FCSB-Poli Timisoara

Comentarii pe meciurile disputate de Poli

FCSB-POLI

Poll ended at Wed Dec 23, 2015 4:43 pm

1
1
25%
x
1
25%
2
2
50%
 
Total votes: 4
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: FCSB-Poli Timisoara

Post by DP 2-6 »

Bine că s-a terminat! Un sezon cu atâtea cadouri oferite adversarilor, n-am avut în toată istoria noastră! ~x(
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: FCSB-Poli Timisoara

Post by englezul »

Din pacate nu am vazut meciul, din cand in cand am urmarit doar evolutia scorului. Din ce citesc se pare ca nu am pierdut mare lucru. Concluzia este ca in afara de Popescu ( si asta nu ptr ca a marcat) oricare dintre jucatori daca are oferta poate pleca. Majoritataea ar trebui lasati sa plece si gratis. Poate unii au valoare si nu se pot manifesta in cadrul acestui colectiv. Pot pleca evident si cei aflati peste banca de rezerve in organigrama, adica in zona staffului si a conducerii. Nu-i plange nimeni si mai ales nimeni nu le va simti lipsa.
Ca sa nu picam avem nevoie de o mai buna pregatire fizica, determinare si dorinta ( asta parca ne-a lipsit cel mai mult si asta este lucru pe care in general il imprima antrenorul echipei - nu este cazul la noi), cativa fotbalisti decenti cam in toate compartimentele ptr ca jucatori de fotbal avem kakalau.
In rest mana si suna si inca ceva: nu ma poate face pe mine niciun labagiu de fotbalist care joaca acum pe DP, sa nu mai vin la meci, indiferent cat de prost joaca. Una-i una si alta-i alta, sa nu va mai aud cu tampenii de genul asta ca nu sunteti copii mici care aveti nevoie de bomboane ca sa faceti ceva!
Asa ca dupa sarbatori, la teren ca avem treaba! L-)
User avatar
swedishbitter
Posts: 821
Joined: Fri Mar 08, 2013 6:57 pm

Re: FCSB-Poli Timisoara

Post by swedishbitter »

Ma bucur pt golul lui Popescu. Un gol perfect sanatos, cum rar mai vad pe la noi. Bine, nici n-am urmarit prea multe in ultimul timp dar pe langa deznodamantul absolut firesc, e o chestie demna de mentionat.
I don't know where I'm going, but I'm on my way - Sagan
FlaVius
Posts: 28
Joined: Tue Jul 28, 2015 8:21 am

Re: FCSB-Poli Timisoara

Post by FlaVius »

Din pacate cred ca Steaua a castigat meciul asta si din punct de vedere tactic si cheia a fost Stanciu. Desi nu l-am vazut niciodata drept fotbalistul cu potential "urias" :bashhead2: cum il prezinta presa miticeasca, a facut acum un meci foarte bun, a jucat intre liniile noastre si a ales solutii corecte de cele mai multe ori, fie actiuni individuale, fie pase filtrante. A putut profita si de lipsa de coeziune a fundasilor centrali care au jucat ieri si de naivitatea lui Bocsan. Si aici nu sunt deloc deacord cu opinia ca Luchin, Scutaru si Canu au facut greseli mult mai mari. E clar ca Bocsan nu trebuie condamnat prea mult pentru acel autogol dar nici chestia asta ca a fost "ghinion" nu tine. A raschetat mingea, a fost o eroare tehnica adusa si de reactia lui usor intarziata. In plus, au mai fost 2-3 faze cand jucatorii Stelei au scapat singuri nestingheriti prin centrul apararii noastre. In rest, Sarmov in continuare demonstreaza ca are momente de black-out in care mai mult incurca pe teren iar Barbut a aratat ca un junior ratacit printre baietii mari. Felul cum finalizeaza actiunile (nu s-a intamplat o singura data) este absolut ridicol. La meciul asta si Curtean a fost neinspirat le cele mai multe faze. Aveam impresia ca si daca ramaneau 3 de-ai nostri cu poarta in fata gaseau un mod de a se incurca intre ei.
Ah da, si "favoritul" forumului, Belu... oare s-a gandit cineva sa incerce sa il joace putin mai avansat, mijlocas de banda? Eu nu vad niciun mijlocas de la noi sa poata scoate oameni din joc ca si Belu, poate doar Hernandez se apropie. Fizicul il recomanda ca fundas, dar instinctul lui este intotdeauna sa atace si este prins de multe ori in pozitie gresita cand trebuie sa se replieze.
dylan
Posts: 167
Joined: Sun Oct 07, 2012 7:26 am

Re: FCSB-Poli Timisoara

Post by dylan »

Acest meci n-a fost pregatit de conducere la felul cum s-au prezentat, fara nici o rautate in joc doar la trecerea timpului, a fost cel mai slab meci de anul asta.E adevarat ca nu sant platiti dar pozitia din clasament demonstreaza ca nici nu merita, adica efortul trebuie sa vina din ambele directii, sant echipe cu salarii mai mici ca la noi si cu datorii mai mari.In plus avem un sfert din lot care n-a prea jucat din cauza lipsei pregatirii din vara, dar asta e doar problema lor ca n-au vrut sa semneze mai repede si care din pct-ul meu de vedere ar trebui renegociate salariile lor in fct.de minutele si ce-au facut in teren, e si problema jucatorului la felul cum se prezinta fizic.
FlaVius
Posts: 28
Joined: Tue Jul 28, 2015 8:21 am

Re: FCSB-Poli Timisoara

Post by FlaVius »

dylan wrote:Acest meci n-a fost pregatit de conducere la felul cum s-au prezentat, fara nici o rautate in joc doar la trecerea timpului, a fost cel mai slab meci de anul asta.E adevarat ca nu sant platiti dar pozitia din clasament demonstreaza ca nici nu merita, adica efortul trebuie sa vina din ambele directii, sant echipe cu salarii mai mici ca la noi si cu datorii mai mari.In plus avem un sfert din lot care n-a prea jucat din cauza lipsei pregatirii din vara, dar asta e doar problema lor ca n-au vrut sa semneze mai repede si care din pct-ul meu de vedere ar trebui renegociate salariile lor in fct.de minutele si ce-au facut in teren, e si problema jucatorului la felul cum se prezinta fizic.
Deci doar echipele din prima jumatate a clasamentului ar trebui sa isi plateasca jucatorii? Una e una, alta e alta. Contractele CONVENITE in mod liber de cele doua parti trebuie respectate. Asa se intampla in toata lumea civilizata. Se intampla chiar ca echipe cu pretentii din Europa sa aiba sezoane proaste si rezultate mult sub asteptari. Si, ce sa vezi? Isi platesc totusi jucatorii.
dylan
Posts: 167
Joined: Sun Oct 07, 2012 7:26 am

Re: FCSB-Poli Timisoara

Post by dylan »

FlaVius wrote:
dylan wrote:Acest meci n-a fost pregatit de conducere la felul cum s-au prezentat, fara nici o rautate in joc doar la trecerea timpului, a fost cel mai slab meci de anul asta.E adevarat ca nu sant platiti dar pozitia din clasament demonstreaza ca nici nu merita, adica efortul trebuie sa vina din ambele directii, sant echipe cu salarii mai mici ca la noi si cu datorii mai mari.In plus avem un sfert din lot care n-a prea jucat din cauza lipsei pregatirii din vara, dar asta e doar problema lor ca n-au vrut sa semneze mai repede si care din pct-ul meu de vedere ar trebui renegociate salariile lor in fct.de minutele si ce-au facut in teren, e si problema jucatorului la felul cum se prezinta fizic.
Deci doar echipele din prima jumatate a clasamentului ar trebui sa isi plateasca jucatorii? Una e una, alta e alta. Contractele CONVENITE in mod liber de cele doua parti trebuie respectate. Asa se intampla in toata lumea civilizata. Se intampla chiar ca echipe cu pretentii din Europa sa aiba sezoane proaste si rezultate mult sub asteptari. Si, ce sa vezi? Isi platesc totusi jucatorii.
Da prietene, dar nu o sa poti niciodata compara interesul care si-l da pe gazon un jucator de dincolo din vest cu cel al lui Curtean, Canu, Sharmov sa ma opresc doar la 3 jucatori care anul asta n-au jucat nimic, in unele meciuri ne-au incurcat mai mult.Si ce vreau sa subliniez ca aici la Poli chiar nu e pericolul sa ramana definitiv fara bani cum au patit unii din ei pe la alte echipe.La Astra baietii aia sant neplatiti de luni de zile si pentru aia au jucat cel mai frumos fotbal si sant pe primul loc, la Viitorul majoritatea jucatorilor au contracte comparabile cu "vedetele" noastre si sant pe locul doi.Si atunci cine e de vina la noi, spectatorii aia putini care nu mai canta tot meciul in tribuna.Am ajuns din nou sanatoriu pentru o gramada de expirati care nu-si dau singuri seama cand e timpul sa se lase de sportul asta.
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: FCSB-Poli Timisoara

Post by banatean_violet »

Indiferent de randamentul jucatorului salariile trebuie platite conform contractului. Cei de la club ar fi trebuit sa specifice anumite clauze in contract conform carora salariul poate fi diminuat daca jucatorul nu da randamentul asteptat. Daca semna sau nu jucatorul este alta discutie. Pe de alta parte daca jucatorii nu au primit de doua luni salariile nu prea mari (pentru domeniul lor de activitate) si sunt suparati din aceasta cauza (ceea ce este de inteles) atunci ar fi trebuit sa refuze sa intre pe teren. Asa era fair-play, nu sa intri in teren si sa joci in scarba asa cum au facut de mult timp destui purtatori ai tricoului Poli Timisoara. Pentru jucatori de teapa lui Curtean, Sarmov si altii ca ei, clubul ar iesi cel mai bine printr-o rezieliere a contractelor pe cale amiabila, ei sa fie liberi de contract dar pentru asta sa renunte la restantele salariale. Oricum nu sunt echipe asa de fraiere incat sa plateasca ceva pentru un eventual transfer, iar jucatorii ar avea sansa sa-i mai pacaleasca si pe altii sa-i angajeze.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: FCSB-Poli Timisoara

Post by impossible »

banatean_violet wrote:Indiferent de randamentul jucatorului salariile trebuie platite conform contractului. Cei de la club ar fi trebuit sa specifice anumite clauze in contract conform carora salariul poate fi diminuat daca jucatorul nu da randamentul asteptat. Daca semna sau nu jucatorul este alta discutie. Pe de alta parte daca jucatorii nu au primit de doua luni salariile nu prea mari (pentru domeniul lor de activitate) si sunt suparati din aceasta cauza (ceea ce este de inteles) atunci ar fi trebuit sa refuze sa intre pe teren. Asa era fair-play, nu sa intri in teren si sa joci in scarba asa cum au facut de mult timp destui purtatori ai tricoului Poli Timisoara. Pentru jucatori de teapa lui Curtean, Sarmov si altii ca ei, clubul ar iesi cel mai bine printr-o rezieliere a contractelor pe cale amiabila, ei sa fie liberi de contract dar pentru asta sa renunte la restantele salariale. Oricum nu sunt echipe asa de fraiere incat sa plateasca ceva pentru un eventual transfer, iar jucatorii ar avea sansa sa-i mai pacaleasca si pe altii sa-i angajeze.
Tocmai aici e problema. Daca nu ar intra in teren clubul ar putea sa-i penalizeze. Nu cred insa ca ei au jucat ieri cum au jucat din cauza banilor, ci din cea a celor 3 factori pe care i-am enumerat mai devreme. Intarzieri la plata, daca nu s-a schimbat intre timp regulamentul, sunt posibile timp de 4 luni. Abia dupa jucatorul poate sa-si depuna memoriu pentru a deveni liber de contract. Dar sunt unii jucatori care nu mai pun ei mana pe asemenea salar si prefera sa ramana sub contract. Intr-un final, daca nu exista intelegere cu jucatorul, contractul va trebui platit integral. Altfel te depuncteaza, apoi nu te programeaza la meciuri, la 2 neprezentari retrogradezi. In final te dezafiliaza. In concluzie, daca nu vrei sa ai probleme, introduci in contracte conditii de performanta.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: FCSB-Poli Timisoara

Post by Amadeus »

sa fim seriosi cu clauzele de performantza; te lauzi la TV ca ai luat antrenorul cel mai ieftin si apoi vrei sa le ceri jucatorilor sa ia titlul?
Bonusuri da, se pot da, dar alea is pe linga salarii...
Nimeni n-o sa-ti semneze un contract de genul: "iti dau juma de milion daca intram in grupele UCL, doua sute de mii daca intram in grupele EL. Daca nu, om vedea pe ce loc ne clasa, cit luam din drepturile TV, iar din cit ne mai ramine dupa ce scadem cheltuielile, impartim frateste la 25, ciit ii lotul largit..."
Amadeus
Post Reply