Et. a 11-a Poli - Chindia 09/10/2018 15:00

Comentarii pe meciurile disputate de Poli
Locked
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Et. a 11-a Poli - Chindia 09/10/2018 15:00

Post by impossible »

Image

Stadion: Electrica

TV: -

Online: -

Arbitri:
  • A: Popa Sergiu (Aiud)
    A1: Bălan Marius (Dej)
    A2: Timar Ovidiu (Marghita)
Declaratii:
  • Ștefan Nanu (antrenor Poli): Am impresia că sunt mai usoare meciurile cu adversarii care sunt acolo în față, e mobilizarea mult mai mare. Important e ca baietii nostri să aibă încredere și ei. Sunt jucători tineri, iar când victoriile nu vin, intră cu teamă. La antrenamente sunt alții. De ce? Nu mai au presiunea acea, a jocului. Sunt copii tineri, fără experiență, în afară de Drăghici și Melinte. Sper să spargem gheața și să luăm cele 3 puncte. Salariile s-au dat, nu mai sunt probleme. Conducerea a făcut eforturi să se achite salariile pe septembrie. Acum ei trebuie să fie deconectați, să joace de plăcere și să câștigăm cele 3 puncte. Vom vedea ce va fi... Mergem cu ce avem. Din păcate, s-a făcut selecția care s-a făcut. Mergem înainte, iar la iarnă, trebuie aduși jucători pe posturile pe care avem nevoie.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Et. a 11-a Poli - Chindia 09/10/2018 15:00

Post by Amadeus »

0-2 pronostic
Amadeus
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Et. a 11-a Poli - Chindia 09/10/2018 15:00

Post by banatean_violet »

Eu nu sunt deloc suparat, din contra. Pana acum am fost la Poli doar la meciuri din liga 1 sau 2, va fi ceva inedit sa merg la meci si in liga 3. Va fi OK, mai ales ca avem de acum tot ce ne trebuie pentru liga 3, jucatori, antrenor, conducere, stadion toate se potrivesc de minune.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 11-a Poli - Chindia 09/10/2018 15:00

Post by impossible »

Nu pot sa inteleg de ce marele antrenor (fara ghilimele, ca vad ca lumea e multumita de el, acesta primind note, la Cronica, peste media echipei) a schimbat echipa in partile esentiale. Ce a cautat Bocsan in aparare dupa ce a gafat meci de meci? Unde e Velcota? De ce Rudolf a fost avansat? Ne plangem ca echipa cade fizic in repriza secunda, dar nu ne punem intrebarea de ce marele antrenor i-a alergat pe baieti seara trecuta mai multi kilometri. Bine, poate ca se doreste renuntarea. Altfel, in conditii normale, o conducere responsabila incearca si altceva. Intrebam, saptamanile trecute, cat timp dam credit antrenorului. Unii, mai priceputi decat mine, spuneau ca in 5 etape acesta nu are timp sa-si etaleze iscusinta. Ma intreb si eu, ca tot omul, 10 etape ar fi de ajuns?
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Et. a 11-a Poli - Chindia 09/10/2018 15:00

Post by PFA »

Basic si Ivanov au avut ceva toxinfectie, de aia a jucat Bocsan. Rudolf a fost o solutie superioara lui Birnoi, cum s-a si dovedit. Velcota era in tribuna, n-am intrebat care-i buba, presupun ca o accidentare, altfel sigur era macar pe banca.

In rest, nu că aș fi mulțumit de rezultate, dar ce să facă antrenorul ca a) Drăghici să dea gol din centrul careului singur cu portarul? b) Bocșan să nu comită un henț ciudat și inutil? c) Stere să înscrie când e singur în 15 metri? d) Codrea să n-o dea în bară din câțiva metri cu capul e) Bîrnoi să nu se uite la lobdă când i-o fură adversarul?

Să-mi dea cineva o alternativă la ce antrenor avem acum. Că în afară de cei care sunt deja la club, nu văd cine s-ar băga. Și, da, precum scriam, dacă facem o economie de 2000-3000 de Euro dacă-l dăm afară pe Nanu, păi să-l dăm, că rezultate mai proaste nu poate avea nimeni (chiar dacă, revin, la noi se fac multe greșeli care nu pot fi antrenate).
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 11-a Poli - Chindia 09/10/2018 15:00

Post by impossible »

Rudolf n-a iesit in evidenta cu nimic. Barnoi e iesit din forma, nu stiu care sunt problemele la el, dar poate ca si aici un antrenor ar trebui sa aiba o oarecare influenta pozitiva. Velcota ... mi-e teama sa nu fie vreo pedeapsa pentru ... nimic. Sper ca plecarile unor jucatori nu sunt din vina antrenorului.

Nu stiu daca ai jucat vreodata fotbal, dar da, unele greseli de tipul celor mentionate se corecteaza ("antreneaza" e putin impropriu spus). Uneori doar daca jucatorul primeste incredere ... ca poate mai mult. Acum echipa e "debusolata" si e nevoie de o schimbare. Poate gresesc, dar eu, conducere de club, in momentul cand angajez un antrenor, am pretentia ca acesta sa realizeze un anumit numar de puncte. N-as crede ca i s-a spus "prietene, daca faci un punct pana la sfarsitul turului suntem multumiti". Pe de alta parte, eu, antrenor, daca vad ca am un lot foarte slab (nu prea cred, insa, ca valoarea jucatorilor reflecta locul ocupat in clasament), nu accept un astfel de post. Ma rog, 2-3 mii de euroi, cum zici, e mai bine sa-i ai decat sa nu-i ai.

Curios ca atitudinea noastra fata de Popa (dupa 5 puncte in 7 etape) a fost total alta in raport cu cea fata de Nanu (cu 1 punct in 8 meciuri). Adica avem incredere in antrenorul nostru, desi el n-a reusit, in liga a 2-a, niciunde (in liga 1 n-a antrenat). Introduce in teren cea mai buna echipa ... acesta este un lucru discutabil. Peste tot in lumea asta antrenorul e tinut de rezultate. Avem noi rezultate? Noi presupunem (si aici ma refer si la club) ca altcineva nu poate mai mult. In regula, atunci sa nu ne miram ca suntem unde suntem.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Et. a 11-a Poli - Chindia 09/10/2018 15:00

Post by banatean_violet »

N-are Nanu nici o vina. Vlatanescu e vinovatul, asa ca Nanu a cerut alt secund si i s-a dat.
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Et. a 11-a Poli - Chindia 09/10/2018 15:00

Post by PFA »

Sper doar ca înlocuitorul său să fie mai inspirat. Dar, revin: dacă am fi un club normal, care oferă condiții clare, predictibile de muncă, aș fi acceptat înlocuirea antrenorului după cinci eșecuri. Așa, am considerat, din afară și ca filosofie de cum mi-aș dori eu fotbalul, că atâta timp cât antrenorul crede că poate îmbunătăți ceva la echipa, să se meargă pe stabilitate. Din declarații și cei cu care am discutat la Petroșani, tind să cred că e așa cum zice Nanu, că el s-a retras din poziție, recunoscând că nu mai are soluții. Iar ceea ce spune despre noroc e cel puțin parțial adevărat - din toate meciurile pierdute, doar cele cu UTA și Balotești au fost partide în care n-am avut șanse de mai mult. Nu zic că meritam să le câștigăm pe restul, dar cu siguranță meritam mai mult de un punct.

Sunt câțiva antrenori interesanți pe liber, dar cine se înhamă la ce e la noi? Un club fără perspective clare, cu un lot neexperimentat și peticit, deja la cinci puncte de salvare, despre care n-a auzit ceva de bine în ultimul an de zile? Cam de când urla Popa non-stop la televizor că nu-s bani, nu-s bani.

Ca să comentez și despre Popa - pe final de 2017 îmi doream schimbarea lui fiindcă tot ce spunea în presă despre club era toxic și echipa nu juca nimic, o echipă pe care el a avut timp s-o aleagă și s-o pregătească. Dar dacă nu l-ai dat afară atunci, nu îl dai afară nici după prima etapă din 2018. Sau na, nu-i iei de-a bună bluful cu demisia.

P.S. Un articol în engleză pe tema schimbatului de antrenori. Esența - de regulă nu produce efecte (fiindcă e doar unul din n factori valoarea lotului, condițiile de pregătire, etc.), diferențele pot fi explicate prin noroc (o analiză de ocazii create/goluri ne-ar indica mai bine care e situația la noi), că doar antrenorii care sunt extrem de buni sau extrem de slabi fac o diferență (dacă Nanu este extrem de slab...vom vedea) și că, logic, antrenorii care sunt pe liber, sunt de regulă pe liber fiindcă n-au avut rezultate. (https://www.independent.co.uk/sport/foo ... 44586.html)
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 11-a Poli - Chindia 09/10/2018 15:00

Post by impossible »

Bun, m-am pus sa citesc articolul din "The Independent". Nu l-am parcurs pana la capat pentru ca ... m-am plictisit. Pe scurt, ei au preluat o statistica privind schimbarile de antrenori in cele mai tari 5 ligi din Europa. In regula, pana aici. Nu ca s-ar aplica si la noi (care suntem "unici" in lume, iar Poli este "unica" in Romania) ce se intampla, spre exemplu, in Premier League. Concluzia articolului este ca, la schimbare, rezultatele se pot imbunatati nu multumita calitatilor noului antrenor, ci datorita faptului ca echipa nu mai sufera de ghinionul vechiului antrenor. =)) Stii ce e interesant? Eu, cand am spus ca nu sunt sperante de mai bine cu Nanu, m-am luat tocmai dupa statistica. El, poate, e cel mai bun antrenor, dar n-are rezultate. N-a avut niciunde deci, conform celor discutate, ar trebui sa fie cel mai ghinionist. Problema e ca, ghinionist sau slab, punctele sunt aceleasi, adica ZERO (pardon, unu').

Popa ... nu el a "urlat" ca nu-s bani. Caciula pe â a pus-o altcineva, persoana importanta, nu spui cine. A ales (aici e de discutat) si pregatit echipa. In regula. In consecinta a avut si rezultate, fiind pe loc de play-off pana cineva, persoana inmportanta, nu spui cine, a pus codita la ț si a incuiat pusculita. De atunci echipa n-a mai jucat nimic. Declaratii toxice? Nu cred, pentru ca el nu a dat in jucatori, cum a facut acum Nanu. A cerut bani pentru jucatori. Si a mai cerut ceva, un atacant, pe care nu l-a primit. Daca vina era la Popa atunci de ce Grozavu (surpriza, la el a aparut si atacantul), un alt antrenor mult laudat pe aici, n-a avut nici jumatate din realizarile lui Popa. OK, destul despre Popa, omul oricum nu se va intoarce prea curand la Poli.

In rest, suntem unde suntem, e clar ca un antrenor cu nume nu va veni aici, cel putin nu in acest moment. De aceea cred ca ar fi bine sa incercam cu cineva fara experienta (dar norocos :p ), la inceput de cariera.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
Locked