Stadionul Dan Paltinisanu

Totul despre ACS Poli Timisoara
Locked
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by DP 2-6 »

Autoritățile sistează lucrările la stadion! Nu mai e nevoie, UTA va juca pe Dan Păltinișanu

Primarii municipiilor Arad și Timișoara, Gheorghe Falcă și Nicolae Robu, au semnat o rezoluție prin care administrațiile celor două orașe „se angajează în a lucra la dezvoltarea metropolitană comună din punct de vedere economic, social și teritorial, având ca țintă atingerea unei populații de un milion de locuitori și creșterea calității vieții acestora”.

Ca o primă consecință a visului megalomanic al celor doi edili, Aradul va sista lucrările la stadionul Francisc Neuman, urmând ca UTA să joace pe Dan Păltinișanu! :) :))))))

Pe locul vechiului stadion arădean se va construi un supermarket sau mall. Sau se va turna, pur și simplu, beton.

http://newsar.ro/autoritatile-sisteaza- ... ltinisanu/

PS Pare o glumă, dar e bună! :))
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by AndreiVajnaII »

Ca tot nu s-a intamplat mare lucru saptamana asta, avem o "stire" despre stadion:


Robu merge la Munchen sa prezinte viitorul campus sportiv de langa Stadionul Dan Paltinisanu. Cauta investitori

În luna iulie a anului trecut, primarul prezenta o machetă cu un campus sportiv, care urmează să fie amenajat, cândva în viitor, în zona Stadionului Dan Păltinișanu. Edilul vorbea despre două stadioane – unul nou, cu peste 40.000 de locuri -, o sală polivalentă cu 15.000 de locuri, bazin de înot olimpic, velodrom, hotel, o parcare subterană şi o mulţime de copaci. Deocamdată, primăria are… o machetă din polistiren.

„Vedeţi amplasamentul viitorului stadion. Proporţiile sunt păstrate, totul este la scară aici, conform cu realităţile, şi ca înălţime şi în plan orizontal. Noul stadion, cu capacitatea de peste 40.000 de locuri, va fi amplasat în zona de lângă bulevardul Sudului, se intersectează cu Liviu Rebreanu – Dr. Iosif Bulbuca, pe unde va merge bulevardul Sudului pe viitor, când va fi prelungit să ajungă până la Pestalozzi – în zona respectivă va fi stadionul, vom avea bazinul de înot olimpic, sala polivalentă de 15.000 de locuri, stadionul actual Dan Păltinişanu. În continuare vom avea baza sportivă a Universităţii Politehnica, cu terenurile în aer liber (…), cu bazinul de înot al UPT, cu sala polivalentă pe care o facem împreună, municipalitatea cu Universitatea Politehnica…”, explica primarul în vara anului 2015.

Macheta lui Robu a ajuns să fie văzută și de o echipă de arhitecți din Germania, care l-au invitat pe primar să o prezinte la un târg ce are loc la Munchen, în 5 octombrie. Specialiștii au fost implicați inclusiv în proiectarea stadionului Allianz Arena, iar edilul-șef consideră că ar putea găsi investitori pentru mărețul proiect.

„Am prezentat macheta cu conceptul de campus sportiv în zona Dan Păltinișanu unei echipe de arhitecți din Germania, care au fost implicați inclusiv în proiectarea Allianz Arena din Munchen și a altor stadioane celebre din lume. S-au arătat foarte interesați de conceptul nostru, au venit cu câteva propuneri de modificare față de ce era gândit de către noi și ulterior mi-au spus că va avea loc o mare expoziție la Munchen în cadrul căreia vor fi standuri unde se prezinte proiecte de mari obiective și în opinia lor acest proiect al nostru s-ar preta la așa ceva, ei afirmând că așa se lucrează în Germania și în alte țări, se prezintă marile proiecte la nivel de concept în astfel de locații și acolo vin investitori potențiali. Ar fi șanse să se găsească, nu din prima neapărat, investitori pentru acest campus. Atunci s-ar proceda la un parteneriat: se dă în administrare obiectivul realizat din banii privați și un număr de ani se administrează acea investiție în regim privat, astfel încât să se amortizeze”, a explicat Nicolae Robu.

Primarul susține că specialiștii germani au insistat ca edilul să meargă personal acolo, pentru a prezenta macheta și pentru a răspunde la întrebările celor curioși.

„Sunt curios, ei au insistat să vin personal acolo și să răspund la întrebări, chiar să fac prezentarea campusului, spunând că are altă prioritate în ochii vizitatorilor. Nu avem estimare de costuri, nu s-a făcut niciun studiu. Este doar acea machetă pe care eu v-am prezentat-o, cu câteva ajustări. Colectivul PUG a făcut macheta”, a completat Robu.

Edilul pleacă spre Munchen încă de marți după-amiază, cu mașina, cu șoferul Vasile Paraschiv. La Messe München are loc Expo Real, în perioada 4-6 octombrie. Este cea de-a 19-a ediție a târgului de proprietăți și investiții.

http://www.tion.ro/robu-merge-la-munche ... i/1707985/


Si impressile lui Robu de la fata locului:

Astăzi, am fost prezent la celebrul târg Real Messe Munchen, ediția 2016. Este, pur și simplu, o imensitate, o imensitate dar, în același timp, cu o participare extrem de selectă, exclusivistă, după cum o afirmă organizatorii înșiși! Am vizitat o mulțime de standuri, unele de țări, altele de orașe. Prezența mea a avut, însă, ca scop principal, pe de o parte, promovarea Timișoarei ca oraș potrivit pentru investiții, în general, mai ales acum, după ce a dobândit calitatea de viitoare Capitală Europeană a Culturii pentru 2021, iar pe de altă parte, promovarea unuia dintre proiectele mari din vastul portofoliu de proiecte subsumate viziunii cu care subsemnatul am candidat pentru al doilea mandat de Primar, este vorba de proiectul intitulat "Sports & Congress Park". Pot spune cu satisfacție că atât prezentarea generală a orașului, cât și prezentarea megapeoiectului s-au bucurat de succes, dipă cum au arătat-o aplauzele și felicitările primite, respectiv discuțiile avute ulterior. Rămân încrezător că vom reuși să găsim și finanțatori -acum am făcut primul demers concret în acest sens, vizând megaproiectul în ansamblul său-, intrarea în rândul asumatorilor de mari proiecte deschizându-ne largi perspective în acest sens.
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by banatean_violet »

"... vastul portofoliu de proiecte subsumate viziunii..." #:-s

Sa mai existe Poli pana iese la socoteala subsumarea asta, deocamdata in toate infatisarile de la judecatorie doar aia de la curtea de conturi au iesit bine :(
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by englezul »

Stadionul Dan Paltinisanu ar putea deveni amintire. Din vara, CJ Timis vrea sa-l inchida definitiv

Publicat la: 22 February 2018 | în Consiliul Judeţean Timiş, Ultima ora | de Otilia Galescu

Câteva luni: atât ar mai putea juca ACS Poli pe Stadionul „Dan Păltinișanu”. CJ Timiș, proprietarul arenei, este foarte aproape s-o închidă definitiv. Călin Dobra spune că nimeni nu-și poate asuma responsabilitatea pentru producerea unor eventuale incidente cauzate de starea proastă a stadionului. Peluza Sud este deja interzisă publicului.

În decembrie 2017, consilierii județeni au votat un proiect referitor la începerea procedurilor privind dezvoltarea unui complex sportiv, pe actualul amplasament de la „Dan Păltinișanu”, cu reabilitarea stadionului vechi sau demolarea lui și construirea unuia nou, pe structură metalică și acoperit. Proiectul a fost aprobat, deși liberalii au votat împotrivă. Conform proiectului de hotărâre, este vorba de un studiu de oportunitate, nu unul care să decidă demolarea stadionului, ci să le ofere o perspectivă asupra situației actuale a arenei „Dan Păltinișanu”. La vremea respectivă, liberalii au oferit ca alternativă darea în administrare a stadionului către Primăria Timișoara, care s-ar fi angajat să facă investiții masive. Între timp, din cauza stării avansate de degradare, Peluza Sud a fost închisă, pentru că administratorii stadionului au decis să nu-și asume niciun risc legat de siguranță.

La Tribuna Oficială, precum şi la Tribuna 2, pentru evaluarea consecinţelor care ar putea urma din cauza fisurii verticale observate pe faţadă şi a crăpăturilor din asfaltul de coronament, se impune să se urmărească în timp comportarea de ansamblu a rambleului, gradenelor şi a construcţiilor prin masurători topometrice periodice, în vederea elaborării proiectelor de consolidare (…) Gradenele tribunelor din incinta stadionului prezintă cele mai multe degradări, din cauza clasei de beton necorespunzătoare şi a vechimii stadionului, degradările fiind cele mai pronunţate în zona de Sud a stadionului (…) Gradenele trebuie refăcute complet în acele zone, deoarece au suferit degradări iremediabile. Toate scările de acces trebuie refăcute, având în vedere că s-au tasat diferenţiat şi sunt foarte degradate, punând în pericol siguranţa spectatorilor şi a personalului din incintă.
Raport de expertiză asupra Stadionului „Dan Păltinișanu”

Președintele CJ, Călin Dobra, are acum o veste și mai proastă: închiderea vechiului stadion este foarte aproape. „Situația este extrem de delicată. Stadionul «Dan Păltinișanu» este construit în anii 60 și nu se află într-o stare prea bună. Se degradează pe zi ce trece. Cred că în vara acestui an va trebui să luăm decizia nu tocmai plăcută de a închide activitatea pe stadion. Trebuie să ne asumăm acest lucru. Nu e o decizie ușoară, dar, până la urmă, răspunderea este în curtea CJ Timiș, care este proprietarul stadionului. Este vorba, mai presus de orice, de siguranța celor care participă la diverse evenimente și nu cred că e dispus să-și asume nimeni această responsabilitate”, explică Dobra. Ce se va întâmpla cu Poli? „Așa cum au făcut și alte echipe, clubul va trebui să găsească un alt stadion, care să fie omologat și să îndeplinească toate condițiile de siguranță. Repet, nu e o decizie ușoară, însă siguranța este cea mai importantă. Am transmis o adresă la Primăria Timișoara, dar nu am discutat decât tangențial pe această temă”, a mai spus șeful CJ.

Conform lui Dobra, nu se pune problema ca, până la vară, să se facă reparații la stadion. „Nu cred că se mai justifică investirea unor sume atât de mari în reparații. Ce trebuie noi să facem acum este să găsim cât mai rapid o sursă de finanțare pentru construirea unui nou stadion, pe amplasamentul celui actual”, ne-a mai precizat președintele CJ. Acesta admite că nu are, în prezent, nicio o variantă concretă de finanțare pentru ridicarea unei noi arene. Stadionul „Dan Păltinișanu” are o suprafață totală de 55.423 mp, din care 38.193 mp suprafață construită. Are în prezent o capacitate de 32.821 locuri pe scaune și o instalație de nocturnă de 1.456 lucși. În 1963, când a fost construit, avea o capacitate de 40.000 de locuri. Stadionul este în proprietatea Județului Timiș din anul 2002 și, până în 2008, a fost renovat de mai multe ori. De ce nu s-a făcut niciodată o reabilitare masivă, care să includă și consolidări, este altă discutie.


https://debanat.ro/2018/02/stadionul-da ... 15898.html

MULTUMIM DIN INIMA PARTIDULUI ( FMML ) X( X( X(
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by banatean_violet »

Bravo pesede, ati tot bagat bete in roate sa distrugeti fotbalul din Timisoara, daca nu a mers direct cu echipa, distrugeti stadionul. Il inchideti la vara si poate in vreo 10 ani dati drumul la studiul de fezabilitate pentru noul stadion.
Stadionul trebuie reparat pentru a fi functional pana cand sunt indeplinite toate conditiile pentru constructia altuia nou. Stiu asta si nemernicii din jurul lui dobra, dar ... succes in alegeri. Probabil au pus de un blat cu peneleul si cu primarul ca sa fie iar pinochio primar.
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by timisoreanul »

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar mi se pare o declaratie tampita. E ca si cum cineva ar spune, ar fi cazul sa imi iau un Mercedes, asa ca imi duc Loganul la fiare vechi. Nu conteaza ca nu am bani de Mercedes, fac eu rost in urmatorii 10 ani si pana atunci pot sa stau si fara masina. Daca spuneau, avem bani sa facem un nou stadion, asa ca il demolam pe cel vechi, era altceva si merita sa facem toti un efort, cum a facut si Craiova.
Nu fac politica, dar as vrea sa ii vad pe cei din actualul CJ ca finalizeaza sau macar demareaza vreun proiect major, ca pana acum nu au trecut de etapa promisiunilor fara acoperire. Poate fac ceva peste doi ani cand sunt alegeri, e fain asa, trei ani stam si unul lucram, apoi cersim voturi si ne batem cu caramida in piept pentru maretele realizari.
In problema stadionului, toti cei care au trecut pe la Primaria Timisoara si CJ Timis au o mare vina, pentru ca in toti acesti ani nu au facut absolut NIMIC pentru construirea unui nou stadion, doar au desenat planse si au facut machete. Clujul a inceput sa isi faca stadion si sala polivalenta din propriile fonduri, dupa care au fost si ajutati de la centru.
Noi asteptam sa ne cada din cer. Suntem naivi daca speram ca Dragnea and comp vor aloca fonduri pentru un nou stadion la Timisoara, fiind evident mult mai importante si prioritare cele din Targu-Jiu, Alexandria sau Targoviste. Timisoara s-a dezvoltat mereu prin propriile forte, cu ajutor absolut nesemnificativ de la Bucuresti si asa ar trebui sa se intample si cu stadionul. Daca s-ar lasa la o parte orgoliile locale si s-ar asocia Primaria si Consilul Judetean, care au bugete generoase, nu cred ca in 4-5 ani nu s-ar putea face un stadion la Timisoara. Am fost pe Arena Nationala si oricat misto se face ca a costat mult, ca se strica gazonul, e un stadion absolut superb si Timisoara ar merita asa ceva, ca si de o sala polivalenta. Uitati cate evenimente se organizeaza la Cluj, iar la noi, pauza, chiar cand Contra e antrenor la nationala.
Asa ca noi sa sedem calmi, sa speram ca ne dau bani barosanii de la Bucuresti si pana atunci sa inchidem Dan Paltinisanu (ma intreb si eu unde va juca Poli, in ce oras).
Somn usor!
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by timisoreanul »

Iar daca se invoca siguranta, de problema de la peluza sud si tribuna a II-a am auzit prima data cum vreo 15 ani. De atunci s-au jucat zeci de meciuri cu casa inchisa si nu s-a prabusit stadionul. Probabil ca s-a mai agravat, dar nu cred ce e ceva ce nu se poate remedia. Orice proprietar trebuie sa isi intretina bunurile. Daca cei de la CJ nu vor decat sa il inchida si nu intentioneaza sa mai bage un leu acolo, sa il dea la Primarie.
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by Amadeus »

eu is plecat de vreo douaj de ani din TM, nu stiu ce frecusuri is intre CJ si CL sau autoritatile locale si cele de la bucale.
Daca nu se obtin bani de la centru, si CJ nu vrea sa aloce bani pt unul nou, se poate lua legatura cu un dezvoltator imobiliar mare si facut un schimb: DP (mai precis terenul de sub el) contra un stadion nou pe undeva pe la periferie (catre Giroc, Giarmata samd). sunt siguri ca s-ar gasi firme interesate.
Amadeus
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by banatean_violet »

timisoreanul wrote:
Thu Feb 22, 2018 10:50 pm
....
Asa ca noi sa sedem calmi, sa speram ca ne dau bani barosanii de la Bucuresti si pana atunci sa inchidem Dan Paltinisanu (ma intreb si eu unde va juca Poli, in ce oras).
Somn usor! ...
Pai nu te-ai prins? Nici Poli nici echipa de rugby, care intr-un fel sau altul sunt asociate ca imagine cu primaria, cu partidul rival, trebuie sa dispara din Timisoara pana la alegeri. S-a gasit minciuna cu siguranta spectatorilor care nu poate fi asigurata altfel, doar prin inchiderea totala a stadionului, lasat intentionat in paraginire. Cum au facut altii cu casa muhle, cum a facut primaria si actualul proprietar cu fostul liceu de arte plastice, asa face si pesedul cu stadionul. Asta-i tehnica, nu intretii, lasi sa se prabuseasca si apoi spui ca alta solutie nu este. CJ nu a fost in stare ca in peste 10 ani doar sa renoveze muzeul din centru si va fi capabil sa construiasca un stadion in 4-5 ani? Din pacate Timisul si Timisoara au ajuns pe mana unor politicieni de kkt, fara personalitate, niste gainari marunti si acum suportam consecintele in mai toate domeniile.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by englezul »

Este din nou momentul ca Robu daca are koaie sa ceara din nou stadionul in administrarea Primariei si a CL. si sa prevada in buget banii necesari ptr reparatii. Daca nu, sa bage carbuni/bani in stadionului nou din Buziasului. Mic dar nou...
Locked