Etapa XXI: POLI TIMISOARA-Săgeata Năvodari,sâmbătă, ora 18

Comentarii pe meciurile disputate de Poli

PRONOSTIC

Poll ended at Sat Mar 01, 2014 8:48 pm

1
13
81%
X
1
6%
2
2
13%
 
Total votes: 16
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Etapa XXI: POLI TIMISOARA-Săgeata Năvodari,sâmbătă, ora

Post by impossible »

Eu cred ca putem sa comentam si arbitrajul avand in vedere ca la 1-1 am avut parte de un penalty nedat. Lucru recunoscut, inteleg, si de persoane care numai prieteni nu ne sunt. La eliminare jucatorul oaspetilor a intrat cu talpa ridicata direct in pulpa piciorului lui Popovici. Mie, cu opinia mea subiectiva, mi se pare ca ar fi cam de rosu. Desi, sincer vorbind, omul in plus nu prea ne avantajeaza pe noi. Arbitrajul nu a fost insa cu tenta. Oarecum normal, as zice, intrucat arbitrul de ieri nu are inca "experienta" Tudorilor si Balasilor.

Sigur ca arbitrajul nu scuza jocul slabut facut. Ca experienta proprie, mi-am seama ca, fara sa vreau, sunt puternic influentat de alte meciuri, vazute la TV, din UCL sau din alte campionate mai dinspre vest. Spre exemplu, am zis cu putin timp in urma sa ma uit la Sageata-Botosani (ca tot a fost o pauza lunga in liga 1), sa vad doua viitoare adversare si contracandidate ale lui Poli. N-am reusit sa o fac decat 10 minute, m-am plictisit foarte tare si, cum nu-mi era somn, am schimbat canalul. Vreau sa spun ca nivelul e intr-adevar foarte scazut daca-l privesti comparativ cu ceva ... incomparabil. Daca ne uitam doar la liga 1 de la noi este posibil sa nu remarcam diferentele.

Poate are si Sunda partea lui de vina, insa nivelul nu a ajuns inca la minimul istoric din ultima parte a domniei "olandeze". Ma gandesc ca poate si valoarea unora dintre jucatori nu permite etalarea unui joc de alt nivel. Nu cred ca poate fi vina lui Sunda ca Scutaru si-a etalat veleitatile tehnice si a dat-o direct in corner fara sa-l deranjeze nimeni. Nu cred ca poate fi vina lui Sunda ca nu s-a facut marcaj la golul oaspetilor. Sau ca Mera s-a "imprietenit" cu un adversar la Medias si l-a luat pe dupa gat. Si exemplele de acest fel pot, din pacate, continua. Oricum repriza a doua aratat ca trebuie jucat cu mai multa ambitie, cu o viteza mai mare de joc, nu putem sta "la cutie" cu orice adversar.

Morariju mi-a placut la Medias. Acum a facut si ceva gafe care inca nu m-au facut sa-mi schimb opinia generala. La golul de 0-1, desi el a fost certat de Nuno Claro, nu mi s-a parut sa poarte el vina principala. Au fost in careul nostru 8 timisoreni si 5 oaspeti. Am numarat 5 de-ai nostri care nu tineau pe nimeni, printre care si Morariju, dar atacantul care a marcat a venit din centru. La ratarea lui Chiacu, la stadion, am zis ca Morariju trebuie "pus la zid". Apoi am vazut ca ceilalti aparatori i-au reprosat ceva portarului nostru. Poate a strigat el sa o lase, nu stiu. Oricum bine ca reflexul sau a salvat macar un punct. Hasani a fost din nou slab. Englezul s-a zbatut mult, a alergat, s-a demarcat bine, dar se pare ca nu prea e prieten cu mingea. Popovici mi-a placut in repriza a doua, mai ales cand venea din spate din postura de fundas dreapta.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Etapa XXI: POLI TIMISOARA-Săgeata Năvodari,sâmbătă, ora

Post by PFA »

Eu cred ca nivelul de acuma este cam tot pe acolo pe unde era nivelul cand a plecat Velcea. Poate ca atunci motivele erau altele, insa nu vad cum acest meci a fost mai presus decat cel cu Corona sau decat cel cu Botosani. Acest lucru ma face sa ma gandesc ca plusul de atitudine obtinut prim schimbarea antrenorului s-a disipat si a fost principala cauza pentru jocurile bune aratate pe finalul anului trecut.

Ma plangeam la un moment dat ca nu jucam pe flancuri, desi avem jucatori buni pe flancuri. Intre timp se pare ca incercam excesiv sa exploatam flancurile, dar nu cred ca in aceste doua meciuri am dat mai mult de doua-trei centrari utile. Ziceam mai sus ca nu mi se pare ca avem destul curaj sa incercam si zona centrala, desi in mod anume au aparut ieri faze bune cand am intrat acolo. Adesea vad insa un jucator la mijloc care prefera lungul de linie in locul jocului spre Gorobsov (sau Hasani, cine o fi pe acolo), probabil de teama unei recuperari care sa lase echipa descoperita. Atunci cand am construit central, s-a strans acolo, au aparut si mai mult spatii in flancuri, implicit si sanse mai bune pentru centrari sau suturi.

Poate ca e prea simplistic sa spunem ca viteza de joc ne rezolva toate problemele, insa fara ea si in lipsa unor centrari de calitate, respectiv a unor jucatori foarte abili in careu, e greu sa ajungi periculos in zona careului advers. Un joc mai rapid inseamna un joc mai riscant, fiindca presupunerea este ca limita tehnica a unor jucatori este joasa. Nu stiu daca e neaparat asa.

As aprecia ca la o echipa bine formata, chiar daca de nivel mediu/inferior, se pot distinge doua viteze de joc: cea de asteptare, cand scorul e de regula favorabil, si cea activa, cand scorul nu e favorabil. O echipa trebuie sa se dovedeasca in stare de a face tranzitia de la o stare la cealalta, chiar daca asta inseamna asumarea unor riscuri mai mari, si nu stiu de ce echipa noastra nu pare, de regula, sa fie capabila de aceasta tranzitie. Ieri a mers, cat de cat, insa rezultatul tot n-a fost cel dorit.

Mai mult de atat, aceeasi tranzitie trebuie facuta si atunci cand conditiile din teren se schimba - spre exemplu cand ramai cu un jucator in plus. E un moment prielnic sa pui presiune, sa-ti exerciti superioritatea asupra unui adversar in inferioritate, adesea dezorganizat. Insa noi n-am facut acest lucru in niciuna din partidele cand am avut superioritate, am continuat sa jucam pasiv, sa permitem adversarului sa-si regaseasca echilibrul. Un om in plus nu se simte daca nu dezvolti un joc in viteza, fiindca de regula se repozitioneaza un jucator ofensiv, dar echipa in superioritate nu are aceeasi flexibilitate in a-si reconfigura linia de fund. Introducerea lui Barbut a facut intocmai acest lucru, dar mai erau doar zece minute cand s-a produs inlocuirea, deci a fost tardiv.

Stiu ca m-am aruncat aici in teorie fotbalistica si ca n-am diplomele sa-mi ateste competenta, dar cred ca vorbim despre lucruri logice si strategice. Sunt convins ca ele sunt stiute de toti cei implicati la club, deci nu stiu de ce implementarea lor nu functioneaza.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
asu
Posts: 733
Joined: Sat Nov 03, 2012 1:08 pm

Re: Etapa XXI: POLI TIMISOARA-Săgeata Năvodari,sâmbătă, ora

Post by asu »

dece la fiecare faza szekely si nanu daca nu protesteaza atunci simuleaza ,daca nu injura gazonul se uita in stele cu mainile in sus .....jucati drecu fotbal si alergati cand nu ajunge o pasa la voi

cand l-am vazut pe acel nr 23 am inceput sa ma gandesc la furtado

dece am urlat toata iarna ca avem nevoie de atacanti ca szekely singur nu poate , acum ca am transferat 2 bucati ...ei stau pe tusa


Sunda e depasit total de fotbalul ligi 1 , chiar cu valoarea ei de ......
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Etapa XXI: POLI TIMISOARA-Săgeata Năvodari,sâmbătă, ora

Post by englezul »

asu wrote:dece la fiecare faza szekely si nanu daca nu protesteaza atunci simuleaza ,daca nu injura gazonul se uita in stele cu mainile in sus .....jucati drecu fotbal si alergati cand nu ajunge o pasa la voi

cand l-am vazut pe acel nr 23 am inceput sa ma gandesc la furtado

dece am urlat toata iarna ca avem nevoie de atacanti ca szekely singur nu poate , acum ca am transferat 2 bucati ...ei stau pe tusa


Sunda e depasit total de fotbalul ligi 1 , chiar cu valoarea ei de ......
Nu am transferat atacanti, decat teoretic !
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Etapa XXI: POLI TIMISOARA-Săgeata Năvodari,sâmbătă, ora

Post by diegis37 »

Teoretic avem atacanti care sunt peste nivelul lui Bostina ,a hotarît stafful tehnic.
practic.....
Post Reply