Etapa XVI: Uta Arad 1 - 0 Poli Timisoara, 8.03.2013,ora 18

Comentarii pe meciurile disputate de Poli

Cine va câştiga acest derby?

Uta Arad
8
22%
X
0
No votes
Poli Timişoara
28
78%
 
Total votes: 36
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Etapa XVI: Uta Arad - Poli Timisoara, 8.03.2013,ora 18

Post by cristy2005ro »

am revazut faza....nici vorba de offside......pentru ca trage in poarta.....erau 2 jucatori in offside dar nu au atins mingea
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Etapa XVI: Uta Arad - Poli Timisoara, 8.03.2013,ora 18

Post by timisoreanul »

Scriu si eu acum, la rece, pentru ca aseara eram foarte dezamagit. In primul rand, de la TV s-a vazut aceeasi ostilitate si frustrare a aradenilor impotriva noastra, asa ca singurii care nu o considera pe aceasta echipa Poli sunt cei care merg la echipa de amatori din liga a V-a. Ma bucur ca unii lideri se intorc in galerie si sper ca vor alege si altii calea ratiunii, e previzibil ca se va intampla asa. Dupa cateva sezoane in ligile V sau IV, marele entuziasm de acum al deplasarilor cu bicicleta la meciuri va disparea cu desavarsire.
Despre meci, am jucat slab, poate meritam totusi un egal, poate si arbitrul ne-a dezavantajat (desi nu sunt convins). Oricum, e clar ca aradenii au jucat cu mai multa daruire, ceea ce nu este OK si aici trebuie umblam. Sa nu uitam ca si in tur am castigat meciuri fara sa avem un joc stralucitor, a contat tocmai determinarea si seriozitatea. Daca incepem sa ne consideram o echipa mare si tratam meciurile la misto, putem chiar rata promovarea.
Despre jucatori, m-a dezamagit Ovidiu Petre. Stiu ca nu a jucat de multe luni, ii cunoastem valoarea si sunt convins ca isi va reveni, dar trebuie spus ca aseara a fost foarte lent, a pierdut multe mingi (cred ca inclusiv la faza golului), a dat multe pase gresite, asta in timp ce ar trebui sa traga echipa dupa el. Astept si de la el mai multa ambitie.
E prima infrangere, nu trebuie sa facem o tragedie din ea, dar ar fi bine sa tragem invatamintele necesare si sa vedem o alta atitudine, un alt joc si alte rezultate in urmatoarele meciuri.
Si sper sa vina lumea la meciuri, echipa are nevoie de asta. Urmatoarele meciuri vor fi cu Mioveni si cu Corona acasa, meciuri foarte importante.
Personal, inca nu inteleg un lucru: cum de aveam pe vremea lui Dobos si Panduru 40000 de spectatori, iar atunci cand atacam titlul, ne strangeam 5000 de spectatori? De unde a aparut aceasta blazare in Timisoara? Poate daca s-ar face un stadion nou ar aparea din nou o emulatie.
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Etapa XVI: Uta Arad - Poli Timisoara, 8.03.2013,ora 18

Post by cristy2005ro »

timisoreanul wrote: Si sper sa vina lumea la meciuri, echipa are nevoie de asta. Urmatoarele meciuri vor fi cu Mioveni si cu Corona acasa, meciuri foarte importante.
Personal, inca nu inteleg un lucru: cum de aveam pe vremea lui Dobos si Panduru 40000 de spectatori, iar atunci cand atacam titlul, ne strangeam 5000 de spectatori? De unde a aparut aceasta blazare in Timisoara? Poate daca s-ar face un stadion nou ar aparea din nou o emulatie.
cand a venit Dobos era foame dupa fotbal,3 ani fara Liga 1......exact ceea ce se intampla acum,sezonul viitor vom avea din nou stadion plin ca venim dupa 2 ani de pauza.
pe vremea lui iancu erau 5000 (mai pe final ca primele 2 sezoane cu iancu venea lumea) pentru ca investitiile au ridicat pretentiile la nivel de titlu,iar fiecare ratere a indeplinirii obiectivului,finalele de cupa pierdute si jocul prost al unor jucatori in care s-a investit mult a indepartat lumea de la stadion.......au avut asteptari mult prea mari
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Etapa XVI: Uta Arad - Poli Timisoara, 8.03.2013,ora 18

Post by DP 2-6 »

În primul rând, lumea venea pentru atmosfera senzaţională, creată de întregul stadion, binenţeles cu Peluza Sud în frunte. Cu cât atmosfera a început să se "miticizeze", atât pe stadion, cât mai ales la conducerea clubului, lumea a început să nu mai vină, ajungându-se până la urmă la lehamite.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Etapa XVI: Uta Arad - Poli Timisoara, 8.03.2013,ora 18

Post by englezul »

Nu am vazut meciul, pacat pt infrangere. Ce putem face decat sa incercam sa fim optimisti in continuare, sa speram ca promovam si evident primim licenta. Ce o sa fie dupa asta nimeni nu stie, ramane de vazut. Despre jucatori nu pot sa va intreb decat atat: spera cineva ca marele ov. petre sau inegalabilul Dina o sa rupa gura targului, sa fim seriosi =))
Sper ca Velcea sa aiba sange-n pix si sa bage jucatorii dupa merit si nu dupa numele scris pe spatele tricoului.
Sper sa batem tot acasa, sa nu pierdem puncte pt ca de abia atunci ar aparea probleme mari.
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Etapa XVI: Uta Arad - Poli Timisoara, 8.03.2013,ora 18

Post by AndreiVajnaII »

In amicalul cu Zrenjanin Petre a fost printre cei mai buni. Avea atingerea aia de minge pe care o ai dupa ani buni de experienta, cu pase din prima, ceea ce la ceilalti jucatori nu s-a vazut. Ieri insa a fost altceva....
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Etapa XVI: Uta Arad - Poli Timisoara, 8.03.2013,ora 18

Post by timisoreanul »

Nu mai conteaza, dar in ultimul sezon, in care am terminat pe locul 2, imi amintesc ca am facut in retur 4 remize consecutive acasa. E adevarat ca prima a fost cu Steaua, dar au urmat altele cu Pandurii, Astra si Tg Mures. Asa ca titlul nu s-a pierdut la Galati, daca am fi castigat macar trei din cele patru meciuri, defilam spre campionat. Iar eu sunt convins ca daca aveam un stadion plin castigam, cu 5000 de spectatori (exceptand meciul cu Steaua) a fost mai greu.
Din pacate, noi nu avem cultura sustinerii echipei indiferent de esalon, de forma sportiva. Eu am mai spus: daca adevarata Poli era in liga a V-a si juca pe Dan Paltinisanu, nu as fi lipsit de la meciurile de acasa. Dar sa mergi sa sustii o echipa de amatori, care nu are nicio legatura cu vechea Poli (si care coexista cu aceasta de mai multi ani), doar dintr-un orgoliu, asta nu o mai inteleg.
Ma repet, sper ca oamenii sa vina la stadion. Un meci vazut acolo nu se compara cu 100 de meciuri la TV. Iar echipa asta e alcatuita din cei mai multi jucatori locali, comparativ cu ultimii ani, care merita si trebuie sustinuti.
lavin
Posts: 25
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:50 pm

Re: Etapa XVI: Uta Arad - Poli Timisoara, 8.03.2013,ora 18

Post by lavin »

[quote="timisoreanu
Despre jucatori, m-a dezamagit Ovidiu Petre. Stiu ca nu a jucat de multe luni, ii cunoastem valoarea si sunt convins ca isi va reveni, dar trebuie spus ca aseara a fost foarte lent, a pierdut multe mingi (cred ca inclusiv la faza golului), a dat multe pase gresite, asta in timp ce ar trebui sa traga echipa dupa el. Astept si de la el mai multa ambitie.

Asta este GAFA lui Van Velcea, nu trebuia să-l înalțe atât de mult în grad și să organizeze tot jocul în jurul lui atât de repede fără să-l testeze în rol secundar în câteva meciuri oficiale. O P vine după o lungă perioadă de pauză fără meciuri oficiale, dar asta e, cu siguranță că Van Velcea a înțeles (sper eu) unde a greșit.
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Etapa XVI: Uta Arad - Poli Timisoara, 8.03.2013,ora 18

Post by cristy2005ro »

UTA – Poli sau Fortuna Covaci – ACS Recas?


Arădenii din galeria UTA au memorie scurtă. În timpul jocului câştigat de UTA în faţa lui Poli, galeria arădeană a afișat un banner prin care a lăsat de înţeles că pentru ei, după toate transformările de identitate de la formaţia timişoreană, meciul cu pricina nu mai constituie un derby.

Tocmai pentru ei, a căror echipă favorită și-a păstrat identitatea grație unui sat de la marginea Timișoarei, care numără ceva mai mult de 500 de suflete. Dacă am discuta în termenii prezentaţi de neinspirata galerie arădeană, vineri am asistat, totuşi, la un derby. E adevărat, unul timişean, între Fortuna Covaci şi ACS Recaş. În ultimii mai bine de zece ani, cele mai puternice echipe din această parte de ţară au suferit cumplit la capitolul identitate. Transformările de identitate prin care a trecut Poli sunt arhicunoscute. Ne vom opri asupra identităţii celor de la UTA Arad.

Dacă „AC Recaş nu e Poli”, atunci, mai mult ca sigur, nici Fortuna Covaci nu e UTA. Dar ce legatura are Fortuna cu UTA? Să începem cu începutul şi să le reamintim arădenilor din galeria UTA-ei cum a început îndepărtarea de originile echipei baronului Neumann.

Primul pas de îndepărtare a echipei arădene de adevărata UTA, cea care a câştigat de şase ori campionatul în România, a fost făcut în momentul fuzionării cu Liberty Salonta. Trocul a fost făcut pentru ca arădenii să poată reveni în primul eşalon fotbalistic, acolo unde au mai stat un singur sezon. Nu a fost singura modificare esenţială pentru arădeni.

A urmat un alt troc – extrem de ruşinos pentru mândria arădenilor – pentru evitarea achitării unor datorii în contul unor jucători. În 2010, arădenii au cunoscut umilinţa supremă după ce salvarea a venit din judeţul Timiş, de la Fortuna Covaci. Florin Macavei, finanţatorul echipei din localitatea ce se învecinează cu Timişoara, a bătut palma cu arădenii în urmă cu doi ani şi a renunţat la locul echipei sale în eşalonul second pentru 20% din acţiunile noii UTA, cea care a luat locul Fortunei Covaci în eşalonul second

http://www.debanat.ro/2013/03/uta-poli- ... z2N5YVOQzg
User avatar
Deyan
Posts: 623
Joined: Tue Nov 13, 2012 6:54 pm

Re: Etapa XVI: Uta Arad - Poli Timisoara, 8.03.2013,ora 18

Post by Deyan »

cristy2005ro
multumesc de informatie,mie unul( nu stiu cum) mi-a scapat schestia asta cu Fortuna Covaci!
rusinos lucru ce au facut cei de la Arad,ca sa numai plateasca jucatorii,au recurs la acest (imi permit sa spun asa,pentru ca asa si este) smen.
Apropo ce-l mai frumos mesaj dintre TM si AR care mi-l aduc eu aminte,este cel cu Liberty ParadE.
Daca are cineva poza cu mesajul,il rog sa-l posteze,l-am cautat pe goagal si nu-l gasesc :(
"Tara mea-i Banatul meu!"
Locked