiVajnaII »

Impossible, tu ai citit articolul? :))
OK, atunci nu vad care este problema ca regula exista sau nu, ca e abuziva/ilegala sau nu.
Problema e ca cei din club se ascund in spatele ei, folosind-o ca sperietoare in loc sa isi asigure jucatorul in propriile conditii din timp.
Pai atunci de ce nu sunt dispusi sa semneze?
Pentru ca cei din club nu au facut nimic sa ii convinga ca au un viitor la Poli. De ce? Pentru ca s-au lasat comozi sub acoperirea regulii. Si repet, in cazul lor nu e vorba ca ii fura steaua sau dinamo, sau bekescsaba. Problema lor e ca vor sa joace undeva cu miza, sa poata creste. La Poli chiar se pot pierde, daca nu vor fi imprumutati.
N-am citit despre cazul semnalat de voi si nici motivatia deciziei care sa ma lamureasca de pozitia TAS. Totusi, daca TAS-ul a hotarat ca regula e abuziva atunci de ce ea inca exista in documentele frf? Nu se spunea ca noi suntem obligati sa ne conformam deciziilor lor?
Departamentul Juridic FRF a precizat că "aprecierile arbitrului TAS reprezintă simple opinii care nu pot conduce la o modificare a RSTJF. O asemenea modificare nu poate fi făcută decît în Comitetul Executiv și urmează a fi dezbătută de acest for. Subliniem că FRF nu a făcut parte din acest caz și nu are o copie a rezoluției TAS".

Cu alte cuvinte, speta respectiva s-a judecat intre jucator si Sportul/Siman, deci nu s-a schimbat pentru ca nu a fost vizata federatia direct. Si pentru ca pe FRF ii doare la banana de jucatori.


Daca vrei detalii, uite aici cazul: http://jurisprudence.tas-cas.org/Shared ... s/3957.pdf

Partea legata de articolul 14: "the present award would like to mention in order to obtain
complete review of the legal frame that the above cited provision of the Romanian Code could
be considered in a direct opposition with the provisions of the European Law which
undoubtedly are applicable to the rules governing the sporting associations. Any restrictive rules
which deprives the freedom of movement for persons and the freedom to provide services even
laid down by autonomous sporting associations cannot be seen as necessary to ensure
enjoyment of their freedom and thereof, to restrict the exercise of rights conferred on
individuals by the Treaty. Considering the ECJ jurisprudence (C-415/93 Union Royale Belge
des Sociétés de Football Association ASBL v. Jean-Marc Bosman, 1995 I-04921) requires that
such provisions to be revised and put in compliance with the applicable principles of the TFEU.
It is very disputable in both editions of RSTP which right are preserved more - those of the
players or those to the clubs."

Intr-adevar, e doar o opinie daca vrei sa fii carcotas, pentru ca pana la urma ilegalitatea articolului nu a mai fost necesar sa fie demonstrata in respectivul caz (deoarece Sportul nu a facut o oferta in intervalul mentionat in articol), dar e totusi o opinie mai avizata decat a mea.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Discutii despre echipele de copii si juniori

Post by impossible »

AndreiVajnaII wrote:Impossible, tu ai citit articolul? :))
Articolul 14? :)) Dar tu ai citit ce am scris eu pana acum?
AndreiVajnaII wrote:
OK, atunci nu vad care este problema ca regula exista sau nu, ca e abuziva/ilegala sau nu.
Problema e ca cei din club se ascund in spatele ei, folosind-o ca sperietoare in loc sa isi asigure jucatorul in propriile conditii din timp.
De unde stim noi asta? Cel putin declaratiile celor din club spun altceva.
AndreiVajnaII wrote:
Pai atunci de ce nu sunt dispusi sa semneze?
Pentru ca cei din club nu au facut nimic sa ii convinga ca au un viitor la Poli. De ce? Pentru ca s-au lasat comozi sub acoperirea regulii. Si repet, in cazul lor nu e vorba ca ii fura steaua sau dinamo, sau bekescsaba. Problema lor e ca vor sa joace undeva cu miza, sa poata creste. La Poli chiar se pot pierde, daca nu vor fi imprumutati.
OK, si ce ar fi trebuit sa faca Poli ca sa-i convinga? Sa le promita un loc de titular in liga 1, cum spuneai mai devreme? Unde ai mai vazut tu astfel de clauze specificate in contract? Oricum, ceea ce stim noi toti este ca, din cand in cand, in functie de nevoi, unii juniori intra si in jocurile de liga 1.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Discutii despre echipele de copii si juniori

Post by englezul »

Trebuie sa le dai mai multi bani, nu la nivelul primei echipe dar nici maruntis sa le dai, ca nu-i curios sa ramana nici unul.
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Discutii despre echipele de copii si juniori

Post by AndreiVajnaII »

Pai uita-te la Sorescu. Sorescu a semnat cu acel minim 1800, pentru ca sub pretextul acelei reguli de ce i-ai da mai mult. Avand in vedere ca e cu potential de transfer chiar in strainatate, doar atat valoreaza? Sau chiar daca il compari cu ceilalti juniori, cu cei 8 de acum. Cum sa-i dai acelasi salariu? A prins si meciuri in prima liga, dar Vasi care cred ca nici nu a prins banca sau Sintean care inca nu are 19 ani primesc mai mult. Primul pentru ca are acei 3 ani la City si vine de la alt club, si al doilea pentru ca e ta-su smecher.

Convingerea nu trebuie sa fie scrisa in contract. Merge si cu vorbe. Dar Neaga vorbeste doar la TV, spunand ca sunt obligati sa semneze oricum.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Discutii despre echipele de copii si juniori

Post by impossible »

Apropo de Sorescu, el a prins prima echipa, a jucat in prima liga si a facut-o chiar foarte bine. Totul in regula, lucrurile pareau sa fie in favoarea jucatorului, dar a aparut oferta de la "Ză Ching". Si, "sfatuit" de impresar (total dezinteresat, desigur), Sorescu a dat in judecata clubul sperand sa ramana liber de contract. Evident ca nu a mai ajuns la prima echipa, pierzand si litigiul. Astfel a spus stop dezvoltarii sale (fotbalistice), sper eu ca doar pentru moment. Pai nu era normal ca marele "rege" sa plateasca pentru el? Dar daca se poate gratis, de ce sa nu profitam?

In ceea ce priveste partea financiara, regulamentul prevede salariul mediu pe economie (care urmeaza sa fie majorat cu 50% dupa 3 ani). Nu e nici mult, dar nici putin, daca ne gandim ca jucatorul se afla la inceput de cariera profesionista si ca traim unde traim. Ar fi de dorit ca Poli sa pluseze, in functie de valoarea jucatorului, dar in conditiile actuale e mai complicat. Totusi, din ceea ce spune Andrei mai sus, unii jucatori au beneficiat de plusuri salariale. Ceea ce inseamna ca au loc, totusi, unele negocieri, la semnarea contractelor, intre juniori si club.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
Post Reply