Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Totul despre ACS Poli Timisoara
Locked
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by timisoreanul »

Nici desfiintarea noastra nu ne asigura neaparat fericirea pentru fotbalul din Timisoara. Totul pleaca de la bani si ambele Poli stau in acest moment pe baze gresite. ACS, echipa autoritatilor, dar care nu mai investesc un leu de 3 ani, ceea ce a insemnat o lunga agonie pana la aceasta retrogradare. ASU, echipa suporterilor, a caror deviza este fara patron. Laudabile pana la un punct eforturile lor, sistemul lor exista la alte cluburi din Europa, dar e extrem de greu, sa nu spun aproape imposibil sa functioneze la noi. Ar trebui sa ai zeci/sute de mii de cotizanti. In conditiile in care ambele cluburi nu strang impreuna intr-un week-end 1000 de spectatori, trebuie sa fim naivi sa credem o echipa ar putea trai din asa ceva. Deaceea, daca nu isi schimba strategia si viziunea, ASU e condamnata la mediocritate multi ani de acum inainte. Pe de alta parte, sigur, nu are datoriile noastre, un imens balast.
Solutia este in primul rand sa se gaseasca o finantare adecvata. Era buna ideea finantarii de catre autoritatile locale, nu ar fi fost un efort mare la bugetul orasului si judetului si nu mai exista riscul sa se mai intample ce s-a intamplat cu Zambon, Seracin sau chiar cu Iancu pe final. Daca nu se poate sau nu se mai vrea, eu nu vad alta solutie decat gasirea unui finantator serios.
Nici Marian Iancu nu s-a priceput, a risipit o gramada de bani, dar a fost consecvent cativa ani si dupa ce si-a adus oameni priceputi (pe Chivorchian si pe Uhrin), treaba a inceput sa mearga. Doar conflcitul cu Sandu l-a impiedicat sa castige ceva si i-a fost si fatal.
Mai e un lucru pe care nu il inteleg. Daca forma de organizare actuala a clubului nu e ok, de ce nu o putem schimba. De ce nu se poate sa intram in acel club municipal? Daca ar prelua echipa un privat, nu ar putea sa o transforme intr-un S.A. sau un SRL? Pare absurd.
marci75
Posts: 1059
Joined: Sat Oct 13, 2012 7:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by marci75 »

RUSINE TIMISOARA, RUȘINE FOTBAL ROMANESC DE RAHAT.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by impossible »

timisoreanul wrote:
Sat Jun 02, 2018 4:01 pm
...
Mai e un lucru pe care nu il inteleg. Daca forma de organizare actuala a clubului nu e ok, de ce nu o putem schimba. De ce nu se poate sa intram in acel club municipal? Daca ar prelua echipa un privat, nu ar putea sa o transforme intr-un S.A. sau un SRL? Pare absurd.
La fotbal nu este permis sa-ti schimbi forma de organizare. Daca schimbi iti pierzi si locul in campionat. S-a intamplat in trecut si multi, prin aceasta smecherie, au sters datoriile. Acum, ca sa scapi de datorii, la moda este intrarea in insolventa. La Poli nu este posibil nici acest lucru. S-a mai discutat pe aici...

Legat de aceasta retrogradare... Noi ne-am facut-o cu mana noastra. Am ajuns pe marginea prapastiei. De acolo, nu a fost nevoie decat de un brânci dat de sistemul mafiot. Probabil ne-a fost fatala sustinerea publica a lui Lupescu. Dar cum sa-l sustii pe omul groparului fotbalului romanesc in general, dar si a celui timisorean, in mod special. Spun asta pentru ca, intr-un interviu recent, vina a cazut exclusiv pe umerii jucatorilor. Sigur, s-a jucat slab, multi nu au vrut, ma refer la mercenari. Poate au crezut ca daca retrogradam scapa de aici. Din cate citesc conducerea nu-si asuma nimic. Pai cine a "reusit" sa scape gratuit de jucatori precum Sorescu sau Mailat? Pai cine l-a adus pe acest Grozavu 035, un antrenor fara rezultate, fara nimic? Bine, l-ai adus, ai gresit, dar il lasi 8 etape, practic pana te-a retrogradat? Sau era prea greu sa-ti asumi aceasta greseala? Nu mai vorbesc de gafele facute in vara cand te-ai bazat pe "cioara de pe gard" si i-ai adus pe acesti "mercenari", in frunte cu Cretu (ca tot s-a vorbit de el), care apoi n-au mai tras la aceeasi caruta.
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by timisoreanul »

Am tot auzit-o pe asta ca nu se poate schimba forma de organizare. Dar sa presupunem ca apare un rus, un arab dispus sa bage milioane de euro la Poli. Nu poate prelua clubul decat in forma de asociatie a Primariei, CJ si Institului Politehnica? Omul va dori sa aiba clubul lui, sa fie proprietar. Ceva mie imi scapa aici. Daca asa este, e o tampenie. E adevarat ca in trecut cluburile ca scape de datorii infiintau alte societati, treceau toate activele pe cea noua (inclusiv palmaresul) si toate datoriile pe cea veche, care disparea. Asta apropos si de cei care ne spun noua Recas si isi imagineaza ca putinele cluburi de traditie care mai exista au avut mereu aceeasi forma de organizare. Dar, plecând de la niste cazuri particulare, nu poti sa interzice asemenea modificari intr-un club, care in istoria lui poate avea foarte multi proprietari.
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by banatean_violet »

Nu cred ca nu poti sa schimbi forma de organizare daca preiei si active si pasive. In trecut se schimba forma de organizare si datoriile ramaneau pe vechiul club, daca prin reducere la absurd cineva preia Poli cu tot cu datorii nu cred ca nu poate schimba forma de organizare astfel incat sa fie preluate si datoriile.

Este adevarat ca a fost un meci in care cretu a tras la alta caruta dar fatal ne-a fost meciul in care canu a tras evident voluntar la alta caruta. Gretoasa retragere din fotbal si-a facut.
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by impossible »

Pai daca s-ar fi putut schimba forma de organizare echipa ar fi intrat anul trecut in CSM si problemele financiare ar fi fost rezolvate. Salariile si cheltuielile curente ar fi fost platite de la bugetul local, iar datoriile din drepturi TV si bani privati. Unde gresesc?
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Amadeus »

vina retrogradarii e a lui robu & co.anul trecut in august, aveau nevoie de 1 vot ca sa cistige in CL pentru a sponsoriza echipa. conditia pusa a fost ca timisorenii sa intre gratis la meciuri, n-a vrut, iar apoi s-a dat la fund.
birlica blama jucatorii ca nu au luptat pentru evitarea retrogradarii. anul trecut li s-a promis o prima daca ramin in L1, care nu s-a platit pina azi.
arbitrajul a fost al doilea motiv. in afara de coltescu, la medias si dinamu s-a facut tot posibilul ca echipa sa nu ia puncte. asta ca sa ma uit doar la cele mai recente meciuri.
Popica a fost al treilea motiv. dupa fiecare meci plingea ca o tzatza la TV ca nu poate face performanta fara bani. in plus, insista sa il titularizeze pe curileac, desi meci de meci gafa.
Poate ca e mai bine asa, datoria catre anaf ar fi repetat circul si sezonul asta.
in pofida declaratiilor lui primarului, eu cred ca echipa nu va incheia campionatul 2018-19. probabil va avea sfirsitul lui Satu Mare.
Amadeus
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by banatean_violet »

A fost clar si o executie prin intermediul arbitrilor. Prima data ne-a executat mafiotul mirceasandu cu regulamente inventate atunci doar pentru noi, acum ne-a executat mafiotul burleanu cu arbitrii pentru ca idiotii din conducerea noastra au votat candidatul sustinut de mirceasandu. Pe langa altele si executia asta tot cu mana noastra ne-am facut-o.
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by PFA »

Mie mi s-a părut că primarul a fost mai reținut ca Birlică în declarații - adică Birlică a zis că trebuie doar semnat contractul cu cei doi sponsori, iar Robu a spus că săptămâna viitoare se întâlnesc cu susținătorii să stabilească ce resurse au și cum putem proceda.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Amadeus »

PFA wrote:
Sun Jun 03, 2018 6:52 pm
Mie mi s-a părut că primarul a fost mai reținut ca Birlică în declarații - adică Birlică a zis că trebuie doar semnat contractul cu cei doi sponsori, iar Robu a spus că săptămâna viitoare se întâlnesc cu susținătorii să stabilească ce resurse au și cum putem proceda.
era pe FB parca un screenshot cu un mesaj al primarului care spunea: Continuam!
la asta m-am referit...
Amadeus
Locked