FINALA Cupei Ligii: Poli - Dinamo (20 mai, ora 20.00)

Comentarii pe meciurile disputate de Poli
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

FINALA Cupei Ligii: Poli - Dinamo (20 mai, ora 20.00)

Post by PFA »

Image

Finala Cupei Ligii, care se va disputa pe Arena Națională, prezintă un duel aparent inegal, între revelația campionatului, Poli, și una dintre cele mai în formă echipe ale momentului, Dinamo București.

Ionuț Popa a anunțat după returul semifinalei Cupei României de ieri că vor lipsi opt jucători din echipa de bază pentru partida de sâmbătă, insinuând că mai mulți dintre tinerii care au evoluat cu Astra se vor regăsi pe teren cu Dinamo. Nu cred că va fi așa - sau, în orice caz, sper că nu va fi așa. Pentru mulți, dacă nu aproape toți jucătorii echipei poate fi ultima șansă de a câștiga un trofeu. În special piesele grele, Cânu și Croitoru, au această certitudine prin prisma vârstei. Chiar dacă supraviețuirea în prima ligă are prioritate și după colț (marți) ne așteaptă jocul cu Pandurii, acesta este un moment rarisim în care Poli poate să scrie istorie.

Personal cred că nimic nu e mai important decât asta, cu toate riscurile aferente și acceptând că până și utilizarea celui mai bun unsprezece nu prezintă vreo garanție că vom avea câștiga. Dar măcar vom avea șansa, cu condiția să evoluăm altfel decât în ultimele cinci partide împotriva formației bucureștene.

Hai Poli!

Formă recentă:

Poli: 1V, 2E, 4Î
Dinamo: 6V, 2E, 0Î

Echipe probabile:

Poli: Straton - Străuț, Cânu, Șeroni, Novak - Artean, Soljic - Bărbuț, Croitoru, Fucek - Pedro

Dinamo: Penedo - Romero, Dielna, Nedelcearu, Filip - Mahlangu, Busuladzic - Palic, Hanca, Nistor - Nemec
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: FINALA Cupei Ligii: Poli - Dinamo (20 mai, ora 20.00)

Post by marci75 »

Oare se pot cumpăra bilete inainte de meci.Unde o sa fie sectorul nostru.Nu se știe nimic... :ymhug:
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: FINALA Cupei Ligii: Poli - Dinamo (20 mai, ora 20.00)

Post by englezul »

marci75 wrote:Oare se pot cumpăra bilete inainte de meci.Unde o sa fie sectorul nostru.Nu se știe nimic... :ymhug:
Daca mergi pe barba ta, suna pe unul de pe autocar si te lamureste la fata locului. Cam toti vom proceda la fel... :)
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: FINALA Cupei Ligii: Poli - Dinamo (20 mai, ora 20.00)

Post by marci75 »

Sper sa ne strângem măcar vreo 100
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: FINALA Cupei Ligii: Poli - Dinamo (20 mai, ora 20.00)

Post by banatean_violet »

Daca aia cu care jucam sambata se lauda cu anul 1948 (ce o fi de laudat cu anul in care sovieticii au impus cu forta echipa asta), atunci nu inteleg de ce nu specificam si noi anul 1921, conform palmaresului detinut.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: FINALA Cupei Ligii: Poli - Dinamo (20 mai, ora 20.00)

Post by englezul »

marci75 wrote:Sper sa ne strângem măcar vreo 100
Sunt multi timisoreni in bukale. Sigur vom fi mai multi de 100. Nu stiu insa daca vom sta impreuna, aici ii buba.
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: FINALA Cupei Ligii: Poli - Dinamo (20 mai, ora 20.00)

Post by Amadeus »

Cupa Ligii n-are nicio valoare sau importanta: Nu te salveaza de la retrogradare, nu te califica in cupele europene. Se putea juca la finalul playoutului.
Amadeus
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: FINALA Cupei Ligii: Poli - Dinamo (20 mai, ora 20.00)

Post by AndreiVajnaII »

Daca e finala, s-o tratam cu respect. Mai ales ca n-am mai scris de mult timp o avancronica. :)

http://www.cronicavioleta.ro/2017/05/av ... inala.html
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: FINALA Cupei Ligii: Poli - Dinamo (20 mai, ora 20.00)

Post by banatean_violet »

Pentru unii dintre jucatori probabil va fi singura finala din cariera lor, asa ca ar fi in interesul lor sa o castige.
O victorie impotriva catzeilor este intotdeauna binevenita, daca este sa fie intr-o finala, oricare ar fi ea, cu atat mai bine si mai frumos.
Castigarea unui trofeu are importanta si in justificarea unei viitoare finantari din bani publici. Chiar daca s-a dat acea ordonanta (ciudat ca desi are un impact major in dezvoltarea sportului, este foarte putin mediatizata, dezbatuta, aproape deloc), sigur vor fi si destule voci care se vor opune finantarii pentru Poli, in functie de interesele personale, de gashca, electorale, etc.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: FINALA Cupei Ligii: Poli - Dinamo (20 mai, ora 20.00)

Post by impossible »

Scrie in gesepe ca Straton, Canu, Croitoru, Scutaru si Bocsan n-ar fi facut deplasarea. Bine, ultimii doi cred ca sunt accidentati. La Straton nu cred ca se poate pune problema de oboseala. Sa vedem daca nu cumva "stirea" e doar un zvon.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
Post Reply