Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Totul despre ACS Poli Timisoara
Locked
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by marci75 »

Razvan RAT a semnat cu POli,aveam nevoie de un asa lider.
User avatar
ceasul13
Posts: 393
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:21 pm
Location: Timisoara

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by ceasul13 »

Nu stim cat e de pregatit, vad ca el zice ca poate juca inca de acum ...
Sa speram ca odata cu venirea lui nu mai este bulevard pe stanga.

Răzvan Raț, la Poli Timișoara!

Astăzi, 22 martie, clubul nostru a semnat un contract valabil până-n vară cu Răzvan Raț, unul dintre cei mai importanți fotbaliști români din ultimii 15 ani. Fundașul stânga a fost prezentat presei imediat după iscălirea angajamentului, în prezența președintelui Radu Birlică și a directorului sportiv Adrian Neaga.

Primele declarații ale lui Raț s-au referit la optarea pentru tricoul ”alb-violet”: ”Am ales Poli Timișoara pentru că oamenii de aici m-au dorit cel mai mult. Sunt bucuros că ales Poli fiindcă voi fi din nou acasă, în România. Voi face tot ce e posibil pentru echipa la care sunt acum. Am semnat până la finalul sezonului de play-out. Vom vedea din vară ce va fi. Am de gând să joc atâta timp cât starea fizică îmi va permite”.

Președintele Radu Birlică ne-a declarat: „Am adus un jucător de foarte mare valoare, este un mare câștig pentru noi. Consider că din punct de vedere al conducerii am îndeplinit cerințele tehnicienilor. În acest moment, aștept și din partea echipei un răspuns pe măsură, prin rezultate. Adică fapte, nu vorbe”.

Răzvan Raț
Născut: 26 mai 1981 (Piatra Olt)
A jucat la Rapid București, FCM Bacău, Shakhtar Donetsk, West Ham United, Rayo Vallecano, PAOK Salonic.
Câștigător Europa League, de două ori campion al României, de șapte ori campion al Ucrainei, de patru ori câștigător al Cupei Ucrainei, de patru ori câștigător al Supercupei Ucrainei
A jucat de 113 ori pentru naționala României, pentru care a marcat 2 goluri

http://www.acspoli.ro/index.php/2018/03 ... timisoara/

Surpriză la ACS Poli. Timișorenii l-au adus pe Răzvan Raț în încercarea de a se salva de la retrogradare: ”M-au dorit foarte mult”

ACS Poli a anunțat azi o mică bombă. Veteranul Răzvan Raț (36 e ani), care s-a pregătit cu Dinamo iarna asta, a fost ofertat și a semnat cu timișorenii. Fostul jucător al lui Rayo Vallecano are o înțelegere pe o durată scurtă, până în vară, și va pune umărul la salvarea echipei de la retrogradare.
”E simplu am ales Poli, m-au dorit foarte mult. M-am antrenat cu Dinamo, le mulțumesc că mi-au permis. Sunt bucuros că am ales Poli pentru că voi fi din nou acasă, în România. Sper să le răsplătesc încrederea celor de aici, care m-au dorit foarte mult”, au fost primele vorbe ale lui Răzvan Raț ca bănățean. Jucătorul cu 113 selecții la națională a preluat tricoul cu numărul 3 al formației antrenate de Leo Grozavu. ”Eu o să fac tot ce posibil pentru echipă de acum încolo. Am avut discuții cu Dinamo, nu am ajuns la un numitor comun. Am semnat până la sfârșitul play out-ului. Vom vedea din vară, eu am de gând să continui, atâta timp cât starea fizică mi-o permite. O să o iau pas cu pas”, a mai spus Raț. Fundașul stânga de meserie nu are o amintire plăcută legată de Timișoara.”Îmi amintesc acel episod trist pentru mine. Jucam la Șahtior. Teoretic aveam prima șansă dar nu a fost să fie. A fost un fel de asediu… dar e mai puțin important”, a subliniat Raț. ”Eu mă simt pregătit, nu vreau să dau un procent, aș fi subiectiv. Cred că pot intra cu Sepsi… E clar că nu e o situație roză, voi face tot ce pot să fac pentru ca echipa să evolueze mai bine. Cu ceea ce știu eu, nu vă așteptați la miracole”, a conchis Răzvan Raț.
”Am vorbit foarte mult, chiar și noaptea, a primat că l-am dorit foarte mult. Ne ajută foarte mult. A jucat la cluburi mari. Și-a dorit să vină la noi”, a spus și Răzvan Birlică despre ultima sosire. ACS Poli joacă un amical sâmbătă la Cluj cu CFR (ora 12). În campionat timișorenii primesc vizita lui Sepsi pe 2 aprilie.

https://www.pressalert.ro/2018/03/acs-poli-razvan-rat/
POLI te voi iubi oriunde te vei afla, fie (deocamdata) si doar in inima mea.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by englezul »

Probabil cel mai galonat fotbalist care a imbracat vreodata tricoul alb-violet. Asa cum am mai spus, atat timp cat ne mai cauta si altcineva in afara de aia de la Finante, mai exista speranta !
:steag1:
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Pffv »

englezul wrote:
Thu Mar 22, 2018 9:07 pm
Probabil cel mai galonat fotbalist care a imbracat vreodata tricoul alb-violet. Asa cum am mai spus, atat timp cat ne mai cauta si altcineva in afara de aia de la Finante, mai exista speranta !
:steag1:
Stai linistit Boss ca le fu cazut ...programu' , revin ei in forta :D :dizzy: .
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Pffv »

englezul wrote:
Thu Mar 22, 2018 9:07 pm
Probabil cel mai galonat fotbalist care a imbracat vreodata tricoul alb-violet. Asa cum am mai spus, atat timp cat ne mai cauta si altcineva in afara de aia de la Finante, mai exista speranta !
:steag1:
Stai linistit Boss ca le fu cazut ...programu' , revin ei in forta :D :dizzy: .
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by impossible »

Mutarea pare foarte buna. Raț si Cânu ar putea organiza un pic jocul nostru din aparare.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by banatean_violet »

Poate ne rezolva astia de la FC Arges si noua finantarea

FC Argeş rămâne în aer dacă promovează în Liga 1! Primarul Piteştiului cere sprijinul lui Johannis şi Tăriceanu ca legislaţia să fie modificată. ...

Sursa: http://liga2.prosport.ro
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Amadeus »

Eu nu am inteles de ce poate in L2 si nu in L1.
Amadeus
User avatar
ceasul13
Posts: 393
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:21 pm
Location: Timisoara

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by ceasul13 »

Managementul la POLI ...

ACS Poli păstrează o tradiție negativă: despărțire de o achiziție care nu a bifat niciun joc oficial

Clubul timișorean din Liga I păstrează un obicei nefast încă din primele sezoane ale noului proiect. Odată cu achiziționarea lui Răzvan Raț ACS Poli a renunțat la serviciile lui Iulian Carabela, despărțirea nu a fost anunțată însă oficial de către club. Fundașul stânga a fost adus în această iarnă de la Juventus București, nu a bifat însă niciun minut și acum va face cale întoarsă către gruparea din Colentina. Iulian Carabela (21 de ani) a fost adus degeaba la Timișoara. Jucătorul de bandă stânga a fost folosit de Leo Grozavu doar în câteva amicale, nu și în jocurile oficiale. Deși tehnicianul vorbea recent că dă șanse tuturor jucătorilor. Acesta a vorbit ieri despre numărul mare de sosiri pentru acoperirea acelei zone a terenului, nu și despre despărțirea de Carabela, survenită în urmă cu o săptămână și o veste ”transpirată” abia acum, dar dinspre București. ”Am suferit pe partea aia, era nevoie de el (n.r. Raț). De aceea am încercat să mai primenim lotul și tot am adus jucători de bandă stângă”, a spus Grozavu. Venirea lui Răzvan Raț a ”pecetluit” soarta tânărului sosit sub formă de împrumut de la contracandidata FC Juventus. De altfel, conform 100sport.ro acesta se și întoarce la trupa din Capitală mai devreme. În lotul lui ACS Poli se mai află cinci jucători care pot acoperi poziția de fundaș stânga. Pe lângă Raț, timișorenii l-au mai adus în această iarnă pe Maxi Oliva de la Dinamo, Neagu e tot fundaș stânga, Șeroni poate și el acoperi zona iar Țigănașu, titularul de drept din toamna lui 2017, e în covalescență. Nu e prima dată când ACS Poli transferă jucători care apoi nu bifează niciun minut oficial și pleacă. Chiar în debutul actualului sezon a existat un caz similar: Ștefănel Covalschi, sosit de la Afumați. Timișorenii mai au un jucător nou care nu a bifat deocamdată vreun meci oficial, e vorba de argentinianul Esteban Ciaccheri, care acuză o accidentare de când a fost achiziționat. În urma remizei (2-2) cu Sepsi ACS Poli se află pe locul 5 în clasamentul play out, la doar un punct de locul de baraj, ocupat de adversarul de lunea viitoare, Gaz Metan.

https://www.pressalert.ro/2018/04/acs-p ... c-oficial/

Poli Timișoara, mai cu seamă Centrul de Copii și Juniori condus tot mai defectuos de Aurel Șunda, pierde anual tineri jucători talentați. De-a lungul timpului, de cele mai multe ori a fost vorba de ”produse” proprii, dar și de tineri ajunși în curtea clubului, dar pentru care nu a avut nimeni ochi, iar actualul antrenor, Leo Grozavu, recunoaște această problemă.


Doar față de cei cu care se începuse acest sezon, Poli l-a pierdut gratis pe Sebastian Mailat, care a devenit liber de contract după cea intrat în ziua 91 de neplată. Înainte, deși l-a adus împrumut de la FCSB, Vlad Mihalcea a plecat împrumut la Clinceni, tocmai pentru că era rezerva lui Mailat, ulterior ”evaporat” și el. Anterior, clubul l-a pierdut pe colegul de generație a lui Mailat, Deian Sorescu, după ce fostul președinte Ioan Miculaș nu i-a înregistrat la timp un contract la FRF și comisiile l-au dat liber la un litigiu între club și jucător și impresar. Dacă Mailat e măcar la CFR, Sorescu e la ASU, în Liga a II-a.

Din actuala națională U19, Poli a mai rămas doar cu Denis Haruț, după ce Vlad Dragomir a plecat la Arsenal, iar din încăpățânarea fostului președinte Liviu Anton, clubul a încasat doar 90.000 de euro. Puțin peste 20.000 de euro s-au încasat pe Ovidiu Popescu, de la FCSB, deoarece jucătorul aparținea în principal de Marcel Băban și impresarul Cristea Opria. Pe acolo s-au învârțit și banii încasați pe Andrei Sîntean, plecat la Slavia Praga, căruia fostul manager Daniel Stanciu i-a făcut contract până 18, și nu la 19 ani cum sunt uzanțele.

Crescut de LPS Banatul, Darius Buia a ajuns vara aceasta la Poli, adus pentru echipa a doua, după o perioadă de accidentare. Clubul a desființat echipa de Liga a III-a din rațiuni financiare, iar Buia a ajuns să dea gol după gol la UTA. Nebăgat în seamă pentru prima echipă, ironic, acum joacă sub comanda lui Ionuț Popa. Leo Grozavu recunoaște că i-ar fi plăcut să-i aibă pe Dragomir, Sîntean sau Buia sub comandă. ”Timișoara în ultimii ani a pierdut foarte mulți jucători tineri cu care se putea face o echipă foarte competitivă, de viitor. Sunt jucători până în 23 de ani care ar fi putut să reprezinte Timișoara cu succes. Îi urmăresc. Generațiile ’95-’96-’97-’98 sunt foarte valoroase” a spus Grozavu.

Deocamdată, la Poli Sebastian Velcotă a dispărut din echipă după ce l-a debutat tocmai Grozavu, cu banderola pe braț. Cosmin Bîrnoi a devebit și el rezervă, iar Lucian Oprea sau Raul Cochințu nu au primit încă o șansă. Ionuț Popa chiar ironiza situația: ”Dar nu ştiu ce se întâmplă cu tinerii, Velcotă şi Bîrnoi au fost vânduţi în străinătate?”. Alți tineri joacă sub formă de îmrpumut: Harald Fridrich și Narcis Popan la Lugoj, Cristian Podină la Reșița, sau Radu Motreanu la ASU.

http://www.tmsport.ro/fotbal/juniorii-p ... talentati/
POLI te voi iubi oriunde te vei afla, fie (deocamdata) si doar in inima mea.
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: etapa 3 Playout Poli - Sepsi, luni 2 Aprilie

Post by banatean_violet »

Clubul trebuie să mai plătească pentru o parte din echipă salariile pe luna decembrie, plus o parte din prima pentru menținerea în Liga I. ”Dovada plății o putem depune până la 30 aprilie la dosarul de licențiere. Mai avem de achitat o parte din salariile pe decembrie, vom achita în curând și luna ianuarie. Prima nu are legătură cu licențiere, dar toți cei care au plecat și-au primit-o. O vom plăti, mai avem de luat și 40.000 de euro de la LPF pentru Cupa Ligii”, ne-a declarat președintele clubului Radu Birlică.

Dacă echipa nu va face puncte, fotbaliștilor li se va tăia din salariul aferent lunii februarie.”Ne gândim dacă să tăiem salariul pe februarie. A fost propunerea mea pentru Consiliul Director. Dar dacă vor fi rezultate, nu se va mai întâmpla. Cel mai important e să își revină echipa. Sunt alți antrenori care au avut 10-12 etape fără victorie”, a mai adăugat Birlică

sursa: http://timisplus.ro/?p=39827

Nu stiu ce pretentii putem avea de la jucatori in aprilie cand inca nu au fost platiti pe decembrie. Ba se mai pune problema sa le taie din banii pe care oricum nu i-au primit, da poate vor fi in iunie gata taiati.

Inteleg ca sunt jucatori care nu au primit prima pentru salvarea de la retrogradare, aia ultramiraculoasa de anul trecut ... pai acuma-i doare in cot pe toti de retrogradare. Daca se mai intampla o alta salvare se mai pune o prima pe care o primesti numa daca pleci de la Poli ! Pe de alta parte si jucatorilor ar trebui sa le spuna cineva ca in caz de retrogradare nu vor primii nici banii aia intregi care nu au fost taiati.
Locked