Et. a 3-a Ripensia - Poli 18/08/2018 15:30

Comentarii pe meciurile disputate de Poli

Pronostic

Victorie Ripensia
3
50%
Egal
2
33%
Victorie Poli
1
17%
 
Total votes: 6
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Et. a 3-a Ripensia - Poli 18/08/2018 15:30

Post by impossible »

Image
Foto: https://www.facebook.com/ACSPoliTimisoara

Stadion: Dan Paltinisanu

TV: Digisport 1, Telekom Sport 1, Look TV

Rezultate:
  • Farul - Poli 4-1
  • Poli - Dacia Braila 2-2
  • Dacia Braila - Ripensia 1-2
  • Luceafarul - Ripensia 2-2
Absenti:
  • Melinte (accidentat)
Arbitri:
  • A: Ardelean Mircea (Arad - Arad)
    A1: Ghiciulescu Raul Constantin (Lugoj - Timiş)
    A2: Samsudean Patricia (Timişoara - Timiş)
Declaratii:
  • Ciprian Urican (antrenor Ripensia): Noi ne pregătim la fel ca pentru oricare meci. Ne dorim să rămânem conectaţi la campionat. Vom încerca să remediem problemele pe care le-am descoperit în jocul nostru în partida de la Sânmartin, cea cu Luceafărul Oradea. Pentru mine personal, va fi un joc precum celelalte două pe care le-am jucat şi ca toate celelalte ce vor urma. Important e să-l câştigăm. Noi ne dorim să învingem, ca de altfel în fiecare meci pe care-l jucăm! Îmi doresc să nu facem greşeli şi să evoluăm cât mai aproape de ceea ce ne reuşeşte la antrenament. Aştept susţinere din partea suporterilor Ripensiei, pentru că avem nevoie de sprijinul lor. Eu sunt convins că vor veni în număr mare şi că vor fi alături de noi.
  • Ionel Ganea: Ripensia a început destul de bine campionatul. Cred, însă, că vom putea câștiga meciul dacă vom elimina greșelile individuale și colective. Îi mulțumesc antrenorului de la Ripensia pentru cuvintele de apreciere la adresa noastră, dar noi avem o formație cu foarte mulți jucători tineri. Dacă nu făceam acele două erori în meciul trecut, câștigam. Echipa este pe un drum bun, a avut un plus față de meciul cu Constanța, a avut o atitudine mult mai bună. Sper să fie o atitudine tot mai bună și să câștigăm, trebuie să remediem și problema golurilor încasate, stăm destul de prost la acest capitol. Sper să găsesc formula cea mai bună pentru a câștiga meciul.
  • Cosmin Birnoi: Am vorbit cu câțiva prieteni de la Ripensia, vor să ne bată, au și ei presiune din partea conducerii. Însă și noi zic că avem o echipă bună și sper să câștigăm. Vom avea o mare ambiție în meciul de mâine. Suntem mulți jucători tineri, încercăm să jucăm cât mai bine la fiecare meci, este o atmosferă bună la echipă. Este un derby al orașului, nimic nu mai contează, va câștiga cine va avea o ambiție mai mare. La fiecare meci vreau să dovedesc că sunt un jucător bun, la fiecare meci vreau să marchez.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
ceasul13
Posts: 393
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:21 pm
Location: Timisoara

Re: Et. a 3-a Ripensia - Poli 18/08/2018 15:30

Post by ceasul13 »

Daca nici la pretul asta nu vin timisorenii la meci ...

Ripensia se pregătește de primul meci oficial cu ACS Poli. Derby cu doar o tribună deschisă pe ”Dan Păltinișanu”

Sâmbătă, ACS Poli și Ripensia se vor întâlni în premieră într-un joc cu caracter oficial. Dacă în numeroasele teste disputate între ele formația retrogradată din elită are un bilanț covărșitor pozitiv, de această dată cele două timișorene se află la același nivel: în eșalonul secund. Meciul se va disputa pe ”Dan Păltinișanu”, dar cu roș-galbenii în rol de gazde și doar o tribună deschisă. Ripensia e localnica cu cel mai bun start de sezon după două runde. Formația pregătită de Ciprian Urican a adunat, mai mult, cele patru puncte, din deplasări. De partea celalaltă, ACS Poli a dezamăgit la Constanța și acasă cu Brăila, înregistrând doar o remiză. Cele două formații s-au întâlnit în numeroase jocuri amicale, cu gruparea alb-violetă câștigătoare de multe ori chiar și cu o formație cu mai multe rezerve. ”Ripi” s-a mai duelat totuși cu echipa secundă a lui ACS Poli în Liga a III-a și a IV-a. Bilanțul a fost favorabil în acest caz roș-galbenilor: trei victorii, printre care și un spectaculos 8-4, și o înfrângere! ”Noi ne pregătim la fel ca pentru oricare meci. Ne dorim să rămânem conectaţi la campionat. Vom încerca să remediem problemele pe care le-am descoperit în jocul nostru în partida de la Sînmartin, cea cu Luceafărul Oradea. Pentru mine personal, va fi un joc precum celelalte două pe care le-am jucat şi ca toate celelalte ce vor urma. Important e să-l câştigăm. Noi ne dorim să învingem, ca de altfel în fiecare meci pe care-l jucăm! Îmi doresc să nu facem greşeli şi să evoluăm cât mai aproape de ceea ce ne reuşeşte la antrenament. Aştept susţinere din partea suporterilor Ripensiei, pentru că avem nevoie de sprijinul lor. Eu sunt convins că vor veni în număr mare şi că vor fi alături de noi”, a declarat Ciprian Urican, tehnicianul Ripensiei. Acesta speră să-i recupereze până la ora jocului pe Zaluschi și Hecsko, ambii cu probleme medicale.
Tribuna I și gratuități
Deși vorbim de un derby timișorean sunt slabe șanse ca un public numeros să asiste la Ripensia – ACS Poli, programat sâmbătă, la ora 15.30 (Digi), în runda a III-a a Ligii a II-a. Doar o parte dintre sectoarele vastului stadion vor fi deschise. Mai precis cele de la tribunele 0 și I, aflate pe aceeași parte a stadionului. Biletele vor putea fi achiziţionate de la stadion, din zona tribunei I, în ziua meciului, începând cu ora 14.00. Un bilet costă 10 lei iar copiii, femeile şi pensionarii vor beneficia de intrare liberă.

https://www.pressalert.ro/2018/08/ripen ... li-liga-2/
POLI te voi iubi oriunde te vei afla, fie (deocamdata) si doar in inima mea.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 3-a Ripensia - Poli 18/08/2018 15:30

Post by impossible »

Important e ca macar jucatorii nostri sa fie prezenti la meci ... :D
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: Et. a 3-a Ripensia - Poli 18/08/2018 15:30

Post by marci75 »

Pai vor fi,din câte am auzit si-au luat banii de câteva zile.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 3-a Ripensia - Poli 18/08/2018 15:30

Post by impossible »

Desi documentele au fost publicate recent pe facebook omul trage alta concluzie ... adica albul e negru (sau invers). Adicatalea, Poli a primit culorile (da? de la cine?), dar nu si palmaresul. Cica de aceea nu se numeste Politehnica Timisoara. E foarte informat baiatul si se bazeaza pe deductii logice. Club serios, chiar nu s-a gasit un redactor?
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: Et. a 3-a Ripensia - Poli 18/08/2018 15:30

Post by marci75 »

Un link ptr meci are cineva??
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Et. a 3-a Ripensia - Poli 18/08/2018 15:30

Post by Pffv »

marci75 wrote:
Sat Aug 18, 2018 2:28 pm
Un link ptr meci are cineva??
FMM , nu m-am uitat pe forum , ca aveam . De obicei vizionez pe digi-hdsport.com . A fost un link modest dar se vedea totusi ceva . Nu stiu de ce dracu ma iau astia pe chat-ul de acolo cu "omenia" de la Timisoara , doar am castigat :-s .
Ca fapt divers Farul - Clinceni 1:4 :dizzy: .
Noua tinta : sa primim sub 2 goluri pe meci .
User avatar
ceasul13
Posts: 393
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:21 pm
Location: Timisoara

Re: Et. a 3-a Ripensia - Poli 18/08/2018 15:30

Post by ceasul13 »

:bere: Bine ca am castigat. Per total am fost mai buni ca ei si putem spune ca am invins pe merit. Am castigat totusi cu noroc, la ultima faza.
Putina lume in tribuna pentru un Ripensia-Poli, prin prisma acestui fapt se poate spune ca un oras ca Timisoara nu merita echipa in prima liga :(
Cred ca asa aparare slaba nu a avut Poli niciodata. Pe dreapta a fost autostrada, golurile lor si cam toate actiunile periculoase au venit de acolo. Cei mai slabi din teren Motreanu, Bocsan si Basic.
Cu asa aparare nu stiu cand o sa reusim sa nu luam minim 2 goluri pe meci. Chiar daca la goluri marcate am crescut meci de meci (1, 2, 3 ... sa speram ca vom continua asa :) ), vor fi probabil si meciuri in care nu vom putea marca mai mult de norma noastra de primit (minim 2 :D ).
Sa speram totusi ca deja de la meciul cu Luceafarul va fi bine si nu vom mai lua goluri :)
HAI POLI! :polipoli:
POLI te voi iubi oriunde te vei afla, fie (deocamdata) si doar in inima mea.
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Et. a 3-a Ripensia - Poli 18/08/2018 15:30

Post by timisoreanul »

Am fost la meci si cred ca am meritat victoria. Am avut mult mai multe ocazii decat ei, era nedrept un alt rezultat decat acesta. Cred ca echipa are potential, am vazut lucruri bune si cred ca Barnoi a fost cel mai bun jucator de pe teren. Asa cum s-a mai spus, problemele sunt in aparare. Sa primesti 8 goluri in 3 meciuri e foarte mult. Poate cu Straut si Melinte am arata mai bine.
Mi-a placut atmosfera din tribune, suporterii celor doua echipe eram amestecati, intr-un fair-play desavarsit. Sunt curios cum va fi cu fratii de la ASU, unii dintre ei considerând ca am merita o corectie fizica pentru ca avem o alta optiune decat ei. Sigur la fiecare 3 cuvinte vom auzi Recas.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 3-a Ripensia - Poli 18/08/2018 15:30

Post by impossible »

Pffv wrote:
Sat Aug 18, 2018 4:30 pm
marci75 wrote:
Sat Aug 18, 2018 2:28 pm
Un link ptr meci are cineva??
FMM , nu m-am uitat pe forum , ca aveam . De obicei vizionez pe digi-hdsport.com . A fost un link modest dar se vedea totusi ceva . Nu stiu de ce dracu ma iau astia pe chat-ul de acolo cu "omenia" de la Timisoara , doar am castigat :-s .
Ca fapt divers Farul - Clinceni 1:4 :dizzy: .
Noua tinta : sa primim sub 2 goluri pe meci .
Domnilor, va puteti uita la TV, meciurile se dau pe toate retelele de cablu (Digi, Telekom si UPC - Look TV). Daca nu aveti un televizor prin apropiere atunci o varianta buna este pagina de facebook a lui Telekom Sport (liga a 2-a poate fi urmarita live aici):

https://ro-ro.facebook.com/telekomsportromania/

De exemplu, meciul Ripensia - Poli poate fi (re)vazut aici:

https://ro-ro.facebook.com/telekomsport ... 469754161/

Pe site-urile pe care va uitati e plin de virusi si reclame.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
Locked