Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Totul despre ACS Poli Timisoara
Locked
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by banatean_violet »

Numa sa mai existe vreo echipa de fotbal in Timisoara pana se termina etapele alea...sunt curios ce se va intampla daca intr-o etapa intermediara ajunge Dobra primar si Robu sef la CJ.
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by marci75 »

englezul wrote:
marci75 wrote:Din păcate în Timisoara PSD este varza și împotriva fotbalului,chiar nu văd ca cauta un membru din Cons Jud în conducerea lui Poli din moment ce se plătesc bani grei ptr utilizarea stad DP care pe zi ce trece arata tot mai jalnic,penibil chiar.
Vedeam azi în Spania,Anueta stad celor de la Real Sociedad este în reconstrucție, s-a dărâmat o peluza,se reconstruiește apoi și pe rand tribunele.....
Așa s-ar putea face și la DP.
Cu milioanele ptr fântână din parcul botanic ,s-ar construi 2 peluze.Apoi se poate dărâmă liniștit tot stadionul și reconstruit în decursul a câțiva ani.Stadion nou nu vedem în Timișoara cât este PSD la guvernare.
Robu nu poate sa bage banii de pe fantani in stadion din simplu motiv ca stadionul nu este al lui ci a lui Dobra! Ce poate face Robu insa, este un alt stadion nou, mai mic dar suficient ptr nr de spectatori actuali din oras. Si inteleg ca de la anul pe la AEM pe acolo pe undeva or sa inceapa sa-l construiasca pe etape...

Pai cred ca era vb de cel pe care joaca Ripi,dar nu e loc de parcare acolo.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by englezul »

marci75 wrote:
englezul wrote:
marci75 wrote:Din păcate în Timisoara PSD este varza și împotriva fotbalului,chiar nu văd ca cauta un membru din Cons Jud în conducerea lui Poli din moment ce se plătesc bani grei ptr utilizarea stad DP care pe zi ce trece arata tot mai jalnic,penibil chiar.
Vedeam azi în Spania,Anueta stad celor de la Real Sociedad este în reconstrucție, s-a dărâmat o peluza,se reconstruiește apoi și pe rand tribunele.....
Așa s-ar putea face și la DP.
Cu milioanele ptr fântână din parcul botanic ,s-ar construi 2 peluze.Apoi se poate dărâmă liniștit tot stadionul și reconstruit în decursul a câțiva ani.Stadion nou nu vedem în Timișoara cât este PSD la guvernare.
Robu nu poate sa bage banii de pe fantani in stadion din simplu motiv ca stadionul nu este al lui ci a lui Dobra! Ce poate face Robu insa, este un alt stadion nou, mai mic dar suficient ptr nr de spectatori actuali din oras. Si inteleg ca de la anul pe la AEM pe acolo pe undeva or sa inceapa sa-l construiasca pe etape...

Pai cred ca era vb de cel pe care joaca Ripi,dar nu e loc de parcare acolo.
Ripi a inchiriat baza Autoturisme care nu are treaba cu Primaria, eu asa stiu.
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by timisoreanul »

CFR nu a avut când se batea la titlu atatia spectatori cati avea Poli vremea lui Dobos când se batea la retrogradare. Frecvent erau 40000 de spectatori la meciuri. Si canta tot stadionul. Nu cred ca acea pasiune a disparut, e cumva intr-o stare latenta. De aceea Timisoara merita mult mai mult decat alte orase un stadion nou, dar viata nu e mereu dreapta.
Oricum, numarul de specatori din decembrie nu e relevant. Astia de la TV sunt mirati ca vine putina lume la stadion. Sa puna meciurile la 12 si vor fi mai multi. Ei le programeaza seara tarziu sa aiba audienta.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by englezul »

timisoreanul wrote:CFR nu a avut când se batea la titlu atatia spectatori cati avea Poli vremea lui Dobos când se batea la retrogradare. Frecvent erau 40000 de spectatori la meciuri. Si canta tot stadionul. Nu cred ca acea pasiune a disparut, e cumva intr-o stare latenta. De aceea Timisoara merita mult mai mult decat alte orase un stadion nou, dar viata nu e mereu dreapta.
Oricum, numarul de specatori din decembrie nu e relevant. Astia de la TV sunt mirati ca vine putina lume la stadion. Sa puna meciurile la 12 si vor fi mai multi. Ei le programeaza seara tarziu sa aiba audienta.
cfr nu este echipa iubita a Clujului, asta este evident. Daca "U" s-ar batea la titlu, atunci ar avea relevanta comparatia cu Poli cea de pe vremuri. ;)
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by banatean_violet »

Timișorenii au primit azi vestea că au trecut cu bine de monitorizarea financiară pentru ediția 2017-18 ”… clubul dvs. îndeplinește cerințele de monitorizare financiară prevăzute la Art.54 și Art. 55 din partea a III-a a RNLC & FPF, la data limită a termenului de garanție, respectiv data de 30 noiembrie 2017 și, prin urmare, se încheie monitorizarea financiară a clubului licențiat pentru sezonul competițional 2017-2018” sursa:pressalert
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by englezul »

banatean_violet wrote:Timișorenii au primit azi vestea că au trecut cu bine de monitorizarea financiară pentru ediția 2017-18 ”… clubul dvs. îndeplinește cerințele de monitorizare financiară prevăzute la Art.54 și Art. 55 din partea a III-a a RNLC & FPF, la data limită a termenului de garanție, respectiv data de 30 noiembrie 2017 și, prin urmare, se încheie monitorizarea financiară a clubului licențiat pentru sezonul competițional 2017-2018” sursa:pressalert
Ati avut vreo emotie ? :D
User avatar
ceasul13
Posts: 393
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:21 pm
Location: Timisoara

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by ceasul13 »

Interviu / Radu Birlică

Incepând de vineri, 8 decembrie, Radu Birlică este noul președinte al clubului Poli Timișoara. Noul conducător al clubului a explicat pentru site-ul nostru care sunt prioritățile sale în următoarea perioadă și care sunt perspectivele economice și sportive ale grupării numărul 1 din Banat.

– Cum ați primit propunerea de a prelua postul de președinte în actualele circumstanțe?

– Mă onorează această ofertă, având în vedere prestigiul pe care îl are Poli Timișoara în România. Consider că prin performanțele obținute în 2017, cum au fost salvarea de la retrogradare, calificarea în finala Cupei Ligii, accederea în semifinalele Cupei României, inclusiv clasarea pe locul 9 în acest moment, obținute și prin munca și profesionalismul dovedite de mine la Poli, era momentul unei continuități în administrarea clubului. Vreau să-i mulțumesc dlui primar Nicolae Robu pentru încredere și Consiliului Director pentru numire. Totodată, după învestirea mea în funcție, am mers pe ideea că în cadrul clubului și alături de el trebuie să ajungă oameni de afaceri de succes din Timișoara care au susținut clubul. De aceea, i-am cooptat personal pe domnii Virgil Tornoreanu și Cristea Opria. De-acum încolo, vom face echipă și alături de ei. De asemenea, în perioada următoare voi avea mai multe discuții cu oameni importanți din mediul de afaceri din orașul nostru. Pe această cale, vreau să le mulțumesc pentru susținerea financiară din acest an, în care am colaborat bine cu ei în calitate de vicepreședinte și să-i cooptez pe viitor în cadrul clubului Poli Timișoara.

– Care este distribuirea atribuțiunilor cu Sorin Drăgoi, care va fi președinte al Consiliui Director?

-Dl. Drăgoi va rămâne în cadrul clubului. Alături de domnia sa am depus o muncă eficientă, iar pe ideea aceasta consider că din punct de vedere moral trebuia să rămână pentru continuitate și pentru a da o încredere clubului și susținătorilor lui. Îmi doresc să fie mai departe la fel de eficient alături de noi.

– Cum evaluați situația financiară actuală?

– Situația economică este una pe care o știe toată lumea. Neobținându-se finanțare locală, deoarece legea are anumite specificări care trebuie respectate, vom merge mai departe pe contracte de sponsorizare și publicitate, respectiv drepturi TV. Nu este o situație grozavă, dar nici nu suntem în situația pe care unii vor să o promoveze, cum că Poli Timișoara este în pericol. Suntem mai bine decât multe echipe de Liga 1 în ceea ce înseamnă datoriile.

– Care sunt obiectivele pe următoarele luni?

– În primul rând, încercăm stabilizarea situației financiare. Îmi doresc ca echipa să termine în primele opt poziții acest campionat. Este obligatoriu pentru viitor ca Poli Timișoara să joace fotbal și ne clasăm cât mai sus în campionat.

– Cum apreciați prestația echipei în 2017?

– Trebuie arătat un respect total pentru o echipă și un staff care se salvează cu minus 14 puncte. Prin această reușită, toți de la Poli merită nota 10. Iar începutul de campionat a fost unul bun, deși se poate mai bine. Îmi plac victoriile, mai puțin remizele sau înfrângerile.

– Se preconizează schimbări în lot în perioada de transferuri?

– Voi implementa o singură politică, una la care țin foarte mult. Promovarea tinerilor din centrul nostru juvenil! Ei sunt viitorul clubului și cei valoroși vor juca 100% în Liga 1. Această politică, de a evolua cu tinerii în Liga 1 o voi impune și staff-ului tehnic. Este obligatoriu să înțelegem cu toții că doar prin valorile locale, crescute în spiritual alb-violet, putem salva acest club.

Și fiindcă tot am ajuns aici, voi fi foarte riguros în ceea ce privește centrul de copii și juniori și voi face tot posibilul ca tinerii de la Poli să beneficieze de condiții bune de pregătire. Totodată, încercăm să implementăm o soluție cu un tutore din cadrul clubului, ca tinerii să nu mai plece și să fie influențați de diverși factori externi.

– Care este situația managerului sportiv Adrian Neaga, având în vedere zvonurile din mass-media?

– Astăzi am purtat o discuție cu dl. Neaga. Nu s-a pus problema unei demisii. L-am adus la Poli Timișoara și l-am susținut. Îmi doresc să fie mai departe aici și să mă ajute și mai mult de-acum încolo. El cunoaște problemele jucătorilor și vreau să fie acel liant între conducere și jucători, să fie un element benefic pentru club.

Vreau în final să le transmit fanilor să susțină această echipă, chiar dacă vor veni momente și mai grele. Îi rugăm să vină la stadion să încurajeze jucătorii, indiferent de rezultate! Dacă vom fi mereu împreună, vom reuși să urcăm Poli Timișoara acolo unde îi este locul!

http://www.acspoli.ro/index.php/2017/12 ... u-birlica/

Vești bune pentru Poli Timișoara. Au început să sea mai dea din salarii și s-a stabilit locația cantonamentului de iarnă

Poli Timișoara nu e chiar un club pe buza prăpastiei, în ciuda discursului alarmist din spațiul public din ultima vreme. Zilele acestea au început să se mai plătească salariile aferente lunii august și pentru jucătorii care nu au primit bani în noiembrie, iar conducerea a plătit deja cantonamentul din luna ianuarie. Cât despre managerul sportiv Adrian Neaga, rămâne la echipă, dar nu va sta pe bancă la meciul cu ”câinii”.

Practic, în noiembrie conducerea a plătit doar câțiva jucători, ca să nu se intre în cele trei luni de restanțe și să fie pierduți gratis. Acum se vor vira salariile aferente lunii august către ceilalți jucători. ”Am început deja să plătim din salarii. Rata la ANAF trebuie plătită până la sfârșitul lunii. Banii din drepturile TV vor intra în februarie”, ne-a declarat Radu Birlică, cel care de la 1 ianuarie devine președintele clubului, în locul lui Sorin Drăgoi.

Poli a plătit chiria pentru stadion în vederea meciului cu Dinamo de luna viitoare, precum și cantonamentul de dinainte de joc, dar și cantonamentul din luna ianuarie. ”Vom face cantonament la Poiana Brașov, în perioada 8-18 ianuarie. Reunirea va fi în 5 ianuarie. Cantonamentul e plătit deja”, a spus Birlică. Anul trecut, echipa s-a pregătit în aceeași locație pe timp de iarnă.

Cât despre Adrian Neaga, managerul sportiv va continua la echipă și de anul viitor, dar la meciul cu Dinamo, pe bancă va fi Petrea Mușat. ”Este decizia Consiliului Director ca până la final de an, pe bancă să stea domnul Mușat. E o decizie de acum două luni, pentru ca Neaga să aibă mai mult timp pentru alte activități legate de munca de director sportiv. De anul viitor, el revine pe bancă”, a mai precizat Radu Birlică.

Poli va juca luni de la ora 20 cu Dinamo, iar biletele se vor pune în vânzare de joi.

http://www.tmsport.ro/fotbal/vesti-bune ... -de-iarna/
POLI te voi iubi oriunde te vei afla, fie (deocamdata) si doar in inima mea.
User avatar
partizan-usa
Posts: 210
Joined: Thu Oct 04, 2012 3:34 pm
Location: SEATTLE

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by partizan-usa »

ProSport


ACS Poli a rămas fără niciun jucător străin până la noi transferuri, deoarece conducerea a reziliat astăzi contractele a trei fotbalişti. Valentin Creţu este şi el de domeniul trecutului, după ce a avut o învoire dată de primarul oraşului, peste capul celor din club! La capitolul litigii, şi Creţu s-a dus la comisii, iar şefii alb-violeţilor vor trebui să rezolve şi problema cazului pierdut cu George Neagu, pe lângă cel cu portarul Cătălin Straton. Pentru Neagu, clubul are deplătite restanţe destul de mari, de 58.000 de RON, dacă ţinem cont că fundaşul nici măcar nu e pe lista de 25 de jucători eligibili trimisă de club la LPF.





Bianconi, Abraw şi Curjuric, pa. Creţu le-a dat ţeapă

Poli Timişoara a anunţat că s-a despărţit de jucătorii Miguel Bianconi, Camaldine Abraw şi Ivan Curjuric. Toţi au plecat prin reziliere amiabilă şi conducerea a dat un anunţ că se vor face transferuri, dar şi că se va pune mai mult accent pe tinerii din cadrul clubului. Ceea ce e interesant este că, după ce primarul i-a dat învoire de o săptămână înainte de meciul cu Dinamo, Valentin Creţu a depus memoriu pentru banii restanţi şi pentru a deveni liber de contract! Fundaşul dreapta nu va mai veni la reunirea echipei. ”Nu ştiam când a fost învoit că va depune memoriu. Noi avem o înţelegere cu el, să îi căutăm echipă în străinătate, şi clubul va lua banii”, ne-a declarat Radu Birlică despre Creţu.

Valentin Creţu a venit la Timişoara în vară, de la Gaz Metan Mediaş. Jucătorul va împlini la începutul anului viitor 29 de ani. Fotbalistul născut la Buzău a avut voluţii destul de bune, dar la meciul cu Mediaş a făcut o mare gafă în defensivă la faza golului egalizator marcat de Golubovic.




George Neagu: jucător sub contract, fără drept de joc în Liga 1 şi care nu poate fi nici kinetoterapeutul echipei

La clubul timişorean există şi o situaţie mai mult decât paradoxală. În vară, la Poli s-au reziliat destul de multe contracte. Singurul jucător care nu a acceptat a fost George Neagu, rămas la club, dar neinclus pe lista de 25 de jucători cu drept de joc dată la LPF. Fundaşul stângă se poate antrena cu echipa şi a dorit să ajute din ipostaza de kinetoterapeut sau maseur, dar conducerea a spus că nu îşi poate asuma niciun risc, întrucât fotbalistul nu are atestat pentru a exercita aceste ocupaţii.

Neagu s-a adresat la CNSL pentru salariile neplătite şi a câştigat: ”Obligă pârâtul la plata sumelor de 44.000 lei net reprezentând rate contractuale aferente lunilor mai 2017 (parţial), august-octombrie 2017 şi 14.000 lei net cu titlu de prime de joc. Obligă pârâtul la plata sumei de 455 lei reprezentând taxă de procedură”, a fost verdictul comisiei.

Clubul face recurs. Teoretic, şi alţi jucători se pot adresa comisiilor

În afară de Creţu, Straton şi Neagu nu doresc şi desfacerea contractului. Portarul mai are înţelegere şi pentru sezonul viitor cu clubul alb-violet, iar Neagu până la final de sezon. Fundaşul ar putea fi, teoretic, inclus pe lista de LPF în perioada de transferuri, când se poate face modificări faţă de componenţa din vară. Până atunci, clubul va face recurs şi pentru a câştiga timp până le va da banii jucătorilor. ”Vom face recurs şi pentru el şi Straton, dar le vom da toţi banii, după ce vom epuiza toate căile de atac”, a punctat Birlică.

Toţi jucătorii din sezonul trecut au restantă prima de obiectiv, pentru menţinerea echipei în prima ligă. Teoretic, toşi se pot adresa comisiilor.
asu
Posts: 733
Joined: Sat Nov 03, 2012 1:08 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by asu »

partizan-usa wrote:ProSport


ACS Poli a rămas fără niciun jucător străin până la noi transferuri, deoarece conducerea a reziliat astăzi contractele a trei fotbalişti. Valentin Creţu este şi el de domeniul trecutului, după ce a avut o învoire dată de primarul oraşului, peste capul celor din club! La capitolul litigii, şi Creţu s-a dus la comisii, iar şefii alb-violeţilor vor trebui să rezolve şi problema cazului pierdut cu George Neagu, pe lângă cel cu portarul Cătălin Straton. Pentru Neagu, clubul are deplătite restanţe destul de mari, de 58.000 de RON, dacă ţinem cont că fundaşul nici măcar nu e pe lista de 25 de jucători eligibili trimisă de club la LPF.





Bianconi, Abraw şi Curjuric, pa. Creţu le-a dat ţeapă

Poli Timişoara a anunţat că s-a despărţit de jucătorii Miguel Bianconi, Camaldine Abraw şi Ivan Curjuric. Toţi au plecat prin reziliere amiabilă şi conducerea a dat un anunţ că se vor face transferuri, dar şi că se va pune mai mult accent pe tinerii din cadrul clubului. Ceea ce e interesant este că, după ce primarul i-a dat învoire de o săptămână înainte de meciul cu Dinamo, Valentin Creţu a depus memoriu pentru banii restanţi şi pentru a deveni liber de contract! Fundaşul dreapta nu va mai veni la reunirea echipei. ”Nu ştiam când a fost învoit că va depune memoriu. Noi avem o înţelegere cu el, să îi căutăm echipă în străinătate, şi clubul va lua banii”, ne-a declarat Radu Birlică despre Creţu.

Valentin Creţu a venit la Timişoara în vară, de la Gaz Metan Mediaş. Jucătorul va împlini la începutul anului viitor 29 de ani. Fotbalistul născut la Buzău a avut voluţii destul de bune, dar la meciul cu Mediaş a făcut o mare gafă în defensivă la faza golului egalizator marcat de Golubovic.




George Neagu: jucător sub contract, fără drept de joc în Liga 1 şi care nu poate fi nici kinetoterapeutul echipei

La clubul timişorean există şi o situaţie mai mult decât paradoxală. În vară, la Poli s-au reziliat destul de multe contracte. Singurul jucător care nu a acceptat a fost George Neagu, rămas la club, dar neinclus pe lista de 25 de jucători cu drept de joc dată la LPF. Fundaşul stângă se poate antrena cu echipa şi a dorit să ajute din ipostaza de kinetoterapeut sau maseur, dar conducerea a spus că nu îşi poate asuma niciun risc, întrucât fotbalistul nu are atestat pentru a exercita aceste ocupaţii.

Neagu s-a adresat la CNSL pentru salariile neplătite şi a câştigat: ”Obligă pârâtul la plata sumelor de 44.000 lei net reprezentând rate contractuale aferente lunilor mai 2017 (parţial), august-octombrie 2017 şi 14.000 lei net cu titlu de prime de joc. Obligă pârâtul la plata sumei de 455 lei reprezentând taxă de procedură”, a fost verdictul comisiei.

Clubul face recurs. Teoretic, şi alţi jucători se pot adresa comisiilor

În afară de Creţu, Straton şi Neagu nu doresc şi desfacerea contractului. Portarul mai are înţelegere şi pentru sezonul viitor cu clubul alb-violet, iar Neagu până la final de sezon. Fundaşul ar putea fi, teoretic, inclus pe lista de LPF în perioada de transferuri, când se poate face modificări faţă de componenţa din vară. Până atunci, clubul va face recurs şi pentru a câştiga timp până le va da banii jucătorilor. ”Vom face recurs şi pentru el şi Straton, dar le vom da toţi banii, după ce vom epuiza toate căile de atac”, a punctat Birlică.

Toţi jucătorii din sezonul trecut au restantă prima de obiectiv, pentru menţinerea echipei în prima ligă. Teoretic, toşi se pot adresa comisiilor.
-oare se incearca varianta lot fara jucatorii straini pentru a aplica acea metoda de finantare propusa de CC ?
Locked