Etapa X, ACS Poli Timişoara 2 - 2 FC Argeş Piteşti

Comentarii pe meciurile disputate de Poli
Locked

Pronostic ACS Poli Timişoara - FC Argeş Piteşti

1
28
97%
X
0
No votes
2
1
3%
 
Total votes: 29
User avatar
ceasul13
Posts: 393
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:21 pm
Location: Timisoara

Re: Etapa X, ACS Poli Timişoara - FC Argeş Piteşti

Post by ceasul13 »

AndreiVajnaII wrote:Marea problema par a fi fundasii. In rest, eu nu inteleg cum de Dobricean si Bostina inca mai pot lipsi din primul 11. N-or fi mari fotbalisti, dar decat Trandu.... De fiecare data cand au intrat ei doi s-a schimbat jocul nostru. Dobricean mai are o viziune, are ceva tehnica si acuratete, si un pic de tupeu. Iar la pasele inalte, Bostina le castiga pe majoritatea.
Doar o parere. Cred ca si Dobricean si Bostina sunt cam "umflati" (nu ca cei cu care probabil ii compari Trandu si Szekely ar fi nu stiu ce valori), mai trebuie sa creasca ca sa te poti baza pe ei. Dobricean e de o lejeritate dezarmanta in tratarea fazelor, da si pase bune cateodata (cam rar totusi anul acesta :( ) dar si greseste (din cauza atitudinii zic eu) de te iau durerile de cap. Bostina are si multe momente bune dar si cand sare de multe ori mingea din el ca din colt de masa la unele devieri inapoi punand adversarii pe contra ..., probabil mai are nevoie de masa (sa fac un joc de cuvinte) musculara ca sa amortizeze :) . Asa slabut cum e el, de multe ori totusi Szekely mi se pare mai matur si mai util in lupta surda cu fundasii adversi. Repet sunt doar pareri personale, fara sa vreau sa polemizez sau sa fie o critica prea dura la adresa celor 2 tineri jucatori.
Avem totusi nevoie in iarna de atacant sau chiar atacanti, desi Boldea :ymapplause: pe postul acesta marcheaza constant.
POLI te voi iubi oriunde te vei afla, fie (deocamdata) si doar in inima mea.
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Etapa X, ACS Poli Timişoara - FC Argeş Piteşti

Post by Sdou »

Pffv wrote:
Sdou wrote:Shit dupa ce ca m-a blocat Sandy intr-o camera de hotel in NY mai vad si atmosfera Asta negativista pe aici
Hai ma ca nu e sfarsitul lumii.
Macar un rezumat sau golurile noastra daca s-ar putea posta :-bd
Pai nu-i , ala e pe 21 decembrie =)) .
Sper sa-l prind acasa pe ala. Nu de alta dar e mai ieftin :D
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Etapa X, ACS Poli Timişoara - FC Argeş Piteşti

Post by cristy2005ro »

am postat mai sus golul lui Boldea....urmeaza szekely



next faza penaltyului
User avatar
ceasul13
Posts: 393
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:21 pm
Location: Timisoara

Re: Etapa X, ACS Poli Timişoara - FC Argeş Piteşti

Post by ceasul13 »

Valentin Velcea: "Drumul e lung până la promovare"

Antrenorul lui ACS Poli a considerat echitabil rezultatul cu FC Argeş, scor 2-2, în condiţiile în care oaspeţii au avut ocazii importante şi au condus cu 1-0. Valentin Velcea regretă însă faptul că echipa sa a ratat şansa de a cuceri trei puncte importante în lupta pentru promovare prin impreciziile din faţa porţii.

"O partidă grea cu de toate, rezultatul e echitabil. Păcat că tratăm unele faze cu naivitate, nu reuşim să concretizăm tot ce avem. Per total nu suferim la joc, păcat că suferim la finalizare. Chiar şi aşa suntem pe locul 2, e un lucru pozitiv că nu am pierdut. Drumul e lung până la promovare", a declarat Velcea.

Antrenorul timişorenilor şi-ar fi dorit victoria pentru a se apropia de liderul Corona, dar e mulţumit şi că echipa sa rămâne până la urmă neînvinsă. "Nu cred că jucătorii au început să aibă aere, au prins încredere să joace fotbal, cei care nu o făcuse la Liga a II-a. E important şi acest parcurs fără înfrângere. Poate au fost prea încrezători dar e bine să ai încredere. Eu cred că antrenorul oaspeţilor a spus la mişto că reintră în lupta pentru promovare. Fiecare are dreptul să spere, nu comentez. Acest egal implică o mai mare responsabilitate pentru meciurile următoare. Prin neîndeplinirea acelui obiectiv 3 din 3 trebuie acum să câştigăm la Târgu Mureş. Important e că acum suntem pe 2. Era mai important dacă ne apropiam de locul 1 dar mai sunt multe meciuri", a adăugat tehnicianul lui ACS Poli.

Kirev, arătat cu degetul la primul gol

Valentin Velcea s-a arăta nemulţumit şi de greşelile individuale ale jucătorilor săi, Kirev şi Petrovic făcându-se vinovaţi pentru golurile primite: "La primul gol nu am avut portar. Nu ştiu ce s-a întâmplat, o să vedem pe viitor. Toţi suntem supuşi greşelilor. Păcat că greşim în momentele decisive... la al doilea gol jucătorul lor a fost plimbat 80 de metri şi faultat în careu de Petrovic".

Portarul Mario Kirev şi-a asumat după joc responsabilitatea. "Nu am văzut mingea, a fost greşeala mea. Mie mi-a dat încredere şi cred că continuă aşa. Fiecare vrea să câştige, am început în dezavantaj, bine că am revenit, dar ăsta e fotbalul, ne-au egalat", a conchis Kirev.

"Presiunea creşte, şi foamea de puncte a echipelor din partea de jos. Toţi suntem de vină. Au avut un anti-joc. La final ca la orice joc de fotbal s-au adresat cuvinte care nu au fost la locul lor. A fost un adversar incomod care s-a agăţat de orice, s-au agăţat şi au atacat când le-am dat posibilitatea", a mai spus Velcea.

Cu 17 puncte, la fel de mult ca Damila dar cu un golaveraj mai bun, ACS Poli a urcat pe loc promovabil dar aşteaptă finalul jocului UTA - Tg. Mureş pentru a vedea dacă îşi şi păstrează poziţia a doua. "Mureşenii" le pot lua locul printr-o victorie la Arad

http://www.banatsport.ro/stiri/valentin ... -promovare
POLI te voi iubi oriunde te vei afla, fie (deocamdata) si doar in inima mea.
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Etapa X, ACS Poli Timişoara - FC Argeş Piteşti

Post by banatean_violet »

Un meci in care ai nostri au gresit foarte mult fara sa fie presiune din partea adversarului. Aproape toti jucatorii in frunte cu Boldea, Balace, Szekely, Kirev, Poparadu, Goge, Seroni au facut o gramada de greseli nefortate. Am zis aproape toti pentru ca altii cum ar fi Trandu nici nu stiu daca au atins mingea ca sa poata gresi. La inceput (dupa min5 cand am ajuns la meci) argesul dadea impresia unei echipe robuste pe (contra)atac. Vorba vine contraatac pentru ca noi nu prea atacam. 4-5 jucatori rameau pasivi in terenul nostru cand noi trebuia sa atacam astfel ca fiecare polist din fata era luat in primire de 2 jucatori de ai lor. Peste neinspiratia echipei s-a suprapus un arbitraj impotriva noastra plus o multime de simulari si trageri de timp ale argesului care dintr-o echipa ce mi-a facut o impresie oarecum ok la inceput a devenit o echipa urata. A urmat o perioada buna in care ai nostri au inceput sa traga la poarta, chiar si pe poarta. Din pacate perioada asta a fost intrerupta printr-o simulare grosolana a argesenilor si acordarea unui fault fara nici o justificare, undeva pe la mijlocul terenului. De aici a iesit apoi golul lor si pe fondul unei naivitati inexplicabile a fundasilor care au lasat absolut liberi, in zona careului, vreo doi jucatori de ai lor. In continuare din nou nu am mai jucat nimic. Am ramas increzator stiind ca noi in repriza a doua dam goluri spectaculoase. Din pacate incepem diin nou sa jucam fara nci o viziune. Treptat insa incepem sa mai tragem cate un sut sa punem ceva presiune pe ei. Vine si golul lui Boldea, daca nu era gol ar fi trebuit sa fie 11m la un hent de al lor. Cea mai buna ilustrare a jocului practicat de argeseni a fost cand nr 11 de la ei (cel care ne-a dat si golurile), fara sa fie vreun alt jucator la mai putin de 5m de el si-a dat cu dreptu in stangu s-a aruncat pe jos a inceput sa tipe sa se vaite, au intrat medicii lor, etc. Incepe sa intre in joc si Szekely catastrofal pana atunci. Practic nu am avut "varf de careu". Pana la urma conectarea lui Szekely la meci ne aduce si golul doi. Apoi urmeaza o perioada in care se vede naivitatea unei echipe incropite in graba dupa dezastrul provocat de iancu. Inca nu reusesc sa-mi dau seama cum de nu am fost in stare sa tinem de rezultatul de 2-1 in fata unei echipe de actori de balci ca a argesului. O fi si abordarea tactica aiurea a lui Velcea, dar la un moment dat se auzea, se vedea cum tipa la ei sa faca presing la mijlocul terenului si polistii nostri se uitau pasivi cum aia luau mingea din terenul lor inaintau zeci de metri cu ea la picior, mai o pasa maxim doua si oameni complet nemarcati ajungeau prin preajma portii noastre. Ala a fost 11m pe bune? Din zona unde am stat, spre poarta argesului, nu am inteles nimic din faza aia. Cine a provocat faultul? Mie mi s-a parut ca Poparadu, parca a luat si cartonas, desi vad aici ca Petrovici a fost autorul faultului.
Am stat la tribuna 1a, desi foarte foarte rar stau acolo, am si uitat cand am mai fost ultima data. Stiu si de ce nu-mi place acolo. In afara de stalpii aia ganditi sa stea in fata spectatorilor, erau acolo destul de multi "suporteri" care pareau sa aiba locurile lor stabile in acea zona, suporteri care spre final, in ultimele minute ii injurau la greu pe jucatorii nostrii. Intr-adevar nu jucam nimic dar sa-ti injuri echipa ta :(

Pana la urma suntem neinvinsi si pentru o echipa reconstruita intr-un moment in care credeam ca fotbalul adevarat a disparut din Timisoara e un parcurs bun. Daca reusim sa scapam fara infrangere in turul asta e timp la iarna ca lucrurile sa fie puse la punct astfel incat sa promovam fara probleme.
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Etapa X, ACS Poli Timişoara - FC Argeş Piteşti

Post by banatean_violet »

cristy2005ro wrote:am postat mai sus golul lui Boldea....urmeaza szekely
.....
next faza penaltyului
Multumesc pentru "reluari" la goluri. Chiar sunt curios ce s-a intamplat la faza penaltyului ca live nu am priceput cum de s-a intamplat asa ceva :(

Prin anii 90 parca era un tip de pe la analog tv (Paltinean?) care filma toate meciurile lui Poli. Acum nu se mai ocupa nimeni la nivel cat de cat pro de filmarea meciurilor lui Poli? Ca si suporter e dificil sa fii conectat la meci si in acelasi timp sa faci si fotografii si sa filmezi.
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Etapa X, ACS Poli Timişoara - FC Argeş Piteşti

Post by cristy2005ro »

initial am vrut sa il filmez tot dar la camera aveam card de 8GB iar la calitate inalta puteam filma 24min de 8GB daca scadeam puteam si o ora dar am preferam sa fie videourile bune
o sa urc si cateva ocazii ale noastre.

practic am vrut sa prind golurile si am filmat fiecare atac iar daca nu se finaliza il stergeam....dar tot am pastrat cateva

in 2 min e gata cel cu penalty-ul
User avatar
cristy2005ro
Posts: 1684
Joined: Wed Oct 03, 2012 4:02 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Etapa X, ACS Poli Timişoara - FC Argeş Piteşti

Post by cristy2005ro »

faza penalty-ului + executia

User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Etapa X, ACS Poli Timişoara - FC Argeş Piteşti

Post by englezul »

Pacat, trei puncte ar fi fost minunate. Acum daca tot vorbim de trezirea baietilor, mai bine un egal acasa decat o infrangere in deplasare. Sincer nu cred ca avem forta sa castigam la Tg. Mures deci presupun ca vom incerca un egal ( sper sa ma contrazica baietii). Obligatoriu in iarna trebuie adusi jucatori ( in fiecare compartiment), daca se doreste promovarea si mai ales crearea unui nucleu solid si serios de jucatori care sa faca fata in prima liga.
Locked