Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Totul despre ACS Poli Timisoara
Locked
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by banatean_violet »

Liga 2: două promovate direct, o echipă la baraj şi cinci retrogradate

Eşalonul secund, din care vor face parte ACS Poli, UTA, FC Argeş, ASU Poli, Ripensia, Pandurii, Petrolul, Farul sau "U" Cluj(ordinea asta e o previziune la cum va arata clasamentul final?), va începe în weekendul 4-5 august, urmând în 2018 să se joace 21 de etape. Ultima rundă din acest an va avea loc în 8-9 decembrie. Partea a doua a sezonului se va relua pe 23-24 februarie 2019 şi va avea programată ultima etapă, cea cu numărul 38, în weekendul 1-2 iunie 2019.

În noul sezon de Liga 2 vor participa 20 de cluburi. Primele două vor promova în Liga 1, a treia clasată va disputa un baraj în dublă manşă cu locul 6 din play-out-ul Ligii 1. Echipele clasate pe locurile 16-20 vor retrograda în al treilea eşalon. (sursa:liga2.prosport.ro)
sorinpaso
Posts: 140
Joined: Fri Feb 01, 2013 11:58 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by sorinpaso »

Deci ne pregatim pentru liga a 2-a... Parca nu-mi vine sa cred. Trebuie sa ne facem piata devreme sambata dimineata sa prindem meciul.
Trist..... Macar o sa avem 8 meciuri cam pe plan local, fara deplasari lungi pentru baieti, la utisti si Oradea... Si mai ales meciurile cele
mai gretoase, Poli-Politehnica acasa si in deplasare tot acasa.... Trist, trist, trist......
User avatar
partizan-usa
Posts: 210
Joined: Thu Oct 04, 2012 3:34 pm
Location: SEATTLE

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by partizan-usa »

Robu, dispus să cedeze controlul clubului Poli unui investitor din afara Timişoarei
Sport
Publicat în 07/06/2018 de Darius Petru
Fără comentarii



Pentru a asigura continuitatea clubului ACS Poli Timişoara, primarul Nicolae Robu este dispus să cedeze controlul unui investitor din afara Timişoarei, însă dorinţa sa este ca proiectul demarat în urmă cu şase ani să continue cu bani proveniţi de la oameni de afaceri locali.

„Dacă aceşti oameni cu bani din oraşul nostru care au susţinut echipa până acum şi alţii, pe lângă ei, doresc ca Timişoara să revină în Liga I şi să fie prezentă cu echipa Poli, deţinătoarea palmaresului, atunci mă voi implica mai departe să asigur tot sprijinul.

Dacă nu se doreşte acest lucru, eu, nefiind un om cu bani, voi face o tentativă de a o pune la vânnzare, poate va veni cineva cu bani. Nu-mi doresc asta ca primă opţiune, pentru că mi-ar plăcea ca timişorenii cu bani să susţină şi chiar să cumpere echipa. Sunt prea multe experienţe negative cu persoane venite din altă parte, însă, decât să se desfiinţeze echipa, eu mă deschid şi înspre o astfel de variantă”, a punctat Nicolae Robu pentru Radio Timişoara.

În anii trecuţi, edilul-şef al oraşului de pe Bega a spus în mai multe rânduri că nu este dispus să cedeze controlul asupra clubului unui singur investitor.
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by banatean_violet »

Deranj la drogherie dupa cel mai recent sondaj robulan, fuziune asa sau altfel?
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by timisoreanul »

Eu sustin orice varianta care permite continuarea fenomenului Poli. Sa ramana o singura Poli, e o idee buna, dar cei de la ASU se vor opune cu orice pret, pentru ca pentru ei mereu a contat orgoliul si nu ratiunea. Avantajele ar fi reciproce, pentru ca ei stau foarte prost la capitolul jucatori, in schimb nu au datorii si au o galerie care conteaza mult, iar noua ne-a lipsit. In plus noi avem palmaresul si numele, ceea ce nu e putin lucru. Bineinteles ca la cate jigniri ne-au adresat si la cat ne-au sapat in toti acesti ani (la Craiova toata lumea sustine clubul si rezultatele se vad, acolo galeria nu si-a facut alta echipa), ar trebui nici sa nu ne putem problema unei fuziuni si sa asteptam sa crape ambele cluburi. Nici ei cu strânsul de bani cu miloaga in plasa la fiecare meci nu au cum sa ajunga prea departe.
Daca se vrea cedarea echipei unui privat, iarasi e o varianta foarte buna. Ar trebui cineva care sa acopere datoriile, sa preia lotul de jucatori si sa managerieze bine clubul. Dar ca sa invatam din greselile trecutului, ar trebui ca in contract sa se prevada clauze precum: imposibilitatea mutarii clubului din oras, obligarea la un anumit cuantum al investitiilor, revenirea clubului la autoritati daca privatul nu isi respecta angajamentele, etc.
E clar ca prioritar este sa se rezolve finantarea, pentru ca in functie de asta se va creiona si lotul de jucatori cu care se va ataca promovarea.
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Amadeus »

După retrogradare, ACS Poli e ”îngropată” în litigii pierdute cu foştii jucători.

Code: Select all


http://liga2.prosport.ro/seria-1/campionat/dupa-retrogradare-acs-poli-e-ingropata-in-litigii-pierdute-cu-fostii-jucatori-cui-trebuie-sa-dea-urgent-bani-17248030

Amadeus
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Pffv »

banatean_violet wrote:
Fri Jun 08, 2018 4:29 pm
Deranj la drogherie dupa cel mai recent sondaj robulan, fuziune asa sau altfel?
Eveniment epocal la nivel ....personal . Cred ca este prima data cand sunt de acord cu cei de la ASU : "EXCLUS FUZIUNI" . Varianta personala fuziune = il dau dracului de fotbal timisorean .

In legatura cu varianta unui investitor , hm ... ce stiu eu , putin credibila posibilitate ca cuneva sa preia un ONG . Dar nu sunt informat foarte bine in domeniu , asa ca intreb , un eventual investitor (recte o persoana , fond de investitii , seic , samd) cum ar putea sa isi recupereze investitia facuta intr-un ONG ?
User avatar
DP 2-6
Posts: 3368
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:22 pm
Location: Timisoara

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by DP 2-6 »

Spune și varianta ta, sau...ea nu există?
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Amadeus »

liga2 e de un nivel mult mai scazut, mai important e antrenorul decit jucatorii.
problema cea mai mare e financiara, datorii de juma de milion plus 50 de mii pe luna catre anaf.
e de apreciat zelul cu care se incearca sa se continue in L2, dar fara drepturile tv din L1, chiar nu ii vad terminind campionatul.
Popica zicea ca Stan a vrut sa vina cu ceva finantatori dar s-a speriat de datorii. e bine ca n-a venit, e greu de sperat ca altii vor fi mai curajosi sa preia clubul.
Amadeus
User avatar
Pffv
Posts: 4073
Joined: Mon Oct 01, 2012 9:43 pm
Location: Timisoara

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Pffv »

DP 2-6 wrote:
Sat Jun 09, 2018 7:00 pm
Spune și varianta ta, sau...ea nu există?
Varianta mea nu exista din motive ....tehnice , habar nu am ce si cum este in cazul unui ONG . :dizzy:
Tocmai ce am intrebat despre asta , dar vad ca toata lumea se da lovita sau e ca mine necunoscatore in domeniu . Un lucru insa sa fie clar , sub nici o forma nu sunt dispus sa ... sar cand vrea Novovic . Cai care doriti asta , sariti . Pretext este , unirea face putere , unde-s doi samd .... . Inca nu cunosc pe cineva care sa fie in pericol mortal ca nu mai are echipa favorita .

PS O intrebare catre admini , in caz de fuziune cum se anuleaza un cont pe acest forum . Nici de citit , dar mai de scris , sa va scrie Deiutzu si Milanezu , daca va plac atat de mult . :evil:
Locked