Chiajna-Poli

Comentarii pe meciurile disputate de Poli
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Chiajna-Poli

Post by englezul »

FlaVius wrote:Imi curge sange din ochi la ce citesc aici. Daca as face o lista cu toti jucatorii care sunt considerati complet inapti/inutili doar pe thread-ul asta, nu am mai avea pe cine sa trimitem pe teren. Cu adevarat interesanta este inversunarea impotriva jucatorilor experimentati - Goga, Zicu, Luchin, Scutaru, Canu, Curtean. Hai sa ne imaginam putin lotul fara ei. Pe cine introduci in loc? De unde cumperi altii mai buni? In afara de echipele care vor prinde probabil loc de play-off, nu stiu daca sunt altele cu solutii mai bune pe acele posturi.
Ca sa revin putin la meciul asta, meritam fara dubiu victoria. Ca de atatea ori, am avut ghinion dar nici asta nu va continua la nesfarsit. Belu intr-adevar inca nu simte prea bine pozitionarea in teren dar are calitati individuale exceptionale...daca se va lucra cu el tactic si va ramane serios, poate ajunge jucator de nationala. Iar la golul 2, sa fim seriosi, a fost o centrare exceptionala si o executie de inalta tinuta a lui Pena. Luchin era lipit de el, l-a scos cat a putut in lateral, ce vroiati, sa se urce pe el? A fost diferenta de o fractiune de secunda in care Pena a reusit sa gaseasca culoarul perfect spre coltul scurt. La cum era comentata faza aici, aveai impresia ca a fost vreo faza de cascadorii rasului, cand de fapt chiar a fost o actiune extrem de reusita a adversarului.
Mai degraba as remarca atitudinea dezgustatoare a reporteritei Dolce, care la interviul de dupa meci le sugera celor de la Chiajna ca au avut penalty clar neacordat dupa ce si comentatorul meciului si cei din studio au afirmat (absolut corect) ca nu se pune problema de hent la fazele incriminate de ilfoveni.
Nu uitati ca echipa asta a fost adunata/incropita abia la inceputul acestui campionat. Mai discutam dupa pauza de iarna. Daca terminam campionatul mai jos de locul 8 puteti sa spuneti ca am gresit eu.
Jucatorii enumerati de tine si care au statutul de vedete in acest lot, din pacate nu ne ajuta cu nimic sau aproape cu nimic sa strangem puncte. Ideea era ca in locul unor indivizi plafonati si scarbiti de meserie, mai bine sa fie adusi sau promovati cu curaj niste tineri care alearga si sunt dornici de afirmare .
Faptul ca nici dupa cateva luni de la reunire nu reusesc sa ajunga la o forma fizica normala, nu este in regula si aici probabil preparatorul ar putea da oarece explicatii.
Sper sa nu ne pricopsim si cu Mutu daca tot s-a intors in tara si mai este si insurat in Timisoara. Asta ne-ar mai lipsi ca in rest avem de toate :((
LE
Aruncam vorbe grele ptr ca suntem patimasi si ne pasa, dar ii certam "parinteste" si in general la cald :) Stii cum este, ei pleaca noi ramanem, ei sunt trecatori, noi suntem vietasi la POLI ! :ymhug:
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Chiajna-Poli

Post by Ivanhoe »

Englezule Mutu vine la pachet cu Marica si Tamas, altfel nu se simte bine :))
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: Chiajna-Poli

Post by marci75 »

Daca n-or sa joace fotbal, macar cresc incasarile la Fratelli si Heaven.
User avatar
ceasul13
Posts: 393
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:21 pm
Location: Timisoara

Re: Chiajna-Poli

Post by ceasul13 »

FlaVius wrote:Imi curge sange din ochi la ce citesc aici. Daca as face o lista cu toti jucatorii care sunt considerati complet inapti/inutili doar pe thread-ul asta, nu am mai avea pe cine sa trimitem pe teren. Cu adevarat interesanta este inversunarea impotriva jucatorilor experimentati - Goga, Zicu, Luchin, Scutaru, Canu, Curtean. Hai sa ne imaginam putin lotul fara ei. Pe cine introduci in loc? De unde cumperi altii mai buni? In afara de echipele care vor prinde probabil loc de play-off, nu stiu daca sunt altele cu solutii mai bune pe acele posturi.
Ca sa revin putin la meciul asta, meritam fara dubiu victoria. Ca de atatea ori, am avut ghinion dar nici asta nu va continua la nesfarsit. Belu intr-adevar inca nu simte prea bine pozitionarea in teren dar are calitati individuale exceptionale...daca se va lucra cu el tactic si va ramane serios, poate ajunge jucator de nationala. Iar la golul 2, sa fim seriosi, a fost o centrare exceptionala si o executie de inalta tinuta a lui Pena. Luchin era lipit de el, l-a scos cat a putut in lateral, ce vroiati, sa se urce pe el? A fost diferenta de o fractiune de secunda in care Pena a reusit sa gaseasca culoarul perfect spre coltul scurt. La cum era comentata faza aici, aveai impresia ca a fost vreo faza de cascadorii rasului, cand de fapt chiar a fost o actiune extrem de reusita a adversarului.
Mai degraba as remarca atitudinea dezgustatoare a reporteritei Dolce, care la interviul de dupa meci le sugera celor de la Chiajna ca au avut penalty clar neacordat dupa ce si comentatorul meciului si cei din studio au afirmat (absolut corect) ca nu se pune problema de hent la fazele incriminate de ilfoveni.
Nu uitati ca echipa asta a fost adunata/incropita abia la inceputul acestui campionat. Mai discutam dupa pauza de iarna. Daca terminam campionatul mai jos de locul 8 puteti sa spuneti ca am gresit eu.
Eu zic sa mai vezi o data faza, a fost chiar mai mult decat zici a fost de cascadorii plansului.
Vezi de unde pleaca jucatorul lor pe partea noastra dreapta (unde meci de meci e bulevard), apoi vezi cum se taraste Croitoru spre el fara sa se apropie sau sa-l incurce macar putin, vezi unde e pozitionat super talentatul de Belu (desi eu nu sunt expert in fotbal indraznesc sa zic ca asta nu va ajunge niciodata fotbalist sau cel putin nu ca fundas dreapta; deja de 2-3 ani e la acelasi nivel nu a progresat de loc continua cu aceleasi greseli), vezi si daca nu cumva Pena vine din spatele moalelui nostru capitan Luchin caruia ii ia fata si inscrie (cred ca era lipit de gazon nu de adversar). Unii am vazut asta de la transmisia directa, pentru lamuriri se poate vedea aici pe la minutul 7 http://www.tvgool.ro/11-12-2015/concord ... timisoara/
Vezi daca dupa revedere mai pare asa buna faza alora fara ajutorul nostru, daca cineva il intampina pe ala mai ajunge asa repede la careu, daca are om langa el mai poate da centrarea buna.....
Se mai pot revedea pentru cine vrea cosmaruri cum intoarce Luchin fundul la minge la golul cu Craiova in loc sa incerce sa blocheze mingea sau golul 2 cu Viitorul sau ..... La fel la Belu cate goluri pleaca de pe partea lui ...
Imi doresc sa ma contrazica si sa trebuiasca sa scriu doar pozitiv despre ei (POLI sa aiba numai victorii si ei sa fie cei mai buni de pe teren sa-i vindem pe milioane) dar slabe sperante, cred ca lista de mai sus va continua (daca nu ne despartim de ei).
POLI te voi iubi oriunde te vei afla, fie (deocamdata) si doar in inima mea.
FlaVius
Posts: 28
Joined: Tue Jul 28, 2015 8:21 am

Re: Chiajna-Poli

Post by FlaVius »

Am revazut video-ul cu rezumatul. Legat de faza golului 2, mentin ceea ce am spus anterior. Luchin este plasat corect in zona in care pleca centrarea, atacantul vine de la 3-4 metri si obtine cumva un prim-plan dar in lateral, poate trimite doar spre coltul scurt, trimite perfect si in forta exact plasat suficient cat sa nu ajunga portarul. A fost si sansa ca mingea a ajuns in bara si a ricosat fericit pentru ei. E clar ca reactia lui Luchin nu e de Champions League dar daca aia e faza de cascadorii rasului inseamna ca avem un umor cam ciudat. Compara putin faza cu golul 2 al nostru marcat de Luchin, cum e sa te trezesti pe 6 metri cu mingea absolut liber, nejenat macar de vreun fundas, desi careul este hiperpopulat? Daca pastram acelasi standard de evaluare, fundasii de la Chiajna ar trebui sa se sinucida dupa faza aia. Ceea ce vreau sa spun de fapt e ca daca vrem sa fim realisti trebuie sa ne raportam la valoarea campionatului nostru, nu ai cum sa judeci fazele prin raportare la ce se intampla la un Real - Barca. Stiu ca nu e vorba de rautate la nimeni, si eu am cam aceeasi reactie initiala la nereusitele noastre, dar apoi incerc sa judec putin la rece. Si ce scriu vine abia dupa. Cred ca trebuie sa fie si unul din asta pe forum :)) :valuri:
Ah, si daca numaram cate goluri au inscris "veteranii" din totalul nostru de reusite, nu stiu daca sta in picioare concluzia ca nu au contribuit cu nimic. Eu cred ca rostul echipei ar trebui sa fie promovarea tinerilor talentati, mai ales din zona noastra, dar nu poti peste noapte sa bagi o echipa de juniori. In sezonul asta cred ca era esentiala mentinerea in prima Liga si incropirea unor relatii de joc si sunt convins ca exact asta se va intampla pana la sfarsitul campionatului.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Chiajna-Poli

Post by englezul »

FlaVius wrote:Am revazut video-ul cu rezumatul. Legat de faza golului 2, mentin ceea ce am spus anterior. Luchin este plasat corect in zona in care pleca centrarea, atacantul vine de la 3-4 metri si obtine cumva un prim-plan dar in lateral, poate trimite doar spre coltul scurt, trimite perfect si in forta exact plasat suficient cat sa nu ajunga portarul. A fost si sansa ca mingea a ajuns in bara si a ricosat fericit pentru ei. E clar ca reactia lui Luchin nu e de Champions League dar daca aia e faza de cascadorii rasului inseamna ca avem un umor cam ciudat. Compara putin faza cu golul 2 al nostru marcat de Luchin, cum e sa te trezesti pe 6 metri cu mingea absolut liber, nejenat macar de vreun fundas, desi careul este hiperpopulat? Daca pastram acelasi standard de evaluare, fundasii de la Chiajna ar trebui sa se sinucida dupa faza aia. Ceea ce vreau sa spun de fapt e ca daca vrem sa fim realisti trebuie sa ne raportam la valoarea campionatului nostru, nu ai cum sa judeci fazele prin raportare la ce se intampla la un Real - Barca. Stiu ca nu e vorba de rautate la nimeni, si eu am cam aceeasi reactie initiala la nereusitele noastre, dar apoi incerc sa judec putin la rece. Si ce scriu vine abia dupa. Cred ca trebuie sa fie si unul din asta pe forum :)) :valuri:
Ah, si daca numaram cate goluri au inscris "veteranii" din totalul nostru de reusite, nu stiu daca sta in picioare concluzia ca nu au contribuit cu nimic. Eu cred ca rostul echipei ar trebui sa fie promovarea tinerilor talentati, mai ales din zona noastra, dar nu poti peste noapte sa bagi o echipa de juniori. In sezonul asta cred ca era esentiala mentinerea in prima Liga si incropirea unor relatii de joc si sunt convins ca exact asta se va intampla pana la sfarsitul campionatului.
Pai veteranii echipei inseamna 60-70% din echipa, deci nu aveau cum sa nu marcheze :D . Cand ma refer la tineri, eu nu ma refer la juniori ci la jucatori de fotbal de macar 25 de ani, adica nu de 30-35 cum au adus ei. Bun si unul din asta dar ca si exceptie, nu ca si regula.
In rest hai Poli si ...
Vad ca pe Hernandez suntem obligati sa facem leul, is curios cine vine in locul lui. Daca si astia putini care au confirmat or sa plece obligati-fortati din lipsa de bani, o sa fie super greu sa scapam de matineu.
FlaVius
Posts: 28
Joined: Tue Jul 28, 2015 8:21 am

Re: Chiajna-Poli

Post by FlaVius »

Il vindem pe Hernandez? Sau era doar imprumutat? Ar fi o pierdere importanta. Dar sa nu uitam ca din retur revine Pedro Henrique...
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Chiajna-Poli

Post by impossible »

Returul e aproape gata. ;) Eu zic sa nu ne facem prea multe planuri cu Petro. Nu de alta, dar s-ar putea sa fim dezamagiti.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Chiajna-Poli

Post by englezul »

Parca vad ca se intoarce cu vreo 10 kile in plus...
Post Reply