Cupa RO/ Optimi: Steaua - POLI Timișoara mi 30.10, h 20

Comentarii pe meciurile disputate de Poli

Steaua Bucuresti - POLI Timișoara mi 30.10 h 20:00

Poll ended at Thu Oct 31, 2013 12:18 pm

1
6
21%
2
23
79%
 
Total votes: 29
User avatar
Kerosen
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:35 pm
Location: Timisoara

Re: Cupa RO/ Optimi: Steaua - POLI Timișoara mi 30.10, h 20

Post by Kerosen »

Pffv wrote:
:)) ...daca nu a venit neamtu' ala ce ascunde totul :D !
te referi la ala care declara sus si tare ""Poli" a fost mereu la Timisoara si toate meciurile jucate in perioada de "bejenie" trebuie recunoscute si ele ca facand parte din "palmares"! Doar se stie, "Poli sintem noi"! " :D
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Cupa RO/ Optimi: Steaua - POLI Timișoara mi 30.10, h 20

Post by banatean_violet »

Kerosen wrote:M-am uitat la meci si mi-am adus aminte de Poli din perioada anilor 80 .....ABBA ....
O dovada clara de continuitate, asta-i adevarata Poli ;)
:valuri:
User avatar
swedishbitter
Posts: 821
Joined: Fri Mar 08, 2013 6:57 pm

Re: Cupa RO/ Optimi: Steaua - POLI Timișoara mi 30.10, h 20

Post by swedishbitter »

banatean_violet wrote:
Kerosen wrote:M-am uitat la meci si mi-am adus aminte de Poli din perioada anilor 80 .....ABBA ....
O dovada clara de continuitate, asta-i adevarata Poli ;)
:valuri:
Nu ar fi atat de deranjant daca bugetul ar fi comparabil cu cel din anii aia. Asa insa, cand bagi milioane de euro in jucatori pe care ii trimiti la echipa a doua, in personaje gen Velcea, Rosenblum sau Denbrovski... e ceva mai inervant.
I don't know where I'm going, but I'm on my way - Sagan
jamais
Posts: 351
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:20 am

Re: Cupa RO/ Optimi: Steaua - POLI Timișoara mi 30.10, h 20

Post by jamais »

1. Incep sa am dubii tot mai mari si in legatura cu Sunda. Am crezut ca macar o aparare solida va reusi sa organizeze, din moment ce ne aparam cu 10 oameni... :( Asta in conditiile in care jucam vestitul "focul la ei" a lui Halagian.
2. Jucatorii nu pot sa alerge si, poate din aceasta cauza sau poate nu, nu se ajuta intre ei.
Am ajuns o echipa cu un joc penibil/fricos! Intram infranti din minutul zero. Spiritul de lupta lipseste cu desavarsire. Mai are rost sa ingropam bani in aceasta echipa? Imi pun tot mai des aceasta intrebare.
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Cupa RO/ Optimi: Steaua - POLI Timișoara mi 30.10, h 20

Post by orangetm »

Kerosen wrote:
Pffv wrote:
:)) ...daca nu a venit neamtu' ala ce ascunde totul :D !
te referi la ala care declara sus si tare ""Poli" a fost mereu la Timisoara si toate meciurile jucate in perioada de "bejenie" trebuie recunoscute si ele ca facand parte din "palmares"! Doar se stie, "Poli sintem noi"! " :D
Daca tot ai dat citatul asta :D , am mers la sursa si iata, sjecas li se Doli Bel?, ce se clama atunci, acum 3 ani.
Azi se clameaza taman pe dos.
Sa citim si sa nu ne mai minunam!

"sefu-clasei
Subiectul mesajului: Re: Palmaresul - 1921 - anul infiintarii
MesajScris: Sâm Noi 06, 2010 12:26 pm
Neconectat

Membru din: Joi Iul 16, 2009 6:45 pm
Mesaje: 1133
Din cate inteleg este recuperarea palmaresului ar insemna un targu cu cel catre care a cesionat Zambon actiunile clubului infiintat in 2002 si reactivat in 2003 cu scopul de a mai primii ceva bani din drepturi asupra unor jucatori transferati in trecut de la noi. Banuiala mea este ca avocata lui Zambon detine aceste actiuni.

Nu este un lucru rau daca se ingroapa acest razboi sub orice forma insa atunci cred ca ar trebui sa se faca cateva lamuriri pentru istorie in asa fel incat nimeni sa nu puna pe seama galeriei tot acest razboi din care nu am castigat nimic.

Deci cateva lamuriri....in 2005 odata cu intrarea in club a lui Iancu acesta s-a oferit sa stinga orice liigiu privind palmaresul si a semnat un contract in valoare de 200.000 de dolari intre BKP si FC Politehnica SA (societatea noua a lui Zambon). La un moment dat BKP si Marian Iancu au refuzat sa mai plateasca suma convenita catre Zambon in urma discutiilor cu anumiti oameni de-ai locului (zice Iancu), parerea mea fiind ca influenta cea mai mare a avut-o J Ionescu, consilier pe vremea aceea a lui Iancu. In tot acest timp galeria nu a avut niciun fel de intalniri sau discutii cu Marian Iancu.

BKP e dat in judecata in instantele civile de Zambon pentru plata sumei de bani, insa BKP castiga deoarece Zambon nu a facut efortul de a demonstra in instantele civile ca detine acest palmares ce dorea sa-l vanda. De aici Zambon se concentreaza doar pe instantele sportive.

In mai 2006 Zambon castiga la FRF impotriva FCU Politehnica non-profit, insa cum decizia nu i-a parut suficienta anuntase inca de atunci ca o sa faca apel la TAS. Vazand faptul ca apararea clubului este foarte slaba am batut rand pe rand la usile tuturor din club pentru a le aduce la cunostiinta toate actele si intamplarile ce le conosteam eu din perioada 2000-2006 despre relatia Zambon - primarie - Constantin Andrei - Craciun- Boit etc.... In perioada aia era presedinte Craciunescu, care nu a inteles nimic, am reusit sa intru la avocata clubului Luiza care ne-a reprezentat si la FRF si la TAS.....nici ea nu a inteles mai nimic.

La presiunea exercitata de noi (un rol deosebit avandu-l gruparile...datorita protestului vehement) Iancu a stabilit o prima intalnire cu suporterii, principala problema a ordinii de zi a fost direct palmaresul, pentru ca era evident pentru noi ca sansele sunt de 99,9 % sa-l pierdem la TAS daca nu se aduce nimic in plus fata de actele de la FRF (acolo s-a prezentat hotararea instantelor civile care desfiintau contractul de vanzare BKP- Zambon si hartia de la OSIM prin care Universitatea Politehnica detinea dreptul asupra denumirii)

Iancu, foarte receptiv in urma discutiei, s-a intalnit imediat a 2a zi cu reprezentantul suporterilor in persoana mea si cum Constantin Andrei pentru a incerca sa cautam o solutie de aparare la TAS. Ulterior au mai avut loc cam 3 intalniri la care am participat si noi. Rand pe rand s-a cam dezlegat misterul iar apararea parea beton (ipoteza pe care s-a mers a fost exact ca si in prezent ASFC Politehnica- nonprofit din 92, exista la tribunal, nu a fuzionat sau a facut absorbtie cu Zambon deci exista iar palmaresul e aici....s-a infrimat validitatea oricarui act al lui Craciun in numele membrilor fondatori ai ASFC.... Zambon nu si-a ascumat pasivele ASFC cand s-a autodeclarat drept continuator). Ipoteza mea este ca avocata nu a comunicat in timp util toate aceste acte la dosarul de la TAS. Bun, Zambon avea si dosar beton facut de FRF care il reconstea pe el...

Ulterior toate povestile le cunosteti.....

Ce e foarte important pentru mine, galeria asta nu a influentat in niciun fel decizia de a cumpara sau nu palmaresul de la Zambon in 2005. Daca se doreste cumpararea lui in 2010, iar cineva o sa-si puna intrebarea de ce s-au pierdut toti acesti ani, responsabili pentru asta nu se fac membri galeriei. Galeria in tot acest timp doar a dorit sa ajute clubul in al 12 ceas cu dovezi si informatii utile, daca tot s-a ales un drum."
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cupa RO/ Optimi: Steaua - POLI Timișoara mi 30.10, h 20

Post by englezul »

jamais wrote:1. Incep sa am dubii tot mai mari si in legatura cu Sunda. Am crezut ca macar o aparare solida va reusi sa organizeze, din moment ce ne aparam cu 10 oameni... :( Asta in conditiile in care jucam vestitul "focul la ei" a lui Halagian.
2. Jucatorii nu pot sa alerge si, poate din aceasta cauza sau poate nu, nu se ajuta intre ei.
Am ajuns o echipa cu un joc penibil/fricos! Intram infranti din minutul zero. Spiritul de lupta lipseste cu desavarsire. Mai are rost sa ingropam bani in aceasta echipa? Imi pun tot mai des aceasta intrebare.


Sunda nu poate sa faca din kaka bici in doua saptamani. Ii trebuieste o perioada de pregatire care sigur o sa fie in iarna si de asemenea trebuie primenit lotul prin plecari si veniri. Situatia nu este roza, se stie ca urmeaza schimbari, de aici si atmosfera mai tensionata din lot. Ultima fraza chiar nu-si are rostul dupa parerea mea.
jamais
Posts: 351
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:20 am

Re: Cupa RO/ Optimi: Steaua - POLI Timișoara mi 30.10, h 20

Post by jamais »

Nu cred ca se va schimba mare lucru in iarna. Motivul ar fi ca, fiind angajati cu contract de munca jucatorii/antrenorii/conducatorii nu pot fi dati afara - vezi cazurile Velcea, Balace, Kirev. Fara bani nu faci nimic! Greselile in privinta lotului au fost facute si raman asa pana in vara.

In legatura cu afirmatia mea relativ la "ingroparea" banilor in aceasta echipa. eu chiar cred ca jucatori ce nu lupta si nu dau totul pe teren nu merita a fi platiti din banii orasului. Nu am cerut sa suteze ca Roberto Carlos, sa dribleze ca Garrincha, dar le cer sa alerge. E asa de mult?
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cupa RO/ Optimi: Steaua - POLI Timișoara mi 30.10, h 20

Post by englezul »

jamais wrote:Nu cred ca se va schimba mare lucru in iarna. Motivul ar fi ca, fiind angajati cu contract de munca jucatorii/antrenorii/conducatorii nu pot fi dati afara - vezi cazurile Velcea, Balace, Kirev. Fara bani nu faci nimic! Greselile in privinta lotului au fost facute si raman asa pana in vara.

In legatura cu afirmatia mea relativ la "ingroparea" banilor in aceasta echipa. eu chiar cred ca jucatori ce nu lupta si nu dau totul pe teren nu merita a fi platiti din banii orasului. Nu am cerut sa suteze ca Roberto Carlos, sa dribleze ca Garrincha, dar le cer sa alerge. E asa de mult?
Daca te referi la ingroparea banilor in jucatorii care nu lupta e una si daca te referi la ingroparea banilor in echipa adica in club este cu totul altceva. Nu ai fost suficient de explicit si s-a inteles altceva.
Post Reply