Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Totul despre ACS Poli Timisoara
Locked
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by englezul »

impossible wrote:
Multumesc. Inseamna ca din campionatul viitor ar cam trebui sa avem dreptul de folosinta a numelui, culorilor si palmaresului. Poate nu interpretez eu bine dar, conform legii nr. 85/2014 (a insolventei) - art. 33 - alin. (3), daca in 3 ani o societate aflata in insolventa nu-si rezolva problemele intra in faliment ("Executarea planului de reorganizare nu va putea depasi 3 ani, calculati de la data confirmarii planului.").
Sa fie primit !
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by timisoreanul »

impossible wrote:
Multumesc. Inseamna ca din campionatul viitor ar cam trebui sa avem dreptul de folosinta a numelui, culorilor si palmaresului. Poate nu interpretez eu bine dar, conform legii nr. 85/2014 (a insolventei) - art. 33 - alin. (3), daca in 3 ani o societate aflata in insolventa nu-si rezolva problemele intra in faliment ("Executarea planului de reorganizare nu va putea depasi 3 ani, calculati de la data confirmarii planului.").
Nu e chiar asa, termenul de 3 ani se refera la planul de reorganizare, care si acesta poate fi prelungit in anumite conditii. Deocamdata, societatea lui Iancu se afla in faza solutionarii contestatiilor la tabel (adica trebuie sa se stabileasca exact lista creditorilor si cuantumul creantelor fiecaruia), insa dosarul a fost stramutat de la instantele din Timisoara. Dupa ce se depaseste aceasta etapa se hotaraste fie intrarea direct in faliment (adica se vinde tot ce se poate si se radiaza societatea), fie, daca se dovedeste ca sunt sanse de redresare, adoptarea unui plan de reorganizare, care inseamna continuarea activitatii si plata creditorilor. In general, dosarele de insolventa ale unor societati mari implica destul de mult timp pentru solutionare. Sunt foarte rare situatiile in care un plan de reorganizare si reuseste. In general, toti vad beneficiile pe termen scurt (faptul ca nu mai pot fi urmariti de creditori), dar isi afecteaza credibilitatea si doar isi amana sfarsitul. Si eu sunt foarte curios, in acest context, ce se va intampla cu marile cluburi aflate in insolventa (Dinamo, Rapid, CFR Cluj, U Cluj, Petrolul, Astra, si altele, pentru ca sigur mi-au scapat cateva).
Oricum, mi se pare trista situatia actuala din fotbalul romanesc, in care asemenea echipe de traditie sunt in colaps, in fiecare an se retrag echipe in timpul competitiei, iar altele intra in insolventa. Pana la urma, singura solutie pentru supravietuirea fenomenului sportiv si fotbalistic este, oricat ar protesta unii si altii, sustinerea cluburilor din bugetul primariilor, asa cum se intampla si la Poli. S-a dovedit ca marii patroni ai ultimilor ani nu au urmarit decat sa se imbogateasca, prin mijloace mai mult sau mai putin legale, iar nu sa faca un act de binefacere pentru colectivitatile locale. Iar acum, pare-se ca toti fug de investitii in sport, pentru ca nu mai renteaza.
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by DP 2-6 »

Comisia de Recurs a dat decizia FINALĂ în cazul SC Politehnica Timișoara SA vs. AJF Timiș și FRF!

Desfășurată ieri, rejudecarea cazului fostei societăți, care acuza folosirea în mod neregulamentar a denumirii și culorilor de către ASU Politehnica și ACS Poli, a primit un răspuns final și de la Comisia de Recurs a FRF. Așa cum era oarecum de așteptat cazul a fost respins. Prin urmare, atât AJF Timiș, cât și cele două entități sportive timișorene, ASU și ACS Poli, răsuflă în continuare liniștite și își pot continua activitatea cu numele mult iubit în Banat.

Societatea care a fost condusă de Marian Iancu până la instrarea în insolvență și-a epuizat astfel și ultima cale de atac pe plan intern. Rând pe rând Comisia de Disciplină și CNSL și-au declina competența de a judeca ”atacul” vechiului club Politehnica asupra AJF Timiș (pentru ASU Poli), respectiv FRF (pentru că și ACS Poli a ajuns între timp pe ”lista neagră”). Comisia de Recurs a amânat inițial judecarea cazului, stabilită prima dată pe 26 februarie, motivul ar fi legat de neinformarea unora dintre cei care sunt parte din caz, precum AJF Timiș, președintele forului județean, Dănuț Lața, declarând pentru Sport9.ro că nu știa de data de judecată inițială. În fine, Comisia de Recurs a respins cazul ca fiind nefondat.

Pentru SC Politehnica Timișoara SA, care nu a mai activat de mai bine de doi ani și jumătate în competiții și care în vară ar trebui să-și facă echipă pentru a nu dispărea complet din ”scriptele” FRF-ului, mai există doar calea de atac la TAS. Acolo unde cazul a fost respins inițial pentru că nu a fost judecat la comisiile din țară. De la început SC Politehnica a cerut drepturi financiare, inițial 983.000 de euro de la echipa Univ. Politehnica pentru folosirea numelui de Poli și a culorilor alb-violet.
http://www.sport9.ro/comisia-de-recurs- ... is-si-frf/
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by impossible »

Cred ca s-au saturat aia de la TAS de cazuri "Poli vs. Poli".
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by banatean_violet »

Acum e o varianta noua Poli vs Poli si Poli.
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by orangetm »

Pe 31 mai 2011, acum fix 4 ani buni, suflarea polistă primea o știre la care nu s-ar fi putut nici măcar gândi vreodată: Politehnica Timișoara, vice-campioana României, nu primea licența pentru Liga1 în următorul sezon, ceea ce ducea la retrogradarea echipei noastre dragi. Chiar dacă aveam un gust amar că am pierdut campionatul în fața (h)Oțelului, Poli ar fi urmat să joace în preliminariile Ligii Campionilor..
Ziua de 31 mai 2011 a reprezentat începutul sfârșitului.. să ne amintim de meeting-ul suporterilor de acum 4 ani și să sperăm că ACS Poli Timisoara va deveni cât de repede o forță a României ...în violet! ‪#‎haiPoli‬ !

http://youtu.be/FE0JTl8b_ng
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
bvgtm
Posts: 414
Joined: Sun Dec 02, 2012 5:41 pm
Location: Timişoara
Contact:

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by bvgtm »

orangetm wrote:Pe 31 mai 2011, acum fix 4 ani buni, suflarea polistă primea o știre la care nu s-ar fi putut nici măcar gândi vreodată: Politehnica Timișoara, vice-campioana României, nu primea licența pentru Liga1 în următorul sezon, ceea ce ducea la retrogradarea echipei noastre dragi. Chiar dacă aveam un gust amar că am pierdut campionatul în fața (h)Oțelului, Poli ar fi urmat să joace în preliminariile Ligii Campionilor..
Ziua de 31 mai 2011 a reprezentat începutul sfârșitului.. să ne amintim de meeting-ul suporterilor de acum 4 ani și să sperăm că ACS Poli Timisoara va deveni cât de repede o forță a României ...în violet! ‪#‎haiPoli‬ !

http://youtu.be/FE0JTl8b_ng

:-bd
In fotbal,totul este complicat de prezenţa echipei adverse.
User avatar
orangetm
Posts: 4171
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:01 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by orangetm »

Aici e POLI!

Image
Image
comparare.rca/campion24broker/emitere.electronica
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by Ivanhoe »

Ca sa nu discutam offtopic. Aseara la digi Paraschivescu plangea dupa Poli AEK numind-o "Poli cea adevarata" spre deosebire de ACS Poli.
Ia sa vedem ce scria acum cativa ani pe tema Poli:

"Aici voiam sa ajung. La o noua echipa. E o ipoteza pe care au vehiculat-o si autoritatile locale. Ar fi o solutie?

Ar fi. Si stiti de ce? Pentru ca echipa cu care au tinut pana acum timisorenii si cu care am tinut si eu este si a fost Poli. Ea a fost mutata apoi la Dragasani, Poli a lui Zambon. Nimeni nu mai stia de ea pe unde este. Oamenii au preluat ceea ce li s-a livrat pentru prima scena. Practic nu i-a mai interesat ca Poli este undeva departe si nu mai stie nimeni nimic de ea.

Da, dar eu va dau exemplu UMT-ul care la inceput, cand a promovat in divizia A, a avut undeva la 10.000 de oameni. Si dupa aceea veneau undeva la 500-600 de oameni.

Da acesta este un fenomen in Romania, vedetismul galopant, la primul, la al doilea insucces gata, te salta. Noi suntem genul de galerie care incurajeaza echipa cand e bine nu cand e rau. Asta explica lucrurile. insa eu nu vad o mare nenorocire in a aduce o noua echipa pentru ca, de fapt, noi ne proiectam in echipa aia. E un element de apartenenta, de identificare si indiferent ca pe ala il cheama Goga sau Popescu, ca il cheama Poli AEK sau Rocar proiectia e aceeasi. E o proiectie de identificare si in momentul in care pleci la drum cu o noua echipa eu cred ca identificarea e in continuare posibila, ba chiar atingerea succesului sa fie ceva mai consistenta. Impresia mea este ca toata lumea din Timisoara, din afara care a tinut cu Poli a contribuit la o mica parte.

Noi stim ca astia nu-s ai nostri, dar ne facem ca sunt. De ce, ca joaca pe stadionul nostru, ca-s imbracati in alb-violet, ca vine lumea, scriem in ziar si ne facem ca sunt ai nostri. Bine, era un copil infiat, nu era copilul nostru, dar cum sa aiba Urziceniul echipa si Timisoara nu? A venit Toni Dobos cu niste jucatori de prin Bucuresti nu conteaza si l-au facut egalul lui Nedelcu sau al lui Paltinisanu. Or, daca ani de zile am girat farsa asta, ca farsa a fost, si am ajuns cu farsa asta cat p-aci sa luam campionatul eu cred ca e momentul sa facem un pas si sa spunem domnule, daca tot am ajuns intr-un moment prost, suntem in liga a doua, nu se stie daca ramanem si in liga a doua, acum e momentul sa rupem pisica.
"

http://www.opiniatimisoarei.ro/radu-par ... 23/03/2012

Deci in articol ipocritul asta spunea ca "Poli cea adevarata" era Poli lui Zambon iar Poli AEK si Poli lui Iancu erau o farsa!

Acum o da la intors, noi suntem o farsa si Poli AEK era aia adevarata!

Cand stim ca Poli adevarata este AFC Politehnica care nu a plecat niciodata din Timisoara niciunde, a fost asociata cu Iancu si acum cu noi!
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by impossible »

Pai cu ceva vreme in urma acelasi Eschivescu recunostea la digi ca Poli AEK nu era "Poli cea adevarata", dar a ales solutia asta pentru ca nu avea alta alternativa. Acum spune ca ar avea. Dupa comentariile de la tv tind sa cred ca alternativa sa actuala e fcsb.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
Locked