Etapa a XIII-a, Petrolul - Poli, Luni 5 Octombrie, ora 21:00

Comentarii pe meciurile disputate de Poli

Pronostic

1
2
17%
X
3
25%
2
7
58%
 
Total votes: 12
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Etapa a XIII-a, Petrolul - Poli, Luni 5 Octombrie, ora 2

Post by orangetm »

impossible wrote:Problema acestui arbitru "de elita" (cum era caracterizat de Anda zilele trecute :D ) este ca a judecat total diferit fazele de fault din careu in comparatie cu cele din afara lui. Adica in afara careului era vorba de un meci de baschet, iar in careu de unul de rugby. Nu stiu cine l-a invatat sa procedeze asa (a se vedea si lovitura libera acordata oaspetilor, care a dus la gol, in meciul cu Pandurii), probabil asa crede el ca e mai bine. Daca in cazul loviturilor de la 11 m (neacordate) ar putea avea argumente (eu le-as fi dat pe toate 3), arbitrul nu are nicio scuza ca nu a vazut hent la golul Petrolului. Era foarte bine plasat, la 4-5 m de minge. Greselile grave nu sunt ca nu a dat un penalty (sau 3), ci ca a acordat un gol in conditii neregulamentare si a anulat altul marcat regulamentar. Culmea, coincidenta sau nu, toate au fost impotriva aceleiasi echipe. Definitia "vicierii de rezultat", spun eu. Referitor la golul anulat lui Elek se vede clar ca mingea era trecuta bine de linia portii in imaginea "stop cadru" de la digi. Chiar daca moderatorul se facea ca nu observa.

Referitor la joc, trebuie sa observ ca noi am facut o repriza (a doua) foarte buna, ghinionul si arbitrii contribuind in egala masura la obtinerea a numai un punct. Trebuie sa apreciez faptul ca, spre final, ne-am dominat adversarul si din punct de vedere fizic. Ceea ce ma face sa fiu optimist pentru meciurile ce vor urma. Prin aceste ultime egaluri am pierdut 6 puncte, lucru care ne indeparteaza de play-off. Pe de alta parte, daca tot e sa jucam in play-out, practic nu am pierdut mare lucru. Diferenta dintre prima echipa si ultima, la inceputul play-out, nu va fi mai mare de 5 puncte. Deci totul se va decide atunci.
Asa, si de ce se intampla mai tot timpul la aia ceea ce am bolduit, cand e vorba de deja celebra in comentarii Acese Poli?
Ce parere au abonatii lor, ca io doar intamplator am vazut aseara transmisia digiota.
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Etapa a XIII-a, Petrolul - Poli, Luni 5 Octombrie, ora 2

Post by impossible »

Din pacate se intampla la toti operatorii. Ma refer la cei care dau meciuri. La ceilalti, intr-adevar, nu se spune nimic despre sport, implicit nici despre Poli. :p Saptamanile trecute, la un meci jucat de noi, comentatorul Dolcesport se chinuia sa explice ca noi nu suntem Poli, ca adevarata Poli e in alta liga ... povestile repetate la nesfarsit de cei neinformati si rau intentionati. Asadar problema nu este (numai) la Digi. Este vorba, mai degraba, de "dragostea" ce ne-o poarta miticii.

In ceea ce priveste particula ACS eu spun ca vina n-o poarta comentatorii (sau oricine o foloseste). Vina este numai la noi. Noi nu am fost in stare sa o eliminam din nume. Putem sa-i acuzam, de exemplu, daca ne spun Recas. Dar asta nu s-a mai intamplat de ceva vreme.

Eu am Digi pentru ca imi place sportul in general (baschet, handbal, hochei etc), nu numai fotbalul. Dar si in ceea ce priveste fotbalul, prefer sa ma uit la meciuri, la calitate HD (si nu pe calculator, la o caltate indoielnica), in confortul de acasa. La un pret mai mic decat cel platit de un abonat UPC pot avea atat Digi, cat si Telekom. E adevarat, nu prind AMC. :D
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Etapa a XIII-a, Petrolul - Poli, Luni 5 Octombrie, ora 2

Post by DP 2-6 »

Din nou, nu a observat nimeni, că adevărata cauză a semieșecului a fost la tribuna oficială? :D
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Etapa a XIII-a, Petrolul - Poli, Luni 5 Octombrie, ora 2

Post by diegis37 »

DP 2-6 wrote:Din nou, nu a observat nimeni, că adevărata cauză a semieșecului a fost la tribuna oficială? :D
Iarasi tot el ??
=))
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Etapa a XIII-a, Petrolul - Poli, Luni 5 Octombrie, ora 2

Post by Amadeus »

Interesanta observatie.
Daca la Voluntari am inteles c-a fost la meci, oare de ce si la Ploiesti, si inca la oficiala clubului?!
Amadeus
User avatar
swedishbitter
Posts: 821
Joined: Fri Mar 08, 2013 6:57 pm

Re: Etapa a XIII-a, Petrolul - Poli, Luni 5 Octombrie, ora 2

Post by swedishbitter »

Amadeus wrote:Interesanta observatie.
Daca la Voluntari am inteles c-a fost la meci, oare de ce si la Ploiesti, si inca la oficiala clubului?!
Pt ca ploiesti e aproape de buc dar mai ales pt ca Dan e polist. Pacat ca e atat de ghinionist.
I don't know where I'm going, but I'm on my way - Sagan
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Etapa a XIII-a, Petrolul - Poli, Luni 5 Octombrie, ora 2

Post by timisoreanul »

Si mie mi s-a parut viciere de rezultat. Sutul lui Elek eu l-am vazut in poarta live, desi sunt miop cu ochelari. Pe Tudor chiar nu-l pot acuza de rea-credinta, din moment ce toata lumea il stie ca e arbitru corect, asa o fi. Dar poate ar trebui sa se pensioneze, arbitreaza de pe vremea lui Poli AEK cu Dobos cu Panduru, face greseli mari in ultimul timp. Nu facem si noi o conferinta de presa ca Argaseala?
E final de tur, cred ca se putea mult mai bine. In afara de punctul nemeritat de la Targu-Mures si de infrangerea categorica cu Viitorul, in toate meciurile in care am facut egal sau am pierdut, am parut ca puteam mai mult. Putem invoca ghinionul, arbitrajul, dar si o lipsa de concentrare din partea noastra.
Oricum, imbucurator este ca evolutia echipei este pe o panta ascendenta, jucam din ce in ce mai bine si rezultatele sunt pe masura. Daca am reusi sa ne apropiem cat de cat de echipele situate pe locurile de play-off, iar din primavara ar reveni sanatosi Pedro Henrique si Doman, am putea aspira la primele locuri. Sper ca in iarna sa nu se mai aduca alti 10 jucatori, ci sa se continue omogenizarea actualului lot, eventual cu promovarea unor tineri.
Este pacat ca in acest context exista acele probleme de finantare. Primarul mereu a promis ca la Poli salariile, desi nu sunt mari, sunt platite la timp. Din pacate, acest lucru nu mai este valabil. Acum trebuie sa se gaseasca o solutie. In cel mai rau caz, autoritatile locale sa se dea la o parte si sa aduca un finantator, daca tot spuneau ca sunt oferte, desi eu personal prefer actuala formula, in care clubul este al orasului, al judetului si al universitatii.
Unde eram daca meciurile cu Voluntari, Iasi si Petrolul le castigam, asa cum am fi meritat dupa joc?
Si sa imi fac si o mea culpa: domnul Flocea este o surpriza foarte placuta pentru mine, prin felul cum isi motiveaza jucatorii si pentru ca joaca ofensiv, nu la ciupeala.
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Etapa a XIII-a, Petrolul - Poli, Luni 5 Octombrie, ora 2

Post by orangetm »

timisoreanul wrote:Si mie mi s-a parut viciere de rezultat. Sutul lui Elek eu l-am vazut in poarta live, desi sunt miop cu ochelari. Pe Tudor chiar nu-l pot acuza de rea-credinta, din moment ce toata lumea il stie ca e arbitru corect, asa o fi. Dar poate ar trebui sa se pensioneze, arbitreaza de pe vremea lui Poli AEK cu Dobos cu Panduru, face greseli mari in ultimul timp. Nu facem si noi o conferinta de presa ca Argaseala?
E final de tur, cred ca se putea mult mai bine. In afara de punctul nemeritat de la Targu-Mures si de infrangerea categorica cu Viitorul, in toate meciurile in care am facut egal sau am pierdut, am parut ca puteam mai mult. Putem invoca ghinionul, arbitrajul, dar si o lipsa de concentrare din partea noastra.
Oricum, imbucurator este ca evolutia echipei este pe o panta ascendenta, jucam din ce in ce mai bine si rezultatele sunt pe masura. Daca am reusi sa ne apropiem cat de cat de echipele situate pe locurile de play-off, iar din primavara ar reveni sanatosi Pedro Henrique si Doman, am putea aspira la primele locuri. Sper ca in iarna sa nu se mai aduca alti 10 jucatori, ci sa se continue omogenizarea actualului lot, eventual cu promovarea unor tineri.
Este pacat ca in acest context exista acele probleme de finantare. Primarul mereu a promis ca la Poli salariile, desi nu sunt mari, sunt platite la timp. Din pacate, acest lucru nu mai este valabil. Acum trebuie sa se gaseasca o solutie. In cel mai rau caz, autoritatile locale sa se dea la o parte si sa aduca un finantator, daca tot spuneau ca sunt oferte, desi eu personal prefer actuala formula, in care clubul este al orasului, al judetului si al universitatii.
Unde eram daca meciurile cu Voluntari, Iasi si Petrolul le castigam, asa cum am fi meritat dupa joc?
Si sa imi fac si o mea culpa: domnul Flocea este o surpriza foarte placuta pentru mine, prin felul cum isi motiveaza jucatorii si pentru ca joaca ofensiv, nu la ciupeala.
Simplu: cu un punct in plus peste cele -5 puncte.
:D
Si incetati sa va victimizati cei ce l-ati/l-am contestat pe Dl. Flocea.
Si acum imi suna rau asocierea lui cu Timisoara.
Noi am reactionat normal, moral. Ca timisorenii ce aud o asemenea melanjerie morala.
Cine era mister Flocea pana a ajuns aici?
Cred ca stiti cu totii ce renume avea. Pe drept sau pe nedrept.
Ce suntem noi, Nostradamusi, sa stim ca nu va avea nici o infrangere?
:D
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
Post Reply