Etapa VIII, ACS Poli Timişoara 2 - 0 Luceafarul Oradea

Comentarii pe meciurile disputate de Poli

Care va fi deznodământul partidei?

ACS Poli Timişoara
24
92%
Egal
0
No votes
Luceafărul Oradea
2
8%
 
Total votes: 26
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Etapa VIII, ACS Poli Timişoara - Luceafarul Oradea

Post by englezul »

Corect !
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Etapa VIII, ACS Poli Timişoara - Luceafarul Oradea

Post by Ivanhoe »

http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =960%2C720

Numa in poza asta in doar doua sectoare sunt vreo 200.

Au fost pe tot stadionul 7-800.

Stadionul fiind foarte mare mereu pare ca e dezolant de gol desi nu e chiar gol.
Daca meciul era pe Electrica s-ar fi calcat in picioare! Si senzatia era de arhiplin!
Ca sa numai zic pe Stiinta, ar fi parut un hit!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
Paul Marius
Posts: 651
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:04 pm

Re: Etapa VIII, ACS Poli Timişoara - Luceafarul Oradea

Post by Paul Marius »

Ca au fost 20,100 sau 1000 oricum pentru Poli Timisoara sunt FOARTE PUTINI! Chestiile de genul la noi au fost 300 iar la voi 301 mi se par niste prostii,Poli Timisoara a demonstrat ca poate sa umple Dan Paltinisanu si toata lumea ar trebui sa se gandeasca la solutii pentru a fi macar cateva mii pe stadion.Oamenii au fost indepartati foarte usor de stadion,partea grea este sa-i aduci inapoi,dar se poate cu rabdare prin crearea unui mediu in jurul clubului care sa emane seriozitate si respect fata de suporteri.
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Etapa VIII, ACS Poli Timişoara - Luceafarul Oradea

Post by Ivanhoe »

De acord.
Mie echipa asta la care nimeni nu ii dadea vreo sansa imi place cum joaca in unele momente, adica atunci cand joaca, joaca frumos, cand nu joaca, nu joaca.
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Etapa VIII, ACS Poli Timişoara - Luceafarul Oradea

Post by duranviola »

am fost la lucru, asa ca nu am putut nici macar sa ascult meciul la radio, din ceea ce am citit, trag concluzia ca prima repriza a fost una repede de uitat, dar intr-a doua, baietii nostri, cu ajutorul schimbarilor facute de Velcea, au avut ocazii, au facut combinatii spectaculoase si, mai important au inscris de 2 ori.......am vazut si rezumatul pus de Ivanhoe, caruia ii multumesc......felicitari echipei si antrenorilor, acum trebuie sa aduca din deplasare prima victorie externa. cu 3-4 jucatori adusi in iarna, vom reusi promovarea. ar fi buni pe langa club si niscaiva sponsori, dar asta este..........
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Etapa VIII, ACS Poli Timişoara - Luceafarul Oradea

Post by orangetm »

Paul Marius wrote:Ca au fost 20,100 sau 1000 oricum pentru Poli Timisoara sunt FOARTE PUTINI! Chestiile de genul la noi au fost 300 iar la voi 301 mi se par niste prostii,Poli Timisoara a demonstrat ca poate sa umple Dan Paltinisanu si toata lumea ar trebui sa se gandeasca la solutii pentru a fi macar cateva mii pe stadion.Oamenii au fost indepartati foarte usor de stadion,partea grea este sa-i aduci inapoi,dar se poate cu rabdare prin crearea unui mediu in jurul clubului care sa emane seriozitate si respect fata de suporteri.
Chiar asta discutam dupa meci cu un distins forumist si cu un alt distins formator de opinie.
E greu de spus cand a inceput depopularea stadionului, vorbind de ultimii ani.
S-a inaintat ideea ca ceva s-a rupt dupa indepartarea lui Uhrin.
E poate si asta, cum poate fi si factorul iancu si iesirile lui pe sticla, cum poate fi si pretul pachetului UEFA, cum poate fi si mallul, cum pot fi multe.
Unul important cred ca e opusul acelei "foame de fotbal", ce cica ne-a facut sa acceptam senini clone de bukale - saturatia de fotbal!
Daca esti destul de obsedat de acest sport, vei constata ca ti se ofera 25/24 ore pe zi acest sport minunat, de la laivuri din toate campionatele bune si pana la toate ligile noastre mai de sus, pana la tocsouri de acelasi profil si stiri aproape exclusive despre el.

Si , ca batran polist, le spuneam ca si anii abba ce i-am prins eu, adica ceva gen '72-'90, ca dupa revolutie s-au schimbat multe psiho-social, era ca si acum , o fluctuatie mare de spectatori, de la meci la meci.
Si tineti cont ca atunci mersul pe stadion era un fapt social important, din lipsa alternativelor de entertaiment si a lipsei quasitotale a livelurilor de la partidele Diviziei A, ca de Divizia B nici nu era vorba sa fie transmis ceva/cincinalul in 4 ani si 1/2!

Deci nu e stres cu senzatia asta de hau; intotdeauna stadionul asta a fost foarte mare, adica primul dupa 23 August si cred ca si azi e primul sau al doilea dupa celebra arena nationala a neomitingurilor de factura nazista.

Hai Poli! \m/
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Etapa VIII, ACS Poli Timişoara - Luceafarul Oradea

Post by Ivanhoe »

"Poli – Luceafarul 2-0 si alb-negrii sunt pe podium

Scris de Cristian Onaca - ACS Poli a urcat pe podiumul seriei vestice din Liga a II-a după victoria obţinută, vineri după-amiaza, cu Luceafărul Oradea, în meciul ce a deschis etapa a opta. Trupa lui Vali Velcea s-a impus cu 2-0 după o evoluţie mulţumitoare doar în partea secundă.

Prima situaţie periculoasă a venit în minutul 14, la şutul lui Szekely respins cu dificultate de portarul lui Miron. Oaspeţii şi-au arătat colţii la o lansare în adâncime pentru Blănaru, la care Kirev a ieşit inspirat din poartă. Până în finalul primei reprize nu s-a mai întâmplat nimic notabil, scorul pauzei fiind cel din minutul 0-0.
Deschiderea scorului s-a produs în minutul 57, la prima lovitură de colţ a reprizei. Goge a centrat pe linia careului mic şi Şeroni a reluat cu capul în plasă, 1-0. Zece minute mai târziu Poli îşi putea majora avantajul dar Nohai a trimis cu capul din 4 metri în braţele portarului.
Cea mai mare ocazie a partidei am notat-o în minutul 79, când Goge a fost găsit foarte bine în careu dar a şutat peste poartă deşi îl avea în faţă doar pe portarul Miron. Ocaziile alb-negrilor aveau să prevestească golul de 2-0 marcat de Boldea, aceasta reluând splendid cu capul centrarea aceluiaşi Goge.
Kirev şi-a adus şi el contribuţia cu intervenţii precise la o lovitura liberă executată de Ianc, în minutul 87, şi la două şuturi ale aceluiaşi jucător în prelungirile partidei. A fost ultima fază notabilă a partidei care s-a încheiat 2-0. Poli a adunat 13 puncte şi este, cel puţin până sâmbătă, pe locul 3 al clasamentului.
În tribunele stadionului Dan Păltinişanu au luat loc 300 spectatori. Startul partidei a fost dat de fostul internaţional Emerich Dembrovschi.
ACS Poli: Kirev – Nohai, Petrovic, Şeroni, Marovic – Trandu (‘46, Dobricean), Poparadu, Goge, Bălace – Boldea (‘88, Daminuţă), Szekely (‘70, Boştină).
Luceafărul: Miron – Mihuţ, Minteş, Achim, Ghilea (‘63, Bundea) – Haş, Roşu, Ianc, Lupuţ (‘74, Popescu), Letan – Blănaru (‘68, Andor)."

tion.ro
http://www.tion.ro/poli-%E2%80%93-lucea ... um/1190086
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Etapa VIII, ACS Poli Timişoara - Luceafarul Oradea

Post by Ivanhoe »

"Velcea: ”Am corectat in repriza a doua si am castigat”

Scris de Cristian Onaca - Victoria cu Luceafărul Oradea, a patra din acest sezon, l-a mulţumit pe antrenorul Vali Velcea. Tehnicianul lui ACS Poli a spus după meci că evoluţia echipei sale din repriza secundă a făcut diferenţa.

„Eram convins că întâlnim o echipă experimentată, dar am avut din nou parte de două reprize distincte. Ne-am adjudecat victoria meritat cu două goluri muncite în partea a doua. Am văzut la echipa mea o uşoară teamă de a construi, dar aşa e la fotbal, corectăm din mers. În continuare vom creşte şi vom avea o evoluţie tot mai bună, cu presing. Cu siguranţă ne studiază adversarii şi îşi vor lua tot mai multe măsuri împotriva noastră. Azi am reuşit să contracarăm printr-un joc tactic superior. Şeroni şi Boldea au decis meciul azi, dar ei mai au mulţi colegi care pot face diferenţa. Important pentru noi este echipa. Daminuţă se apropie încet, încet şi îi va veni şi lui timpul să joace mai mult. Azi a jucat câteva minute, el nu este încă pregătit”
Omologul său de pe banca orădenilor, Cătălin Moldovan, a spus la conferinţa de presă: „Din nou facem un meci bun şi pierdem pre greşeala personală. Îmi felicit jucătorii pentru efort, atitudine şi pentru cum au jucat azi. Am avut dublă greşeală la primul gol şi în faţa unei echipe cu pretenţii la promovare nu poţi să faci din astea. La 0-1 s-a năruit totul pentru noi. Noi am încercat să nu ne deschidem pentru că ştiam că Poli are probleme când trebuie să atace”."

tion.ro
http://www.tion.ro/velcea-am-corectat-i ... at/1190092
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
ceasul13
Posts: 393
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:21 pm
Location: Timisoara

Re: Etapa VIII, ACS Poli Timişoara - Luceafarul Oradea

Post by ceasul13 »

:ymapplause: In sfarsit o victorie acasa fara sa primim gol. Am trait sa o vad si pe asta :) .
Seroni a fost cel mai bun, parca de la meci la meci creste. Acum sa nu i se urce la cap....
Si Kirev a avut o evolutie apreciabila, daca excludem cele doua degajari aproape in primul jucator, in decurs de cateva minute. Sper pe viitor sa-si pastreze concentrarea pe toata durata meciului si sa pastreze poarta intacta, cum a reusit in ultimele 2 meciuri.
Boldea face ce face si se mentine etapa de etapa intre cei cu evolutii bune.
Nu l-am vazut pe Sekely pana anul acesta si nu pot sa zic ca face parte dintre preferatii mei. Totusi mie nu mi se pare chiar asa slab (sau cel mai slab) cum il vad multi. Desi nu par sa ii iasa prea multe mie mi se pare un jucator puternic si muncitor, care incearca sa creeze spatii pentru ceilalti, sa le devieze mingi utile si lupta de multe ori de unul singur (asta poate nu e vina lui; fara sa fie o critica la adresa lui Velcea sau a celorlalti, dar poate daca ar avea pe cineva mai aproape ...) intre mai multi fundasi adversi. In afara de meciul cu Alro, pana acum nu sunt motive (foarte vizibile) de a fi laudat, dar parca nici asa de slab nu e ... E doar o opinie :) . Macar sa ii oboseasca pe fundasii adversi pentru cand intra Bostina cred ca a reusit la fiecare meci :p . Cred ca si Velcea il introduce pentru ca la tactica pe care o adopta pare potrivit (cel putin o prima parte din meci...).
Dintre cei putini care mergem la meci (desi dupa mine nu mai putini decat anul trecut) foarte putini ramanem 2-3 minute la final sa ii aplaudam pe baieti. Parca mi-as dori sa fim mai multi la final care sa le aratam ca apreciem efortul lor indiferent de rezultat, atunci cand ii vedem ca lupta si dau tot ce pot.
POLI te voi iubi oriunde te vei afla, fie (deocamdata) si doar in inima mea.
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Etapa VIII, ACS Poli Timişoara - Luceafarul Oradea

Post by Ivanhoe »

Alt rezumat aici, cuprinde si repriza I:

http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Co ... afarul+2-0

Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
Locked