Poli - Chiajna Playout Etapa a4a

Comentarii pe meciurile disputate de Poli

Pronostic

1
4
80%
X
0
No votes
2
1
20%
 
Total votes: 5
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Poli - Chiajna Playout Etapa a4a

Post by impossible »

Vad ca liga a raspuns cu tot felul de amenintari la cuvintele antrenorului nostru cum ca am fost programati din 2 in 2 zile la ultimele 4 jocuri. Am verificat fiecare din articolele "de lege" citate in comunicatul respectiv si in niciunul nu scrie ca neprezentarea la un joc (finala cupei ligii) atrage dupa sine excluderea din 2 competitii diferite (cupa ligii si liga 1). Poate dupa neprezentarea la 2 jocuri (asa cum apare explicit in ROAF), dar nici aici nu cred ca se poate aplica pentru 2 competitii diferite. Eu, naiv fiind, credeam ca a trecut vremea unor astfel de practici ... Stiu ca deranjam, unii nu au voie sa retrogradeze, iar noi ne-am permis sa recuperam penalizarea si sa ajungem deasupra liniei ... De aici poate si arbitrajele, din ce in ce mai "directionate" ...
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Poli - Chiajna Playout Etapa a4a

Post by timisoreanul »

Adevarul este undeva la mijloc. Nimeni nu ne-a obligat sa folosim titularii in meciurile de cupa. Asta a provocat oboseala jucatorilor, dar a si omogenizat echipa. Ideea este ca stim cu totii ca a fost un sezon lung si solicitant, ca am plecat de la -14 si am facut lucruri mari. Dar, daca la final vom retrograda, asta va ramane concluzia sezonului. Asa ca toti trebui sa se mobilizeze in aceste meciuri decisive si sa nu dea cu piciorul la o munca de 1 an de zile. Sper ca si Popa sa gaseasca o formula inspirata (avand in vedere ca avem multi absenti), inclusiv prin cooptarea unor tineri, care trebuie sa primeasca o sansa la un moment dat.
Sigur, im meciul de ieri putem gasi scuze cat se poate de pertinente: oboseala, lipsa unor jucatori determinanti (Barbut, Seroni, croatii, etc). Cu toate acestea, parca am jucat doar ultimele 15 minute, in rest i-am lasat sa ne domine. Acum nu mai pot sa il contrazic pe ALexa cand spune ca a fost doar o echipa pe teren. Sper sa nu regretam aceste puncte pierdute cu o echipa situata sub noi in clasament. Ca sa privim si partea plina a paharului, un punct e mai mult decat nici unul si fiecare punct conteaza.
Asa ca, ar fi minunat sa castigam un trofeu, sa jucam in cupele europene, dar cel mai important este sa ne salvam de la retrogradare, si am dovedit ca putem sa facem lucrul asta.
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Poli - Chiajna Playout Etapa a4a

Post by LILIaKu- »

Ce scuza are LPF... ca am jucat 11 meciuri in 57 de zile. Pai ce conteaza asta daca acum jucam 5 meciuri in 14 zile?

Edit: e ca si cum ai spune: ati avut pauza 2 luni, deci primele 3 etape din campionatul viitor le jucati in 1, 2 si 3 august. Asta inseamna ca veti juca doar 3 meciuri in 64 de zile...
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
User avatar
swedishbitter
Posts: 821
Joined: Fri Mar 08, 2013 6:57 pm

Re: Poli - Chiajna Playout Etapa a4a

Post by swedishbitter »

timisoreanul wrote:Adevarul este undeva la mijloc. Nimeni nu ne-a obligat sa folosim titularii in meciurile de cupa. Asta a provocat oboseala jucatorilor, dar a si omogenizat echipa. Ideea este ca stim cu totii ca a fost un sezon lung si solicitant, ca am plecat de la -14 si am facut lucruri mari. Dar, daca la final vom retrograda, asta va ramane concluzia sezonului. Asa ca toti trebui sa se mobilizeze in aceste meciuri decisive si sa nu dea cu piciorul la o munca de 1 an de zile. Sper ca si Popa sa gaseasca o formula inspirata (avand in vedere ca avem multi absenti), inclusiv prin cooptarea unor tineri, care trebuie sa primeasca o sansa la un moment dat.
Sigur, im meciul de ieri putem gasi scuze cat se poate de pertinente: oboseala, lipsa unor jucatori determinanti (Barbut, Seroni, croatii, etc). Cu toate acestea, parca am jucat doar ultimele 15 minute, in rest i-am lasat sa ne domine. Acum nu mai pot sa il contrazic pe ALexa cand spune ca a fost doar o echipa pe teren. Sper sa nu regretam aceste puncte pierdute cu o echipa situata sub noi in clasament. Ca sa privim si partea plina a paharului, un punct e mai mult decat nici unul si fiecare punct conteaza.
Asa ca, ar fi minunat sa castigam un trofeu, sa jucam in cupele europene, dar cel mai important este sa ne salvam de la retrogradare, si am dovedit ca putem sa facem lucrul asta.
Asta-i faza mai naspa, ca cica nu am avea drept in cupe, ca n-am depus niste hartii noi si FC Soimii Voluntari din cauza ca datorii. Daca ai fi avut drept in Champion's League atunci inteleg sa joci cu toti titularii si sa tragi tare, dar altfel.. Oricum pe moment nu poti sa zici ca nu te-ai bucurat de victoria cu Fc Cluj dar fara un vis de Europa, si cu pretul ca deabia sa mai stai pe picioare in campionat, parca nu merita. Sper sa castigam cele doua cupe, ar merita efortul. N-am ce sa le reprosez baietilor, e clar ca sunt rupti si ar trebui sa ne asteptam la exact ce e mai rau in urmatoarele 5 meciuri. E usor sa zici 'nu-i nimic, batem la Tj Jiu', dar cand iti lipsesc 10 jucatori importanti iar ceilalti sunt obo... iti dai seama ca de fapt vei pierde cu 2-0 (1-0 la pauza).
I don't know where I'm going, but I'm on my way - Sagan
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Poli - Chiajna Playout Etapa a4a

Post by Amadeus »

destul de dubios comunicatul LPF, nu stiu cum de au interpretat ca nu ne prezentam la finala cupei ligii, Popica a spus ca face blat. in legatura cu oboseala, a fost vorba doar de sfertul cupei, care chiar el a ales sa-l joace cu titularii.
daca meciul acela a fost asa de important, trebuia la Iasi sa se joace cu rezervele, mai mult de un egal nu spera nimeni acolo.
e clar ca lpf a stabilit datele jocurilor, nu cred ca televiziunile au zis cind sa se desfasoare intermediare sau cind sa joace o anumita echipa. se incearca sa ne dezavantajeze, dar astea-s nimicuri comparativ cu arbitraje potrivnice.
Cred ca putem bate la tirgu Jiu si macar un egal de luat la ASA. In plus, si Voluntariul tine aproape...
Amadeus
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Poli - Chiajna Playout Etapa a4a

Post by AndreiVajnaII »

Cat tupeu pe Gino asta, e mult mai marsav ca Mitica. Macar ala nu era asa pe fata - "el m-a facut zdreanta, eu l-am facut oligofren", hahaha, dar niciodata amenintari directe. Intrebarea la care trebuie sa raspunda e de ce ne-au pus tocmai pe noi care avem cele mai multe meciuri vineri la prima ora, cand urmeaza o pauza de o saptamana? Care era problema daca ne puneau duminica sau luni? Si atunci mai putem vorbi despre cine respecta sau nu competitia.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Poli - Chiajna Playout Etapa a4a

Post by impossible »

Articolul respectiv probabil a fost scris de femeia de serviciu (cu tot respectul fata de meseria respectiva, dar care nu are nicio legatura cu fotbalul). Astfel:

(1) "vom proceda imediat la sesizarea Comisiei de Disciplină a FRF pentru adoptarea sancțiunii excluderii clubului dvs., în conformitate cu dispozițiile art. 15, alin. 3 din Statutul FRF"

Articolul 15 are doar 2 aliniate. Poate urmeaza sa fie adaugat, special pentru noi. =))

(2) "neprezentarea echipei de seniori la jocurile din Cupa Ligii constituie o încălcare și a dispozițiilor art. 14.4 și 39.9 din ROAF, faptă ce va atrage în mod cert aplicarea sancțiunilor regulamentare, respectiv excluderea din competițiile organizate de LPF (Cupa Ligii și Campionatul Național Liga 1 Orange)"

Sa vedem ce scrie in aceste articole:

14.4 (consecinte ale neprezentarii) În cazul în care jocul nu s-a disputat datorită neprezentării unei echipe, arbitrii şi observatorul sunt îndreptăţiti sa li se asigure de catre clubul organizator cazarea, masa si rambursarea cheltuielilor de transport, mai putin baremul de arbitraj sau observare.

39.9 (omologarea stadioanelor) Anularea omologarii se poate face ori de cate ori se constata ca terenul de joc, anexele si instalatiile nu mai corespund prevederilor regulamentare sau a expirat termenul pentru care a fost facuta omologarea, daca aceasta a avut caracter provizoriu.

Nici aici nu vad legatura cu excluderea. Ar fi fost altceva daca aveam "la bord" vreo doua sticle de whisky ... =))

Asta ca sa stim cu cine avem de-a face.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
ceasul13
Posts: 393
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:21 pm
Location: Timisoara

Re: Poli - Chiajna Playout Etapa a4a

Post by ceasul13 »

Se pare ca Soljic a primit doar o etapa de suspendare si mai aveam o speta dar nu stiu cu ce:

Întrunită miercuri, 05.04.2017, Comisia de Disciplină din cadrul FRF a luat următoarele decizii:

1. Cristea Adrian vs CS Concordia Chiajna - Neexecutare hotărâre - Închide procedura.

2. Ion Nicolae Lucian vs CS Concordia Chiajna - Neexecutare hotărâre - Închide procedura.

3 ACS Poli Timișoara - Revizuire hotărâre - Termen 07.04.2017.

4. CSM Poli Iași vs ACS Poli Timișoara - Eliminări - În baza art. 63.1.e + 63.2.1 din RD, se sancționează jucătorul Alexandru Țigănașu (CSM Poli Iași) cu suspendare pentru un joc și penalitate sportivă de 740 lei; În baza art. 63.1.g + 63.2.1 din RD, se sancționează jucătorul Josip Soljic (ACS Poli) cu suspendare pentru un joc și penalitate sportivă de 740 lei.

5. CSU Craiova vs CFR Cluj - Eliminare - În baza art. 63.1.g + 63.2.1 din RD, se sancționează jucătorul Andrei Ivan (CS U Craiova) cu suspendare pentru un joc și penalitate sportivă de 740 lei.

6. FCSB vs FC Dinamo - Abateri disciplinare - Termen 12.04.2017.

7. FCSB vs FC Dinamo - Eliminare - În baza art. 63.1.g + 63.2.1 din RD, se sancționează jucătorii Mihai Pintilii (FCSB) și Azer Buzuladzic (FC Dinamo) cu suspendare pentru câte un joc și câte o penalitate sportivă de 740 lei.

8. FC Botoșani vs AS FC ASA 2013 Târgu-Mureș - Abateri disciplinare - În baza art. 38, coroborat cu art. 61.1 din Regulamentul Media, coroborat cu art 83.18 din RD, se sancționează AS FC ASA 2013 Târgu-Mureș cu penalitate sportivă de 1.000 lei.

http://www.lpf.ro/presa/hotrri-comisiei ... -2017.html
POLI te voi iubi oriunde te vei afla, fie (deocamdata) si doar in inima mea.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Poli - Chiajna Playout Etapa a4a

Post by englezul »

Asta chiar este o veste buna...
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Poli - Chiajna Playout Etapa a4a

Post by impossible »

ceasul13 wrote:Se pare ca Soljic a primit doar o etapa de suspendare si mai aveam o speta dar nu stiu cu ce:
Cred ca e vorba de apelul facut impotriva amenzii de 5000 de lei pe care am luat-o pentru lipsa sistemului cu turnicheti.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
Post Reply