Stadionul Dan Paltinisanu

Totul despre ACS Poli Timisoara
Locked
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by banatean_violet »

Ala de la CJ a spus clar ca nici nu se gandeste sa-l dea la primarie, sa-si vada fiecare de ale lui.
Solutia asta ar fi, cat mai urgent demararea de catre primarie a actiunilor pentru construirea acelui stadion nou de 7-10000 de locuri. Ar putea lua locul altor investitii pe lista de prioritati, de exemplu in loc de fantana cantatoare, nu cred ca va fi mare suparare in oras daca va canta ceva mai tarziu.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by englezul »

banatean_violet wrote:
Fri Feb 23, 2018 9:11 am
Ala de la CJ a spus clar ca nici nu se gandeste sa-l dea la primarie, sa-si vada fiecare de ale lui.
Solutia asta ar fi, cat mai urgent demararea de catre primarie a actiunilor pentru construirea acelui stadion nou de 7-10000 de locuri. Ar putea lua locul altor investitii pe lista de prioritati, de exemplu in loc de fantana cantatoare, nu cred ca va fi mare suparare in oras daca va canta ceva mai tarziu.
Nu renunta Robu la fantana nici mort. Ii clar ca-i dus... :dizzy:
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by impossible »

banatean_violet wrote:
Fri Feb 23, 2018 9:11 am
Ala de la CJ a spus clar ca nici nu se gandeste sa-l dea la primarie, sa-si vada fiecare de ale lui.
Solutia asta ar fi, cat mai urgent demararea de catre primarie a actiunilor pentru construirea acelui stadion nou de 7-10000 de locuri. Ar putea lua locul altor investitii pe lista de prioritati, de exemplu in loc de fantana cantatoare, nu cred ca va fi mare suparare in oras daca va canta ceva mai tarziu.
Noi nu suntem in stare sa ridicam o amarata de sala de sport (la care lucrarile au inceput in 2010) sau sa renovam o piata. Ce sa mai vorbim de stadion! Are rost sa ne apucam de o lucrare pe care sa o terminam prin 2050 toamna? X(
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by englezul »

Sala de sport nu are probleme cu finantarea ci cu insolventa si reaua credinta a constructorului. Piata din Cartan, acolo sunt ceva probleme tehnice din ce citesc. Asa hulit cum este, primarul a dus totusi la final punerea in opera a unor obiective, nu cred ca ar fi o problema ...
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by timisoreanul »

Daca nu am fost in stare pana acum, trebuie sa fim de acum incolo. Oricum in memoria colectiva raman marile proiecte, asta a facut-o X, cealalta Y, iar nu ca s-a carpit o strada la marginea orasului, nu ca aceste lucruri nu ar fi importante. Sa ne facem un stadion nou e un obiectiv ambitios, dar realist pentru un oras ca si Timisoara. Cei care conduc orasul si judetul pot sa doarma in papuci in timpul mandatului, sau sa faca niste lucruri cu care sa ramana in istoria orasului. E alegerea lor, dar noi suportam consecintele (in)competentei lor.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by impossible »

englezul wrote:
Fri Feb 23, 2018 10:41 pm
Sala de sport nu are probleme cu finantarea ci cu insolventa si reaua credinta a constructorului. Piata din Cartan, acolo sunt ceva probleme tehnice din ce citesc. Asa hulit cum este, primarul a dus totusi la final punerea in opera a unor obiective, nu cred ca ar fi o problema ...
Tocmai la acest lucru ma refer. Ce se intampla daca patim la fel si in cazul stadionului? Trebuie sa fim in stare sa evitam astfel de probleme. Crezi ca nu vor fi piedici? Mai e si problema banilor ... costa mult mai mult decat o sala de sport. Si inca ceva. Se vorbea, intr-o vreme, de un stadion pentru echipa de rugby. Nu s-a mai auzit nimic. Da-mi voie sa fiu sceptic ca la noi se va realiza ceva. Noi vrem, dar ...
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by banatean_violet »

Pana se construieste noul stadion modern, ca o fi mai mic sau mai mare, mi-e teama ca daca avem primul meci din playout acasa, conform prognozelor meteo, nu vom fi in stare sa prezentam o suprafata de joc regulamentara. Dar poate ca ne fac o surpriza robu, dobra punand in priza instalatia de dezghetare a gazonului, sau ies amandoi voiosi la lopata.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by impossible »

In bugetul orasului pe 2018 se regasesc urmatoarele:
  • Studiu fezabilitate+proiect stadion rugby/fotbal Buziasului (+bazin inot) - 500 mii lei
  • Sala polivalenta UPT - 1 milion lei
  • Studiu fezabilitate+proiect sala polivalenta 16000 locuri - 400 mii lei
Ramane de vazut ce se va face si ce nu. Oricum, cu stadionul mai e de asteptat.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by englezul »

impossible wrote:
Mon Feb 26, 2018 12:17 pm
In bugetul orasului pe 2018 se regasesc urmatoarele:
  • Studiu fezabilitate+proiect stadion rugby/fotbal Buziasului (+bazin inot) - 500 mii lei
  • Sala polivalenta UPT - 1 milion lei
  • Studiu fezabilitate+proiect sala polivalenta 16000 locuri - 400 mii lei
Ramane de vazut ce se va face si ce nu. Oricum, cu stadionul mai e de asteptat.
Nu pricep de ce se ambitioneaza sa risipeasca banii pe tampenii. Daca pesedeii au hotarat sa faca o sala la Giroc, lasa-i da-i in plm s-o faca si gata. Canalizeaza-ti eforturile pe alte obiective realizabile nu cheltui banii doar ca sa le faci in ciuda ! X(
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by englezul »

Seful CJ Timis anunta ca CNI NU va da bani pentru constructia unui nou stadion la Timisoara


Timișoara nu are nicio șansă de a primi bani de la Compania Națională de Investiții pentru construcția unui nou stadion, în următorii doi ani de zile. O spune chiar președintele Consiliului Județean Timiș, Călin Dobra, care are în plan ca în cursul acestui an să închidă Stadionul Dan Păltinișanu, care a fost construit în anul 1960 și care este în stare avansată de degradare.

„Eu cred că nu mai rentează o investiție în actualul stadion, pentru că ar necesita o investiție deosebit de mare pentru că discutăm de ceea ce înseamnă reabilitarea infrastructurii, consolidarea tribunelor ceea ce nu cred mai merită investiții. Stadionul este construit din 1960, eu cred că Timișoara merită un stadion nou modern. O să ne facem strategia financiară după ce o să avem documentele realizate ca să știm și valoarea estimativă a unei astfel de investiții. Trebuie să vă spun că mai mult ca sigur nu o să primim finanțare de la CNI pentru stadion. Trebuie să fiu sincer și corect în acest sens. Avem solicitare de la CNI pentru ceea ce înseamnă sala polivalentă. CNI în momentul acesta din punct de vedere al stadioanelor va investi în cele patru stadioane din București pentru că au obligativitatea de a le pune în funcțiune în 2019, începutul lui 2020 că suntem organizatori în ceea ce înseamnă o etapă în Campionatul European de Fotbal. Pe lângă stadionul pentru desfășurarea meciurilor trebuie să asigurăm și stadioane bine puse la punct pentru ceea ce înseamnă antrement. Tocmai asta vă spuneam că discutăm de finanțare în momentul în care știm valoarea estimativă a proiectului. Nu are rost să discutăm acum. Am dat drumul la un studiu de prefezabilitate cu o notă conceptuală. (…) În câteva luni va fi gata„, a spus Dobra.

Primarul Timișoarei a cerut ca stadionul să fie predat în administrarea municipalității. Răspunsul lui Călin Dobra a fost însă ferm. „Nu! Pentru ce? Nu înțelegeți că nu merită să se reabiliteze? Dacă primăria are bani, putea să realizeze un stadion nou modern. Nu știu de ce nu a realizat până acum. Eu transmit un apel spre primarul Nicolae Robu să lase glumele și jocurile astea. Când discutăm că facem un stadion nou, lansează invitația să nu facem, să lăsăm la stadiul de muzeu că îl reabiltează primăria. Vrem să facem o parcare de cinci etaje, nu e bună, mai punem două etaje. Fiecare să își vadă de activitatea lui și să realizeze obiectivele pe care și le-a asumat”.


https://voceatimisului.ro/seful-cj-timi ... timisoara/

asta ptr cine inca mai spera in buna credinta a pesedeilor mizerabili X( X( X(
Locked