Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Totul despre ACS Poli Timisoara
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by banatean_violet »

Anda Deliu wrote:Dan Alexa a dezvăluit cum se va face campania de transferuri la ACS Poli

....Alexa a recunoscut că cei doi jucători de la Dinamo ar fi utili, dar că negocierile vor începe cu cei aflați la final, pe care tehnicianul vrea să îi păstreze. În principal, este vorba de Melinte, Scutaru, Boldea, Poparadu sau Keita....

Dintre jucatorii enumerati de Alexa, in toate meciurile echipei noastre mi-ar place sa-l vad in teren pe Scutaru ... dar fundas in echipa adversarilor. :mrgreen: :gol:
User avatar
swedishbitter
Posts: 821
Joined: Fri Mar 08, 2013 6:57 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by swedishbitter »

Frumos gestul lui alexa de a-i mari salariul lui Boldea, desi cred ca si daca l-ar injumatati, tot ar fi deacord sa ramana. Ce sa zic, sper sa mai explodeze in sezonul urmator, asa cum a explodat in primul sezon. La cum arata uneori in teren, mai bine s-ar asigura ca mananca trei, patru mese pe zi. Biodegradabile. Melinte e bun, ceilalti pot sa plece. Sau poate vor exploda toti deodata, mai sti? Scutaru oricum nu-i departe..
I don't know where I'm going, but I'm on my way - Sagan
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by Ivanhoe »

Inseamna ca mai e cineva care vede potential in Boldea chiar daca anul asta nu a jucat stralucit :).
Poate il ia Scutaru acasa pe la el sa ii dea sa manance, cu Scutaru se vede treaba ca a functionat B-)
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by AndreiVajnaII »

orangetm wrote:Bombardierul B-11 mai sta pe la noi un an...
Boldea? :D
Anda Deliu
Posts: 171
Joined: Sun Sep 07, 2014 8:44 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by Anda Deliu »

Dan Alexa reacționează la zvonurile despre venirea lui Reghecampf la ACS Poli

Dan Alexa a comentat informațiile apărute în presa locale și centrală, cum că Laurențiu Reghecampf ar veni antrneor la ACS Poli. ”Chirurgul” spune că nu s-a simțit deloc amenințat, deoarece știa adevărul despre negocirile dintre autorități și familia Reghecampf.

Alexa a spus că nu s-a temut că poate pierde postul de antrenor al echipei, deși contractul îi expira vara aceasta. Nu am avut emoții. Știam opțiunea domnului primar și a domnului Bojin, chiar eram liniștit. Laurențiu Reghecampf e un magager de top din România, dar știam opțiunile, a declarat Alexa. Până la urmă, Reghecampf și Ana-Maria Prodan au dorit să vină în conducerea echipei. A fost o listă lungă de potențiali manageri, am înțeles că au fost nouă care au vrut să vină la Timișoara. Asta spune foarte multe despre potențialul pe care îl avem la Timișoara. Aici se poate face fotbal de performanță, se poate face o echipă care să reprezinte orașul cu cinste, de aceea probabil e atât de atractivă, a explicat ”Chirurgul”.

Dan Alexa este încă cursant la FRf, pentru cursurile de licență Pro. Tehnicianul nu își face probleme că va fi un impediment să stea pe bancă. O să iau probabil o dispensă, a spus antrenorul alb-negrilor.

http://www.oradestiri.ro/dan-alexa-reac ... WWCXEYZPMh
Anda Deliu
Posts: 171
Joined: Sun Sep 07, 2014 8:44 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by Anda Deliu »

Felicitări și îmbrățișări între Alexa și Niculescu după egalul dintre ACS Poli și CS Mioveni

În mod previzibil, după remiza dintre ACS Poli și CS Mioveni, Claudiu Niculescu l-a felicitat pe Alexa, care a fost supărat că nu a câștigat. ”Chirurgul” ar fi dorit să lase o ultimă impresie ”artistică” la ultima reprezentație acasă, iar Niculescu a recunoscut că există o rivalitate între el și fostul coleg de la Dinamo.

Alexa afost mulțumit doar de repriza a doua. A fost un joc domnat autoritar de noi. Ne-am dorit mult să câștigăm, din păcate nu am putut să o facem, am avut și multă neșansă. Am avut o repriză proastă, a doua repriză, jucătorii care au intrat au adus un plus de viteză și calitate, am ajuns ușor la poarta lor, chiar dacă s-au apărat pe două linii. Sunt supărat, acesta sunt eu. Mi-aș fi dorit o victorie la ultimul joc, din păcate nu a fost să fie. Vreau să îmi felicit jucătorii, staff-ul, conducerea, a fost un sezon fantastic cu mult mai multe reușite decât nereușite. Astăzi, ca joc, ca exprimare, în repriza a doua am fost o echipă serioasă. M-am bucurat de reacție când nu s-a dat acel penalti, eram promovați de trei etape și am jucat de parcă acum se juca promovarea, a declarat Alexa.

Niculescu a spus că nu a venit cu intenția să se apere, dar a menajat jucători pentru meciul cu Reșița. Am jucat cu trei copii de 17 ai care au jucat pentru prima dată în Liga a II-a. Când joci la Timișoara, o ehipă foarte valoroasă, care a dominat această serie de la început până la final, e greu să mergi să ataci. Am menajat niște jucători astăzi pentru că avem sâmbătă cu Reșița, meciul pentru locul doi. Ne-am apărat deoarece nu am dorit să pierdem acest meci. Avem un concurs eu cu Dan. Ca atitudine băieții m-au mulțumumit cu toții, mai mult nu s-a putut . Nici Timișoara nu prea a avut vreo ocazie mare. Îl felicit pe Dan, felicit Timișoara care s-a reîntors în prima ligă doar după un an de zile. Mi-aș dori să retrăiesc momentele pe care le-am trăti aici ca jucător, să văd un stadion plin. Sper să se întâmple asta, pentru că Timișoara este un nume mare în fotbalul românesc și nu merită să joace cu tribunele goale, a spus Niculescu.

http://oradetimis.oradestiri.ro/felicit ... WY83kYZPMg
Anda Deliu
Posts: 171
Joined: Sun Sep 07, 2014 8:44 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by Anda Deliu »

Cristi Bărbuț, ACS Poli: ”Nu cred că e imposibil să jucăm în cupele europene”

Cristi Bărbuț este optimist după ce ACS Poli a promovat din nou în prima ligă. Atacantul sper să repete figura frumoasă din sezonul 2013-2014, când a atras atenția celor de la Streaua și Dinamo. De asemenea, talentatul fotbalist e optimist că echipa poate prinde un loc de cupă europeană în condițiile problemelor din fotbalul românesc.

Cristi Bărbuț are amintiri și de la prima promovare, din 2013, dar atunci nu avea un rol atât de important în cadrul echipei, deoarece abia fusese promovat la echipa mare. La prima promovare am prins doar returul și am fost la început de seniorat. Normal că mă bucură promovarea, am fost foarte supărat când am retrogradat și aceata era dorința mea, să ajung din nou pe prima scenă fotbalistică. E un sezon greu, dar cred că vom avea mult mai multe victorii ca în precendetul sezon de Liga I. Mă bazez pe jocul echipei și pregătirea fizică, sperăm să fie una mult mai bună, a declarat jucătorul.

Fotbalistul de 20 de ani are încredere în Dan Alexa și Daniel Stanciu că pot face o echipă competitivă, deși nu a comentat foarte mult venirea lui noului manager la ACS Poli. Nu pot să îmi dau eu cu părerea. Echipa avea nevoie de un manager, dacă domnul Tim nu a continuat. Sperăm ca venirea domnului Stanciu să ne ajute. Sper să repete și la Timișoara ce a făcut la Târgu-Mureș, și să ne batem la cupele europene, chiar dacă lotul nostru nu cred ca e la fel de valoros ca al lor în momentul de față. Cu sigurnață orice jucător va veni și sper să o facă cât mai bine. Nu știu dacă este nevoie de mai mulți jucători, dar Mister (n.r. Dan Alexa) știe cel mai bine unde trebuie completat lotul, a declarat Bărbuț despre transferuri.

Liga I a devenit o ligă a insolvențelor, iar astfel, sezonul acesta FC Botoșani merge în Europa League de pe locul 8. În aceste condiții, și jucătorii de la ACS Poli, club fără datorii, speră la un loc la ”masa bogațiilor”, iar Bărbuț nu face excepție. Este un obiectiv indrăzneț, dar la ce am văzut eu în Liga I, nu cred că e imposibil, a punctat fotbalistul lui ACS Poli.

Bărbuț are încredere că dacă își va reveni după perioada de accidentare, va avea din nou oferte să plece la echipe bune. Eu joc la Timișoara și vreau să îmi fac treaba cât mai bine. Cu siguranță, vor veni și ofertele și toată lumea va fi mulțumită, a recunoscut atacantul. Întrebat dacă ar putea juca în atac cu Zicu pe stânga, în caz că Daniel Stanciu ar produce surpriza readucerii fosutlui idol al tribunelor din sezonul 2010-2011 de la Poli, Bărbuț a glumit că jucătorul de la Târgu-Mureș îl poate completa cu experiența, deoarece se știe că Zicu nu poate alerga rapid, în timp ce Bărbuț e un vitezist prin definiție. N-am fost coleg niciodată cu Zicu, nu știu cum ar fi el. El poate ave apasa decisiviă. Cu sigurnață Zicu e un jucător foarte bun, s-a și văzut asta, a ajutat foarte mult și pe Târgu-Mureș, a conchis Bărbuț.

http://oradetimis.oradestiri.ro/cristi- ... WbqN0YZPMg
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by orangetm »

EXCLUSIV Cel mai frumos cadou pentru Nicolae Robu. ACS Poli a ajuns la un acord cu administratorul judiciar al societății Politehnica în privința numelui și culorilor

Primarul Nicolae Robu a primit cel mai frumos cadou de ziua sa. Președintele Liviu Anton i-a înmânat azi un plic în care se afla acordul prin care ACS Poli va juca din vară în Liga I sub denumirea de Poli Timișoara și va avea pe lângă alb-negru acces și la culorea violet.

Edilul șef a participat la o întâlnire cu mai multe personalități din oraș. Primarul Timișoarei s-a bucurat cel mai mult după ce a primit un plic de la Liviu Anton, președintele lui ACS Poli. ”Nu știu dacă să mă bucur mai mult pentru finalizarea pasajului Michelangelo sau pentru asta”, a spus Nicolae Robu după ce a citit conținutul. Astfel, în prezența antrenorului Dan Alexa primarul a dezvăluit că surpriza conține acordul prin care administratorul judiciar al SC Politehnica Timișoara SA și-a dat acordul ca ACS Poli să evolueze în Liga I cu numele și culorile de tradiție. Astfel echipa s-ar putea numi la startul competiției Politehnica Timișoara și să evolueze în culorile alb-negru-violet.
Societatea veche patronată de Marian Iancu ar trebui dezafiliată de la FRF în această vară doarece ar împlini trei ani în care nu a activat în nicio competiție.
Vom reveni cu mai multe detalii.

:valuri: :bravo: :valuri: :galerie: :heartbeat: :sup2: :steag2: :steag1:
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
Anda Deliu
Posts: 171
Joined: Sun Sep 07, 2014 8:44 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by Anda Deliu »

Echipa lui Marian Iancu și-a dat acordul ca ACS Poli să joace în violet!

Răsturnare spectaculoasă de situație în relația dintre ACS Poli și SC Politehnica Timișoara SA. Dacă înainte ca Marian Iancu să intre la închisoare, societate pe care a funcționat fosta echipă a deschis procesu celor de la ACS Poli, acum situația s-a schimbat la 180 de grade.

Astăzi, societatea aflată în insolvență și-a dat acordul ca echipa autorităților să joace în alb-violet! Vom juca în alb-violet, am primit acordul de la societatea lui Marian Iancu. Acordul este pentru nume și culori. Era un demers făcut de dinainte, ne-a declarat Daniel Stanciu, noul manager al echipei. Deocamdată, nu s-a stabilit dacă se va renunța la particula ”ACS” sau nu. Situația uumează să se lămurească în curând.
http://www.oradestiri.ro/echipa-lui-mar ... Wb85kYZPMg
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by englezul »

:D
Locked