Stadionul Dan Paltinisanu

Totul despre ACS Poli Timisoara
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by marci75 »

DP 2-6 wrote:
Nou stadion pentru Timişoara. Aceeaşi placă…


Problema unui nou stadion al Timişoarei, unul mare şi modern, a fost pusă şi în trecut. Mai ales în preajma alegerilor, toţi candidaţii vorbeau despre importanţa unei noi arene. Şi actualul primar Nicolae Robu a vorbit despre acest subiect, şi anul trecut, iar acum este pus pe fapte mari. Teoretic, cel puţin.

Primăria va lansa un concurs internaţional de soluţii pentru proiectarea viitorului stadion al Timişoarei, care să fie construit în parteneriat cu autorităţile locale şi judeţene, dar şi cu bani europeni.

“Așteptăm un proiect ultramodern, ultrafuncțional, cuprinzând stadionul în sine cu toate funcționalitățile pe care un stadion modern le are, inclusiv cu spații comerciale, dar și o parcare adecvată. Ne dorim un stadion cu o capacitate între 40000 și 45000 de locuri care să poată găzdui evenimente sportive și artistice de prim rang. Dorim ca în măsura în care programele europene pentru perioada 2014-2020 o vor permite, finanțarea principală să fie asigurată din fonduri europene. Proiectul noului stadion și realizarea sa dorim să le facem în parteneriat cu Consiliul Local Timișoara și Consiliul Județean Timiș. Am avut discuții cu domnul Bojin în acest sens și vom stabili contribuțiile părților”

Nicolae Robu, primar Timişoara

Rămâne de văzut când va fi lansat concursul şi când va fi posibilă începerea propriu-zisă a lucrărilor.
http://www.banatsport.ro/nou-stadion-pe ... asi-placa/


Vad ca a fost preluata stirea de toata presa.
Cristi brancovan
Posts: 29
Joined: Sun Feb 10, 2013 2:03 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by Cristi brancovan »

domnul primar a lansat si un fel de concurs adresat studentilor de la Politehnica si suporterilor.
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by orangetm »

Cred ca va bantuie (si) noptile premarele asta... :))
Daca l-ati ridicat la rang de EL, cum e mistocarit zilnic "dincolo"... :))
Vae victis...
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by AndreiVajnaII »

Pe bune. Deja toate argumentele de dincolo se leaga de persoana lui Robu.
User avatar
LILIaKu-
Posts: 1521
Joined: Mon Oct 01, 2012 8:59 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by LILIaKu- »

eu stiu o vreme cand pe forumul celalalt NU se discuta politica.
M-am vandut la USL pentru mici si bere gratis, platiti din bani publici.
Cristi brancovan
Posts: 29
Joined: Sun Feb 10, 2013 2:03 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by Cristi brancovan »

Baieti, nu ai cum sa nu discuti de domnul primar deoarece e in tot si in toate. De cate ori ati auzit conducerea clubului (Staicu, Boit, Rosenblum, Musat ...) sa anunte ceva important? Toate lucrurile sunt anuntate direct de domnul primar si legat de echipa si legat de orice in oras. Nu e problema mea ca dandul sa expune publicului atat de mult.
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by orangetm »

Nici a mea nu e ca se expune premarele. Nu mi-e tata, nu mi-e mama. De fapt, mi-e indiferent.
Problema e ca s-au mixat mai multe chestii sub faldurile ASTD, de la fotbal pana la glO si asta mie imi spune faptul ca lucrurile au luat-o razna de atunci.
Raman la parerea ca s-au contrat orgoliu vs. orgoliu (asta strict vorbind de Poli) si ca de atunci nu se mai poate discuta rational cu unii oameni, oameni cu care eu, cel putin, am avut multe in comun cativa ani din viata.
Dar daca se doreste (si) manipulare si propaganda pe partea aia, eu ce sa fac?
Fiecare doarme cum isi asterne.
Eu nu pot gira un proiect ce nu mi-l pot asuma in integralitatea lui fotbalistico-politica.
Pana una-alta, in afara de ambitiile unora, pentru mine e destul ca avem un club ce continua cat de cat activitatea sportiva la nivel de copii, juniori si seniori.
Am mai zis-o ca pentru majoritatea polistilor stadionul Stiinta nu reprezinta miezul alb-violet, asa cum spune un "infocat" membru de la voi. Sloganuri pot scrie si eu si altii, realitatea e ca Poli e acolo pe DP. Daca mergem pe calea asta, putem sa ne declaram si ripensisti, ca doar am fost si de aia o vreme scurta.
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
PSC
Posts: 655
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:40 pm
Location: Timișoara

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by PSC »

Clubul funcționează din bani publici și Robu e omul pe care timișorenii l-au votat să le gestioneze banii astfel că are tot dreptul să apară în tot și în toate.
Cel puțin la nivel de intenție (declarativ) ca și plan ce vrea Robu nu e atât de diferit față de ce vreți voi: un stadion nou, un club care să nu mai fie jucăria unui om de afacer, implicarea comunității (de afaceri) în susținerea clubului, schimbarea imaginii negative create de Iancu în jurul clubului, investiții în centrul de copii și juniori etc. Că doar o parte din ceea ce declară că va face se va realiza e partea a doua dar până acum e în grafic și eu cred că merită credit și de aia și i-l dau.
Image
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by AndreiVajnaII »

Da ba, da o mutat clubu de la Recas! ~x(

Lasand gluma la o parte, ai sintetizat perfect!
Cristi brancovan
Posts: 29
Joined: Sun Feb 10, 2013 2:03 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by Cristi brancovan »

orangetm, e legitimezi o echipa prin stadion. Cam asta face si domnul primar, tinand departe orice alta echipa ce ar putea evolua acolo. Eu nu pretind ca pe Stiinta joaca vreo echipa ce mai continua juridic sau sportiv echipa Poli cu care am crescut noi. Lucru ce spun eu ca e valabil si pe Dan Paltinisanu indiferent cate artificii juridice s-ar incerca.

Chiar si asa, eu o sa accept ca e un implant reusit ca in cazul aceleasi solutii politice din urma cu 10 ani (AEK) in momentul in care managementul o sa reuseasca sa aduca la stadion meci de meci 10.000 de oameni, chiar daca printre ei nu o sa fiu si eu. Curat, pe teren si prin marketing. Eu cu managementul acesta spun ca o sa fie foarte greu si de aceea il combat. Dar poate la un moment dat echipa o sa se rupa de politic la fel cum s-a intamplat si in perioada Dobos dupa Ciobanu si Armas, iar clubul o sa fie condus dupa un model profesionist, nu dupa modelul RATT-ului, Colterm-ului, ADP-ului etc.

La ce saracie e in Romania, daca s-ar obtine aceeasi bani publici ca in perioada 2008-2011, ACS Poli poate ajunge in al doilea an de A in primele 5 echipe din Romania ....dar fara Staicu, Boit si Rosenblum
Locked