Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Totul despre ACS Poli Timisoara
Locked
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by PFA »

Poate ca e un subiect care-i doare tare, dar sunt un colectiv de jucatori care a rabdat mult si a aratat chiar mai multa intelegere pe cat a rabdat. Sunt convins ca ar fi inteles-o si pe asta.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Amadeus »

Portarul Straton a depus memoriu la Camera Naţională de Soluţionare a Litigiilor, unde a primit termen pentru 29 noiembrie. Fotbalistul de 28 de ani îşi cere doar drepturile financiare şi nu solicită să devină liber de contract. La ACS Poli s-au făcut în 15 noiembrie trei luni de restanţe salariale. ”Buba” este că, deşi salariile pe sezonul trecut au fost achitate, plus salariile pe luna iulie din acest sezon, primele din sezonul trecut nu au fost plătite. Este vorba de prima pentru salvarea de la retrogradare şi prima pentru calificarea în finala Cupei Ligii. În rest, politica clubului timişorean e de a nu da prime de joc, aşa cum procedează alte grupări care au restanţe salariale mai mari de trei luni.

Conducerea promite să achite luna august până la meciul cu FCSB din optimile Cupei României

În aceste zile, cei de la Poli au achitat rata lunară la ANAF şi au început să mai dea salarii jucătorilor. În 30 noiembrie, timişorenii vor juca pe teren propriu cu FCSB, şi conducerea speră ca şi cu acei bani să achite integral jucătorilor toată luna august.

”Am dat salariile pe august la jumătate din jucători. Până la finalul lunii, vom achita cu toată lumea. În decembrie îşi vor primi şi banii pentru prima de Cupa Ligii. Acum am plătit jucătorii care aveau oferte. Straton avea memoriu depus de trei săptămâni, noi l-am mai amânat”, ne-a declarat vicepreşedintele clubului, Radu Birlică.
Amadeus
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by timisoreanul »

Ma gândeam la gestul lui Mailat. El era un jucator de 19 ani care evolua titular la o echipa de liga 1. Ar fi putut face o alta alegere, sa mai joace un an sau doi aici, sa creasca fotbalistic si sa plece pe niste bani, lasand loc de buna ziua, la un alt club, daca Poli nu evolua suficient pentru aspiratiile lui. In schimb, s-a lasat prostit de niste impresari. Jiji a declarat ca il lua pe Mailat daca le dadea 100000 de euro la impresari si ii dadea lui Mailat un salariu de 7000 de euro lunar (deci jucatorul lua mai putin intr-un an decat impresarii). A zis ca nu l-a luat pentru ca nu crede in Mailat, a se citi de fapt ca nu crede ca face banii astia. O declaratie care a trecut bineinteles neobservata. Ma intreb si eu, e oare moral ca un club care a crescut un jucator cativa ani, investind in el, sa nu se aleaga cu nimic, iar niste impresari sa incaseze 100000 euro? Care va fi soarta lui Mailat? Nu cred ca ii va fi usor la CFR Cluj, a mers la un club mai puternic, cu o concurenta mai mare, ma indoiesc ca va juca atat cat ar fi facut-o la Poli. Iata ca Barbut, cu cativa ani de experienta, nu prinde nici banca de rezerve la Craiova. Mailat e un jucator promitator, care a dat cateva goluri si cateva pase de gol, are o viteza buna, un sut bun de distanta, dar din punct de vedere fizic e firav, are carente mari. Nu e vreun Messi care sa se impuna la orice club. E adevarat ca Mailat e un copil imatur, usor de manipulat si probabil prost sfatuit. Problema e ca sistemul permite asemenea lucruri.
Pana la urma, fiecare doarme cum isi asterne. Sper ca, totusi, macar acum, dupa Dragomir, Sorescu, Mailat, Balaure, Barbut (plecat gratis) si altii clubul sa isi fi invatat lectia si sa isi securizeze jucatorii tineri de valoare. Daca s-ar vinde jucatori macar de 500000 de euro pe an, si situatia financiara ar fi mai buna. Totusi, nu ii condamn foarte mult nici pe cei din conducere, stim cu totii cat de delicata a fost situatia financiara a clubului in sezonul trecut si din pacate nici acum nu e pe roze. Când riscai sa nu fii programat daca nu plateai divere datorii, cateva salarii restante pentru jucatori nu pareau un capat de tara.
Pana la urma, plecarea lui Mailat inseamna sansa pentru alti tineri din lot. Barnoi a crescut foarte mult in acest sezon si eu jucator promitator, iar fundasii laterali Harut si Podina au fost tituari la ultimele meciuri ale Romaniei U19. Cu siguranta mai sunt si altii generatia lor sau in cele de dupa ei. Timisoara nu va duce niciodata lipsa de jucatori talentati. Bine ar fi sa ii valorifice ea si sa nu mai accepte sa fie jefuita in interesul altor cluburi din Romania, o tara unde smecheria, tupeul si oportunismul sunt reteta succesului.
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Amadeus »

mailat s-a dus pentru bani, la fel ca si barbut si ceilalti. treaba lor.
si eu cred ca n-avea in momentul asta valoare de fcsb, la cfr poate intra cind blatuiesc aia vreun meci (destul de des)...
Amadeus
User avatar
ceasul13
Posts: 393
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:21 pm
Location: Timisoara

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by ceasul13 »

Bilete pentru Poli – FCSB

Începând de joi, 23 noiembrie, clubul nostru va pune în vânzare la stadion (biroul ticketing) și punctul de distribuire din centru (lângă Mc Donald’s) biletele de intrare pentru meciul Poli Timișoara – FCSB din cadrul optimilor de finală ale Cupei României. Jocul se va desfășura joi, 30 noiembrie, de la ora 21,30.

Tichetele au următoarele prețuri:

Tribuna II – 2o de lei

Tribuna I – 25 de lei

Tribuna 0 – 40 de lei

Lojă – 150 lei

Peluză oaspeți – 20 lei

Abonamentele de la meciurilor de campionat nu sunt valabile la acest joc, având în vedere că este o competiție diferită.

Vă recomandăm să achiziționați bilete din timp, pentru a se evita aglomerațiile de la casierii, din ziua partidei!

http://www.acspoli.ro/index.php/2017/11 ... poli-fcsb/

Anul trecut cupele se puteau viziona cu policardul, presupun ca erau tot din alta competitie :))
Nu plata ar fi problema, dar puteau zice ca este nevoie de bani si trebuie sa platim. Platim si noi dar totusi sa ne pastram locurile. Nu vad sa scrie ceva de asta, asa ca probabil ori mergi de dimineata sa ocupi locul ori sunt sanse sa gasesti chiar si un fcsb-ist care sa il spurce. Oierii nu ar trebui sa stea separat (in zone pentru oaspeti) chiar si daca sunt unii care locuiesc vremelnic in Timisoara? Ceva minim respect pentru astia (multi/putini) care inghetam prin tribune la meciurile lui POLI e asa greu sa primim? De fapt daca nici macar sa inoiasca colantele de pe locurile abonatilor nu au fost in stare, sa nu fie nevoie sa ii ridici pe altii etapa de etapa ce sa speri ...
Macar sa nu ne facem iar de ras ca vad ca tot cu astia facem experimente cu juniori, cu astia avem gramezi de suspendati, accidentati ... Daca ii scoatem din cupa putem arata ca avem mandrie, sa nu intram iar blazati si cu meciul deja pierdut.

Poate scoatem si deseara cu Viitorul un rezultat bun, desi daca avem aceeasi atitudine ca in ultimele meciuri slabe sperante.
HAI POLI! :polipoli: :polipoli: :polipoli:
POLI te voi iubi oriunde te vei afla, fie (deocamdata) si doar in inima mea.
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by marci75 »

Se pare ca și Neaga pleacă. DRUM BUN.
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by englezul »

S-a saturat de Poli! Robu: Sa plece toti plangaciosii, putem lua in calcul si desfiintarea

Publicat la: 05 December 2017 | în Poli Timisoara, Primăria Timişoara | de Cristina Tomescu

Cu jucători cu importante restanțe salariale și rezultate mai degrabă mediocre, ACS Poli pare că începe să-l calce pe nervi pe primarul Nicolae Robu. Acesta spune că s-a săturat de „plângăcioși” și că problema se pune în termeni ultimativi. Robu a răbufnit după remiza de luni seară, cu Gaz Metan Mediaș.

Remiza lui ACS Poli cu Gaz Metan Mediaș pare să fi pus capac butoiului cu pulbere pe care stă clubul alb-violet, aflat într-o situație deloc fericită. Sunt restanțe salariale către jucători, există o rată lunară de peste 50.000 de euro care trebuie plătită către ANAF, iar atmosfera este departe de a fi liniștită. În aceste condiții, primarul Nicolae Robu spune că la club e nevoie de oameni serioși, nu de unii care să se sperie de greutăți! „Cu eforturi mari l-am ținut în viață (clubul – n. r.) și nu sunt dispus să dedic la nesfârșit timp din timpul meu, sănătate din sănătatea mea… Unii oameni chiar nu merită, a venit timpul clarificărilor. Va fi o discuție ultimativă. Toate eforturile le-am depus pentru Timișoara și timișoreni. Sunt cluburi, cum e Chiajna, unde sunt 4 luni de restante si nu auzi pe nimeni să vorbească de bani, dar vezi rezultate”, a declarat marți edilul.

Robu spune că, din punctul lui de vedere, cui nu-i convine situația este liber să plece și, pentru prima dată, vorbește chiar despre desființare. „Să plece plângăcioșii! Ori se aliniază unui proiect serios, cu oameni serioși, care înțeleg și dificultățile, ori să plece. Putem lua în calcul inclusiv varianta desființării. Nu cred că se ajunge acolo. Pân una-alta suntem pe locul 9, la 12 puncte de locul antepenultim. Nu e o poziție confortabilă, nici una cu care să te lauzi, dar trebuie să existe clarificări… Restanțele au depășit 3 luni la câțiva jucători. Mai au de luat prima de rămânere în Liga 1. Li se cere să aibă înțelegere. Nu există căi de mijloc. Banii vor fi primiți. Dacă nu există înțelegere, se închid porțile și banii nu vor fi primiți”, mai spune primarul.

Nicolae Robu a revenit asupra ideii că la ACS Poli nu există un patron și susține că totul a început să meargă prost din momentul în care ANAF a luat toți banii din drepturile de televizare pentru turul campionatului. „Oamenii nu pricep că la această echipă nu este niciun patron, este o echipă a comunității, unde finanțarea este făcută 90% prin eforturi făcute de mine, datorită unor persoane care vor sa fac lucruri bune pentru orașul lor (…) Îmi exprim speranța că se va produce redresarea de rigoare, să rezistăm în Liga I. Dacă rezistăm, anul viitor, lucrurile vor arăta cu totul si cu totul altfel. Totul a început în momentul în care ANAF ne-a luat toți cei 720.000 euro bani pentru turul campionatului. Din acel moment, lucrurile au mers foarte greu”, a mai declarat edilul.

https://debanat.ro/2017/12/s-a-saturat- ... 10365.html
User avatar
englezul
Posts: 4404
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:47 am
Location: Timisoara
Contact:

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by englezul »

Chestia asta cu nemultumirile a plecat de la Popica, el a bagat mereu gaz pe foc cu subiectul asta. Cine are unde sa plece, sa renunte la bani si viteza in secunda doi. Cine ramane (daca mai ramane cineva) sa bage osul. Sa arata mai multe in teren si mai putin la conferintele de presa. Lor le sare piciorul din sold cand dau o centrare, salarii sub 4-5ooo prea putini au, dar ei plang ca niste pisde toata ziua! Pai cum plm se descurca aia multi care castiga 2-3oo de euroi pe luna si poate nici ei nu-i iau intotdeauna la timp, daca ei castiga cateva mii bune de euroi si plang ca nu au bani parca traiesc de pe o zi pe alta?
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Amadeus »

NICI CU ROBU Nu mi-e rusine...
Amadeus
diegis37
Posts: 2188
Joined: Mon Oct 01, 2012 11:01 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by diegis37 »

Cred ca se pune capacul la iarna .Toti sunt nemultumiti,deci daca nu mai este nimeni multumit de ce se mai face ?
Jucatori +staff vor bani.Sunt nemultumiti ca doar promisiuni primesc.
Robu nu are (sau îi este frica sa aplice legea ) si se supara cand altii cer bani si nu ofera rezultate.
Fani prea putini si total nemultumiti de rezultate.Cel putin pe facebook este jale sa citesti postarile polistilor.
Cine castiga daca se desfinteaza echipa?
Cealalta Poli.
Opozitia lui Robu/Pnl
Celelalte echipe-primesc gratis ceva jucatori.
Locked