Etapa I Chiajna - Poli Simbata de la 18:30

Comentarii pe meciurile disputate de Poli

Pronostic

Poll ended at Sat Jul 15, 2017 8:07 pm

1
2
20%
X
4
40%
2
4
40%
 
Total votes: 10
User avatar
swedishbitter
Posts: 821
Joined: Fri Mar 08, 2013 6:57 pm

Re: Etapa I Chiajna - Poli Simbata de la 18:30

Post by swedishbitter »

Meci bun facut de alor nostri. E bine ca am inceput cu un plus trei si am taxat acolo unde se poate taxa. Se pare ca acel o-4 din pregatiri a fost un simplu accident. E important sa facem o figura frumoasa si in urmatoarele doua etape, unde zic eu ca putem scoate un punct sau doua chiar. Felicitari Popo si celor ce au pus umerii la pregatirea noului sezon.
I don't know where I'm going, but I'm on my way - Sagan
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Etapa I Chiajna - Poli Simbata de la 18:30

Post by Amadeus »

marci75 wrote:Bravo Poli,joc bun,felicitari tuturor.
Nici nu se putea răzbunare mai buna cu blatistii.
Cu Anaf o sa se rezolve cumva.
Trebuie sa convingem câți mai multi prieteni sa vina cu oile sa mai aducem și noi bani la club.
ce pretext au folosit anaful? mersi
Amadeus
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: Etapa I Chiajna - Poli Simbata de la 18:30

Post by marci75 »

Amadeus wrote:
marci75 wrote:Bravo Poli,joc bun,felicitari tuturor.
Nici nu se putea răzbunare mai buna cu blatistii.
Cu Anaf o sa se rezolve cumva.
Trebuie sa convingem câți mai multi prieteni sa vina cu oile sa mai aducem și noi bani la club.
ce pretext au folosit anaful? mersi
Cred ca datoriile de 2 mil ...Dar Robu a lăsat impresia ca se rezolva săptămâna viitoare.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Etapa I Chiajna - Poli Simbata de la 18:30

Post by impossible »

Cred ca primarul a vrut sa spuna ca daca luni s-ar aproba esalonarea datoriilor el de marti va relua finantarea. A dorit sa puncteze ca ar da bani la Poli, dar nu-l lasa legea sa sustina un club cu datorii. "Saptamana viitoare" era doar un fel de a spune, fara legatura cu data rezolvarii problemei noastre cu anaf. Cel putin asa am inteles eu.

As mai completa, in acest context, ca OUG 38/2017 la care se face referire (de modificare si completare a Legii educației fizice și sportului nr. 69/2000) nu specifica nimic in legatura cu datoriile avute la bugetul de stat. Pe de alta parte, legea 350/2005 privind regimul finanțărilor nerambursabile din fonduri publice alocate pentru activități nonprofit de interes general spune la art. 21, alin. 1a ca "este exclus dintr-o procedură pentru atribuirea contractului de finanțare nerambursabilă, respectiv nu este eligibil solicitantul care se află în oricare dintre următoarele situații: a) nu și-a îndeplinit obligațiile de plată exigibile a impozitelor și taxelor către stat, precum și a contribuției pentru asigurările sociale de stat". Doar ca, pe legea 350 finantarea se face prin concurs pe baza de proiecte, iar prin OUG 38 se pot aloca bani direct.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Etapa I Chiajna - Poli Simbata de la 18:30

Post by PFA »

Dacă se acceptă eșalonarea, atunci putem folosi banii de la primărie să plătim salarii și diverse cheltuieli terți, iar banii din surse proprii (TV, bilete, etc.) pentru a plăti ANAF-ul, mă gândesc.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Etapa I Chiajna - Poli Simbata de la 18:30

Post by impossible »

Da, asa a zis primarul.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Etapa I Chiajna - Poli Simbata de la 18:30

Post by Pffv »

Amadeus wrote:
marci75 wrote:Bravo Poli,joc bun,felicitari tuturor.
Nici nu se putea răzbunare mai buna cu blatistii.
Cu Anaf o sa se rezolve cumva.
Trebuie sa convingem câți mai multi prieteni sa vina cu oile sa mai aducem și noi bani la club.
ce pretext au folosit anaful? mersi
Zice experta familiei ca ar fi poprire pe cont impusa pentru datorii . Aceasta se poate mentine pana la achitarea datoriilor existente . In mod normal , pentru contribuabilii de "buna credinta" , se permite plata salariilor in primele trei luni , apoi se pot bloca si acestea . In fine , noi oricum nu suntem banuiti de "buna credinta" , asa ca pas inlesniri . Remarcabila virulenta ANAF in cazul nostru , in totala contradictie cu moliciunea fata de destule entitati cu datorii uriase si in crestere . Iar daca va spun ca tratamentul aplicat depinde nu numai de politic ci si de "reactii umorale" si "prietenii dubioase" ....ar fi de mirare ? Aici in funcea pluii bumbului :evil: .
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Etapa I Chiajna - Poli Simbata de la 18:30

Post by impossible »

Singura solutie de salvare pare sa fie cea in care platim, cumva, toate datoriile catre stat.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Etapa I Chiajna - Poli Simbata de la 18:30

Post by Amadeus »

impossible wrote:Da, asa a zis primarul.
discutiile astea ar trebui sa le aibe cu anafu, nu la tembelizor.
Amadeus
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Etapa I Chiajna - Poli Simbata de la 18:30

Post by timisoreanul »

Meci foarte bun, victorie absolut meritata. Sa ne gândim ca in sezonul trecut, exceptând meciul din cupa ligii, mereu Chiajna ne-a dominat, iar acum noi am fost echipa ce a avut posesia si si-a creat ocazii, desi am jucat in deplasare. Puteau sa ne egaleze la sfarsit, dar ar fi fost un rezultat nedrept.
Se tot vorbeste ca au plecat jucatorii care au salvat echipa anul trecut. Nu e chiar adevarat, singurii jucatori importanti care au plecat au fost Barbut si Scutaru. Mai e Pedro cu care nu stim ce se intampla, eu care mereu m-am declarat un fan al lui sper sa revina la echipa, chiar si in actualul lot are loc fara probleme. Poate dupa ce se incaseaza banii pentru sezonul trecut ia avionul.
Iata o echipa cu jucatorii din sezonul trecut care sunt in echipa: Straton, Straut, Canu, Bocsan, Seroni, Artean, Soljic, Mailat, Croitoru, Doman, Draghici (Pedro). Asadar ne-am pastrat nucleul de jucatori, dar am adus si altii valorosi si cu experienta.
Despre problema cu ANAF, nu e alba sau neagra. Sigur, este din nou de remarcat cum institutiile din Timisoara (AJFP, Curtea de Conturi, etc.) dau dovada de exces de zel când e vorba de Poli, in timp ce in alte zone au o atitudine mult mai pasiva. Pe de alta parte, obligatiile bugetare trebuie achitate imediat, reprezinta titluri executorii. Asadar, trebuie sa se obtina o esalonare. Ar mai fi solutia împrumutului de la un privat, cu achitarea datoriilor catre stat si reluarea finantarii de la bugetul local, daca aceste datorii reprezinta singurul impediment.
Sper sa se gaseasca o solutie, echipa chiar a aratat bine in primul meci si ar fi pacat.
Si mai sper ca la un moment dat sa fim si noi cei din Timisoara uniti pentru a avea un club cu adevarat puternic, care sa fie temut si respectat. Asa cum s-a mai spus pe aici, oricat ii injuram noi pe mitici, de multe ori problemele interne ne-au ingropat.
Post Reply