Chiajna-Poli

Comentarii pe meciurile disputate de Poli
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Chiajna-Poli

Post by banatean_violet »

jamais wrote:...imbucurator ca cei 2 spanioli incep sa-si gaseasca ritmul. Pana la urma ei fac tot jocul si nu Zicu sau Croitoru.
Mie mi s-a parut ca cel care ne face jocul constant este Belu si din cand in cand Kirchstein. :gol:
jamais
Posts: 351
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:20 am

Re: Chiajna-Poli

Post by jamais »

diegis37 wrote:
jamais wrote:Avem neaparata nevoie de un fundas inalt (un Luchin, un Scutaru nu pot face fata unui joc la cap cu sa zicem Pena). Eu as incerca sa-l aduc pe Seroni (imi aduc aminte ca acum 2 ani era cel mai bun jucator al nostru si ca juca cu sufletul pentru aceasta echipa) E timisorean si nu ar trebui sa-i platesti cazare, etc. In plus, mi-as dori un atacant central f. inalt pe care sa putem juca atunci cand nu ne merg pasele la mijloc. Daca Bostina nu e bun, macar sa gasim unul de inaltimea lui.
In alta ordine de idei Zicu, Canu, Croitoru, Smaranda, Pap, Doman si probabil Goga nu mai pot ajuta aceasta echipa. Ar fi bine ca clubul sa faca cu ei o intelegere pentru a li se rezilia contractele.

In rest, am facut un meci bun si e imbucurator ca cei 2 spanioli incep sa-si gaseasca ritmul. Pana la urma ei fac tot jocul si nu Zicu sau Croitoru.
De ce sa nu fie Bostina bun? :D
Am inteles ca Bostina este inca in "curtea" lui Iancu care cere bani pe el. Daca nu-i asa inseamna ca cineva din club nu-l are la suflet.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Chiajna-Poli

Post by englezul »

Nu as mai da bani pe nici un fotbalist roman, chiar pe nici unul. Trebuie sa rulezi 15 ca sa nimeresti unul. Nici macar daca este cat de cat cunoscut, nu este o garantie ca se poate integra. Cu strainii procentul de reusita mi se pare mult mai rezonabil. Adica dintre cei cinci strainib adusi, in afara de bulgar restul cat de cat misca. Chiar daca confirmau numai doi tot era mai bine.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Chiajna-Poli

Post by impossible »

jamais wrote:Avem neaparata nevoie de un fundas inalt (un Luchin, un Scutaru nu pot face fata unui joc la cap cu sa zicem Pena). Eu as incerca sa-l aduc pe Seroni (imi aduc aminte ca acum 2 ani era cel mai bun jucator al nostru si ca juca cu sufletul pentru aceasta echipa) E timisorean si nu ar trebui sa-i platesti cazare, etc. In plus, mi-as dori un atacant central f. inalt pe care sa putem juca atunci cand nu ne merg pasele la mijloc. Daca Bostina nu e bun, macar sa gasim unul de inaltimea lui.
In alta ordine de idei Zicu, Canu, Croitoru, Smaranda, Pap, Doman si probabil Goga nu mai pot ajuta aceasta echipa. Ar fi bine ca clubul sa faca cu ei o intelegere pentru a li se rezilia contractele.

In rest, am facut un meci bun si e imbucurator ca cei 2 spanioli incep sa-si gaseasca ritmul. Pana la urma ei fac tot jocul si nu Zicu sau Croitoru.
Goga mi s-a parut a fi printre cei mai buni din echipa inainte de accidentare. Zicu are sclipirile lui, insa e mai greu fara "patratele". Doman e inca accidentat. A fost destul de bun cat a apucat sa joace, ramane sa vedem daca se poate adapta. Belu are calitate, dar cred ca e indisciplinat tactic, spre deosebire de D. Popescu. Altfel nu-mi explic evolutia lui in aparare. Cred ca (toti) fundasii centrali au gresit in egala masura. La fel si portarii (nu ma pot pronunta in legatura cu Smaranda). Deocamdata pe astia ii avem, nu stiu daca ne permitem sa mai aducem pe altcineva. Probabil va reveni Henrique. Eu totusi nu mi-as face mari sperante cu el. Sarmov poate sa plece. Ne-a ajutat deja destul. Sa-l lasam sa mai ajute si pe altii.

E cam clar ca pregatirea fizica nu se face (nu s-a facut) cum trebuie. Altfel nu-mi explic (prea) desele accidentari. E complicat sa ai o echipa competitiva daca esti nevoit sa o schimbi etapa de etapa. Tinand cont de aceasta situatie mie chiar mi se pare ca evoluam neasteptat de bine. Fara greselile de arbitraj si cateva (grave) gafe individuale eram cu siguranta in zona de play-off.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
ceasul13
Posts: 393
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:21 pm
Location: Timisoara

Re: Chiajna-Poli

Post by ceasul13 »

Din pacate se pare ca nu putem scapa de prea multe tepe in iarna asta. Mai inainte a zis Stanciu la "In prelungiri" ca doar vreo 2 au clauze de intrerupere a contractului (oare care?, sper ca nu cei 2 spanioli care misca cat de cat). Atunci intrebarea care s-ar pune este cine oare a facut in asa fel contractele incat sa nu putem scapa de cozile de topor? :-\
Sper ca macar unii care ar trebui sa plece sa aiba bun simt si sa ne lase, chiar daca nu au astfel de clauze.

Sper ca voi glumiti in legatura cu Bostina :D . Mie dupa faza in care am primit golul in final ieri (modul cum a mimat alergarea si opozitia la adversar Croitoru, pozitionarea din nou "excelenta" a lui Belu care a deschis din nou bulevardul, modul cum l-a "tinut" Luchin pe Pena ...) nici acum nu mi-au trecut nervii, deci nu ma pot implica inca in glume legate de lotul lui Poli. Si acum la aproape 24 de ore i-as pune pe liber pe toti cei care au tratat cum au tratat acea faza. Atata prostie sau poate chiar nesimtire mai rar vezi si la unii din ei nu e prima data. Sarmov asta de ce l-am adus oare si de ce mai intra ca nu ne-a ajutat cu nimic, mai bine il tineai pe Trandu (care desi era si el foarte indolent macar era tanar si nici nu cred ca ne papa atatia bani).
Ce sa mai faci si cu Bostina care nu joaca toate minutele si nu rupe gura targului nici macar la Satu Mare.

Poate o victorie cu Muresul si mai ales una cu oile vor face sa ramanem totusi cu o impresie mai buna despre aceasta prima parte de sezon. Din pacate cred ca o sa se faca dimineata si o sa ma trezesc din vis :(
POLI te voi iubi oriunde te vei afla, fie (deocamdata) si doar in inima mea.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Chiajna-Poli

Post by englezul »

Sunt 100% de acord cu Jackie. Locul din clasament este peste asteptarile de la inceputul sezonului. Prea multi fotbalisti "batrani" avem in lot, iar greselile individuale nu se pot antrena. Adica Flocea nu are cum sa-l faca pe Elek sa dea un gol din 3 ocazii cum ar fi normal. El da saracul un gol din sapte ocazii si din pacate asta costa intreaga echipa. Fundasi si mijlocasi dreapta nu ai deloc, dar mai dubluri pe posturi. Fundasii centrali care sunt acum in lot( minus Bocsan care nu este folosit deloc) ar trebui sa mai joace doar la nunti sau botezuri!
Preparatorul fizic nu pare sa reuseasca sa-i aduca pe toti la o forma fizica decenta, lucru care ma pune pe ganduri. Inteleg ca au venit toti tarziu, ca nu au facut pregatirea centralizata dar pana acum 100% trebuiau recuperati. Din cauza pregatirii probabil se si rup aiurea toata ziua si au recidive.
Nu pot spera decat ca vor fi adusi cativa fotbalisti care sa confirme si omul cu pregatirea fizica sa-si faca treaba mult mai bine. Altfel suntem amintire ptr L1, ptr ca de ajutat sigur nu ne va ajuta nimeni in play-off, din contra.
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Chiajna-Poli

Post by PFA »

Eu nu cred ca locul din clasament e peste asteptari, din contra. Ma asteptam chiar daca sa nu prindem play-off-ul, sa fim aproape pana spre final. Daca te uiti la transferuri, au confirmat cat de cat 5-6, dar nu pot spune cu siguranta ca ne-au facut o echipa mai buna.

Multi au jucat bine in faze, dar foarte putini au facut jocuri bune de la un capat la celalalt. Si cand te mai gandesti ca-s unsprezece si la ce s-a intamplat in jurul echipei, explica de ce suntem unde suntem.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Chiajna-Poli

Post by banatean_violet »

Deoarece echipa traieste in acest moment din banii imprumutati de la un samsar de jucatori nu prea vad cum ar fi clubul atractiv pentru jucatori noi cat de cat mai buni decat cei de acum. Mi-e teama sa nu-i pierdem pe cei care au mai aratat anumite calitati fotbalistice. Se stia ca la Poli chiar daca banii nu sunt multi se platesc la timp. Acum au ramas doar banii putini. Tinand seama si de atmosfera din jurul echipei, interna, externa, in oras, in afara orasului, samd eu cred ca locul actual este ok. Imi fac probleme pentru partea a doua a campionatului cand vor incepe manariile.

PS Eu nu am vazut prima repriza, dar la pauza era unu la TV care era foarte indignat ca sarmov nu a fost eliminat pe loc si ca aceasta greseala grava inseamna viciere de rezultat. La alt meci in pauza altu explica cum ACS cum le place sa puna accentul nu are absolut nici o legatura cu Poli, fiind doar o echipa sustinuta politic, iar timisorenii merg doar la echipa din C, care aia .....

In conditiile in care cei care se ocupa de club nu au nici o reactie la minciunile din media, la furturile arbitrilor, sunt incapabili sa gaseasca o solutie financiara stabila, consider ca si cu toate gafele, jucatorii si antrenorii s-au descurcat cel mai bine.
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Chiajna-Poli

Post by orangetm »

Astia indignatii is cei din mirobolantele studiouri ale mirobolantului Digi al mirobolantului Erdeeshercees.
La care casca ochii majoritatea suporterilor.
Oricum, "indignatul" cu aceseul politic e cel mai mirobolant pamblicar de vorbe pe care puritatea intruchipata asuista l-a putut atrage de partea lor.
La Union, birjar!

Trimis de pe al meu GT-I9195 folosind Tapatalk
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
FlaVius
Posts: 28
Joined: Tue Jul 28, 2015 8:21 am

Re: Chiajna-Poli

Post by FlaVius »

Imi curge sange din ochi la ce citesc aici. Daca as face o lista cu toti jucatorii care sunt considerati complet inapti/inutili doar pe thread-ul asta, nu am mai avea pe cine sa trimitem pe teren. Cu adevarat interesanta este inversunarea impotriva jucatorilor experimentati - Goga, Zicu, Luchin, Scutaru, Canu, Curtean. Hai sa ne imaginam putin lotul fara ei. Pe cine introduci in loc? De unde cumperi altii mai buni? In afara de echipele care vor prinde probabil loc de play-off, nu stiu daca sunt altele cu solutii mai bune pe acele posturi.
Ca sa revin putin la meciul asta, meritam fara dubiu victoria. Ca de atatea ori, am avut ghinion dar nici asta nu va continua la nesfarsit. Belu intr-adevar inca nu simte prea bine pozitionarea in teren dar are calitati individuale exceptionale...daca se va lucra cu el tactic si va ramane serios, poate ajunge jucator de nationala. Iar la golul 2, sa fim seriosi, a fost o centrare exceptionala si o executie de inalta tinuta a lui Pena. Luchin era lipit de el, l-a scos cat a putut in lateral, ce vroiati, sa se urce pe el? A fost diferenta de o fractiune de secunda in care Pena a reusit sa gaseasca culoarul perfect spre coltul scurt. La cum era comentata faza aici, aveai impresia ca a fost vreo faza de cascadorii rasului, cand de fapt chiar a fost o actiune extrem de reusita a adversarului.
Mai degraba as remarca atitudinea dezgustatoare a reporteritei Dolce, care la interviul de dupa meci le sugera celor de la Chiajna ca au avut penalty clar neacordat dupa ce si comentatorul meciului si cei din studio au afirmat (absolut corect) ca nu se pune problema de hent la fazele incriminate de ilfoveni.
Nu uitati ca echipa asta a fost adunata/incropita abia la inceputul acestui campionat. Mai discutam dupa pauza de iarna. Daca terminam campionatul mai jos de locul 8 puteti sa spuneti ca am gresit eu.
Post Reply