Cosmin Petruescu - o sansa?

Totul despre ACS Poli Timisoara
Paul Marius
Posts: 651
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:04 pm

Re: Cosmin Petruescu - o sansa?

Post by Paul Marius »

Dan Alexa, posibil inlocuitor pentru Aurel Sunda la ACS Poli

Rezultatele negative din ultima vreme vor duce, aproape sigur, la înlocuirea de pe banca tehnică a lui Aurel Şunda. Acesta pare să fi pierdut susţinerea lui Nicolae Robu și a preşedintelui CJT, Titu Bojin, dar şi a conducerii clubului, oricum amenințată de primar cu remanierea. Dan Alexa, fotbalist încă în activitate, ar putea fi înlocuitorul lui Şunda.


În urmă cu aproximativ două săptămâni s-a vehiculat numele lui Alin Artimon drept înlocuitor al lui Aurel Şunda, dar s-a opus Ion V. Ionescu. Până la urmă, chiar dacă echipa a pierdut la Botoşani, Şunda a primit o păsuire de la primarul Nicolae Robu, dar numai pentru că ACS Poli a jucat în Moldova cu doi oameni în minus. Încrederea s-a risipit după numai o săptămână, înfrângerea cu FC Braşov fiind foarte greu digerată la Timișoara. Dan Alexa este unul dintre posibillii înlocuitori pentru Aurel Şunda. În prezent, el joacă la Anorthosis Famagusta, ocupanta locului şase în campionatul cipriot și va împlini 35 de ani, fiind şanse reduse să-i fie prelungit contractul. Varianta ACS Poli este una de luat în seamă, în condiţiile în care Alexa va putea debuta şi ca antrenor direct în prima ligă. Surse din anturajul clubului timișorean dau ca sigură această mutare, dar totul depinde şi de posibilitatea lui Alexa de a se despărţi pe cale amiabilă de formaţia din Cipru. Dacă rezilierea contractului nu va fi putea fi pusă în practică acum, „Chirurgul” va reveni la Timișoara la finele sezonului, urmând să fie antrenor-jucător.

Citeste mai mult pe: Dan Alexa, posibil inlocuitor pentru Aurel Sunda la ACS Poli | deBanat.ro - spune realitatea! http://www.debanat.ro/2014/03/dan-alexa ... z2w30TxTD9

Cea mai buna varianta din punctul meu de vedere,sper sa se realizeze.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cosmin Petruescu - o sansa?

Post by englezul »

Alexa a fost un caracter puteric si un fotbalist bunicel, despre antrenorat nu stie nimeni nimic sa ne spuna despre el. Direct ca si principal mi se pare o prostie. Ca secund insa cred ca este o varianta ok.
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Cosmin Petruescu - o sansa?

Post by LILIaKu- »

De ce toata lumea sw gandeste la grigoras, numa aia ce se prefac ca lucreaza la club nu?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Cosmin Petruescu - o sansa?

Post by banatean_violet »

englezul wrote:Alexa a fost un caracter puteric si un fotbalist bunicel, despre antrenorat nu stie nimeni nimic sa ne spuna despre el. Direct ca si principal mi se pare o prostie. Ca secund insa cred ca este o varianta ok.
Nu se stie cat de bun va fi ca antrenor, dar probabil va impune disciplina in vestiar.
Insa nu-i va fi usor, dupa fiecare meci va trebui sa ia la bataie 8-9 jucatori. :gol:
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cosmin Petruescu - o sansa?

Post by englezul »

LILIaKu- wrote:De ce toata lumea sw gandeste la grigoras, numa aia ce se prefac ca lucreaza la club nu?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Pai crezi ca lui Grigoras o sa i se falfaie de marele consiliu director sau de renumitii staicuvelcearosenblum dupa ce ar fi numit? Eu asa cred !
Si mai cred ca si cei care trebuie sa-l numeasca au inteles lucrul asta
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Cosmin Petruescu - o sansa?

Post by DP 2-6 »

englezul wrote:Alexa a fost un caracter puteric si un fotbalist bunicel, despre antrenorat nu stie nimeni nimic sa ne spuna despre el. Direct ca si principal mi se pare o prostie. Ca secund insa cred ca este o varianta ok.
Mie asta cu secundul mi se pare o prostie, păi ori eşti, ori nu eşti? Marele Rotariu, a fost secund o viaţă întreagă şi a murit o pluă bleagă!
Paul Marius
Posts: 651
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:04 pm

Re: Cosmin Petruescu - o sansa?

Post by Paul Marius »

DP 2-6 wrote:
englezul wrote:Alexa a fost un caracter puteric si un fotbalist bunicel, despre antrenorat nu stie nimeni nimic sa ne spuna despre el. Direct ca si principal mi se pare o prostie. Ca secund insa cred ca este o varianta ok.
Mie asta cu secundul mi se pare o prostie, păi ori eşti, ori nu eşti? Marele Rotariu, a fost secund o viaţă întreagă şi a murit o pluă bleagă!
Alexa nu ar accepta niciodata sa fie secund,postul asta e facut pentru antrenori gen Velcea,Rotariu,carora le place sa stea la caldurica fara sa-si asume riscuri.Eu continui sa spun ca mi se pare cea mai buna varianta pentru acest final de campionat:pentru ca are respectul jucatorilor ,pentru ca cu siguranta va sti sa-i motiveze,pentru ca ii cunoaste foarte bine,pentru ca isi doreste foarte mult sa demonstreze ca si antrenor(stiu ca a inceput scoala de antrenori de ceva timp,nu stiu daca a si terminat-o intre timp).
Am inteles ca intre timp si cei de la digi au anuntat ca si-a reziliat contractul in Cipru si va veni la Timisoara.
User avatar
RobertoSS
Posts: 304
Joined: Sat Oct 20, 2012 4:23 pm

Re: Cosmin Petruescu - o sansa?

Post by RobertoSS »

Dan Alexa și-a reziliat contractul din Cipru! ”Chirurgul” e o variantă de înlocuire a lui Șunda la Poli Timișoara
Scris de Anda Deliu in 15/03/2014.
Categorie Featured, Fotbal, Liga 1
Taguri: acs poli, Anorthosis Famagusta, aurel sunda, dan alexa, fotbal, reziliere contract, sport timisoara, stiri timisoara, Timisoara

dan.alexaVariantă-surpriză pentru scaunul de antrenor principal la ACS Poli. Dan Alexa, fostul căpitan din era Marian Iancu, este în pole-position pentu preluarea echipei din Banat, după criza de rezultate din mandatul lui Aurel Șunda.


Image

Cu puțin timp în urmă, Digisport a anunțat că Dan Alexa și-a reziliat contractul cu ciprioții de la Anorthosis Famagusta, conform unor surse. Informația este confirmată și de sursele Sport9, iar singurul motiv plauzibil pentru care mijlocașul ar pleca în plin sezon de la echipă este că ar accepta să vină la ACS Poli ca antrenor principal. Tot conform surselor Sport9, dacă Alexa va veni la echipa timișoreană, jucătorul va pune și ghetele-n cui, deoarece ”Chirurgul” nu va veni în postura de antrenor-jucător.

Alexa a fost unul dintre cei mai iubiți căpitani de la Poli, în perioada în care Marian Iancu a fost patron. Mijlocașul a debutat la UMT și, în cariera sa, a trecut pe la Universitatea Craiova, Dinamo București și Rapid București. Fotbalistul joacă în Cipru din 2012.

foto: www.realitatea.net

Sper să fie așa :ymhug:
Te iubesc, Timișoara!
Paul Marius
Posts: 651
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:04 pm

Re: Cosmin Petruescu - o sansa?

Post by Paul Marius »

Se pare ca deja cam iese fum alb. :D
User avatar
RobertoSS
Posts: 304
Joined: Sat Oct 20, 2012 4:23 pm

Re: Cosmin Petruescu - o sansa?

Post by RobertoSS »

EXCLUSIV Dan Alexa a plecat din Cipru și o va antrena pe Poli Timișoara

**EXCLUSIV** Dan Alexa a plecat din Cipru și o va antrena pe Poli Timișoara
Image

Înfrângerea cu FC Brașov, scor 0-1 (VIDEO AICI), i-a fost fatală antrenorului Aurel Șunda. Conducerea lui Poli, locul 11 în Liga 1, cu 26 de puncte, a ales să-l schimbe pe experimentatul tehnician cu Dan Alexa.

Fost jucător al Timișoarei în două rânduri, ultima oară între 2006 și 2011, Dan Alexa și-a reziliat contractul cu ciprioții de la Anorthosis Famagusta, club pentru care a evoluat în ultimul meci pe 9 martie. El a prins 13 minute în remiza cu Nea Salamis, 1-1.

În vârstă de 34 de ani, Alexa a bătut deja palma cu șefii lui Poli și va fi prezentat oficial cel mai târziu luni, într-o conferință de presă.

Originar chiar din Timișoara, fostul jucător al lui POLI :D se pregătește pentru prima sa experiență ca antrenor, după ce el a mai fost dorit pe banca tehnică și pe vremea când în Banat era finanțator Marian Iancu.

Luni, 24 martie, Dan Alexa poate debuta ca antrenor al Timișoarei. Bănățenii o întâlnesc pe FC Vaslui, într-un meci transmis ÎN DIRECT la Digi Sport 1, de la ora 18:30, cu faze video în timp real pe digisport.ro și m.digisport.ro.
Te iubesc, Timișoara!
Locked