Poli-Chiajna etapa a8a Play-Out

Comentarii pe meciurile disputate de Poli

scor final

Poll ended at Sun Apr 24, 2016 12:27 pm

1-0
1
7%
2-0
4
29%
3-0
4
29%
4-0
1
7%
5-0
4
29%
 
Total votes: 14
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Poli-Chiajna etapa a8a Play-Out

Post by PFA »

Cand a plecat Florin Marin, am zis ca nu este mutarea de care aveam nevoie la momentul respectiv. Faptul ca Grigoras nu are rezultate, mai ales in conditiile in care a preluat o echipa complet debusolata, are o multime de cauze.

Precum am scris, nu am vazut nimic gresit in abordarea partidei. Carentele tehnice ne-au impiedicat sa obtinem mai mult: Elek, incapabil sa inscrie cu poarta goala sau sa intoarca un adversar unu la unu; Barbut, idem partea cu depasirea unui adversar - hai ca nu la fiecare incercare, dar macar cu oaresce regularitate; mingea sare mai nou din piciorul lui Javi ca din al lui Mansour; Nimely e bataios, dar lent, si nu a avut cu cine sa intre in combinatii (ce faza ai iesit cu Zicu in preajma, pe final de meci); fazele fixe sunt executate de la mediocru in jos; iar in aparare, acoperim lamentabil spatiile si ne dublam imprecis, tarziu sau deloc.

Pe care din lucrurile astea le poate corecta un antrenor? A facut deja un lucru util, introducandu-l pe Bocsan in primul unsprezece, un jucator care desi mai are mult sa progreseze pana sa fie titular din valoare, iti ofera un plus de talie de care ai mare nevoie - vezi ce fundasi avea Chiajna in centru, ce periculosi au fost la cornere (1.88/1.89 fata de 1.85/1.86 la Scutaru/Canu). Cat despre alte transformari antrenoresti, plasamentul si instinctul necesar, respectiv rutinarea prin exercitii pana la imprimarea unui instinct, a unei intuitii colective, necesita luni, daca nu ani de pregatire. Un antrenor nou adus la echipa poate sa faca doar doua, trei lucruri care chiar au impact pe termen scurt: sa rupa ritmul si sa motiveze jucatorii prin forta sa de caracter, respectiv sa aiba inspiratia unei descoperiri tactice/a unui jucator neglijat, gratie perspectivei 'curate' cu care vine la club. Evident, exceptand situatia in care predecesorul sau a fost un incompetent colosal.

Sa ne uitam doar la Chiajna: nu joaca fotbal mai bine decat noi. Dar au calitatea necesara sa faca diferenta cand apar oportunitati, sau care sa creeze oportunitati: pe Milevsky (sapte meciuri, sase goluri, dar am vazut ca rolul lui nu e neaparat de a marca) nu l-a invatat Falub cum sa preia mingea cu trei adversari in spate, cum sa i-o bage printre picioare lui Jenkins, cum sa dea calcaie pe langa Canu; nici Obodo nu a descoperit pozitionarea la fazele fixe de cand a ajuns la Concordia. Cine a vazut ca oaspetii au fost mai determinati decat noi, a vazut gresit. Au avut insa mai multa incredere, tocmai prin prisma calitatii pe care le-o ofera acesti doi jucatori. Poli, in ciuda semi-esecurilor din campionatul regulat, era o echipa mai solida nu doar gratie disciplinei (inodore) a lui Florin Marin, ci mai ales din lipsa presiunii si increderea pe care ti-o dadea (o vreme) prezenta unui Luchin, Goga, Zicu in teren. Dar nimic nu tine la infinit, iar noi am intrat intr-un cerc vicios al rezultatelor.

Am ras (si mai rad, aproape melancolic) citind ca Rajcomar a fost singurul jucator dorit de Florin Marin. Sunt convins ca esenta acestei dorinte nu se referea asa de mult la fotbalistul Rajcomar, cat la tipul de varf pe care si-l dorea in echipa. Pana la urma, Rajcomar e un jucator pe modelul lui Milevsky, care joaca cu spatele la poarta, intra in combinatii cu mijlocasii si le ofera spatii - numai ca Rajcomar nu are talentul ucraineanului, care desi de abia se misca, atunci cand o face, o face cu rost. Prin constrast, Elek e un varf care ataca poarta, nu este in natura lui sa tina de minge, sa se impuna fizic in fata a doi, trei jucatori de la 1.85 in sus. Faptul ca nu are instinct de marcator face ca aportul pe care il poate aduce echipei sa fie unul limitat - de cate ori sa tot scapi vertical spre poarta pe mingi lungi?

Ce ma ia pe mine cu misteriosul este inlocuirea lui Llorente cu Jenkins la mijloc. Poate pentru colaboarea cu Nimely, poate fiindca e un jucator care construieste ceva mai disciplinat si are un spirit mai apropiat de ce isi doreste Grigoras sa vada, dar cred ca e o greseala. E drept ca englezul e inca in faza de revenire, dar din ce am vazut in meciuri, Llorente era unul dintre cei mai constanti jucatori, activ la recuperare si un pasator superior lui Jenkins. Intamplator era al treilea jucatori ca note in play-out, chiar daca asta nu e cine stie ce reper. E o modificare bizara fiindca nu se cerea ca prestatii.

Ca sa inchei: nu-mi indrept tunurile spre Grigoras fiindca, asa cum am scris cu ocazia tevaturii numirii sale, problemele de la club sunt atat de anchilozante ca e greu de zis ce antrenor putea sa vina sa te salveze. Nu avem bani, nu avem pasiune in jurul echipei si nu avem iscusinta/calitate pe teren sau in afara lui. Greu sa depasesti asemenea carente prin organizare tactica. Iar faptul ca ne merge mai rau acuma tine mai mult de presiunea rezultatelor, numeroasele accidentari si de pierderea de 'viteza' a lui Javi la mijloc, decat de o diminuare a jocului nostru colectiv ca urmare a unor interventii grigorasiene.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
asu
Posts: 733
Joined: Sat Nov 03, 2012 1:08 pm

Re: Poli-Chiajna etapa a8a Play-Out

Post by asu »

din nou prostie ( Elek min 12 ) si ghinion ( Ni mely ala ce cauta in careu ) la primul gol daca nu baga mana mingea avea sanse sa ajunga inafara stadionului ...la golul 2 doarme in careu fara om si scoate din offside pe totii adversari +accidentarea luibelu cand aveam 3 schimbari efectuate

cum plm. daca adversarul nostru are 1 om in plus ne termina ............iar noi suntem egalati cand avem 2 oamenii in plus
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Poli-Chiajna etapa a8a Play-Out

Post by orangetm »

impossible wrote:As incepe cu declaratia lui Grigoras: "Nu avem ce să facem, aceasta este marfa şi cu ea mergem până la final". Probabil s-a referit aici si la propria persoana, nu numai la jucatori. Nu este posibil sa incepi meciul cu 5 fundasi cand tu vrei sa bati Chiajna. Apoi, in disperare, iti epuizezi toate schimbarile ca sa joci pe atac. Nu mai aveai ce pierde? Pai ai vrut sa castigi? Nu prea s-a vazut. Am mai spus-o, nu are nicio treaba cu meseria asta.

Sa trec si la jucatori. Cum sa joci fara determinare, fara angajament, un meci de care depinde soarta ta? De genul ... hai sa mai bifam un meci, sa-i retrogradam pe astia de la Timisoara si sa ne cautam echipe mai ... bogate. E adevarat ca nici nu suntem in stare sa legam doua pase. Ne lasam dominati de Chiajna sau Voluntari. Poate tine si de valoare, mai exact de lipsa ei. Desi, in alte meciuri, parca s-a jucat altceva.

Andrei, am jucat ofensiv si in sezonul regulat cu Chiajna si n-am luat 6, chiar i-am batut. Si nu numai in meciul ala. Sigur, acum au lipsit Melinte si Ov. Popescu, iar Chiajna s-a intarit in iarna. Totusi diferenta de atitudine / organizare etc intre cele 2 meciuri e mult prea mare. Gigoras acum, cand arde, se pune sa incerce formule de echipa. Am pierdut la Botosani. Gata, schimbam tot. Am facut un rezultat bun la Iasi. Ne-a iesit. Asta e formula. Bagam 5 fundasi si cu Chiajna.

Lumea spune pe aici ca o luam de la capat, la matineu, in liga a 2-a. Chiar nu vad cum. Cu ce fonduri? Private? Sa fim seriosi. Cine plateste datoriile daca nu vin banii din drepturi TV?
Bun post.
Îmi permit să îl sintetizez cu o amară metaforă a localităților.
Dezbinarea Timisoara - Concordia Chiajna 1-3!
:(
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
swedishbitter
Posts: 821
Joined: Fri Mar 08, 2013 6:57 pm

Re: Poli-Chiajna etapa a8a Play-Out

Post by swedishbitter »

orangetm wrote:
impossible wrote:As incepe cu declaratia lui Grigoras: "Nu avem ce să facem, aceasta este marfa şi cu ea mergem până la final". Probabil s-a referit aici si la propria persoana, nu numai la jucatori. Nu este posibil sa incepi meciul cu 5 fundasi cand tu vrei sa bati Chiajna. Apoi, in disperare, iti epuizezi toate schimbarile ca sa joci pe atac. Nu mai aveai ce pierde? Pai ai vrut sa castigi? Nu prea s-a vazut. Am mai spus-o, nu are nicio treaba cu meseria asta.

Sa trec si la jucatori. Cum sa joci fara determinare, fara angajament, un meci de care depinde soarta ta? De genul ... hai sa mai bifam un meci, sa-i retrogradam pe astia de la Timisoara si sa ne cautam echipe mai ... bogate. E adevarat ca nici nu suntem in stare sa legam doua pase. Ne lasam dominati de Chiajna sau Voluntari. Poate tine si de valoare, mai exact de lipsa ei. Desi, in alte meciuri, parca s-a jucat altceva.

Andrei, am jucat ofensiv si in sezonul regulat cu Chiajna si n-am luat 6, chiar i-am batut. Si nu numai in meciul ala. Sigur, acum au lipsit Melinte si Ov. Popescu, iar Chiajna s-a intarit in iarna. Totusi diferenta de atitudine / organizare etc intre cele 2 meciuri e mult prea mare. Gigoras acum, cand arde, se pune sa incerce formule de echipa. Am pierdut la Botosani. Gata, schimbam tot. Am facut un rezultat bun la Iasi. Ne-a iesit. Asta e formula. Bagam 5 fundasi si cu Chiajna.

Lumea spune pe aici ca o luam de la capat, la matineu, in liga a 2-a. Chiar nu vad cum. Cu ce fonduri? Private? Sa fim seriosi. Cine plateste datoriile daca nu vin banii din drepturi TV?
Bun post.
Îmi permit să îl sintetizez cu o amară metaforă a localităților.
Dezbinarea Timisoara - Concordia Chiajna 1-3!
:(
Chillax. Toate trec. O sa existe si fotbal in Timisoara. Peste 5, 10 ani, 50 .. Cand o fi nevoie. Deocamdata majoritatea prefera spectacolul din tribune. Ceea ce e ok in lipsa de altceva i guess.
I don't know where I'm going, but I'm on my way - Sagan
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Poli-Chiajna etapa a8a Play-Out

Post by Pffv »

PFA wrote:
Precum am scris, nu am vazut nimic gresit in abordarea partidei. Carentele tehnice ne-au impiedicat sa obtinem mai mult: Elek, incapabil sa inscrie cu poarta goala sau sa intoarca un adversar unu la unu; Barbut, idem partea cu depasirea unui adversar - hai ca nu la fiecare incercare, dar macar cu oaresce regularitate; mingea sare mai nou din piciorul lui Javi ca din al lui Mansour; Nimely e bataios, dar lent, si nu a avut cu cine sa intre in combinatii (ce faza ai iesit cu Zicu in preajma, pe final de meci); fazele fixe sunt executate de la mediocru in jos; iar in aparare, acoperim lamentabil spatiile si ne dublam imprecis, tarziu sau deloc.

.... Llorente era unul dintre cei mai constanti jucatori, activ la recuperare si un pasator superior lui Jenkins. Intamplator era al treilea jucatori ca note in play-out, chiar daca asta nu e cine stie ce reper. E o modificare bizara fiindca nu se cerea ca prestatii.
.......
Elek din iarna e inexistent si totusi folosit cu obstinatie
Barbut ....
Javi si Llorente sunt jucatori de "segunda B" ce se traduce la noi in liga III (adelante e "B"-ul") si se vede :(
Scutaru .... ce sa mai zici
Canu cu gandul la pensie
Belu nu joaca pe postul potrivit
Jenkins de league 2 deci divizia "D"
Rajcomar e un print , deci nu face nimic
Zicu e purtator al unei frumoase burti (mai ca a mea) deci e ocupat cu altceva
Goga nu mai poate (de unde si intrarile uneori criminale semn de frustrare )
O. Popescu capricios
Melinte modest .... in joc
D. Popescu a venit de la o (alta) retrogradata , dar este totusi la nivel mediu de liga I
Strauss cand cum (iar cand e "cum" luam goluri pe coltul scurt sau cate 6 )
Bocsan necopt (lui i-ar prinde bine un sezon de "B" , apoi insa probabil l-am pierde)
Capac la toate , "epidemia" de accidentari . Dracu mai intelege ca te uiti pe la altii , campionate grele si lungi + cupe europene + echipe nationale , meciuri serioase , cu miza mare si totusi stau in picioare . La noi , parca e lazaret de campanie , acusi o sa se accidenteze si suporterii :-o :D !
DP 2-6 wrote:C'est fini! Zero și de la capăt, cu alți actori. :cartonas:
Oare mai avem putere pentru asa ceva ? Ca tare am dubii .... :(
swedishbitter wrote: Chillax. Toate trec. O sa existe si fotbal in Timisoara. Peste 5, 10 ani, 50 .. Cand o fi nevoie. Deocamdata majoritatea prefera spectacolul din tribune. Ceea ce e ok in lipsa de altceva i guess.
:)) Un + pentru Timisoara capitala culturala europeana . La (dat in) spectacol chiar stam bine :D !
Post Reply