Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Totul despre ACS Poli Timisoara

Ce loc va ocupa Poli la finalul sezonului competitional 2018-2019

Locurile 1-2: Promovare directa in liga 1
5
38%
Locul al 3-lea: Baraj pentru promovare in liga 1
3
23%
Locurile 4-15: Sezon ratat
4
31%
Locurile 16-20: Retrogradare in liga a 3-a
1
8%
 
Total votes: 13
User avatar
ultraviola
Posts: 1168
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:04 pm

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by ultraviola »

Nu a plecat inca, a tras un semnal de alarma, azi a fost la meci cu Ghiroda iar conducerea se straduieste sa-l convinga sa ramana.
Sper sa nu se intample asa ceva, chiar imi placea echipa asta tanara si plina de potential, cu un antrenor dispus sa-si asume reiscuri pentru a construi ceva frumos la Timisoara.
Pacat de curvele politice care conduc judetul si nu au nici un fel de scrupule sau rusine. :@)
Cine a vazut Speranta, nu o mai uita. O cauta sub toate cerurile si printre toti oamenii. Si viseaza ca intr-o zi o va intalni din nou, nu stie unde, poate intre ai sai.

Octavio Paz
User avatar
ultraviola
Posts: 1168
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:04 pm

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by ultraviola »

ACS Poli a remizat la scorul de 2-2 în ultimul amical, jucat la Ghiroda cu localnica CSC. Timișorenii l-au avut pe Ionel Ganea pe bancă, deoarece antrenorul și-a mai domolit dorința de a părăsi clubul după ce selecționerul Cosmin Contra a încercat să medieze situația creată cu cei de la Consiliul Județean Timiș.

La timișoreni a sosit și mijlocașul central Gabriel Preoteasa, jucător în vârstă de 22 de ani format la Viitorul și trecut pe la Dunărea Călărași, despre care Ganea a declarat că va rămâne. Din echipa de start, sârbul Mrkela a ieșit accidentat, și a fost înlocuit cu Motreanu, care a centrat în minutul 14 în careu, iar Drăghici a marcat. Atacantul a mai avut ocazia de a marca la o centrare similară a lui Bîrnoi, dar nu a mai nimerit spațiul porții. În minutul 26, Ghiroda a egalat dintr-un penalti transformat de Baranyi.

La pauză, formația de Liga a III-a a intrat în avantaj, deoarece elevii lui Remus Steop au marcat și din acțiune, prin Mancaș. În repriza secundă, Poli a avut o cazie bună prin Bîrnoi, care a tras pe centrul porții, dar Markos Gakos a respins. Imediat după, în minutul 60, Drăghici a obținut penalti și tot el a și transformat. Până la final, alb-violeții au mai avut o ocazie bună prin Melinte, care a tras puțin peste poartă de la 30 de metri.

CSC Ghiroda: Gakos, Semeniuc, Vasiliu, Gavriluță, Horcea, Ciobanu, Giuricici, Mancaș, Țugui, Jichici, Baranyi. Au mai intrat: Hotca, Berivoiescu, Buzdugan, Saizu, Bodochi, Totic, Cernat, Ad. Vasi, M. Sârbu.

ACS Poli: Curileac, Haruț, Bocșan, Mutu, Podină, Preoteasa, Mrkela, Codrea, Bîrnoi, Popovici, Drăghici. Au mai intrat: Smaranda, Dumbravă, Melinte, Filip, Basic, Stere.

Ionel Ganea a condus meciul de pe bancă, iar jocul a fost mutat din cauza problemelor de la stadion. ”Un joc destul de bun, sau un antrenament destul de bun. Un meci de pregătire este mult mai benefic ca un antrenament. Eu zic că echipa se descurcă destul de bine. Rămâne ca săptămâna viitoare când încep meciurile pe puncte să vedem la momentul adevărului ce va fi. Am mutat meciul aici că avem tot ce trebuie. Nu e normal ce se întâmplă. Vom da liber echipei. În momentul de față avem această problemă cu vestiarele. Din păcate, echipei i se aduce un prejudiciu foarte mare, deoarece nimeni în istoria consiliului județean nu a făcut ce a făcut domnul Dobra”, a punctat tehnicianul.

Tehnicianul a fost convins momentan să mai aștepte. ”Situația este încă incertă pentru noi. Trebuie să se găsească o cale amiabilă să se rezolve această problemă deoarece condițiile sunt în momentul de față foarte dificil. Jucătorii cu care sunt aici de ceva timp au avut și ei o importanță în rămânerea mea la echipă. Eu nu am venit pentru bani, am venit să fac performanță. Îi mai aduc aminte domnului Dobra, statutul jucătorului la Liga I și a II-a este de profesionist. Diferența o face că la Liga I echipele sunt afiliate la LPF, și celalte la FRF”, ”, a explicat Ganea.

Selecționerul Cosmin Contra a intervenit pentru a rezolva situația ivită la ACS Poli. ”Cosmin Contra este puțin șocat. Împreună cu el am încercat să facem lucrurile să meargă destul de bine în acest oraș. A avut și el niște idei foarte bune. Din păcate suntem la mâna unui om care nu are o viziune foarte bună și foarte clară. El ar trebui să se gândească mai mult la jucători, pentru că eu ca antrenor, dacă plec, vine unul sau altul. Dar jucătorii tot trebuie să rămână aici să își desfășoare activitatea. După părerea mea trebuie să se ajungă la o cale amiabilă. Cât a fost echipa în Liga I, Doroș nu a făcut niciun scandal. La fel și președintele consiliului județean a făcut același lucru. Eu cred că ar trebui să se gândească mai bine că tinerii din zona de astăzi au nevoie de o altă educație și o altă disicplină. Sportul poate fi pentru mulți tineri un lucru bun și benefic. Din câte știu, ei se cunosc. Nu doar cu domnul Dobra, ci și domnul primar. Părerea mea e că ar trebui să se pună la o masă, să se strângă mână, că e păcat de oraș”, a precizat antrenorul.

Ganea i-a acuzat în continuare pe Dobra, Doroș și Malac. ”Președintele nostru în momentul de față era în negocieri cu câteva soscietăți sau sponsori. Văzând acest scandal eu zic că clubul este prejudiciat foarte tare, Aici mai este și comunistul de Doroș care crede că a primit moștenire acest stadion și i se cuvine totul. Și domnul Malac are aici trei funcții. E angajat la consiliu, administrator la stadion, președinte la AJF. Există așa un conflict de interese după părerea mea. Eu cred că nu doar acești oameni pot să conducă Timișoara, sunt o gramadă de oameni tineri cu altă viziune, altă gândire, care pot oricând să facă bine acesuti oraș. Nu vorbim de mine, ci de oraș”, a punctat Ganea.

Fostul atacant e deranjat că ASU Poli primește bani pentru juniori de la CJT. ”Am văzut că orașul Timișoara, un oraș martir, este condus pe cumetrii, pe prietenii și așa mai departe. O parte din banii publici se duc numai către o echipă din Timișoara. Eu cred că și celelalte echipe ar trebui să facă același lucru, să depună proiecte să primească și ei finanțare, pentru că nu este normal. Trebuie să ajungem la un numitor comun în privința acelor spații. După părerea mea nu este foarte greu să faci un contract. Dacă ASU beneficiază de bani publici, indiferent că sunt grupe de copii și juniori, ar trebui să beneficieze toate cluburile din Timișoara, mă refer la copii și juniori. Dacă alte echipe din Timiș beneficiază de lucruri gratuite și nu există Curți de Conturi, atunci și echipa Poli să beneficieze în continuare de vestiare deoarece era singura echipa ce mai activa la momentul respectiv. Mai era Ripensia, care activa la nivel inferior”, a precizat Ganea.
Cine a vazut Speranta, nu o mai uita. O cauta sub toate cerurile si printre toti oamenii. Si viseaza ca intr-o zi o va intalni din nou, nu stie unde, poate intre ai sai.

Octavio Paz
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by timisoreanul »

Nu ne intereseaza politica, dar cineva s-a remarcat doar prin ”stralucita” idee de a demola stadionul, prin scoaterea lui Poli din stadion si mutarea salii polivalente la Giroc. In rest, promisiuni desarte (stadion nou, extinderi de drumuri, spitale magalomanice), in realitate nu s-a demarat nimic. Robu, cu toate iesirile lui in decor, va lasa ceva in urma lui. Pana si Bojin, care era de la PSD, a mai facut cate ceva. Sper sa nu fie amestecati si fratii in chestia asta, nu m-ar mira nimic.
Cred ca si conducerea trebuie sa fie mai atenta si sa mai spele rufele murdare si in familie, pentru ca imaginea pe care o creeaza clubului este una deplorabila (avem datorii, nu avem bani, ne-au dat afara de pe stadion).
In rest, ca intotdeauna, noi timisorenii suntem proprii nostri dusmani. Nu ne iubesc nici federatia, nici arbitri, dar noi suntem principalii vinovati, iar din cauza dezbinarii noastre suntem condamnati la o prelungita mediocritate. Stim foarte bine sa ne dam in cap unii la altii. Ca sa ne luptam cu echipele mari din Bucuresti, Cluj sau Craiova ar trebui sa tragem toti la aceeasi caruta.
In acest sezon fiecare va avea posibilitatea sa aleaga: sa sustina juniorii crescuti de Poli (ACS) sau juniorii imprumutati de la Hagi sau de prin alte parti (ASU).
Orice se va intampla, trebuie sa mergem inainte.
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by marci75 »

Atâtea tâmpenii s-au întâmplat în ultimii ani în Timișoara, ca fotbalul nu a fost nici un moment pe primul plan (fotbalistic vb)
Chiar și la finala cupei,la care sunt mândru ca am participat,s-au făcut improvizații în primul 11 care au dus ca șansele la trofeu sa fie minime.
Parcă încet încet cheful de fotbal al timișorenilor dispare,o sa fie 3 echipe mediocre cu cateva sute de suporteri fiecare.
Stadion jenant,echipe mediocre ,scandaluri toată ziua.....
PS
Am ajuns sa o văd și ăsta, ASU sufla în iaurt și angajează antrenor pe finul PSDISTULUI Dobra,ca sa pună punct speculațiilor definitiv.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by impossible »

Pana la urma era de asteptat sa se ajunga aici. Unii ssperau ca echipa ssa disspara dupa retrogradare. Cum acest lucru nu s-a intamplat au aparut sicanele. Sa ne amintim ca s-a incercat si inchiderea stadionului. Probabil, la un moment dat, se va ajunge sa nu avem voie sa-l folosim nici macar la meciuri. Aici are si primaria o vina, ca nu a fost in stare sa construiasca unul nou. De ani intregi noi tot facem studii de fezabilitate. Referitor la situatia de acum nu cred sa fie o problema sa ne instalam la o alta baza de pregatire.

Ceea ce devine deranjant este modul cum pierdem tineri valorosi. A venit randul lui Motreanu, un baiat de lot national. Bine ca aducem pe altii, de pe la Chiajna, care n-au jucat niciunde, niciodata.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
ultraviola
Posts: 1168
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:04 pm

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by ultraviola »

Ce se intampla cu Motreanu? Eu stiu ca a jucat ieri, cu Giarmata.
Cine a vazut Speranta, nu o mai uita. O cauta sub toate cerurile si printre toti oamenii. Si viseaza ca intr-o zi o va intalni din nou, nu stie unde, poate intre ai sai.

Octavio Paz
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by impossible »

ultraviola wrote:
Sun Jul 29, 2018 10:10 am
Ce se intampla cu Motreanu? Eu stiu ca a jucat ieri, cu Giarmata.
Radu si-a depus memoriu la CNSL. Judecata a fost amanata pentru data de 2 august. Poate ne da mai multe detalii @insolenta, daca se pot spune public, bineinteles.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
ultraviola
Posts: 1168
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:04 pm

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by ultraviola »

M-as mira sa nu fi fost platit de 3 luni, abia a venit in iulie. Oricum, daca il pierdem si pe el gratis, ca pe Mailat, va fi cat se poate de clar ca in conducere cineva e blat cu samsarii.
Cine a vazut Speranta, nu o mai uita. O cauta sub toate cerurile si printre toti oamenii. Si viseaza ca intr-o zi o va intalni din nou, nu stie unde, poate intre ai sai.

Octavio Paz
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by PFA »

Are ceva de-a face cu contractul semnat. N-am nicio idee ce.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Știri despre Poli Timișoara - sezonul 2018-2019

Post by impossible »

"... Preşedintele Birlică: „Suntem cu plăţile la zi, avem contract valabil până la sfârşitul sezonului, dar ne-au dat afară. Acum fug de noi“

„Ceea ce mă şochează este comportamentul Consiliului Judeţean, care este chiar membru fondator al clubului şi membru în ONG-ul care deţine ACS Poli. Prin statut, membrii ONG-ului se obligă să nu întreprindă acţiuni care să prejudicieze echipa. Ei exact asta au făcut fără să aibă niciun temei legal, nicio explicaţie logică şi plauzibilă. Suntem cu plăţile la zi, plătim 7.000 de lei pe meci, avem contract pentru stadion valabil până la sfârşitul sezonului 2018-2019. Pur şi simplu, ne-au dat afară! Fără notificări, fără explicaţii, fără nimic. Acum fug de noi“, a mai reclamat Birlică, acesta anunţând că „luni convocăm Adunarea Generală a Acţionarilor, ca să clarificăm ce se întâmplă. Este vorba de lezarea imaginii clubului de către un membru al ONG-ului care îl deţine“.

Oficialul a adăugat că, din cauza acestui scandal, ACS Poli poate pierde o sumă importantă de bani: „Eu sunt în discuţie cu sponsori importanţi ai echipei, să acopere o gaură de 275.000 de euro. După ultimele evenimente, am primit deja semnale că sponsorii vor să se retragă. Dacă se va întâmpla ceva cu clubul şi se va ajunge la depunctări, vina va fi în totalitate a preşedintelui Consiliului Judeţean. El este vinovat de debandada creată“.

Antrenorul Ganea: „Mai nou, oraşul-martir Timişoara e condus pe cumetrii, prietenii“

Antrenorul Ionel Ganea, care este şi el foc şi pară – a anunţat zilele trecute că renunţă la echipă, pentru a reveni apoi asupra deciziei – a fost mai direct. În stilul său caracteristic, fostul internaţional a atacat direct „poarta“ adversă după un amical jucat sâmbătă cu ACS Giroda (scor 2-2). „În momentul de faţă avem această problemă cu vestiarele. Din păcate, să zic aşa, echipei i se aduce un prejudiciu destul de mare, deoarece nimeni din istoria Consiliului Judeţean Timiş nu a făcut ce a făcut domnul Dobra. Am văzut, mai nou, acum, că oraşul Timişoara, un oraş-martir, este condus pe cumetrii, prietenii şi aşa mai departe, şi aşa, din banii publici, se duc numai la o echipă din Timişoara. Eu cred că şi celelalte cluburi ar trebui să depună proiecte şi să primească şi ele finanţare, pentru că nu este normal… Şi preşedintele nostru, în momentul de faţă, este în negocieri cu câţiva sponsori. Văzând acest scandal, eu zic că clubul e prejudiciat foarte tare. Aici mai este şi comunistul de Doroş, care crede că a primit moştenire acest stadion şi i se cuvine totul“, a acuzat, furibund, Ganea.

Călin Dobra, preşedintele CJ Timiş: „ACS Poli nu mai poate să-şi desfăşoare activitatea în vestiare şi să nu fie plătească utilităţile. Aceste presiuni nu ţin!“
...
„Au declarat numai prostii şi jigniri la adresa unor oameni care, până la urmă, şi-au pus semnătura pe bani, pe sprijin pentru echipă. Dar, până la urmă, totul trebuie respectat, să fie conform legii. Nimeni nu vrea să ajungă la alte belele“, a replicat Călin Dobra. „Situaţia e următoarea, noi punem la dispoziţie clubului ACS Poli stadionul, pentru a desfăşura meciuri oficiale şi de câte ori au nevoie. Contracost, le punem la dispoziţie stadionul. Este un tarif minimal, de 5.000 de lei pe eveniment. Dar s-a ajuns acum în situaţia în care cei care administrează stadionul au spus foarte clar Consiliului Judeţean că, la momentul ăsta, ACS Poli nu mai poate să-şi desfăşoare activitatea în vestiare zi de zi, consumând electricitate, apă şi altele şi să nu fie plătite de club. Atenţie, nu la meciuri, ci activitatea zilnică. I s-a comunicat clubului că vrem să facem un raport de evaluare şi să scoatem la închiriere acele vestiare, conform legii, şi au posibilitatea să vină în acea locaţie. De aici a început tot circul. Ei nu vor să înţeleagă că nu răspund de banii publici şi de patrimoniul public. Ei vor doar să consume“, spune Dobra.

Acesta dezminte şi acuzaţia că încuietorile au fost schimbate peste noapte, iar mobilierul din vestiare ar fi proprietatea ACS Poli: „Nu se pune aşa ceva în discuţie! În primul rând, orice investiţie se face cu acceptul proprietarului. Eu nu ştiu de bunuri acolo să fie ale lor. Să vă spun un lucru, până la urmă, sunt ale lor din banii CJ şi ai Primăriei, pe vremea când plăteau cotizaţie, şi au fost cumpărate de la Iancu. Să fim serioşi! Iar care sunt bunuri clare ale lor, au tot dreptul să şi le retragă conform actelor“.

Dobra i-a răspuns şi lui Ganea, care făcuse aluzie la relaţia de rudenie dintre preşedintele CJ Timiş şi antrenorul de la ASU Poli Timişoara, Cosmin Petroesc: „Vă spun eu, e foarte simplu. Noul antrenor de la ASU Poli este finul meu. Cosmin Petroesc este de 2-3 săptămâni antrenor, iar finanţarea s-a acordat în martie-aprilie, anul acesta. Deci, nici nu se pune în discuţie! Dar ei caută, şi asta mă deranjează, în loc să vină să discutăm frumos, să găsim variante, ei caută să pună presiune. Iar presiunea asta nu ţine în niciun fel. Pentru că eu doresc ca angajaţii mei şi CJ să fim acoperiţi legal atunci când semnăm pe orice hârtie!“.

„Dacă pierdem procesul cu Curtea de Conturi, va trebui să recuperăm 8.000.000 de lei de la club“

Foarte interesantă este o altă afirmaţie a preşedintelui Consiliului Judeţean Timiş, care a anunţat că instituţia sa va fi nevoită să execute silit ACS Poli, dacă pierde un proces cu Curtea de Conturi: „În 2015, Curtea de Conturi, în urma unui control, a hotărât ca toţi banii acordaţi prin cotizaţie de către Consiliul Judeţean şi Primărie către ACS Poli, reprezintă prejudiciu. În acest moment, suntem în instanţă cu Curtea de Conturi, ca să demonstrăm că banii pe care i-am dat către ACS Poli au fost conform scopului stabilit la înfiinţarea acelei asociaţii sportive. Adică fotbal de performanţă în Judeţul Timiş şi la nivel naţional. Primăria Timişoara trebuie să ştiţi că a pierdut procesul şi acum trebuie să recupereze, conform sentinţei definitive, banii de la ACS Poli. De când am avut acest control, nici Primăria nu mai acordă niciun ban la ACS Poli. Nouă, celor de la Consiliul Judeţean, ne-a fost acceptată în instanţă expertiza financiară. Să demonstrăm că, potrivit hotărârii Consiliului Judeţean, banii alocaţi către ACS Poli s-au dus spre scopul stabilit, nu spre alte destinaţii. Dacă, Doamne feri (n.r. – fereşte), vom pierde acest proces cu Curtea de Conturi, va trebui să ne îndreptăm împotriva ACS Poli, ca să recuperăm aceşti bani. E vorba de aproximativ 8.000.000 de lei. Aproape 2.000.000 de euro!“."

Sursa: https://www.prosport.ro/fotbal-intern/g ... t-17373776
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
Locked