etapa 3 Playout Poli - Sepsi, luni 2 Aprilie

Comentarii pe meciurile disputate de Poli

Pronostic

Poll ended at Sun Apr 01, 2018 11:11 pm

1
8
73%
X
1
9%
2
2
18%
 
Total votes: 11
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: etapa 3 Playout Poli - Sepsi, luni 2 Aprilie

Post by Pffv »

banatean_violet wrote:
Mon Apr 02, 2018 10:03 pm
Singurul lucru interesant raman notele surpriza din cronica. Tinand seama de indulgenta celor care noteaza as paria ca Artean va lua dublu fata de cat merita si va avea nota 2.
Ar fi cazul ca Grigoras ...aaaa Grozavu sa plece, antrenorii astia care incep cu G sunt pur si simplu catastrofali la Timisoara. L-as pune pe Velcea, asa inchidem cercul, sfarsim ca la inceput.
Artean scade poate sub 5 la minumum 2 autgoluri , mai degraba de la trei in sus . Mare mirare de nu are peste 6, poate hai 5,5 la limita .
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: etapa 3 Playout Poli - Sepsi, luni 2 Aprilie

Post by timisoreanul »

Poate ca nu ma pricep eu la fotbal, dar sa imi explice si mie cineva schimbarea lui Ciucur (mijlocas ofensiv care a dat gol si a mai avut o ocazie) cu C(Oliva), care ne-a ingropat absolut inexplicabil la Voluntari. Si daca Grozavu a vrut sa il elimine din lot pe Seroni, azi acesta din urma putea sa il elimine pe Grozavu, dar fiind baiat de caracter nu a facut-o. Poate era mai bine si daca nu-l eliminau pe Bocsan, avand in vedere forma catastrofala a lui Melinte si improvizatia cu Artean. Ma abtin deocamdata sa spun mai multe. Ar fi cazul totusi ca dupa atatea saptamani, atatia meciuri oficiale si amicale in care am pregatit play-out-ul sa jucam totusi ceva si sa mai si castigam vreun meci.
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: etapa 3 Playout Poli - Sepsi, luni 2 Aprilie

Post by diegis37 »

Doar un punct din 3 meciuri in play-out este mult prea putin.
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: etapa 3 Playout Poli - Sepsi, luni 2 Aprilie

Post by PFA »

Băi, ce răi sunteți. Normal că Artean ia (aproape) notă de trecere!

Eu nu știu ce vă doriți de la acest lot, adică pe cine ai putea băga în afara de cei care joacă? Pe Drăghici și pe Popovici? Bagă-i, domle, să știm o treabă.

Cred că Ciucur a ieșit fie fiindcă avea o problemă, fie fiindcă Grozavu a văzut că Raț avea nevoie de susținere. Din păcate n-a prea mers asta cu susținerea, cu Oliva spectator la golul lui Kuku, dar măcar și-a mai scos pârleala la golul nostru.

De departe cel mai mult mă îngrijorează că nu trece un meci fără ca adversarii să aibă măcar patru ocazii la poarta noastră. Așa nu poți câștiga.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: etapa 3 Playout Poli - Sepsi, luni 2 Aprilie

Post by marci75 »

Slăbuț meci făcut de Poli.Poate și un pic de ghinion,goluri care puteau fi usor evitate ale lui Artean și Kuku.
Forma slaba a mai multor jucători Munteanu,Roman,Artean,Vașvari sunt de nerecunoscut.Nu mai tine faza cu ,cantonamentul spartan etc....
De neinteles deasemenea schimarea lui Ciucur cu Oliva,a nu știu cata oara,cu efect pe tabelă.
Se pare ca Grozavu nu este antrenorul care sa-i poată mobiliza cum trebuie.O sa fie un final de campionat cu dureri de cap....
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: etapa 3 Playout Poli - Sepsi, luni 2 Aprilie

Post by marci75 »

O surpriza neplăcută este deasemenea utilizarea lui Croitoru în locul lui Zaluschi.
Tot respectul pentru fostul căpitan, dar ieri nu știu dacă a atins mingea de 4 ori.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: etapa 3 Playout Poli - Sepsi, luni 2 Aprilie

Post by impossible »

PFA wrote:
Tue Apr 03, 2018 1:20 am
... Eu nu știu ce vă doriți de la acest lot, adică pe cine ai putea băga în afara de cei care joacă? Pe Drăghici și pe Popovici? Bagă-i, domle, să știm o treabă...
Pai n-ai spus tu ca lotul de acum e mai bun decat cel de anul trecut? S-ar putea sa ai dreptate. Atunci de ce nu jucam in playout macar la nivelul de anul trecut? Vina, spun eu, e la nivel de conducere tehnica. Si poate undeva mai sus ... Sase meciuri, doua egaluri si patru infrangeri. Acum salvarea, daca-i putem zice asa, a venit de la omul pe care Leo l-a scos din lot. Ma refer la Seroni. De asemenea, la 1-1, l-a schimbat pe Ciucur, singurul care era in stare sa puna in pericol poarta adversa. De ce? Sa aparam rezultatul? Si da, cred ca mai trebuie incercat cu Draghici sau cu Popovici, avand in vedere ca Roman nu convinge. Sa-mi spuna cineva daca, pe unde a mai antrenat, antrenorul Popa a reusit o astfel de "performanta". Acum nu poti spune ca a fost ghinion la cate ocazii au avut cei de la Sepsi. Vad ca, la Timisoara, acel 5% al arbitrilor se acorda oaspetilor. Nici nu vreau sa ma gandesc ca, atunci cand "arde" (spre final), va fi trimis aici un Gaman sau un Brad Pitt.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: etapa 3 Playout Poli - Sepsi, luni 2 Aprilie

Post by PFA »

Pai da, e mai bun - scriam in analiza meciului, inca nepublicata :p, ca diferenta o face planul de joc pe care l-am avut anul trecut - un plan simplu, aproape rudimentar, care a functionat bine fiindca Barbut a scos mult din putin si fazele fixe ne-au ajutat. În plus, comentăm de şansă - nu ar fi fost greu ca majoritatea victoriilor de anul trecut să fie egaluri sau înfrângeri. Anul acesta este invers, chiar n-a lipsit mult să nu pierdem niciun meci, poate exceptând cel cu Poli Iaşi.

Am dat 28 de goluri in 2016/17 fata de 26 in 2017/18.

Din cele 28, 10 au fost goluri de echipa, 12 au fost faze fixe (7 penaltyuri), 5 au fost actiuni personale si 1 a fost autogol.
Din cele 26, 17 au fost goluri de echipa, 4 au fost faze fixe (2 penaltyuri), 5 au fost actiuni personale.

Defensiv suntem puţin mai bine, cu 44 de goluri primite in 2016/17 fata de 41 in 2017/18.

Ne lipseşte un Croitoru mai tânăr. Ne lipseşte chiar şi un Soljic, adică încă o variantă combativă pe axul central. Ne lipseşte un jucător cu eficienţa ofensivă a lui Bărbuţ. Mai ales, ne lipsesc goluri din faze fixe, deşi executanţii sunt aceiaşi, chiar mai buni dacă îi iei la număr pe Ţigănaşu şi pe Raţ. Şi ne îngroapă că meci de meci avem măcar un gol care poate fi atribuit unei gafe personale. Chiar meci de meci!

Poate l-aş mai roti pe Roman cu Drăghici, deşi nu cred că Drăghici oferă mai mult - poate o bagă măcar din cinci metri, chiar dacă ţine mai greu mingea cu spatele la poartă. Popovici nu prea are loc ca profil, dar i-aş mai da şi lui minute.

Problema noastră principală este defensivă, că nu reuşim să ne apărăm bine nicicum. Nu văd soluţii simple.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: etapa 3 Playout Poli - Sepsi, luni 2 Aprilie

Post by Pffv »

Na hat , 4 ocazii pe meci , asta fu cat 3 aproape .

Image

Si nu e vorba sa raspundem noi la intrebarea pe cine sa bage ? (in teren , nu unde iti zboara gandul ...porcos ) . Este demoralizant sa vezi cum se repeta meci de meci aceleasi erori si individuale si de echipa si de banca . Prin minutul 70 a pronuntat comentatorul "Munteanu" , ftui credeam ca a iesit la pauza . :D Pana si bulangiul din studio a observat cat a scazut Croitoru in partea a doua a meciului , noi bag seama ca nu . Artean nu a fost catastrofal dar sa ii explice cineva ca se schimba portile la pauza , nu trebuie sa o bage in ate tot in aia de la tabela veche . Ia vedeti si numarul de offside-uri , o echipa gazda ce domina si preseaza de 7 ori in offside ? Da de unde , nu am dominat decat la inceputul meciului , apoi ... .
Bine ca au putut astia adunati din toate zarile (de unde au banii , sper ca nu de la primarie ca-i da Robu in gat la DNA) , in doua meciuri ne-au luat 4 puncte . Dupa primul meci eram avertizati , asa ca nu merge cu scuze ieftine . Sepsi ne-au ciupit , Juventus ne-a caftit , Voluntariul , deja cu clasicul gol de prin minutele 88-90 , si ei . Intrebarea e pe cine batem noi , pe Gazul (dupa Voluntari-GMM 0:2 am indoieli serioase) , pe Chiajna (dupa un 0:3 ...prea mic dupa desfasurarea meciului in campionatul regulat , inteleg ca fiind Nea Popica nu s-a suparat mai nimeni :mrgreen: ) . Ei bine eu voi reflecta asupra acestei chestiuni deseara in timpul meciului Juventus Torino (Juve cel adevarat) - Real Madrid , cica ar fi acelasi joc , fotbal , ca si al nostru :D . Asta da tranzitie pozitiva .
Last edited by Pffv on Tue Apr 03, 2018 2:03 pm, edited 1 time in total.
Post Reply