Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Totul despre ACS Poli Timisoara
Locked
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Amadeus »

banatean_violet wrote:
Sat May 19, 2018 10:12 am
Dacă vom fi gladiatori, vom câștiga, a declarat Neaga.
Antrenorul spune că echipa poate bate atât pe Mediaș, dar și pe Botoșani, Dinamo și Chiajna. (sursa:tmsport)

Jos palaria (nu am dar imi cumpar una) daca reuseste sa-i transforme din miserupisti in gladiatori.
DACA si POATE.
nu-i vad in stare de mai mult de 3 puncte, si alea din egaluri...
Amadeus
User avatar
Amadeus
Posts: 1546
Joined: Sat Nov 03, 2012 4:20 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by Amadeus »

Pffv wrote:
Wed May 16, 2018 11:23 pm
banatean_violet wrote:
Wed May 16, 2018 9:57 pm
Nu va faceti probleme, o rezolva ai nostri sa nu mai ajungem la baraj, ce sa se mai oboseasca plimbandu-se pe teren inca doua meciuri.
E plin de profetii pe net privind victoria Chiajnei la Dinamo , ceva asemanator cu cea de la Botosani . Cred ca nu prindem nici barajul . :dizzy:
4-0 pt dinamu la pauza, dar au mai avut ei si cu foresta avantaj mare si au pierdut 5-4
Amadeus
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by impossible »

Am luat licenta pentru sezonul urmator (foto de pe pagina primarului):

Image

Ramane ca baietii nostri sa fie "gladiatori" pe teren si sa uite de problemele financiare ... acestea se vor rezolva, in functie de rezultate, "mai tarziu sau niciodata".
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by banatean_violet »

De aia am pierdut atatea meciuri la rand ca nu era sigur cu licenta. Bine ca s-a rezolvat, acum vine tavalugu cu gladiatorii.
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by PFA »

Cine vrea să acordăm trofeul CroVi, poate să-și exprime opțiunea aici:

https://www.cronicavioleta.ro/2018/05/n ... -2018.html

În principiu pledăm pentru, fiindcă deși echipa, în ansamblul ei, nu merită, credem că avem un jucător care ar merita. Vox populi.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
banatean_violet
Posts: 1153
Joined: Tue Oct 02, 2012 10:51 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by banatean_violet »

Initial m-ati convins sa votez (ma gandeam la Straton), dar dupa ce am vazut ca ati deschis lista cu delasatorul Artean am spus NU.
Altfel, printre atatea planuri marete cu santiere, vapoare, autobuze turistice, iluminatul strazilor, stransul gunoaielor, capitala culturala e normal sa nu mai incapa si un plan pentru Poli, pentru fotbalul timisorean altul decat cel de miutza.
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by PFA »

Artean e primul alfabetic și a fost inclus fiindcă avem două criterii - a) să fi jucat peste 20 de meciuri și b) să aibă o medie a notelor peste media echipei. Era fix pe medie, deci a intrat.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
timisoreanul
Posts: 282
Joined: Tue Oct 16, 2012 7:36 pm

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by timisoreanul »

Asadar, o noua retrogradare pentru Poli. O retrogradare inseamna un moment trist in special pentru noi, suporterii. Conducatori, antrenori, jucatori vin si pleaca, suporterii sunt cei care dau stabilitate unui club.
Faptele sunt urmatoarele: Clujul a castigat campionatul (al patrulea in ultimii ani), Craiova a castigat Cupa Romaniei, Timisoara a retrogradat. Restul e gargara ieftina.
Era previzibil ca asta se va intampla si probabil am si meritat ca asta sa se intample. Dupa cum cei care au ramas au meritat sa ramana. Sepsi are stadionul plin, un antrenor foarte bun ce a invatat meserie de la Piturca si conducatori inteligenti. Chiajna, asa comuna, sat cum este, isi aloca 30% din buget pentru sustinerea echipei de fotbal.
La noi totul a plecat in primul rand de la finantare. Intr-un interviu prin vara, Cretu, daca nu ma insel, spune ca li s-a promis celor veniti ca nu se va intarzia nici macar o zi cu plata salariilor. Un club care nu isi plateste 4-5 luni jucatorii este un club bolnav. Am mai spus si altadata, nu te poti pretinde proprietar de club, dar sa nu aloci niciun ban timp de doi ani. Daca autoritatile locale nu au avut curaj sau chiar nu au putut sa finanteze, trebuiau sa gaseasca o solutie, in ultima instanta, cedarea clubului unui finantator.
Conducerea a fost foarte slaba. Ca sa iti umfli muschii si sa tai in carne vie, cum au facut Birlica si Grozavu, trebuie sa iti permiti sa o faci. De exemplu, Marian Iancu putea da afara orice jucator din lot si aducea a doua zi altul de doua ori mai bun. La noi au plecat din vara 14 jucatori. Poate ca unii trebuiau sa plece. Dar altii, era imperios necesar sa ramana. Daca ii aveam macar pe Herique sau Abraw, avand in vedere evolutiile catastrofale ale celor din fata, ne salvam. Prefer stilul lui Ionut Popa, care a reusit sa scoata maxim din jucatorii pe care i-a avut la dispozitie, fara sa beneficieze de mari valori, a stiut sa ii aseze in teren, sa foloseasca tactica potrivita si sa aiba atmosfera buna in echipa. E cel care, chipurile, sarea sa-l bata pe Henrique, dupa care il baga titular.
Pentru mine cea mai mare gafa, care a cantarit decisiv, a fost schimbarea lui Popa. Daca ramanea, sunt convins ca eram de multi salvati. Acel 035 al lui Grozavu ne-a bagat in groapa. Au fost inclusiv infrangeri in primele meciuri din play-out cu Voluntari si Juventus, care s-au dovedit cei mai accesibili adversari. Cand am vazut cum a facut echipa in primul meci dupa ce a venit, cu Velcota capitan de echipa, dupa care nu l-a mai bagat deloc, mi-am dat seama ca e total pe dinafara. Era suficient sa se uite la vreo 20 de meciuri ale echipei sa isi dea seama ce trebuie sa faca.
Pe langa acest 035, 224 al lui Neagu a parut decent. In schimb, total neinspirata folosirea excesiva a termenului de gladiatori pentru jucatorii nostri, care numai asta nu au fost. Gladiatori au fost poate cei de la Poli AEK, care isi dadeau viata pe teren. Cum sa spui ca Roman, de exemplu, e gladiator?
Despre jucatori, toti i-am suduit pe aici, nu as vrea sa o mai fac. E greu sa joci neplatit de 5 luni, iar unii dintre ei au fost dintre cei care au reusit sezonul trecut memorabil. Pentru mine, jucatori precum Canu, Seroni, Straton si altii, inclusiv Barbut care nu mai e la noi, dar si-a facut datoria, se vor bucura de respect si le urez mult succes in tot ce vor face in viata. Din pacate, altii au ramas datori la capitolele angajament si randament.
Cred ca elocventa pentru acest club a fost declaratia lui Neaga de dupa meciul de aseara, care a spus ca nu exista un plan pentru echipa. Asadar, cei de la club sunt socati acum, nu si-ar fi putut imagina ca vom retrograda. La noi niciun moment nu a existat o strategie corenta, pe mai multi ani, cum au avut Viitorul, Craiova sau Clujul. Totul s-a facut doar ca sa prindem ziua de maine, sa supravietuim. Dar ulciorul nu merge de multe ori la apa.
Din pacate, impresia pe care o am este ca ideea de Poli, de club iubit neconditionat de numerosii si frumosii ei suporteri, a fost confiscata de unii si de altii. Dar, ca sa inchei intr-o nota optimista, sunt sigur ca Poli, ca pasarea Phoenix, va renaste din nou din propria cenusa si vor veni si zile mai bune pentru noi. Nu stiu cand, cum, sunt multe probleme, multe semne de intrebare, multe orgolii prostesti, dar sunt convins ca Poli va reveni.
User avatar
PFA
Posts: 954
Joined: Tue Oct 02, 2012 6:24 pm
Contact:

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by PFA »

În mare de acord, dar cred că Popa devenise o parte din problemă. Până la urmă el a plecat şi a lăsat echipa într-un moment total neprielnic.

În rest, conducerea îşi poartă crucea, cu Robu în frunte, care l-a desemnat pe Birlică drept continuator şi, mai grav, a încurajat conducerea în vară să adune jucători pe promisiuni care aveau o şansă mare de a nu se materializa. Putea decide atunci (şi i s-a propus) să abordăm sezonul cu un nucleu de sezonul trecut şi jucători din generaţiile 97-98-99, o variantă economică, cu potenţial pentru viitor, şi care putea primi întăriri în pauza de iarnă, aşa cum au făcut Sepsi sau Gaz Metan. Dar Robu nu şi-a asumat „riscul” şi a preferat riscul unor jucători veniţi pentru bani, bani pe care nu a avut de unde să-i asigure.
FoRzA |)| \//\|() & (/\\/[ !!!
Per l'eternite Gialloblou!
http://www.cronicavioleta.ro
http://www.tributarystu.wordpress.com
User avatar
impossible
Posts: 2931
Joined: Tue Oct 02, 2012 12:52 am

Re: Stiri despre ACS Poli Timisoara 2017-2018

Post by impossible »

De pe facebook:
policontinua.png
policontinua.png (8.85 KiB) Viewed 2951 times
______________________________________
Image
ASU - Poli 0-1 (Chemin S. 53')
Locked