Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Totul despre ACS Poli Timisoara
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by timisoreanul »

Am si eu o rugaminte catre conducerea clubului sau macar catre asociatia suporterilor. Trimiteti va rog un comunicat de presa catre televiziunile care transmit meciuri (Dolce, Digi, Look TV), catre prosport si gsp in care explicati ca echipa din liga a III-a nu este vechea Poli, care in prezent nu mai exista, iar palmaresul se afla la noi, prin asocierea cu ASFC, asociatia membrilor fondatori, care a fost recunoscuta printr-o hotarare TAS obtinuta de Iancu ca fiind detinatoarea palmaresului.
Eu urmaresc meciurile pe Dolce si deja nu mai suport sa ii aud la fiecare meci pe Baleanu, Enachescu si altii ca adevarata Poli se afla in liga a III-a. ASU Poli este o echipa care a functionat si pe vremea lui Iancu, ca o echipa de amatori in cadrul Universitatii Politehnica, care a fost preluata de Drukeria, ce si-a pus ambitia sa promoveze din liga a V-a pana pe cele mai inalte culmi. Nu are nicio legatura cu vechiul club. Nu sunt vorbe, este adevarul care rezulta din acte.
Ma deranjeaza si atitudinea asta la adresa noastra a ziaristilor din Bucuresti, care nu simt nevoia ca la fiecare meci sa spuna, asa cum o fac in cazul nostru, ca FCSB nu e Steaua, ca CSU Craiova nu este Universitatea Craiova, ca ASA Targu-Mures nu este vechea ASA Targu-Mures, etc. (nici nu le mai amintesc pe cele din liga a II-a sau a III-a). Este regretabil ca toate aceste echipe de traditie au patit ce au patit, ca o consecinta a vremurilor tulburi pe care le-am traversat cu totii dupa 1989, cu mari probleme economice si de coruptie, cu niste conducatori in fotbal care nu au avut nicio viziune, ci doar interese personale. Aceiasi ziaristi nu se intreaba cum de Poli a fost retrogradata din postura de vicecampioana pentru o datorie modica de vreo 2 milioane de euro, cand de fapt aproape toate echipele erau in colaps financiar, iar cele aflate in insolventa joaca bine merci in liga I, fara a putea sa mearga in Europa, in loc sa fie retrogradate in liga a V-a, asa cum se intampla in tarile civilizate.
Ma mai deranjeaza si tragedia nationala ca FCSB a fost dezavantajata de arbitraj. Daca era Poli sau alta echipa in aceeasi situatie, subiectul era tratat la categoria si altele. In schimb, fiind vorba de echipa mult iubita, trebuie sa cada capete. Si sa nu credeti ca imi pare rau de Coltescu, nici nu inteleg de ce mai arbitreaza (imi aduc aminte doar de penalty-ul acordat lui CFR Cluj in finala Cupei Romaniei cu Poli jucata la Targu-Jiu, si de cele doua penalty-uri care nu ne-au fost noua acordate, meci la care am fost si eu prezent). Dar putina decenta nu strica niciodata.
Asa ca, dragi ziaristi, asa suporteri stelisti, cum nu aveti nicio jena sa va aratati, nu va mai uitati doar la paiul din ochiul lui Poli, ci si la barnele din ochii altora, si incercati, catusi de putin, sa fiti informati si impartiali!
P.S. Ceea ce am zis nu are nicio legatura cu jocul nostru si cu faptul ca trebuie sa muncim ca sa ajungem un club asa cum ni-l dorim si cum trebuie sa fie Poli!
asu
Posts: 733
Joined: Sat Nov 03, 2012 1:08 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by asu »

timisoreanul wrote:Am si eu o rugaminte catre conducerea clubului sau macar catre asociatia suporterilor. Trimiteti va rog un comunicat de presa catre televiziunile care transmit meciuri (Dolce, Digi, Look TV), catre prosport si gsp in care explicati ca echipa din liga a III-a nu este vechea Poli, care in prezent nu mai exista, iar palmaresul se afla la noi, prin asocierea cu ASFC, asociatia membrilor fondatori, care a fost recunoscuta printr-o hotarare TAS obtinuta de Iancu ca fiind detinatoarea palmaresului.
Eu urmaresc meciurile pe Dolce si deja nu mai suport sa ii aud la fiecare meci pe Baleanu, Enachescu si altii ca adevarata Poli se afla in liga a III-a. ASU Poli este o echipa care a functionat si pe vremea lui Iancu, ca o echipa de amatori in cadrul Universitatii Politehnica, care a fost preluata de Drukeria, ce si-a pus ambitia sa promoveze din liga a V-a pana pe cele mai inalte culmi. Nu are nicio legatura cu vechiul club. Nu sunt vorbe, este adevarul care rezulta din acte.
Ma deranjeaza si atitudinea asta la adresa noastra a ziaristilor din Bucuresti, care nu simt nevoia ca la fiecare meci sa spuna, asa cum o fac in cazul nostru, ca FCSB nu e Steaua, ca CSU Craiova nu este Universitatea Craiova, ca ASA Targu-Mures nu este vechea ASA Targu-Mures, etc. (nici nu le mai amintesc pe cele din liga a II-a sau a III-a). Este regretabil ca toate aceste echipe de traditie au patit ce au patit, ca o consecinta a vremurilor tulburi pe care le-am traversat cu totii dupa 1989, cu mari probleme economice si de coruptie, cu niste conducatori in fotbal care nu au avut nicio viziune, ci doar interese personale. Aceiasi ziaristi nu se intreaba cum de Poli a fost retrogradata din postura de vicecampioana pentru o datorie modica de vreo 2 milioane de euro, cand de fapt aproape toate echipele erau in colaps financiar, iar cele aflate in insolventa joaca bine merci in liga I, fara a putea sa mearga in Europa, in loc sa fie retrogradate in liga a V-a, asa cum se intampla in tarile civilizate.
Ma mai deranjeaza si tragedia nationala ca FCSB a fost dezavantajata de arbitraj. Daca era Poli sau alta echipa in aceeasi situatie, subiectul era tratat la categoria si altele. In schimb, fiind vorba de echipa mult iubita, trebuie sa cada capete. Si sa nu credeti ca imi pare rau de Coltescu, nici nu inteleg de ce mai arbitreaza (imi aduc aminte doar de penalty-ul acordat lui CFR Cluj in finala Cupei Romaniei cu Poli jucata la Targu-Jiu, si de cele doua penalty-uri care nu ne-au fost noua acordate, meci la care am fost si eu prezent). Dar putina decenta nu strica niciodata.
Asa ca, dragi ziaristi, asa suporteri stelisti, cum nu aveti nicio jena sa va aratati, nu va mai uitati doar la paiul din ochiul lui Poli, ci si la barnele din ochii altora, si incercati, catusi de putin, sa fiti informati si impartiali!
P.S. Ceea ce am zis nu are nicio legatura cu jocul nostru si cu faptul ca trebuie sa muncim ca sa ajungem un club asa cum ni-l dorim si cum trebuie sa fie Poli!
e simplu - inchiz televizorul dupa meciul din deplasare si mergi pe DP la meciurile de acasa .......
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by Ivanhoe »

Este in pregatire un comunicat.
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
sorinpaso
Posts: 140
Joined: Fri Feb 01, 2013 11:58 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by sorinpaso »

Ivanhoe wrote:Este in pregatire un comunicat.
binevenita initiativa. Felicitari !

Si altceva, cand se comunica numarul spectatorilor o fac pe bagza unei informari
de la oficialii arenei sau impart totul la doi si-si dau cu parerea apoi...???
Uneori trece meciul si nu stim cati spectatori sunt....Le este greu (invidia) si
macar sa aproximeze...
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by Ivanhoe »

@sorinpaso: normal ar fi sa ceara numarul de platitori plus abonamente la care sa adauge acel numar mic de copii care intra gratuit. De multe ori insa ziaristii scot numarul din burta, din pacate de cele mai multe ori.
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by impossible »

Din pacate nici noi nu stim precis numarul de spectatori pentru ca sistemul cu turnicheti nu functioneaza.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by DP 2-6 »

Cunoscând capacitatea stadionului, capacitatea unei tribune, peluze sau sector, se poate face o aproximare cu +- 10%, din păcate, cei mai mulţi jurnalişti, în special "mitici", aproximează cu -50%! X(
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by impossible »

DP 2-6 wrote:Cunoscând capacitatea stadionului, capacitatea unei tribune, peluze sau sector, se poate face o aproximare cu +- 10%, din păcate, cei mai mulţi jurnalişti, în special "mitici", aproximează cu -50%! X(
Asta e clar. Din pacate "jurnalistii" de la noi nici nu se deranjeaza sa faca niste calcule. Multi nu au habar de capacitatea stadionului, iar altii au indicatii speciale din redactie.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
Sdou
Posts: 909
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:50 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by Sdou »

Image


Orlando City SC was formed in 2010, when Phil Rawlins purchased the USL PRO rights for Central Florida and moved the Austin Aztex organization to Orlando. Rawlins immediately set his sights on bringing a Major League Soccer franchise to Central Florida within three to five years.

The Club's first major accomplishment was signing Orlando Health as the jersey sponsor. Their early commitment to the Club allowed it to flourish quickly, and the Lions soon began to prove their on-field performance would match the Club’s off-field success, winning both the regular season, and ultimately the Championship in their first year, in one of the most thrilling finals in US soccer history.

Orlando City quickly developed a dedicated and passionate fan base, leading USL PRO in attendance figures over each of its first three seasons playing at the Citrus Bowl. For the 2013 USL PRO Championship game, the Club's campaign to draw 15,000 fans (dubbed #Mission15k) resulted in attendance of over 20,000 for the thrilling 7-4 victory, setting the record for any minor league sporting event in the U.S.

Major League Soccer

Orlando City’s on-field success, swelling crowds and strong business support caught the interest of Major League Soccer, leading the MLS Commissioner to state that it was a case of "when, not if" Orlando City would be awarded a league franchise.

The commissioner set three conditions for Orlando to be awarded a franchise. First, we had to prove the market could support Major League Soccer. Second, there had to be a strong ownership group with the financial resources to operate at the highest level and lastly, the team had to play in a soccer-specific stadium.

Our increasing fan base and the market’s growing interest in soccer easily met the first condition. When Flávio Augusto da Silva, a wealthy Brazilian entrepreneur with a deep passion for the game, invested the club and became majority owner – condition two was met.

The final check mark was a downtown soccer stadium. The Club worked hard to form a public / private partnership with the City, County and State for a new stadium in the heart of Downtown Orlando. Massive grass-roots efforts by fans helped convince elected officials, and with the leadership of Mayors Dyer and Jacobs, the stadium project was given the green light.

With all of the boxes checked, thousands of fans packed the Cheyenne Saloon on Wall Street, and thousands more filled the streets outside in late November of 2013 to watch Don Garber award Orlando City the 21st MLS franchise.

Ground Breaking

On October 16, 2014, thousands of City fans marched to the site of Orlando City's downtown stadium project to see team, city, and league officials break ground on the site.

As the ceremonial dig took place, featuring purple shovels and 24 tons of purple sand. In addition, fans were able to participate in the groundbreaking after the formal dig, receiving a commemorative jar containing a sampling of the exclusive purple sand.

Orlando City Majority Owner Flávio Augusto da Silva, President and Founder Phil Rawlins, Major League Soccer President Mark Abbott, Orlando Mayor Buddy Dyer and Orange County Mayor Teresa Jacobs addressed the attendees at the stadium site, showcasing their eagerness for the newest addition to the vibrant and expanding sports & entertainment district in Downtown Orlando.


#FillTheBowl - The First Match

March 8, 2015. It was a day those in attendance will remember forever. 62,510 City fans flooded the Orlando Citrus Bowl for the teams inaugural MLS match against fellow expansion club New York City FC. The match was the largest ever for a soccer game at the Orlando Citrus Bowl and the second largest opening weekend for a MLS franchise.

New York City FC took the lead in the 75th minute, but a Kaká free kick in stoppage time deflected off the wall and found the back of the net saving the day for the Lions.

The club would notch their first MLS victory the following week with a 1-0 result over the Houston Dynamo on the road.

A Privately Funded Stadium

On May 29, 2015, Orlando City SC made the historic announce that they would be privately funding 100% of their new Downtown Stadium. The City of Orlando agreed to sell the property in Parramore designated as the site for the downtown soccer stadium to Orlando City Soccer Club, and the Club has agreed to develop the stadium. Orlando City SC will become the sole owners and operators of the venue.

The club also unveiled plans to increase the stadium capacity. That number landed at 25,500 when new stadium renderings were shared on July 31, 2015.


Poate mai spala din "greturile" unora cu trairi de patroni.
No tears to cry No feelings left This species has amused itself to death
User avatar
Ivanhoe
Posts: 2491
Joined: Mon Oct 01, 2012 3:20 pm

Re: Problema identitatii/continuitatii/palmaresului sportiv

Post by Ivanhoe »

Poli suntem noi!

Image
Simona Halep

Damnant quod non intelligunt
Locked