Et. a 8-a CS Balotesti - Poli 22/09/2018 11:00

Comentarii pe meciurile disputate de Poli
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Et. a 8-a CS Balotesti - Poli 22/09/2018 11:00

Post by PFA »

Eu zic că e în primul rând experienţă. Diferenţa este flagrantă între Poli şi restul, iar chiar şi atunci când eşti pe aproape, să zicem cu Pandurii, ei au un unsprezece în mare parte deja rodat în L2 sezonul trecut, care se ştie bine.

Nu ai cum să judeci un antrenor după cinci meciuri la o echipă luată din mers. Nu văd ce putea să facă altfel. Şi dacă punem cel mai solid prim unsprezece pe teren, nu avem destulă forţă ofensivă, suferim în flancuri şi la capitolul de tranziţie, fiindcă mijlocaşii centrali nu au un joc de pase excelent.

Smaranda - Haruţ, Basic, Ivanov, Rudolf - Melinte - Filip, Pop, Codrea, Velcotă - Drăghici
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 8-a CS Balotesti - Poli 22/09/2018 11:00

Post by impossible »

Ca au jucat cei de la Pandurii anul trecut in liga a doua nu cred ca inseamna mare lucru. Asa, si la noi jumatate de echipa a jucat anul trecut in prima liga. Au mai fost Popovici si Straut, deci, judecand asa, trebuia sa fim "lei" pe teren.

Ce putea sa faca antrenorul? Pai putea sa dea incredere echipei. Ai vazut sau nu antrenori care, inca de la primul meci, au schimbat in bine jocul si au aparut imediat rezultatele? Cum sa castige el vestiarul cand la fiecare declaratie a dat in jucatori? Pai trebuia sa aflam noi public ce a facut Golda? Cine ne spune, etapa de etapa, ca lotul e foarte subtire din punct de vedere valoric? Sa nu mai vorbim despre cuvintele adresate punctual aparatorilor. Chiar daca e adevarat ceea ce spune, declaratiile publice fac rau echipei. Cand Popa a povestit anul trecut isprava Cretului multi au sarit "ca arsi". S-a strigat ca din cauza lui ne-a parasit marea "vedeta" pentru Medias (fie vorba intre noi, ca oricum nu ne citeste nimeni, baiatul s-a dus la Medias mult mai devreme, desi oficial juca la noi). Si, orice s-ar spune, Popica era antrenor. Revenind la prezent, daca ne documentam un pic, intelegem ce s-a intamplat cu antrenorul nostru pe la alte echipe. Bine, eu sunt primul care-mi doresc ca acum sa reuseasca, spre binele lui Poli. Dar "semnalele" pe care le primim nu sunt tocmai bune. El n-a reusit niciunde. De ce as crede ca va reusi tocmai la noi. Dupa cate infrangeri avem voie sa spunem ca treaba nu merge?
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Et. a 8-a CS Balotesti - Poli 22/09/2018 11:00

Post by PFA »

Treaba nu merge altundeva, în primul rând. Asta cu încrederea şi alte sefeuri - hai să ne uităm unde au ajuns jucătorii care ne-au retrogradat. Ciucur e rezervă la ultima clasată, Artean e rezervă la Viitorul, Munteanu are patruzeci de minute jucate la Călăraşi, acolo unde Şeroni n-are nici atât jucat şi doar Straton e titular, Roman a dat câteva goluri la echipa de pe antepenultimul loc, Oliva e în Cipru,Ţigănaşu e în L2, Enescu în L2, Cânu şi Raţi s-au retras, mai rămâne Vaşvari, care e om de bază la o echipă din prima jumătate.

Când nu ai valoare şi nu mai duci, retrogradezi. Nimic nu este mai important ca tu să ai un antrenor cu care să faci pregătirea şi tot el să te conducă ulterior în campionat, respectiv să nu ai stresul banilor, când de ani de zile doar despre asta se vorbeşte. Dacă tu, conducere de club, nu poţi asigura aceste lucruri, rişti să ajungi unde suntem noi acum, unde am sfârşit sezonul trecut. Crezi că Petruescu făcea treabă mai bună aici?
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 8-a CS Balotesti - Poli 22/09/2018 11:00

Post by impossible »

Pai cine a zis ceva de Petruescu? Dar da, nu cred ca se putea mai rau de atat, adica 5 din 5. Eventual sa luam cate 6 boabe pe meci, dupa cum performa "cel mai tare din oras", un alt tip mult laudat pe aici. Aici nu e vorba de SF-uri. Antrenor nu inseamna doar sa pui unspe baieti in teren si sa-i schimbi inainte de pauza sau in minutul 93, atunci cand esti condus. Cum sa spui ca nu putea face mai mult? Pai pentru ce a fost pus el acolo? Sa reduca media de 3 goluri primite pe meci la numai doua? Vorba aia: "operatia a reusit, pacientul a decedat!". De fapt, poate aveti dreptate, el nu putea face mai mult. Repet intrebarea: la cate infrangeri consecutive putem sa-l criticam?

L.E. Pai daca jucatorii nostri de anul trecut nu au avut valoare, cum zici, si echipa a stat pe loc de playoff pana la anuntul nefinantarii ... ce deducem de aici? Ca Popa a fost principalul vinovat de retrogradare?
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Et. a 8-a CS Balotesti - Poli 22/09/2018 11:00

Post by PFA »

Eu am mai zis, pentru succesul echipei în prima parte a campionatului, esenţiali au fost Creţu şi Mailat, plus stabilitatea defensivă. Doi jucători buni, plus cinci partide cu arbitraje praf, au făcut o mare parte din diferenţă. Şi dacă te gândeşti că de când a început anul 2018, nu ştiu dacă avem o mână de meciuri în care să se vadă continuitate la nivelul primului unsprezece...

Popa a avut vina lui, conducerea a avut vina ei, jucătorii au avut vina lor. Decisiv, probabil, a fost că schimbarea lui Popa a venit într-un moment total inoportun - ori mai repede (înainte de iarnă), ori mai târziu (înainte de play-out). Şi alegerea de înlocuitor putea fi alta (gen Mulţescu, care era liber pe atunci), dar asta o zic mai mult retrospectiv.

Şi ca să revenim la Nanu, omul stă şi vorbeşte cu jucătorii, nu îi critică doar în public. Nici mie nu-mi place că face schimbări înainte de pauză sau, evident, că nu a obţinut încă vreun punct. Sunt prea multe variabile nefuncţionale ca să le rezumi la antrenor, iar atâta timp cât nu poţi aduce unul mai bun, schimbarea riscă să creeze mai mult deranj. Sper, pentru el şi pentru noi, că vor veni şi rezultatele, dar astea-s probleme pe termen scurt. Pe termen mediu, să vedem dacă terminăm anul.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Et. a 8-a CS Balotesti - Poli 22/09/2018 11:00

Post by banatean_violet »

PFA wrote:
Tue Sep 25, 2018 8:49 am
... Pe termen mediu, să vedem dacă terminăm anul.
Umbla vorba prin targ ca-l terminam pe Electrica.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 8-a CS Balotesti - Poli 22/09/2018 11:00

Post by impossible »

Pana atunci, jucam sambata două miuţe, impreuna cu Ripensia, pe cate o jumatate de teren? :bashhead:
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
Locked