Stadionul Dan Paltinisanu

Totul despre ACS Poli Timisoara
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by banatean_violet »

Au vorbit? Sper sa nu fie probleme cu dosarul de licentiere din cauza acestei brambureli cu stadionul.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by englezul »

banatean_violet wrote:
Tue Mar 06, 2018 2:11 pm
Au vorbit? Sper sa nu fie probleme cu dosarul de licentiere din cauza acestei brambureli cu stadionul.
La licentiere am primit derogare dupa ce au stat cei din club in pozitia ghiocel si au facut ca si labus. Cei de la CJ spuneau ca nu au stiut ca sunt necesare nu stiu ce investitii. Niste mizerabili. Daca nu schimba posturile de transmisiune de la T2 la T1 si sa amenajeze pe centrul T1 posturile de comentator greu de crezut ca-i mai pacalim un sezon. Argumentul comunistilor a fost ca ne construim stadion nou si nu mai invstesc in DP ( nu au spus insa in care viata se va intampla asta). Ptr tribune, se inchid definitiv cele cu probleme ca si la Rapid si asta e, raman insa celelalte probleme... Ei nu au fost in stare sa schimbe 5 becuri la nocturna, se joaca in semiantuneric, dar mai sa bage lei grei in stadion. X( X( X(
User avatar
ceasul13
Posts: 393
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:21 pm
Location: Timisoara

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by ceasul13 »

:)) Sunt curios ce aflam dupa ... Salveaza stadionul sau il ingroapa de tot ...

Cristi Brâncovan invită autoritățile la o dezbatere publică legată de stadion. Când și unde va avea loc

Situația infrastructurii sportive din Timișoara va fi subiectul unei dezbateri la care va putea lua parte și cetățenii obișnuiți. Primarul Timișoarei și Călin Dobra, șeful CJ Timiș, au răspuns pozitiv invitației făcute de Cristian Brâncovan. Întâlnirea va avea loc marți, într-un local din Piața Unirii. „Sunt așteptați toți cetățenii ce doresc să formuleze întrebări pertinente adresate invitaților, pe tema situației infrastructurii sportive timișorene din prezent și perspectivele dezvoltării acesteia în viitorul apropiat”, se arată pe pagina evenimentului. Recent președintele CJT a avansat varianta închiderii arenei „Dan Păltinișanu”, din vară, din cauza stării avansate de degradare a acesteia. Călin Dobra a spus că nu se merită investit în vechea structură și că trebuie căutate modalități de finanțare a unui stadion nou. CNI nu ajută deloc Timișoara în acest sens. În replică edilul-șef al orașului susține varianta trecerii arenei în proprietatea Primăriei pentru a se mai putea investi în reparații și consolidare. Variantă care nu e luată în calcul la CJT, proprietara arenei. Dezbaterea va avea loc marți, de la ora 18.00, în Clubul D’arc. Accesul celor interesați va fi liber și se face prin str. General Ieremia Grigorescu, după cafeneaua D’arc din Piața Unirii, la demisol.

https://www.pressalert.ro/2018/03/dezba ... mar-dobra/
POLI te voi iubi oriunde te vei afla, fie (deocamdata) si doar in inima mea.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by englezul »

Sunt pentru orice solutie, din partea oricui vine, care sa depaseasca stadiul de poveste ! :dizzy:
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by timisoreanul »

Bineinteles, ar fi minunat sa inceapa un concurs de realizari intre Primarie si CJ, iar nu de baliverne. Daca face Dobra un stadion nou, va ramane in istoria orasului. Dar, daca participa cineva la acea intalnire, sa ne spuna Dobra de unde va asigura finantarea, pentru ca un stadion nou si de dimensiunile actualului costa enorm, iar el a recunoscut ca nu vom fi sprijiniti de Compania Nationala de Investitii, care are alte proiecte prioritare. Asa ca eu raman foarte sceptic, ba chiar ma declar un Toma necredinciosu, pana nu il vad, nu cred. Oricum si stadionul mai mic ce vrea sa il faca Robu e binevenit, pentru ca sunt totusi trei echipe din Timisoara in primele doua ligi, asa ca nu ar ramane nefolosit.
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by Pffv »

englezul wrote:
Fri Mar 09, 2018 7:40 pm
Sunt pentru orice solutie, din partea oricui vine, care sa depaseasca stadiul de poveste ! :dizzy:
.... si apoi stadiul de prefezabilitate , fezabilitate , licitatii , contestare licitatii , proiectare , refacere fezabilitate ca a expirat (!!!??) , noi licitatii si ....iar de la incaput . Floare la ureche Boos , vom avea nepoti la gimnaziu pana atunci . :D
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by impossible »

Sa luam un exemplu. Aradul :ymsick: . Stadion nou de 12700 de locuri. Primar de la acelasi partid, deci situatie oarecum similara cu a noastra. Finantare de la bugetul local ... aici ar trebui sa avem noi un avantaj (buget mai mare). Costuri estimate de 11 milioane de euro (promisiuni de 2,5 milioane de la CNI, obtinute pe vremea guvernului Ciolos ... doar promisiuni). Acolo s-a facut licitatia in 2013, constructia a inceput in 2014 ... inca se lucreaza.

De ce am dat acest exemplu? Ca sa ne luam gandul ca la noi se va face ceva. De cativa ani buni noi n-am reusit sa depasim etapa studiului de fezabilitate. Daca urmam exemplul Aradului :ymsick: atunci stadionul nostru va fi gata in ... 2024. De fapt, nu, am gresit. In 2024 inca se va lucra la el.

Daca, printr-o minune, ramanem in liga 1, la anul s-ar putea sa jucam chiar la ... Arad :ymsick: . Interesant ca la Arad :ymsick: se face, iar la noi inca este la stadiul de promisiune. Sigur, Aradul :ymsick: a avut an de an echipa de liga 1 si avea neaparat nevoie. Noi, dimpotriva ...
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by englezul »

impossible wrote:
Mon Mar 12, 2018 12:51 am
Sa luam un exemplu. Aradul :ymsick: . Stadion nou de 12700 de locuri. Primar de la acelasi partid, deci situatie oarecum similara cu a noastra. Finantare de la bugetul local ... aici ar trebui sa avem noi un avantaj (buget mai mare). Costuri estimate de 11 milioane de euro (promisiuni de 2,5 milioane de la CNI, obtinute pe vremea guvernului Ciolos ... doar promisiuni). Acolo s-a facut licitatia in 2013, constructia a inceput in 2014 ... inca se lucreaza.

De ce am dat acest exemplu? Ca sa ne luam gandul ca la noi se va face ceva. De cativa ani buni noi n-am reusit sa depasim etapa studiului de fezabilitate. Daca urmam exemplul Aradului :ymsick: atunci stadionul nostru va fi gata in ... 2024. De fapt, nu, am gresit. In 2024 inca se va lucra la el.

Daca, printr-o minune, ramanem in liga 1, la anul s-ar putea sa jucam chiar la ... Arad :ymsick: . Interesant ca la Arad :ymsick: se face, iar la noi inca este la stadiul de promisiune. Sigur, Aradul :ymsick: a avut an de an echipa de liga 1 si avea neaparat nevoie. Noi, dimpotriva ...
Falca a miscat multe lucruri acolo inca de pe vremea pdl-ului. Noi am luat clasica muie de la toti si in special de la ai nostrii. Sa nu mai amintesc de exemplu ce descarcari de pe autostrada au ei fata de noi. In Timisoara este multa fala total nejustificata si multe vorbe/povesti, fapte mai putin. Si din cate imi dau seama, asa va ramane situatia si in viitor...
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by banatean_violet »

Cica urmatoarele pe lista la construit stadioane ar fi Bacau si Pitesti conform declaratiilor candidatului helvet la sefia ferefe.
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Stadionul Dan Paltinisanu

Post by DP 2-6 »

N-am știut că frf-ul construiește stadioane! :D
Locked