Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Totul despre ACS Poli Timisoara
Locked
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by orangetm »

Image

:galerie:
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by impossible »

Asta inseamna ca pana la urma s-a ajuns la o intelegere? Adica Timofte si Alexa raman la echipa?
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
swedishbitter
Posts: 821
Joined: Fri Mar 08, 2013 6:57 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by swedishbitter »

O intrebare la care doar cei numiti pot sa raspunda. Timofte pare sa lucreze. L-am vazut ieri lucrand in zona stadionului, deci cel putin in momentul de fata e inca la club.
I don't know where I'm going, but I'm on my way - Sagan
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by orangetm »

Bungau, Velcea si Maier, pe faras de la ACS Poli!

CJ Timiș ar urma să sprijine ACS Poli doar prin punerea la dispoziţie a arenei „Dan Păltinişanu”, dar nu va mai aloca niciun leu în contul clubului, aşa cum a făcut-o în ultimii doi ani. Mai mulţi angajaţi de la ACS Poli sosiţi pe filiera PSD nu vor mai face parte din cea mai stufoasă şi inutilă organigramă pe care o are un club de fotbal românesc. Cei vizaţi sunt Ionel Bungău, director organizare al Centrului de Copii şi Juniori, Ovidiu Maier, director administrativ, dar şi vicepreşedintele Valentin Velcea, ultimul din ce în ce mai apropiat de Titu Bojin, după ce a pierdut susţinerea primarului Nicolae Robu. De altfel, Valentin Velcea, nemulţumit fiind de scăderea salarială drastică, vrea să dea în judecată clubul despre care afirma la finalul anului trecut că este ca un copil pentru el.

Până în octombrie 2013, ACS Poli achita pentru Valentin Velcea, la vremea respectivă antrenor principal, aproximativ 15.000 de euro în fiecare lună! Fostul antrenor încasa 8.000 de euro, iar clubul plătea taxele aferente către stat care se ridicau la încă aproximativ 7.000 de euro! Salariul imens încasat de Velcea a fost aprobat de Titu Bojin, după cum declara cu ceva timp în urmă primarul Nicolae Robu. După ce a fost destituit, Valentin Velcea a fost menţinut în organigrama clubului, dar cu salariul diminuat. 3.850 de euro încasa Valentin Velcea, numit director tehnic la Centrul de Copii şi Juniori, o sumă colosală dacă ţinem cont că activitatea fostului antrenor lipsea cu desăvârşire. Ultimele luni, după numirea lui Ioan Timofte în funcţia de preşedinte, au însemnat o nouă lovitură bugetară pentru Valentin Velcea, care a ajuns la un salariu lunar de 3.000 de lei. Este şi motivul pentru care Velcea vrea să acţioneze în judecată ACS Poli, dacă nu va ajunge la o înţelegere amiabilă cu clubul al cărui vicepreşedinte este.

http://www.debanat.ro/2014/07/bungau-ve ... -acs-poli/

CJ Timis se retrage de la ACS Poli!

Discuțiile purtate până acum între primarul Nicolae Robu și președintele CJ Timiș, Titu Bojin, în privința viitorului lui ACS Poli n-au avut niciun rezultat. Aparent, impasul e creat de numele celor care vor conduce echipa din lojă, dar și de pe banca tehnică. Bojin nu agreează sub nicio formă menținerea actualei formule cu Ioan Timofte, președinte, și Dan Alexa, antrenor principal, pe care mizează, în schimb, primarul Robu. În acest moment, niciunul nu vrea să renunțe la propria poziție și nici nu au de gând să renunțe. Fapt care va duce foarte probabil la retragerea Consiliuului Județean din club. Mai exact, e vorba de retragerea finanțării, CJ Timiș urmând să rămână acționar în contul stadionului pe care îl va pune gratuit la dispoziția echipei. La un moment dat, pentru deblocarea situației, s-a pus problema retragerii lui Timofte pe un post de manager sau director sportiv, funcția de președinte al clubului urmând să fie preluată de o persoană agreată de toată lumea. A căzut însă și această variantă de discuții, din varii motive.

Se pare însă, că dincolo de diferendul pe marginea tandemului Timofte – Alexa, care este doar un pretext, Bojin oricum nu ar mai da bani la o echipă care pare să nu atragă foarte mulți suporteri. Deci nici voturi. Și oricum suporterii echipei vor fi de partea primarului, cel care a furat startul, asumându-și de unul singur rolul de „patron spiritual” al echipei. La acest diferend să-l mai adăugăm și pe fostul antrenor Vali Velcea, actual vicepreședinte, care-i toarnă în urechi lui Bojin tot felul de „dulcegării” la adresa lui Timofte. Culmea, Velcea vrea să dea în judecată clubul pentru a primi un salariu de 4.000 de euro lunar, cât avea ca director sportiv, după ce a fost dat afară de pe banca tehnică. (Acolo unde avea unul dintre cele mai mari salarii din fotbalul românesc: 8.000 de euro lunar.)

Ca atare, încet, dar aproape sigur, se merge spre o formulă în care doar Consiliul Local Timișoara să investească la ACS Poli cu o sumă care nu s-a discutat încă. Robu a vorbit de patru milioane de lei, Timofte a declarat că are nevoie de un buget de 1,3 milioane de euro. Diferența de bani până la completarea bugetului ar putea veni de la un sponsor din Portugalia atras de Timofte. CJ Timiș va pune în schimb la dispoziția echipei Stadionul „Dan Păltinișanu”, arenă pe care ar putea juca însă și echipa de fotbal din Becicherecu Mic. Acolo unde sponsor este firma Rus Savitar, cea care a sponsorizat-o și pe ACS Poli cu o instalație electronică pentru afișat reclame. O nouă rundă de discuții între Robu și Bojin ar putea avea loc miercuri sau joi, atunci urmând să fie stabilite și deciziile menționate mai sus.

http://www.debanat.ro/2014/07/cj-timis- ... -acs-poli/
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by orangetm »

Sa moara Poli vicecampioana, ca mai avem doua!

Ţara lui Băse30 June 2014

Mai în glumă, mai în serios, la un moment dat profețeam că lui Marian Iancu i se va ridica o statuie pe aleea personalităților din Timișoara. Nu ziceam din ce material va fi lucrarea, dar cu siguranță mulți concetățeni vor ca sculptorul să lucreze în rahat, nu în bronz sau piatră. Simpatia pentru un om mic sau mare, gras sau slab, bronzat sau blond, giuleștean sau giurgiuvean ține de gust și nu vreau să comentez aici și acum treaba asta. Însă să vorbim de FC Politehnica Timisoara ca și cum ne încurcă faptul că FRF nu i-a constatat decesul mi se pare total incorect. Pentru cine nu își mai amintește, FRF nu a judecat ieri-alaltăieri afilierea sau dezafilierea lui Marian Iancu de la federație, ci a echipei care în urmă cu ceva ani a eliminat Șahtiorul, a jucat de la egal la egal cu Ajax și a umplut stadionul cu marele Juventus. Pentru echipa asta, galeria a luat bătaie la Modern, pentru FC Politehnica în cauză Druckeria a făcut deplasări lungi și costisitoare, a intrat pe teren la Târgu-Jiu pentru a taxa un arbitraj ciudat în finala cupei și câte alte sacrificii răsplătite cu bucurii și amărăciuni.

Clubul căruia azi îi cerem cu supărare dezafilierea era cât pe ce să fie salvat de aleșii locali și județeni dacă se vota preluarea sa în urmă cu două primăveri. Dacă atunci votau și alte partide decât cel liberal, cu siguranță că astăzi susțineam același club, cu galeria activă în tribunele „Dan Păltinișanu”. E același club, nu e altul. E adevărat că motivele pentru care FRF a lăsat clubul afiliat îmi scapă, poate că e vorba de un gest de-a îndrepta o mare greșeală din trecut, dar pe mine ca polist graba de a vedea moartă o parte din istoria clubului mi se pare un dureros abandon. E ca și cum ne-am supăra când un vechi prieten se trezește din comă, doar pentru că azi am alți amici și cel vechi îmi este azi cam inutil.

Când punem ștampile și nu mai ascultăm argumente devine inutil să arătăm diferențele dintre clubul FC Politehnica de pe vremea BkP și cluburile Politehnica de astăzi. Colegul meu Ino Ardelean spunea mai sus că am prins doar locuri doi când era accesibil potul cel mare. Să fim corecți, astăzi ne-am bucura numai cu locuri doi, cu stadioane mult mai populate, cu culori alb-violet și nume purtate legal. Astăzi ne-am bucura de un marketing care diferă ca de la cer la pământ cu ce se întâmplă astăzi în fotbalul timișorean. Dar și de o eficiență cu care e folosit banul public. Anul trecut, CJT și CLT au alocat nouă milioane de lei clubului ACS Poli, două milioane de euro. Pentru acești bani Timișoara contribuabilă a primit o retrogradare. Acesta este raportul calitate-pret din vremea „patronilor” Robu-Bojin.

Când a ajuns a doua oară vicecampioană în era BkP, Marian Iancu a solicitat autorităților locale 1,8 milioane de euro pentru 2011 și două milioane pentru 2012. Bine, să-l înjurăm pe Iancu pentru indisciplina financiară care ne-a fost fatală în cele din urmă, să-l înfierăm pe Chivorchian că purta chiloți „pe firmă”, dar de ce nu vedem că atunci timișorenii plăteau de la buget aceeași bani, chiar mai puțini, pentru niște rezultate indiscutabil superioare? Dar să moară Poli vicecampioana, că mai avem alte două, o retrogradată și o invitată în liga a patra.

http://www.debanat.ro/2014/06/sa-moara- ... avem-doua/

Eu am de adaugat doar ca in asttimp de doi ani unora le-a aparut a doua "frunce"!
:(
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by impossible »

swedishbitter wrote:O intrebare la care doar cei numiti pot sa raspunda. Timofte pare sa lucreze. L-am vazut ieri lucrand in zona stadionului, deci cel putin in momentul de fata e inca la club.
Da. Eu m-am referit la faptul ca in imaginea postata de Orange (ce se gaseste si pe pagina oficiala de facebook) apare Alexa alaturi de mesajul "Vom reveni ...". Si ma intrebam daca e mai mult o dorinta sau o certitudine. Pe Timofte l-am vazut si eu ieri, in centru, alaturi de Levi. Si cine e alaturi de Levi sigur lucreaza la club. :D
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by orangetm »

impossible wrote:
swedishbitter wrote:O intrebare la care doar cei numiti pot sa raspunda. Timofte pare sa lucreze. L-am vazut ieri lucrand in zona stadionului, deci cel putin in momentul de fata e inca la club.
Da. Eu m-am referit la faptul ca in imaginea postata de Orange (ce se gaseste si pe pagina oficiala de facebook) apare Alexa alaturi de mesajul "Vom reveni ...". Si ma intrebam daca e mai mult o dorinta sau o certitudine. Pe Timofte l-am vazut si eu ieri, in centru, alaturi de Levi. Si cine e alaturi de Levi sigur lucreaza la club. :D
Acuma, eu nefiind patronul clubului, consider ca e mai mult o dorinta (si a lor, dar si a noastra).
Am deschis topicul de stiri nou cu ea si mi-a fost prea lene sa mai scriu ceva.
:D

Cum ziceam si ieri:
:steag2:
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
partizan-usa
Posts: 210
Joined: Thu Oct 04, 2012 3:34 pm
Location: SEATTLE

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by partizan-usa »

ACS Poli a primit motivarea deciziei CNSL în litigiul cu Oţelul. Timofte: "Vom face recurs"
La peste două săptămâni distanţă de la decizia Comisiei Naţionale de Soluţionare a Litigiilor favorabilă echipei Oţelul Galaţi în litigiul cu ACS Poli, clubul timişorean a primit în sfârşit şi motivarea pentru respingerea ”cazului Astafei şi Sârghi”.

Oficialii formaţiei din vestul ţării vor face recurs şi încă speră să aibă câştig de cauză în dauna gălăţenilor, lucru care ar readuce Timişoara în Liga 1. Între timp situaţia acestei speţe s-a modificat, deoarece unul dintre cei doi jucători al cărui drept de joc în meciul direct a fost contestat, Victoraş Astafei, şi-a retras memoriul.

ACS Poli a contestat dreptul de joc al lui Victoraş Astafei şi Cristian Sârghi în partida cedată cu 0-1 în retur, dar CNSL din cadrul FRF a dat un răspuns negativ. Preşedintele lui ACS, Ioan Timofte, a confirmat că de abia azi s-a primit motivarea deciziei din 18 iunie. Astfel, clubul bănăţean va face acum recurs, încadrându-se în termenul de cinci zile fixat. ”Am primit azi motivarea deciziei şi vom face recursul… Nu mă pricep (n.r. cu referire la textul motivaţiei), dar am înţeles că avem o şansă… Comisia de Disciplină trebuie să se întrunească, chiar şi în vacanţă, cel puţin o dată pe săptămână. Probabil săptămâna viitoare se va judeca, miercuri sau joi”, a declarat Ioan Timofte pentru Sport9.ro.

Astafei a dat înapoi

Cei doi jucători în cauză au depus memorii atât la Federaţie, dar s-au îndreptat şi către Tribunalul Bucureşti, după ce amânările i-au adus în culmea disperării. Neplătiţi de luni bune, cei doi au cerut să fie declaraţi liberi de contract. Sârghi ameninţă cu FIFA, în schimb Astafei a ajuns la o înţelegere cu clubul pentru a-şi rezilia contractul. ”Am înţelesc că Astafei şi-a retras… a rămas doar Sârghi. La tribunal a fost un termen ieri… s-a amânat”, a precizat Timofte pentru aceeaşi sursă.

Totuşi, în cazul în care bănăţenii primesc dreptate, fie şi doar pentru că Cristian Sârghi nu trebuia să aibă drept de joc în meciul direct, vor câştiga partida cu 3-0 la masa verde, situaţie care ar schimba clasamentul şi ar duce la un ”schimb de eşaloane” cu Oţelul.
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by Sdou »

Consiliul Judetean nu se retrage de la ACS Poli. De ce vrea Titu Bojin sa fie adusi la club si oameni din Bucuresti sau alte zone
3 iulie, 2014 - 4:43 PM Daniela Surulescu

Primarul Nicoale Robu si presedintele Consiliului Judetean, Titu Bojin au avut o runda de discutii miercuri dupa-amiaza. Deocamdata nu s-a luat nici o decizie concreta referitoare la ACS Poli, dar Bojin spune ca lucrurile sunt pe drumul cel bun.
Chiar daca in ultimul timp s-a vehiculat ca CJT nu s-ar mai implica la clubul timisorean, presedintele Consiliului Judetean a asigurat ca acest lucru nu se va intampla.
‘Nu ne retragem de la Poli, am spus doar ca vom vedea cu ce bani vom contribui. Consiliul Judetean nu se poate retrage pentru ca are stadionul, iar pentru ca echipa sa poata juca pe stadion trebuie sa existe o asociere intre noi si ACS Poli. Daca va fi si Becicherecul in Liga a II-a, va fi un contract si cu ei. Pe stadion vor juca ambele echipe si echipa de rugby. In privinta lui ACS Poli, se pune problema micsorarii sumei care va fi data pe langa costurile care deriva din folosirea stadionului, pentru ca folosirea stadionului este tot pe cheltuiala noastra si nu sunt sume mici, sunt chiar mari la nivelul Diviziei B”, a spus Bojin.
Presedintele CJT si-a reiterat pozitia in privinta lui Ioan Timofte si Dan Alexa. Bojin spune ca nu ii vrea neaparat plecati din club pe cei doi, dar ca ar trebui sa ocupe alte pozitii, mai ales ca, intelegerea pe care a avut-o cu Robu la venirea acestora a fost ca echipa sa nu coboare in mandatul lor mai jos de locul 13.
“Eu nu am spus niciodata ca Timofte si Alexa trebuie sa plece de la club, am spus si raman la aceeasi parere, ca Timofte si Alexa vor trebui sa-si regaseasca un loc in cadrul clubului in asa fel incat sa fie bine si pentru ei si pentru club. Si va trebui ca si Alexa, Timofte si Sunda, si Velcea, Florentiu Staicu, Robu sau Bojin sa-si asume impreuna responsabilitatea. Si va promit ca asa se va intampla!
Ati vazut cat de corect a fost Florentiu Staicu ca si-a dat demisia fara probleme, asa cum am stabilit. Cand l-am pus pe Sunda am spus ca daca se va impune a noua schimbare de schimbare de antrenor, Staicu isi va da demisia. A fost foarte corect si il apreciez ca si-a respectat cuvantul si a plecat din functie. El a ramas vicepresedinte al Consiliului de Administratie, ne ajuta si ne va ajuta. Va trebui sa priceapa acelasi lucru si cei care astazi dau vina numai pe Velcea sau pe Sunda. Pentru ca, cu toata dragostea si fata de Alexa si de Timofte, ei nu pot sa nu fie de acord ca au preluat echipa de pe locul 13 si au predat-o, de fapt nu au predat-o inca, pe locul 16, am picat din Liga I. E un lucru cert. Nu am nimic nici cu Timofte, nici cu Alexa, dar nu trebuie sa fi doar presedinte sau sef in club daca vrei sa ajuti echipa Timisoarei. Intelegerea mea cu domnul Robu cand au venit Alexa si Timofte a fost una singura si clara, sa numergem mai jos de locul 13, daca putem sa venim mai sus pana la locul 9-10, aveau dreptul si niste premieri, dar nu s-a realizat”, a spus Bojin.
Presedintele Consiliului Judetean vrea in continuare la club o formula de conducere care sa-si asume responsabilitatea si careia sa i se traseze niste obiective clare, chiar daca asta inseamna si cooptarea unor oameni din capitala sau din alte zone ale tarii.
“Daca era vorba de o firma particulara poate ne-am mai gandi si am spune, hai sa le mai dam posibilitatea celor care au fost sa mai faca inca un an de incercari, dar intr-o societate care este colectiva, trebuie sa pricepem ca trebuie sa gasim o formula care sa fie lucrativa, care sa-si asume altfel responsabilitatile si la care sa-i facem documentele pentru incadrari pe perioade sau obiective partiale,sa stabilim clar cate puncte trebuie sa ai dupa 10 etape, dupa 15, dupa 20, in asa fel incat sa avem timpul necesar si sa nu mai ajungem in postura de a pica iar, desi noi asiguram toate conditiile. Pentru ca au avut asigurate toate conditiile anul trecut, nu au fost cele mai mari salarii, dar au fost platite la zi, cu impozite si taxe si tot ce se impune. Si e greu in aceste conditii sa spui ca din 35 de jucatori cati a avut Poli nu am fost in stare sa cream un lot de 14-15 jucatori care sa poata sa castige un meci acasa, din martie si pana acum. Asta e adevarul! Nu am nici o placere de a fi in dezacord, dar trebuie sa vedem cum este cu oamenii care vor ramane in club, cu cei care vor trebui sa faca un pas in lateral, cu cei care nu vor mai fi in club, pentru ca vor fi si din acestia…Nu o sa aducem din Bucuresti 20 de oameni, dar poate o sa fie unu sau doi care o sa fie si din Bucuresti sau din alta parte si care sa ajute la repozitionarea clubului sau a echipei. Vom incerca sa mai aducem 1-2 oameni care se pricep pe linie fotbalistica , sa ne punem de acord din punct de vedere a unei echipe tehnice”, a mai spus Bojin.
“Va fi o formula noua, dar asta nu inseamna ca nu vor mai fi si oameni care au mai fost. Va fi o formula cu maxim 25 de jucatori. daca vom promova in Liga I la anulvor primi prima la obiectiv, in rest reducem toate cheltuielile la club“, a conchis presedintele CJT.


Are cineva idee despre despre ce vorbeste Stahanov asta ?
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Stiri despre Poli Timisoara 2014-2015

Post by orangetm »

Iancu?
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
Locked