Stiri despre ACS Poli Timisoara 2012-2013

Totul despre ACS Poli Timisoara
Locked
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2012-2013

Post by impossible »

duranviola wrote:Nici macar in zona stadionului Stiinta ? :D Intreb asta pentru ca unii din zona respectiva, desi sunt "total dezinteresati" de echipa noastra, urmaresc cu maxima atentie si analizeaza fiecare meci al acesteia.
[/quote]

la fel si pe aici, suntem interesati si analizam fiecare " meci " al lor 8-}[/quote]

Cam exagerat spus "fiecare meci". In general au fost doar reactii la numeroasele atacuri asupra echipei noastre.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2012-2013

Post by DP 2-6 »

Susținem BC Timișoara!

Image

Jucătorii, antrenorii și cei din staff-ul administrativ al clubului nostru le țin pumnii celor de la Baschet Club Timișoara, echipă care în weekend va evolua în sala ”Constantin Jude” în cadrul Final Four Cupa României 2013. Suntem alături de voi! Hai BC Timișoara!
http://www.acspoli.ro/Informatii_Sus%C8 ... 00_ro.html
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2012-2013

Post by DP 2-6 »

Banii de la bugetul local, conform aşteptărilor. ACS Poli primeşte 4 milioane de lei


Cluburile sportive timişorene sprijinite de autorităţile locale se vor bucura de sumele preconizate încă de săptămâna trecută de la bugetul oraşului. Acestea au fost aprobate joi la şedinţa CL. Cea mai mare “felie” merge către liderul B2 – ACS Poli va beneficia de aproape un milion de euro de la Primărie în 2013. BC Timişoara va fi susţinută la fel ca anul trecut, cu 2,2 milioane de lei.

RCM Timişoara, campioana României la rugby, beneficiază în noul an de o sumă sensibilă mai mare faţă de anul 2012. Circa 2 milioane de lei, bani ce pot fi suplimentaţi în cazul în care “gladiatorii” reuşesc să repete figura în privinţa performanţelor. Nici handbaliştii de la CSU Politehnica Timişoara nu au fost uitaţi, aceştia vor beneficia în noul an de un milion de lei.
Sala Politehnicii, între 7 şi 10 milioane

Singurul subiect de dispută în cadrul şedinţei a fost în privinţa sălii polivalente a “Politehnicii”. Consilierul Flavius Boncea s-a opus proiectului de asociere a Primăriei Timişoara cu UPT, pe motiv că sala nu e a municipalităţii iar cu aceiaşi bani s-ar putea realiza renovări la sala “Constantin Jude”. Până la urmă proiectul a trecut cu amendamente. Astfel, iniţial se va aloca suma de 7 milioane lei pentru finalizarea lucrărilor, urmând ca bugetul total alocat asocierii să fie suplimentat cu până la maximum 10 milioane lei, dacă va fi nevoie.

“Sigur că la început am pus şapte milioane în ideea de a nu bloca aici prea mulţi bani. Rămâne aşa cum a fost contractul iar în contractul de buget rămân cele şapte. Aş vrea să fie corect inţeles acest proiect, cu riscul de a mă repeta mai spun principalele argumente. În oraşul nostru nu există o sală …, Olimpia e depăşită. Necesită bani mulţi pentru a fi adusă la standardele actuale şi e singura sală unde echipele se pregătesc. UPT nu are bani să finalizeze proiectul sălii deja începute, ar fi păcat să se aştepte şase-şapte ani”, a explicat Nicolae Robu, primarul Timişoarei.

Vom reveni cu detalii!
http://www.banatsport.ro/banii-de-la-bu ... ne-de-lei/
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2012-2013

Post by duranviola »

ACS Poli e din nou alaturi de campania de sustinere a Spitalului de Copii din Timisoara

Antrenorul principal al echipei, Vali Velcea, împreună cu trei generaţii de jucători care evoluează sub culorile alb-negru, Ovidiu Petre, Cristian Boldea și Miodrag Todorov au vizitat joi după amiază Spitalul de Copii “Louis Țurcanu” din Timișoara. Acţiunea lor are ca scop susţinerea campaniei intitulată “Dă un leu pentru copilul tău”, începută de Asociația pentru Spitalul de copii “Louis Țurcanu” şi care are ca scop ridicarea unui nou corp de clădire pentru spital. Situaţia insituţiei de sănătate este una destul de dificilă, mare parte din spaţiile deţinute sunt fie revendicate de foşti proprietari, fie într-o stare precară.

Ovidiu Adam, managerul spitalului, a mulţumit echipei de fotbal pentru sprijinul acordat: “Noi am făcut această asociaţie special pentru a reuşi ridicarea unui nou corp de clădire. Am primit promisiuni din partea primului ministru Victor Ponta, de la primărie şi consiliul judeţean primim sprijin atât cât îşi permit aceştia, dar important este ca membrii comunităţii să contribuie şi să sprijine iniţiativa. Fiecare dintre noi am fost aici ca şi pacienţi sau ca şi părinţi ai unor copii bolnavi”.

“Cred că este normal să fim aproape de acest proiect, pe care personal îl consider o normalitate. Sportul e un element din societate care poate să unească, să dea un imbold sensibilizator pentru mulţi oameni. Este un proiect care mi-aş dori să se realizeze cât mai repede şi să participăm şi noi cât mai repede la tăierea panglicii”, a declarat antrenorul Valentin Velcea.

Jucătorii săi, Ovidiu Petre, Cristian Boldea și Miodrag Todorov, şi-au declarat tot sprijinul pentru acţiunea de strângere de fonduri, iar managerului spitalului i-au dăruit o minge de fotbal cu autografele tuturor fotbaliştilor timişoreni, dar şi două tricouri de joc.

La partida de sâmbătă de pe teren propriu, susţinută în faţa celor de la Corona Braşov, jucătorii bănăţeni vor intra pe teren purtând tricouri speciale prin intermediul cărora vor promova campania de strângere de fonduri. De asemenea, pe tabela electronică a stadionului va fi prezentat afişul proiectului, iar spectatorii vor primi la casele de bilete câte un flyer prin care vor afla toate amănuntele legate de campanie.

http://www.tion.ro/acs-poli-e-din-nou-a ... ra/1271990

frumoasa initiativa ! pe langa faptul ca este o miscare mediatica, sanatatea copiilor nostri este importanta ! :ymapplause:
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
cernetezeanul
Posts: 235
Joined: Tue Oct 09, 2012 10:39 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2012-2013

Post by cernetezeanul »

Valentin Velcea înainte de ACS Poli – Corona: ”E un joc de şase puncte”

După ce a pierdut la UTA, a făcut egal cu Mioveni și a câștigat 3-0 la masa verde cu Unirea Alba Iulia, ACS Poli Timișoara dă piept mâine de la ora 11 cu Corona Brașov, ocupanta locului secund al ligii a II-a. Elevii lui Valentin Velcea ocupă în acest moment locul 1 în seria de vest, iar o victorie contra brașovenilor le-ar asigura alb-negrilor prima victorie pe teren din retur, precum și siguranța că nu vor mai pierde, în proporție de 90 % locul promovabil pe prima scenă a fotbalului românesc.

Tehnicianul Valentin Velcea e conștient că în cazul unei victorii, echipa sa ar lua o opțiune serioasă privind promovarea și speră ca și elevii săi să se ridice la nivelul așteptărilor.

”Va avea conotații pentru că daca am analiza jocul este unul de şase puncte. Am depăși Corona și ne-am menține în lupta pentru câștigarea campionatului. Toate echipele pot deveni periculoase. Când ești obligat să stai, orice echipă poate deveni periculoasă pentru că unele echipe joacă între timp. Dacă vom câștiga nu mai este niciun pericol”, a prefațat Velcea jocul de sâmbătă.

Partida din tur, jucată la Brașov s-a încheiat 0-0, iar acum antrenorul timișorenilor speră ca jucătorii bănățeni să nu mai facă nicio greșeală, iar cele trei puncte să intre în contul alb-negrilor.

”Nu ar fi bun un egal, ci doar trei puncte. Corona a început turul bine. E greu să ai constanță la o echipă formată în opt luni de zile. Intervin foarte mulți factori și te pot dezechilibra. Putem să-l numim un derby al Ligii a II-a, locul 1cu locul 2. Mă aștept ca ei să vină la Timișoara să joace fotbal. Ambele echipe sunt dezavantajate de teren, echipa care construiește mai mult va fi mai dezavantajată. Cu siguranță Timișoara va fi echipa care va construi. Această mentalitate este și un risc în dreptul echipei”, a mai spus Velcea.

Petre e accidentat și incert pentru derby

Singurul nume sonor care ar putea lipsi de la meciul cu Corona este căpitanul Ovidiu Petre. Acesta s-a accidentat și e incert pentru meciul de sâmbătă, așa că, cel mai probabil, locul său va fi luat în linia mediană de Răzvan Trandu. Pe lângă Petre, Enciu și Gherasim sunt alți jucători care vor absenta cel mai probabil. În schimb la meciul cu Corona vor reveni Marovici, Szekely,Bărbuț și Bocșan.

http://www.tmpress.ro/2013/04/05/valent ... se-puncte/
User avatar
duranviola
Posts: 1634
Joined: Tue Oct 02, 2012 7:18 am
Location: Timisoara

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2012-2013

Post by duranviola »

cernetezeanul wrote:Valentin Velcea înainte de ACS Poli – Corona: ”E un joc de şase puncte”

După ce a pierdut la UTA, a făcut egal cu Mioveni și a câștigat 3-0 la masa verde cu Unirea Alba Iulia, ACS Poli Timișoara dă piept mâine de la ora 11 cu Corona Brașov, ocupanta locului secund al ligii a II-a. Elevii lui Valentin Velcea ocupă în acest moment locul 1 în seria de vest, iar o victorie contra brașovenilor le-ar asigura alb-negrilor prima victorie pe teren din retur, precum și siguranța că nu vor mai pierde, în proporție de 90 % locul promovabil pe prima scenă a fotbalului românesc.

Tehnicianul Valentin Velcea e conștient că în cazul unei victorii, echipa sa ar lua o opțiune serioasă privind promovarea și speră ca și elevii săi să se ridice la nivelul așteptărilor.

”Va avea conotații pentru că daca am analiza jocul este unul de şase puncte. Am depăși Corona și ne-am menține în lupta pentru câștigarea campionatului. Toate echipele pot deveni periculoase. Când ești obligat să stai, orice echipă poate deveni periculoasă pentru că unele echipe joacă între timp. Dacă vom câștiga nu mai este niciun pericol”, a prefațat Velcea jocul de sâmbătă.

Partida din tur, jucată la Brașov s-a încheiat 0-0, iar acum antrenorul timișorenilor speră ca jucătorii bănățeni să nu mai facă nicio greșeală, iar cele trei puncte să intre în contul alb-negrilor.

”Nu ar fi bun un egal, ci doar trei puncte. Corona a început turul bine. E greu să ai constanță la o echipă formată în opt luni de zile. Intervin foarte mulți factori și te pot dezechilibra. Putem să-l numim un derby al Ligii a II-a, locul 1cu locul 2. Mă aștept ca ei să vină la Timișoara să joace fotbal. Ambele echipe sunt dezavantajate de teren, echipa care construiește mai mult va fi mai dezavantajată. Cu siguranță Timișoara va fi echipa care va construi. Această mentalitate este și un risc în dreptul echipei”, a mai spus Velcea.

Petre e accidentat și incert pentru derby

Singurul nume sonor care ar putea lipsi de la meciul cu Corona este căpitanul Ovidiu Petre. Acesta s-a accidentat și e incert pentru meciul de sâmbătă, așa că, cel mai probabil, locul său va fi luat în linia mediană de Răzvan Trandu. Pe lângă Petre, Enciu și Gherasim sunt alți jucători care vor absenta cel mai probabil. În schimb la meciul cu Corona vor reveni Marovici, Szekely,Bărbuț și Bocșan.

http://www.tmpress.ro/2013/04/05/valent ... se-puncte/
vesti bune ! :ymdevil:
Finantatorii vin si pleaca, politicienii vin si pleaca, antrenorii vin si pleaca, jucatorii vin si pleaca.....doar noi suporterii, ramanem

Image Image
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2012-2013

Post by marci75 »

Ce mai zi de rahat,am pierdut pe toate planurile,la fotbal,baschet,rugby,...poate s-a votat bugetul la primarie prea repede si s-au relaxat baietii.. :( :( :(
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2012-2013

Post by DP 2-6 »

marci75 wrote:Ce mai zi de rahat,am pierdut pe toate planurile,la fotbal,baschet,rugby,...poate s-a votat bugetul la primarie prea repede si s-au relaxat baietii.. :( :( :(
Marea problemă sunt cei care administrează bugetul şi care la rândul lor numesc băncile tehnice, iar împreună decid cine sunt "relaxaţii". $-) b-( :-h
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2012-2013

Post by impossible »

Valentin Velcea: „Va fi o misiune dificilă datorită şocurilor psihice ale echipei”

Tehnicianul lui ACS Poli nu consideră că absenţele din defensivă vor conta foarte mult în jocul de vineri de la Slatina. Valentin Velcea spune că echipa sa trebuie să-şi revină moral după startul ratat de retur şi că echipa are nevoie de o victorie pentru asta.

„E vizibil că suntem într-o perioadă grea psihic, de altfel fiecare dintre noi a trecut prin astfel de momente. Acestea a fost premeditate, nu e uşor sa primeşti şoc după şoc. UTA şi Corona, în zece oameni, Mioveni egal. Fondul de ineficienţă, ratări după ratări, crează o stare de emotivitate… Rămâne să reacţionăm, trebuie să reacţionăm şi o vom face în urma unui rezultat pozitiv. Fiecare jucător conştientizează starea în care se află. Nu am niciun dubiu că jucătorii dau 100%, rămâne de văzut care jucător e pregătit. Se va vedea cine face faţă in liga superioară. Am avut discuţii individuale, am căzut de comun acord că s-au făcut greşeli, nu ne ascundem în spatele altor factori, trebuie să fim bărbaţi, sunt şapte finale, şapte jocuri importante”, a declarat Valentin Velcea.

ACS Poli nu se va putea baza la jocul cu FC Olt pe nu mai puţin de patru jucători. Pe lângă suspendaţii Petrovic, Şeroni şi Marovic, timişorenii îl au în continuare pe atacantul Enciu accidentat. În schimb în echipă e aşteptat Ovidiu Petre, care ar putea evolua chiar în centrul defensivei.

„Nu simt obiectivul periclitat, chiar dacă UTA s-a apropiat. Promovarea se va juca până la final. Va fi o misiune dificilă, un meci greu, datorită şocurilor psihice ale echipei, nu a celor trei absenţe, pentru că avem jucători care pot oricând să-i înlocuiască cu brio pe cei care lipsesc”

Valentin Velcea, antrenor ACS Poli Timişoara

Tehnicianul lui ACS Poli adaugă că echipa olteană, ocupanta locului 12 în B2, nu e o echipă ce trebuie neglijată.

„Este o echipă frumoasă, toate echipele sunt, mai ales că nimeni nu pică, joacă dezinvolt, nu au nimic de pierdut, poate chiar fac jocurile. Au şi jucători care pot face diferenţa: Firţulescu, Ene şi Cosic”, adaugă Velcea.

Partida FC Olt – ACS Poli se dispută vineri, de la ora 17 (Dolce 2).

„Am spus că situaţia grea de abia din iarnă va începe, nu neapărat a presiunii vizibile, dacă mă apuc sa vorbesc va fi grav”, Valentin Velcea, antrenor ACS Poli

Cornel Biholari

Sursa: http://www.banatsport.ro/valentin-velce ... e-echipei/
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
AndreiVajnaII
Posts: 2862
Joined: Mon Oct 01, 2012 10:47 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2012-2013

Post by AndreiVajnaII »

Noroc ca Velcea e bun psiholog si nu antrenor. #:-s

Deja ma enerveaza jucatorii cu numele de Ene! De unde au aparut dintr-o data? E deja al treilea pe care il intalnim. ~x(
Locked