Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Totul despre ACS Poli Timisoara
Locked
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by Ivanhoe »

Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by DP 2-6 »

Marian Iancu vrea să cedeze palmaresul lui Poli: "Sîntem în discuţii"


Fostul patron al lui Poli Timişoara, Marian Iancu, spune că se află în discuţii pentru cedarea palmaresului bănăţenilor.


Iancu a renunţat să-i mai finanţeze pe timişoreni anul trecut, iar echipa s-a desfiinţat la finalul sezonului, deşi se afla pe loc promovabil. Între timp, în Timişoara au apărut alte două echipe: ACS Poli Timişoara, care joacă în Liga B, şi ASU Poli Timişoara, din liga a cincea.

"Sîntem în discuţii cu cei de la ACS să le dăm posibilitatea să beneficieze de palmares, cel pentru care noi am luptat şase ani de zile, pentru a umple din nou stadionul Dan Păltinişanu. ASU este o echipă înfiinţată acum cîţiva ani de zile, care nu va primi niciodată din partea noastra dreptul să se ataşeze istoriei şi palmaresului.

După primul Comitet Executiv vor fi obligaţi să-şi schimbe numele, pentru că în Timişoara acest simbol trebuie să fie respectat şi să nu mai existe pe toate gardurile şi pe toate drumurile, iar cei care îşi doresc să se numească Poli Timişoara să abuzeze", a spus Marian Iancu pentru Dolce Sport.
gsp
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by orangetm »

DP 2-6 wrote:Marian Iancu vrea să cedeze palmaresul lui Poli: "Sîntem în discuţii"


Fostul patron al lui Poli Timişoara, Marian Iancu, spune că se află în discuţii pentru cedarea palmaresului bănăţenilor.


Iancu a renunţat să-i mai finanţeze pe timişoreni anul trecut, iar echipa s-a desfiinţat la finalul sezonului, deşi se afla pe loc promovabil. Între timp, în Timişoara au apărut alte două echipe: ACS Poli Timişoara, care joacă în Liga B, şi ASU Poli Timişoara, din liga a cincea.

"Sîntem în discuţii cu cei de la ACS să le dăm posibilitatea să beneficieze de palmares, cel pentru care noi am luptat şase ani de zile, pentru a umple din nou stadionul Dan Păltinişanu. ASU este o echipă înfiinţată acum cîţiva ani de zile, care nu va primi niciodată din partea noastra dreptul să se ataşeze istoriei şi palmaresului.

După primul Comitet Executiv vor fi obligaţi să-şi schimbe numele, pentru că în Timişoara acest simbol trebuie să fie respectat şi să nu mai existe pe toate gardurile şi pe toate drumurile, iar cei care îşi doresc să se numească Poli Timişoara să abuzeze", a spus Marian Iancu pentru Dolce Sport.
gsp
Erata: ASU, alintata acum cu drag SS, nu a aparut acum, ci acum cativa ani, exact cum zice Jabba, dupa ce tot ASU, ailalta, a aceleiasi UPT, a fuzionat cu viniturile alea de echipe, pe care ulterior le-am alintat Poli timp de 10 ani.
ACS a aparut acum, in 2012...

Si recomand aprigilor suporteri de peluza sa nu mai afirme niciodata ca DOAR ei sunt spiritul Politehnicii.
SI ei sunt, dar SI-ul asta e o nuanta importanta si esentiala a discutiei.
Cand vor pricepe ca nu sunt ei miezul, se mai poate discuta...
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by Pffv »

orangetm wrote:Si recomand aprigilor suporteri de peluza sa nu mai afirme niciodata ca DOAR ei sunt spiritul Politehnicii.
SI ei sunt, dar SI-ul asta e o nuanta importanta si esentiala a discutiei.
Cand vor pricepe ca nu sunt ei miezul, se mai poate discuta...
Sinteza exacta si la obiect a disensiunii actuale .
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by banatean_violet »

Cand vor pricepe ce inseamna o discutie civilizata, fara injuraturi, fara mentalitati de tip becali (ala crede ca daca are o suma de x bani are voie sa injure pe oricine si el hotaraste orice si pentru altii, unii din fosta peluza au impresia ca daca ei au fost in x deplasari au dreptul sa injure orice alt suporter si ei decid pentru toti timisorenii care-i Poli) ... Daca asta e spiritul Banatului promovat de catre ei, dispretul fata de suporterii care nu sunt de aceeasi parere cu ei, injuratura ca metoda de impunere a propriului punct de vedere, dorinta ca fotbalul de performanta in Timisoara mai bine sa dispara decat sa se dezvolte daca Poli a reinviat altfel decat in planurile lor, atunci e foarte bine ca au ales alta echipa.
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by timisoreanul »

Ma bucur ca ati infiintat acest forum. Sincer, mi se pare ca membrii drukeriei dau dovada de incapatanare si ipocrizie. Pur si simplu, au decretat ca si o axioma ca Poli din liga a V-a este adevarata Poli, iar ACS Poli nu este Poli. Nimic mai fals. Ambele cluburi, cel putin deocamdata, nu au nicio legatura cu Poli infiintata in 1921. Daca vechiul club ar fi ajuns in liga a V-a si ar fi jucat pe Dan Paltinisanu, personal nu as fi ratat niciun meci. Insa nu este cazul. Cand imi mai amintesc de entuziasmul cu care a fost primita AEK Bucuresti, dupa 5 ani de liga a II-a, cu stadionul plin (40000 de spectatori in primele meciuri pe teren propriu), cu jucatori care nu aveau legatura cu zona noastra, singurul cuvant care imi vine in minte este ipocrizie. Asta in timp ce noua echipa, care nu are niciun finantator privat, ci este sustinuta de Consiliul Judetean, Consiliul Local si Universitatea Politehnica, avand in componenta multi jucatori tineri, crescuti de Poli si din regiunea noastra, precum si multi jucatori care au jucat la Recas (de asemenea o echipa de-a noastra) este privita de unii cu o reticenta pe care nu o inteleg. Mai mult, nu inteleg nici spiritul de turma al galeriei. Credeam ca multi vor analiza situatia cu propria minte si nu se vor lasa manipulati de unii lideri, care au o motivatie pe care inca ma straduiesc sa o inteleg, pentru ca nu are nicio logica. Chiar am scris lucrurile acestea in vara pe forumul clubului, inainte sa plec din concediu, iar cand m-am intors, surpriza, toate posturile erau sterse iar forumul se transformase intr-unul al ASU Politehnica. Asta ca sa nu mai spun de ostilitatea cu care am fost contrat. Nici nu mai vorbesc de gesturile golanesti de a scrie pe zidurile din oras ca ”ACS Recas nu e Poli”. Cu regret tin sa informez ca, in egala masura, nici ”ASU Politehnica nu este Poli”. In fine, probabil ca incet, incet, lucrurile se vor aseza. ACS Poli va promova, sper ca in acest sezon, daca nu, sunt convins ca se va intampla in sezonul viitor, in timp ce ”adevarata Poli” se va zbate in ligile inferioare multi ani de acum inainte. M-am cam aprins. Concluzia mea este ca toti cei implicati in noul proiect (autoritati, conducatori, jucatori, antrenori) merita mai multa sustinere, iar pe mine ma deranjeaza apatia asta.
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by orangetm »

Bine ai venit aici, @timisoreanul! :ymhug:

O postare de bun simt si cu adevaruri dureroase...
Din pacate, lipsa de ratiune si spiritul gregar au invins momentan luciditatea...
De ce? Eu stiu multi factori care au dus aici, dar nu mai am chef sa ii reamintesc.
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by AndreiVajnaII »

Sa privim spre viitor!


Chiar daca cu lupa....
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by englezul »

Sau cu telescopul...
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by DP 2-6 »

Noua ACS Poli va primi palmaresul de la Marian Iancu, spune Robu

Primarul Timişoarei, Nicolae Robu, a afirmat, marţi, că a avut o discuţie cu patronul defunctei FC Politehnica, Marian Iancu, privind transferarea palmaresului, a dreptului asupra numelui şi culorilor clubului, către noua ACS Poli. Edilul spune că Iancu este de acord cu acest lucru şi că nu mai are niciun interes în ceea ce priveşte fotbalul timişorean.

„Având în vedere că noua Poli merge foarte bine, este pe locul trei, la un singur punct de ocupanţii locului doi, am considerat că a sosit momentul să facem demersurile pentru aducerea palmaresului şi a dreptului asupra numelui şi culorilor istorice la această structură. L-am contactat pe domnul Iancu şi dânsul şi-a reafirmat acordul de a face acest transfer, altfel spus şi-a reafirmat hotărârea de a materializa angajamentul benevol pe care şi l-a luat în campania electorală ca în cazul în care eu voi deveni primar şi voi gira – desigur nu de unul singur, din postura de primar – o structură fotbalistică Poli să transfere palmaresul şi dreptul asupra numelui şi culorilor acestei structuri”, a afirmat, marţi, Robu.

Edilul spune că Marian Iancu îşi va respecta promisiunea fără să primească nimic în schimbul palmaresului.

„Transferul se va face fără bani, nu s-a pus problema să plătim pentru asta, este un gest la care domnul Marian Iancu s-a angajat. Nu ştiu să vă spun cât va dura, dar este important că iniţiem acest demers. Structura domnului Iancu rămâne şi nu are cum cum să apară confuzii cu noua structură. Structura domnului Iancu există, dar echipa acelei structuri nu participă la competiţii şi nu e abilitată să participe. Domnul Iancu a spus că nu mai are interes pentru Timişoara în domeniul fotbalului”, a conchis primarul.
http://www.tion.ro/noua-acs-poli-va-pri ... bu/1191692
Locked