Et. a 2-a Poli - Braila 12/08/2018 13:00

Comentarii pe meciurile disputate de Poli

Pronostic

Victorie Poli
2
40%
Egal
1
20%
Infrangere
2
40%
 
Total votes: 5
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Et. a 2-a Poli - Braila 12/08/2018 13:00

Post by impossible »

Image
Foto: https://www.facebook.com/ACSPoliTimisoara

Stadion: Dan Paltinisanu

TV: Digisport 1, Telekom Sport 1, Look TV

Rezultatele primei etape:
  • Farul - Poli 4-1
  • Dacia Braila - Ripensia 1-2
Absenti:
  • Alin Mutu (suspendat)
Arbitri:
  • A: Nagy Vladimir Andrei (Aiud - Alba)
  • A1: Marginean Adrian (Aiud - Alba)
  • A2: Băla Casian (Arad - Arad)
  • R1: Haidiner Denis (Hunedoara - Hunedoara)
Declaratii:
  • Ionel Ganea: "Întâlnim o echipă cu experienţă, care activează de foarte mult în Liga a II-a. După părerea mea este cu un palmares şi cu o experienţă destul de bună. Am văzut la primul meci al lor că şi ei sunt o echipă în construcţie. Dar eu cred că Brăila va veni aici să ne pună probleme şi trebuie să fim foarte atenţi cu ei."
  • Alex Popovici: "Din punctul meu de vedere este prima etapă, pentru că la meciul trecut nu m-am gândit niciodată, mai ales în primele 20 de minute, că va fi rezultatul final de 4-1. Cred că a fost o lecţie pentru noi şi trebuie să ne dăm seama că indiferent de probleme care au fost la club, suntem Poli Timişoara. Suntem copii, plus cei experimentaţi care au rămas. Ne-am asumat acest lucru, am acceptat condiţiile care sunt aici. Trebuie să înţelegem că jucăm pentru Poli Timişoara şi nu mai putem accepta ce s-a întâmplat în prima etapă. Cred că în următorul meci ne vom prezenta altfel şi cu siguranţă vom avea o altă atitudine."
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
sorinpaso
Posts: 140
Joined: Fri Feb 01, 2013 11:58 pm

Re: Et. a 2-a Poli - Braila 12/08/2018 13:00

Post by sorinpaso »

Ne vor ciupi si la meciul asta la maxiumum. Vor cauta sa ne umple de galbenne, si daca
o sa aiba ocazia o sa ne dea rosu ca sa rupa meciul. Un egal in cel mai bun caz, sau o
victorie poate fi privita ca un act de eroism din partea baietilor.
Poli nu moare !!! :steag2: :steag2: :steag2:
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Et. a 2-a Poli - Braila 12/08/2018 13:00

Post by Pffv »

Din motive de temperatura se topii(ii) satarul ... asa ca ma rezum la o recomandare extrafotbalistica : cei ce intreaba a proasta unde sunt autostrazile din Romania , sa pofteasa la noi , avem doua cu cate 4 benzi pe sens , una in stanga apararii si una in centru . La mijloc , care mijloc !? Iar daca mai vorbiti de pepiniera si alte auireli de acest gen , am o veste nasoala , in pepiniera s-au construit "locuinte colective" , e gata cu ea . Asta daca nu va referiti la pepiniera de fotbalisti a clubului , ce are momentan un singur produs , pe Motreanu . Restul ca apa sfintita , pardon , aia nu face bine dar nici rau , astia fac rau , asa ca pamant de flori .
Pana acum sunt in grafic cu optiunea din sondaj , sezon ratat .... daca nu ne desfintam pana la sfarsitul acestuia .
As paria referitor la prima etapa cand nu vom primi gol (se exclud meciurile ale cu 3:0 pentru retrageri , vorbesc de meciuri pe teren) , dar imi pare mai mult decat riscant un asa pariu . :evil:
User avatar
insolenta
Posts: 149
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:29 pm
Location: Timisoara

Re: Et. a 2-a Poli - Braila 12/08/2018 13:00

Post by insolenta »

Motreanu, daca nu ar fi fost imprumutat, era la fel! Pasii facuti...liga4....liga 3 si liga 2 chiar au contat! Nu poti arunca in lupta un tanar neexperimentat si sa ai asteptari! Multumesc de aprecieri! Daca acest club si-ar fi valorificat pepiniera la timp, acum avea de unde alege. 4 generatii pierdute!
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Et. a 2-a Poli - Braila 12/08/2018 13:00

Post by PFA »

Toți jucătorii tineri au evoluat și în L3. Nu e de ajuns pentru unii. Și sunt câțiva care oriunde ar fi jucat, nu cred că pot evolua mai bine de atât.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
insolenta
Posts: 149
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:29 pm
Location: Timisoara

Re: Et. a 2-a Poli - Braila 12/08/2018 13:00

Post by insolenta »

Pe bune, cati jucatori din generatia de '98 sunt la echipa? Majoritatea au fost trimisi sa isi caute echipe cu interdictie asu si ripensia! Despre ce vorbim? Cati dintre jucatorii buni de la '93 la '99 se mai afla la e echipa! D-nule, noi am mai avut o controversa pe cazul acesta! Credeti ca trebuie sa insistati
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Et. a 2-a Poli - Braila 12/08/2018 13:00

Post by Pffv »

Gasii satarul , cu ajutorul celui mai optimist dintre cronicari . El e cronicarul cel pasnic si darnic si , de ce sa nu recunosc , probabil mai polist ca mine (se poate , sigur ca se poate ) care gaseste , scuzati expresia , margaritarele in mormanul de rahat . Am donat cica 2 puncte . Bineinteles ca am donat , uluiti de situatia brailenilor , care dupa o lunga perioada de incertitudine privind participarea si cu 14 noutati in lot au venit la Timisoara cu 15 jucatori in total . Noi fiind doar solicitanti de insolventa , stam incomparabil mai bine , inteleg eu , de aici darnicia . Nu imi trece nici o clipa prin cap ca s-ar referi la partea stanga a apararii unde pana si eu la 52 de ani si vreo 150000 de tigari , 10 kg peste "ideal" , chior , burtos si semichel as fi avut sanse serioase (primele 3 minute dupa care ieseam lat) . Ma abtin cu mare greutate sa pomenesc de centrul apararii , il pufnea rasul si pe comentator la gafele in serie (asa , m-am deconspirat , nu fui la meci muica ; nu-s oltean totusi da prinde bine uneori limbajul ...lor) . Adica suntem cu femurala si carotida ferfenita , dar donam altora sange , cam asa ceva . Ei , da ce stiu eu , am folosit 8 U21 in meci deci .... . Ia sa o luam metodic :
- merg cu masina la mecanic . O las acolo sa lucreze . Cand ma intorc , dau de cheie se ineaca tuseste , zgaltaie , tot tacamul . Pai ? Pai am pus ucenicii sa o faca , trebuie sa ii promovez :mrgreen: . Ba esti citav la cutiuta , fa pe masina matii nu a mea .
- din cei 8 am remarcat unul si ...atat . "Liderul" de generatie Barnoi joaca 5-10 minute pe meci . Daca prinde si un gol bine , daca nu ...ghinion .
- rog respectos sa imi indice cineva care din ceilalti 6 au corespuns confruntarii cu invinsa Ripensiei de acum o etapa ?
- sunt absolut convins ca oricare din dintre tinerii clubului ar pleca pe loc . Din pacate pentru ei raman la opinia ca nu ii solicita nimeni , vazand ispravi ca cele de azi , poate in liga III la retrogradare .(exceptiile intaresc regula)
- sunt f.f . curios cum stam cu memoriile depuse de unii jucatori si influenta eventualei insolvente in aceste cazuri
- sunt foarte curios totusi cand incepe campionatul pentru dl. Popovici , tatuaje are , de trancanit ii merge gura la conferinta de presa , e ca un vultur ce a pus ochii pe prada , totul pana la fapte . Acolo pa si pu la revedere .
- din nou curios (stiu curiosii mor devreme , este cazul meu asa ca nu risc prea mult) cam care e conceptia de joc , am dubii serioase ca Ganezul le spune bubuiti minge sus si tare . Sa fie doar indisciplina tactica sau nepasare ca si asa Ganezul e cu un picior afara de la club .
- ca pomenii de club , intreb si ca prostu' , e clasificat ca unitate militara sau serviciu secret , ca si de SRI se aud mai multe decat despre clubul fost al lui Lae . Inteleg ca Levi e ofiter de presa , da' vreun subofiter cu tot mai putinii suporteri nu ar strica . Posibile intrebari sunt cacalau , de la contractele cu fotbalistii (durata , valoare , clauze ) si pana la banala insolventa ceruta cu insistenta de cateva zile incoace . Sa vezi jale daca le aproba insolventa da' pun un administrator extern a dracului , adica unul serios , incoruptibil si cu cu legea in brate (greu de gasit pe profilul aceasta ....) .
- curios ca o ...mahalagioaica (diftongu' bre) intreb si eu cu ce se ocupa dl. Petre ? Dar regele neincoronat la esecului , dl. Birlica ? De Imparat(Basileu) nu intreb ca iara ne tage o cantare de vreun mal de mare numa' buna sa starneasca un razboi mondial !
Astea asa , la prima strigare !
Trebuie in sa dau Cezarului ce este al Cezarului , perseverenta este . Apoape tot ce a mers prost in meciul cu Farul (caftit de UTA Arad , cica asa e corect :-o ) , a ramas batut in cuie . Partea stanga a apararii si axul central a mers struna si azi , gol dupa gol . La noi in poarta e drept , dar fu palpitant fmm de treaba .

PS Ma tot indeamna Aghiuta sa bat toba cu Mailat si Dragomir , dar , cred eu , amandoua cazurile se pliaza perfect pe tipologia conducerii clubului . Iar cum nu poti fi prost tot timpul am o banuiala ca au fost si sunt beneficii grase in contul unora in detrimentul intereselor si , de ce nu , conturilor clubului . Sa fim intelesi , nu in contul Basileului , el face totul corect si legal , poate in contul hienelor mai mici :mrgreen: .

PPS Scuze pentru probabilele erori si litere mancate , is toropit de caldura , cam ca si majoritatea jucatorilor de la noi azi , exact pe dos decat ...brailenii . Noroc ca Unchiasu e pe drumuri de munte (si campie , basca podis) poate scap cu astea . :p
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Et. a 2-a Poli - Braila 12/08/2018 13:00

Post by englezul »

Eu pot intelege ca tinerii care au mai ramas nu sunt cei mai cei. Pot intelege ca nu au conditii decente si nu sunt platiti. Dar nu pot intelege indiferenta si miserupismul pe care le afiseaza majoritatea pe teren. Asta le reprosam si celor care au imbracat tricoul violet sezonul trecut, ca-i doare fix in cot. Ma asteptam ca numarul mai mare de tineri bastinasi sa dea un alt suflu echipei intr-o liga a doua care este incredibil de slaba si secatuita valoric. Din pacate eu nu vad sa se intample nimic interesant , repet ca si atitudine pe teren si nu ca valoare. Asa ca sper sa plece cat mai curand cu totii unde vor vedea cu ochii, aici clar stau degeaba.
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Et. a 2-a Poli - Braila 12/08/2018 13:00

Post by Pffv »

englezul wrote:
Sun Aug 12, 2018 5:45 pm
Eu pot intelege ca tinerii care au mai ramas nu sunt cei mai cei. Pot intelege ca nu au conditii decente si nu sunt platiti. Dar nu pot intelege indiferenta si miserupismul pe care le afiseaza majoritatea pe teren. Asta le reprosam si celor care au imbracat tricoul violet sezonul trecut, ca-i doare fix in cot. Ma asteptam ca numarul mai mare de tineri bastinasi sa dea un alt suflu echipei intr-o liga a doua care este incredibil de slaba si secatuita valoric. Din pacate eu nu vad sa se intample nimic interesant , repet ca si atitudine pe teren si nu ca valoare. Asa ca sper sa plece cat mai curand cu totii unde vor vedea cu ochii, aici clar stau degeaba.
Stai linistit Boss , aia care au valoare (plural folosit cu teama) pleaca cat de curand . Eu am insa banuiala ca acest club este acum o sursa de bani negrii pentru vreo 2 -3 smecherasi de prin conducere , altfel nu imi explic deciziile dezastruoase , numai prin interese banesti . Oricum cei care au jucat minute in liga 1 nu m-au surprins cu nimic , pentru ei si liga 2 pare o camasa cam mare . Bine ca vine unul de la ASU si pune osul , ca vedetele nostre sunt scarbite de nivelul modest al competitiei . Rasu' pluii .
Chiar asa Boss ai primit tadula de la primarie ? Cica nu mai esti la nr. 6 ci la 4 pe Anfield Road . Asa am eu informatii :) si dovezi ...materiale .

PS Am avut si un penalty cadou .... :evil:
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Et. a 2-a Poli - Braila 12/08/2018 13:00

Post by impossible »

Am pierdut doua puncte din cauza unor greseli impardonabile in defensiva. Referitor la joc, noi avem asteptari la o prestatie de liga 1. Era imposibil (sau "impossible" :D ) sa fie asa pe canicula care a fost ieri. Nici noi, spectatorii, aflati la umbra tribunelor, n-am mai #rezistat, un termen la moda in aceste zile. Sa nu uitam, de asemenea, ca s-au adus in probe si apoi legitimat doar jucatori de la liga a 3-a in jos, carora le-am oferit salarii pe masura valorii, adica "spre zero".
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
Locked